Rusům v hybridní válce nahrává i Facebook, šíří se na něm a zveličují dezinformace, varuje expert
Video se připravuje ...
Aktualizováno -
1. března 2022
•
16:32
Autor:
Pavlína Horáková, vol, sova -
28. února 2022
•
14:26
Sdílej:
Válka na Ukrajině probíhá ve více směrech. Válčí se přímo na Ukrajině, ještě před samotnou invazí však propukla hybridní válka, na kterou Rusové notně sází. K šíření jejich dezinformací přispívaly i některé proruské weby, které nyní zablokovaly operátoři v Česku. Také YouTube zablokoval kanály spojené s ruskou státní televizí či webem Sputnik. Jenže problém vyvstává na sociální síti Facebook, kde se dezinformace mohou šířit dál. Podle analytika a experta na dezinformace Františka Vrabela by byla vhodná regulace jeho algoritmů. Proč?
„Většina dezinformací je nejenom rozšiřována, ale i zveličována na sociálních sítích. Dominantní sociální sítí v ČR je facebook a ta obrana musí spočívat v tom, že (...) se upraví algoritmy sociálních sítí,“ uvedl analytik Vrabel pro pořad Epicentrum na Blesk.cz.
Algoritmy si můžeme představit jako umělou inteligenci, miliony uzlů, které rozhodují podobně, jako v lidském mozku, popisoval. Proč je třeba je regulovat a změny ohledně těchto regulací uzákonit v době, kdy řada lidí dokáže nekriticky přistupovat k informacím, šířením po Facebooku a sedat tak na lep ruské propagandě? „Je to něco, na co bychom se měli zaměřit, ne na zakazování jednotlivých příspěvků,“ míní Vrabel.
Přidává i kritiku Facebooku. „Nervové buňky této inteligence jsou naprogramované jen na to, aby maximalizovaly příjmy platformy. Ony rozpoznají, když je nějaký příspěvek, který má potenciál, aby byl mnohokrát sdílen. Tzv. ho naboostojí, zveličí, stříknou mu dodatečné palivo, aby se rozšířil daleko více,“ upozorňuje.
V daný moment však nejde o relevanci obsahu. „Když je zpráva o tom, že ukrajinská armáda udržela Kyjev další noc, že se jim podařilo nepustit ruské tanky do Kyjeva, tak ta zpráva se rozšíří normálně, bez nějakého zveličení. Když někdo napíše, že ukrajinští vojáci ukřižovali ruské děti a že je potom zasypali v masových hrobech, tak ta zpráva je potom zveličena tisíckrát, stotisíckrát, i když to vůbec není pravda - jenom proto, že ten algoritmus, do kterého nebyl vložen žádný mravní rozměr a který sleduje jen maximalizaci toho, aby lidé koukali na obrazovky a nechávali se ovlivňovat reklamou, činí to, co je podle mého názoru nepřijatelné,“ upozorňuje Vrabel.
A to v době, kdy je válečná situace opravdu třeskutá - výbuchy po celé Ukrajině, mohutné ruské ostřelování v Charkově a veledlouhý konvoj ruské armády mířící na Kyjev... Prozatímní vývoj nesmyslné války Vladimira Putina, který navíc nařídil uvést do vysokého stupně bojové pohotovosti jaderné síly, vzbuzuje řadu obav.
Agrese se však stupňuje právě i ve virtuálním prostoru. Kybernetickým útokům a proruské dezinformační propagandě čelí bezmála celý západní svět. I hackerská skupina Anonymous vyhlásila ruskému leaderovi kybernetickou válku.
Rusové mají spoustu hackerů, ale...
Podle Vrabela měli mnohem lepší předpoklady k boji v kyberprostoru oproti Ukrajincům Rusové.
„Mají obrovské zdroje a spoustu mimořádně schopných hackerů, kteří se živí kriminální činností a částečně pracují také pro stát. To je ten způsob, jak ruské tajné služby získávají nejlepší hackery – za příslib, že je nechají vydělávat na tom kybernetickém zločinu musí odvádět takové desátky ve smyslu jejich schopností pro ruský stát,“ vysvětlil v Epicentru analytik Vrabel.
Jenže ani to Rusům nepomohlo, aby zcela opanovali situaci. „Člověk by čekal, že Rusové to v kyberprostoru ‚srovnají se zemí‘, ale nestalo se tak.Vidíme, že stále vystupuje ukrajinský prezident Zelenskyj, často i v přímém přenosu, internet na Ukrajině funguje a nezávislí reportéři používají bezproblémově i nenarušenou telefonní síť,“ všiml si Vrabel.
Podle něj se Ukrajina v kybernetickém prostoru velmi dobře představila. Předcházela tomu ale i pomoc ve formě dodávky špičkových telekomunikačních zařízení ze západu, poznamenává Vrabel.
Podle šéfa společnosti Semantic Visions se politický a diplomatický boj na internetu odlišuje od toho obvyklého tím, že válka v kyberprostoru probíhá dlouhé roky a má nižší intenzitu než obvyklé formy boje.
„Válka“ v tomto případě navíc není úplně nejvhodnější termín, protože jak v Epicentru upozornil Vrabel, válka se v tomto prostředí zpravidla nevyhlašuje. Má to podle něj na svědomí „hybridní působení“ aktérů v kyberprostoru. „Mezi nejagresivnější země na internetu patří Rusko, Severní Korea, hodně Írán a v neposlední řadě také Čína, ale ta se drží více zpátky. Zdaleka nejaktivnější jsou Rusové,“ dodal Vrabel.
Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy přineseme opět v sobotu ráno, dobrou noc.
21:46
12. 9. 2025
Spojené státy se dnes připojily ke společnému prohlášení západních států, které vyjadřuje obavy z průniku ruských dronů do polského vzdušného prostoru a které obviňuje Moskvu z porušení mezinárodního práva a Charty OSN. Toto prohlášení před dnešním mimořádným zasedáním Rady bezpečnosti OSN přečetl státní tajemník polského ministerstva zahraničí Marcin Bosacki, napsala agentura Reuters.
Dokument rovněž vyzývá Rusko, aby zastavilo útočnou válku proti Ukrajině a zdrželo se dalších provokací.
20:38
12. 9. 2025
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s odvoláním na údaje vrchního velitele ukrajinských vojsk prohlásil, že ruská ofenzíva na Sumy byla zmařena.
„Vrchní velitel Syrsky informoval o situaci na frontě, na klíčových směrech. V Sumské oblasti jsou výsledky: k dnešnímu dni můžeme konstatovat, že ruská útočná operace na Sumy byla našimi silami zcela narušena. Boje v pohraniční oblasti Sumské oblasti pokračují, ale ruské uskupení na sumském směru v důsledku utrpěných ztrát ztratilo své útočné schopnosti,“ napsal Zelenskyj v pátek na Telegram kanálu.
19:45
12. 9. 2025
Americké ministerstvo financí vyzvalo skupinu ekonomicky vyspělých zemí G7 a Evropskou unii k uvalení výrazných cel na zboží z Číny a z Indie. Cla mají tyto země přimět k zastavení nákupů ruské ropy, informovala dnes agentura Reuters. Prodej ropy do Číny a do Indie podle ministerstva zajišťuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi prostředky k financování války na Ukrajině.
„Čínské a indické nákupy ropy financují Putinovu válečnou mašinerii a prodlužují nesmyslné zabíjení ukrajinského lidu,“ napsalo americké ministerstvo ve sdělení zaslaném agentuře Reuters. „Tento týden jsme dali spojencům z EU najevo, že pokud mají skutečný zájem o ukončení války, musejí se k nám připojit a uvalit významná cla, která budou zrušena v den, kdy válka skončí,“ uvedlo rovněž ministerstvo. Dodalo, že do tohoto úsilí se musejí zapojit i partneři ze skupiny G7.
18:34
12. 9. 2025
V reakci na vniknutí ruských vojenských dronů do polského vzdušného prostoru zahajuje NATO rozsáhlou operaci Eastern Sentry.
Oznámil to generální tajemník aliance Mark Rutte na společné tiskové konferenci s vrchním velitelem spojeneckých sil v Evropě, generálem Alexusem Grynkevichem.
Operace se zúčastní ozbrojené síly z Dánska, Německa, Francie, Velké Británie a dalších zemí.Alianční síly budou věnovat zvláštní pozornost bezpilotním letounům, operace však bude probíhat nejen ve vzduchu, ale i na zemi.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr., kandiduje za Spolu) uvítal novou operaci Severoatlantické aliance (NATO) k posílení protivzdušné obrany východního křídla aliance vřele.
Ruské provokace netolerujeme❗️
Vítám rozhodnutí @SecGenNATO a Vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě spustit novou operaci Východní stráž - Eastern Sentry k posílení protivzdušné obrany východního křídla Aliance. NATO chrání alianční prostor všude, kde je potřeba. V jednotě…
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl myšlenku územních ústupků Rusku jako způsobu ukončení války a označil ji za pouhou pauzu, která by dříve či později vedla k novým útokům, uvedl server BBC.
„Dát Putinovi tu či onu ukrajinskou zemi, aby zastavil válku – to se nestane. To není řešení. To je pauza. Jako po roce 2008 a Gruzie, jako po roce 2014 a Krym a Doněck,“ řekl Zelenskyj na výročním setkání Jaltské evropské strategie (ANO), které pořádá Nadace Viktora Pinčuka.
Zelenskyj trvá na tom, že je nutné dosáhnout nikoli dočasného klidu, ale garantovaného konce války, zaručené bezpečnosti pro Ukrajinu a odpovědnosti za Rusko.
16:00
12. 9. 2025
V noci zaútočil ukrajinský dron na budovu fungujícího energetického bloku č. 3 Smolenské jaderné elektrárny; útok byl potlačen technickými prostředky, uvedl Rosatom.
„Bezpilotní letoun ukrajinských ozbrojených sil zaútočil na budovu provozního energetického bloku Smolenské jaderné elektrárny. […] Ve 3:52 moskevského času byl na území průmyslového areálu Smolenské jaderné elektrárny v oblasti 3. energetického bloku potlačen technickými prostředky,“ uvádí se ve zprávě.
Několik oken pomocných místností v budově bylo vyraženo. Útok dronem neovlivnil bezpečnost provozu stanice, nedošlo k žádným škodám ani obětem, uvedl Rosatom.
Ranní zpráva ruského ministerstva obrany zmiňuje, že v noci bylo nad územím Smolenské oblasti sestřeleno 42 ukrajinských dronů.
15:18
12. 9. 2025
Zdroje agentuře Reuters sdělily, že při útoku ukrajinského dronu na ropný terminál v Primorsku ve Finském zálivu byly poškozeny dva tankery, nikoli jeden, jak informoval guvernér regionu Alexandr Drozděnko.
Podle agentury Reuters jsou oba tankery, Kusto a Cai Yun, registrovány na Seychelách. Oba jsou považovány za součást tzv. stínové flotily Ruska a nacházejí se pod sankcemi Spojeného království, EU a některých jednotlivých zemí, uvádí oficiální ukrajinský portál War Sanctions. Drozdenko také hlásil poškození čerpací stanice terminálu.
V důsledku toho byla poprvé v historii tohoto největšího ruského terminálu u Baltského moře pozastavena nakládka, píše agentura Reuters s odkazem na své zdroje.
Kyjev zintenzivnil útoky dronů na ruskou energetickou infrastrukturu, zatímco prosazuje rozhovory o ukončení války na Ukrajině a snaží se Rusko připravit o jeho hlavní zdroj příjmů – prodej ropy – omezením exportních příležitostí, informuje agentura Reuters.
15:10
12. 9. 2025
Americký prezident Donald Trump v odpovědi na otázku novinářů na stanici Fox News prohlásil, že mu dochází trpělivost s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.
„Moje trpělivost s Putinem dochází, a to rychle,“ řekl Trump.
Dříve na sociálních sítích uvedl, že proniknutí dvou desítek ruských dronů do vzdušného prostoru NATO nad polským územím 10. září „mohl být omyl“.
„Ne, nebyla to chyba,“ odpověděl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
Rusko popírá, že by se narušil polský vzdušný prostor, a obvinění označuje za neopodstatněná.
14:00
12. 9. 2025
EU prodloužila osobní sankce vůči Rusku o dalších 6 měsíců.
⚡️ EU extends personal sanctions on Russia for another 6 months.
The news follows reported threats by Slovakia and Hungary that they may block the extension unless six Russian businessmen are removed from the list.https://t.co/ZaKXGLcl4D
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) 12. září 2025
12:40
12. 9. 2025
Evropská unie by se mohla zbavit dovozu ruského plynu a ropy rychleji, uvedl dnes podle agentury Reuters v Bruselu americký ministr energetiky Chris Wright. Pomohlo by to podle něj ukončit válku na Ukrajině. Evropská komise přišla v červnu s návrhem na postupné zastavení veškerého dovozu ruského plynu a ropy do EU do konce roku 2027. S návrhem ale nesouhlasí zejména Slovensko a Maďarsko.
12:36
12. 9. 2025
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síťi X zveřejnil příspěvek, ve kterém vyjádřil vděčnost ukrajinským vojákům za jejich nasazení u příležitosti Dne sil elektronického boje.
11:57
12. 9. 2025
Zástupci členských států Evropské unie se dnes v Bruselu shodli na prodloužení sankcí proti ruským a běloruským občanům a firmám o dalších šest měsíců. ČTK to potvrdily diplomatické zdroje. Formálně musí krok schválit ještě Rada EU, která zastupuje jednotlivé členské státy, mělo by se tak stát v příštích dnech takzvanou písemnou procedurou. Bez dohody by sankce vypršely v pondělí 15. září.
11:30
12. 9. 2025
„Jsem na naše vojáky hrdý. Když je přítel a spojenec v ohrožení, nezaváhají. Naši kamarádi z #WojskoPolskie by to pro nás udělali také,“ nechal se slyšet náčelník generálního štábu Karel Řehka na síti X.
Polsko během noci kompletně uzavřelo své hranice s Běloruskem. Dokonce na hranici natáhlo ostnatý drát.
Poland completely closes border with Belarus
Polish border guards have set up barbed wire, deployed shields, and halted all crossings.
Today marks the start of the Russia-Belarus “Zapad-2025” drills, which, according to Lithuanian intelligence, will involve up to 30,000 troops. pic.twitter.com/WybaSCSP3E
Británie zavedla nové sankce cílené na ruskou energetiku a armádu ve snaze omezit možnosti Moskvy pokračovat v agresi proti Ukrajině. Postihy jsou namířeny proti 70 lodím takzvané ruské stínové flotily a 30 firmám a lidem podporujícím ruskou armádu, uvedlo dnes britské ministerstvo zahraničí. Jeho šéfka Yvette Cooperová se dnes v Kyjevě sejde s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, informoval úřad.
10:06
12. 9. 2025
„Také bychom si přáli, aby dronový útok na Polsko byl chyba. Ale nebyl. A my to víme,“ napsal anglicky polský premiér Donald Tusk na sociální síti X.
We would also wish that the drone attack on Poland was a mistake. But it wasn’t. And we know it.
Britský princ Harry dnes přicestoval do Kyjeva, aby se setkal se zraněnými vojáky, informuje agentura AP. Překvapivou návštěvu podnikl na pozvání ukrajinské vlády, napsal server BBC. Princovi zástupci dnes ráno potvrdili jeho příjezd.
09:43
12. 9. 2025
Německo chce v novém sankčním balíku Evropské unie omezit vydávání turistických víz Rusům. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura DPA. Berlín podle nich žádá důsledné dodržování pravidel poskytování schengenských víz, které Evropská komise vydala už v roce 2022. Podle DPA je porušují především státy na jihu Evropy, kam jezdí bohatí Rusové na dovolenou.
09:37
12. 9. 2025
Polští představitelé odmítají tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého proniknutí ruských dronů do polského vzdušného prostoru mohlo být omylem. Polsko a jeho spojenci poprvé od začátku ruské invaze sestřelili nad polským územím cizí bezpilotní letouny.
09:16
12. 9. 2025
Ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij odmítl obvinění ze středečního úmyslného narušení polského vzdušného prostoru ruskými drony. Na facebooku to ve čtvrtek večer uvedla ruská ambasáda. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr., kandiduje za Spolu) nechal ve čtvrtek Zmejevského předvolat do Černínského paláce.
08:26
12. 9. 2025
Ruská a běloruská armáda zahájily společné cvičení Západ 2025, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany podle agentur. Manévry se budou konat na území obou zemí i v Baltském a Barentsově moři.
07:39
12. 9. 2025
Ruské ministerstvo obrany informovalo, že protivzdušná obrana v noci zneškodnila 221 ukrajinských dronů nad deseti regiony, včetně Moskevské oblasti.
05:13
12. 9. 2025
Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila nebo jinak zneškodnila devět ukrajinských dronů, které letěly směrem na Moskvu, uvedl podle agentury Reuters starosta hlavního města Sergej Sobjanin. O aktivování protivzdušné obrany kvůli hrozbě dronů informoval také gubernátor Leningradské oblasti Alexandr Drozdenko.
05:09
12. 9. 2025
Dobré ráno, vážení čtenáři. Online přenos pokračuje, vítejte zpět.
Co takhle „ Zmijí ostrov“ to byla páni dezinformace. Kdopak to vypustil a proč??
Uživatel_5347357
(
28. února 2022 16:56
)
No to je zase sdělení, ruští hackři, co zmanipulovali americké prezidentské volby, prohrávají. A to i přes to, že jich je nejvíce. Nějak to tady smrdí dezinformacemi a nebo má zase někdo tu jedinou pravdu?!?!?
No jo Vrábele. To není jako covid, aby sis upravoval algoritmy jak potřebuješ.