Rusům v hybridní válce nahrává i Facebook, šíří se na něm a zveličují dezinformace, varuje expert
Video se připravuje ...
Aktualizováno -
1. března 2022
•
16:32
Autor:
Pavlína Horáková, vol, sova -
28. února 2022
•
14:26
Sdílej:
Válka na Ukrajině probíhá ve více směrech. Válčí se přímo na Ukrajině, ještě před samotnou invazí však propukla hybridní válka, na kterou Rusové notně sází. K šíření jejich dezinformací přispívaly i některé proruské weby, které nyní zablokovaly operátoři v Česku. Také YouTube zablokoval kanály spojené s ruskou státní televizí či webem Sputnik. Jenže problém vyvstává na sociální síti Facebook, kde se dezinformace mohou šířit dál. Podle analytika a experta na dezinformace Františka Vrabela by byla vhodná regulace jeho algoritmů. Proč?
„Většina dezinformací je nejenom rozšiřována, ale i zveličována na sociálních sítích. Dominantní sociální sítí v ČR je facebook a ta obrana musí spočívat v tom, že (...) se upraví algoritmy sociálních sítí,“ uvedl analytik Vrabel pro pořad Epicentrum na Blesk.cz.
Algoritmy si můžeme představit jako umělou inteligenci, miliony uzlů, které rozhodují podobně, jako v lidském mozku, popisoval. Proč je třeba je regulovat a změny ohledně těchto regulací uzákonit v době, kdy řada lidí dokáže nekriticky přistupovat k informacím, šířením po Facebooku a sedat tak na lep ruské propagandě? „Je to něco, na co bychom se měli zaměřit, ne na zakazování jednotlivých příspěvků,“ míní Vrabel.
Přidává i kritiku Facebooku. „Nervové buňky této inteligence jsou naprogramované jen na to, aby maximalizovaly příjmy platformy. Ony rozpoznají, když je nějaký příspěvek, který má potenciál, aby byl mnohokrát sdílen. Tzv. ho naboostojí, zveličí, stříknou mu dodatečné palivo, aby se rozšířil daleko více,“ upozorňuje.
V daný moment však nejde o relevanci obsahu. „Když je zpráva o tom, že ukrajinská armáda udržela Kyjev další noc, že se jim podařilo nepustit ruské tanky do Kyjeva, tak ta zpráva se rozšíří normálně, bez nějakého zveličení. Když někdo napíše, že ukrajinští vojáci ukřižovali ruské děti a že je potom zasypali v masových hrobech, tak ta zpráva je potom zveličena tisíckrát, stotisíckrát, i když to vůbec není pravda - jenom proto, že ten algoritmus, do kterého nebyl vložen žádný mravní rozměr a který sleduje jen maximalizaci toho, aby lidé koukali na obrazovky a nechávali se ovlivňovat reklamou, činí to, co je podle mého názoru nepřijatelné,“ upozorňuje Vrabel.
A to v době, kdy je válečná situace opravdu třeskutá - výbuchy po celé Ukrajině, mohutné ruské ostřelování v Charkově a veledlouhý konvoj ruské armády mířící na Kyjev... Prozatímní vývoj nesmyslné války Vladimira Putina, který navíc nařídil uvést do vysokého stupně bojové pohotovosti jaderné síly, vzbuzuje řadu obav.
Agrese se však stupňuje právě i ve virtuálním prostoru. Kybernetickým útokům a proruské dezinformační propagandě čelí bezmála celý západní svět. I hackerská skupina Anonymous vyhlásila ruskému leaderovi kybernetickou válku.
Rusové mají spoustu hackerů, ale...
Podle Vrabela měli mnohem lepší předpoklady k boji v kyberprostoru oproti Ukrajincům Rusové.
„Mají obrovské zdroje a spoustu mimořádně schopných hackerů, kteří se živí kriminální činností a částečně pracují také pro stát. To je ten způsob, jak ruské tajné služby získávají nejlepší hackery – za příslib, že je nechají vydělávat na tom kybernetickém zločinu musí odvádět takové desátky ve smyslu jejich schopností pro ruský stát,“ vysvětlil v Epicentru analytik Vrabel.
Jenže ani to Rusům nepomohlo, aby zcela opanovali situaci. „Člověk by čekal, že Rusové to v kyberprostoru ‚srovnají se zemí‘, ale nestalo se tak.Vidíme, že stále vystupuje ukrajinský prezident Zelenskyj, často i v přímém přenosu, internet na Ukrajině funguje a nezávislí reportéři používají bezproblémově i nenarušenou telefonní síť,“ všiml si Vrabel.
Podle něj se Ukrajina v kybernetickém prostoru velmi dobře představila. Předcházela tomu ale i pomoc ve formě dodávky špičkových telekomunikačních zařízení ze západu, poznamenává Vrabel.
Podle šéfa společnosti Semantic Visions se politický a diplomatický boj na internetu odlišuje od toho obvyklého tím, že válka v kyberprostoru probíhá dlouhé roky a má nižší intenzitu než obvyklé formy boje.
„Válka“ v tomto případě navíc není úplně nejvhodnější termín, protože jak v Epicentru upozornil Vrabel, válka se v tomto prostředí zpravidla nevyhlašuje. Má to podle něj na svědomí „hybridní působení“ aktérů v kyberprostoru. „Mezi nejagresivnější země na internetu patří Rusko, Severní Korea, hodně Írán a v neposlední řadě také Čína, ale ta se drží více zpátky. Zdaleka nejaktivnější jsou Rusové,“ dodal Vrabel.
Vážení čtenáři, to je pro dnešek vše. Čerstvé zprávy z války na Ukrajině přineseme opět v pondělí ráno, dobrou noc.
21:17
4. 8. 2024
Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj promluvil o čerstvých dodávkách stíhaček F-16 na Ukrajinu. Podle něj pomůžou Ukrajincům sestřelovat více ruských raket a letounů, prohlásil podle serveru The Kyiv Independent.
20:38
4. 8. 2024
Podle Peskova Vladimir Putin dalece převyšuje mentální schopnosti ostatních ruských představitelů a prokazuje odborné znalosti téměř ve všech tématech. „Řekne vám všechno o strojírenství nebo obecně o čemkoli. To je jedinečné. Nedokážu vám vysvětlit, jak a odkud to pochází, ale je to fakt,“ podělil se o své myšlenky Peskov. „Operuje s tolika daty a informacemi a pracuje se stejnou účinností jak brzy ráno, tak po půlnoci,“ řekl Peskov.
🤡 Peskov said about Putin's "unique brain"
According to Peskov, Putin far surpasses the mental capacity of other Russian officials and demonstrates expert knowledge in almost all topics.
"He will tell you everything about mechanical engineering, or in general anything. This is… pic.twitter.com/aFbZteio6K
Na Ukrajinu dorazily stíhačky F-16, při této příležitosti byl přítomen i Volodymyr Zelenskyj. Podívejte se na nové snímky.
18:48
4. 8. 2024
Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.
These are the indicative estimates of Russia’s combat losses as of August 4, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/GIRRFhG1wQ
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) 4. srpna 2024
16:32
4. 8. 2024
Ukrajina obdržela první západní stíhací letouny F-16, na které čekala déle než dva roky, uvedl dnes podle agentury AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal ale, že jich není dost. Kyjev o stroje americké výroby žádal od začátku ruské invaze v únoru 2022 v naději, že ukončí ruskou převahu ve vzduchu, a Ukrajina tak lépe ochrání svá města a vojáky před neustávajícím ruským bombardováním.
Stíhačky F-16 vyrobila firma Lockheed Martin. Považují se za perlu v koruně rozsáhlého seznamu vojenského vybavení, které Ukrajina požaduje od svých podporovatelů ve snaze odrazit postup ruských sil na svém území.
„Uspořádali jsme stovky schůzek a jednání“ se spojenci, abychom získali tyto letouny a posílili protivzdušnou obranu země, a „často jsme v reakci na to slyšeli slova 'je to nemožné',“ řekl Volodymyr Zelenskyj při slavnostním ceremoniálu na neznámém místě na Ukrajině.
15:55
4. 8. 2024
Ruské ministerstvo obrany hlásí dobytí další vesnice na východě Ukrajiny - konkrétně obce Novoselivka Perša, která se nachází asi 20 kilometrů západně od Avdijivky v Doněcké oblasti. Kyjev se k prohlášení Moskvy nevyjádřil. Šéf správy Doněcké oblasti Vadym Filaškin informoval o povinné evakuaci dětí a rodičů z několika obcí regionu kvůli ruskému bombardování.
15:16
4. 8. 2024
Rusko pro své vojenské snahy na Ukrajině, konkrétně v Charkovské oblasti, využívá i zahraniční dobrovolníky. Jde mimo jiné o obyvatele Egypta, uvedla dnes ukrajinská operačně-taktická skupina „Charkov“. „Ve Vovčansku nepřítel zintenzivnil letecký průzkum pomocí bezpilotních letounů a přesouvá personál (…) Nepřítel verbuje zahraniční dobrovolníky, zejména egyptské občany, aby vedli bojové akce,“ sdělila skupina.
13:12
4. 8. 2024
Podívejte se na snímky ukrajinských žen, jak cvičí obranu své země. Svou skupinu nazvaly „Bucha Witches“ (Čarodějnice z Buči) s odkazem na město, kde Rusové na začátku války podnikli masakr.
12:26
4. 8. 2024
Zahájení rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 vedlo k velkým zásahům proti odpůrcům režimu uvnitř Ruska. Téměř všichni aktivisté a nezávislí novináři uprchli ze země. Nyní řada kritiků Kremlu žijících v Evropě říká, že Rusko stupňuje své úsilí ve snaze umlčovat, zastrašovat a pronásledovat oponenty v zahraničí, napsala dnes stanice BBC na svém webu.
Loni v létě čekali na Dmitrije Gudkova při jeho příletu na londýnské letiště Luton dva policisté v civilu. Ruský opoziční politik, který žije v exilu v jedné ze zemí Evropské unie, letěl do Británie na narozeniny přítele. „Byli tam, aby mě odchytili hned poté, co jsem vystoupil z letadla. To se mi ještě nestalo,“ popsal Gudkov. Policie ho však nehodlala zatknout - chtěla ho varovat.
„Řekli mi, že jsem na seznamu lidí, kterým hrozí nebezpečí. Ptali se, kde budu a jaký budu používat telefon,“ uvedl Gudkov, jenž je spoluzakladatelem Protiválečného výboru Ruska. To je organizace, která koordinuje úsilí zaměřená proti válce na Ukrajině. V Rusku je hledán za takzvané „šíření nepravdivých zpráv“ o ruské armádě.
11:57
4. 8. 2024
Při ranním útoku ukrajinských dronů zahynula v příhraniční obci Šebekino žena, uvedl dnes na platformě Telegram gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Bezpilotní letouny podle něj v Šebekinu zasáhly obytné domy, v dalších dvou obcích dopravní prostředky, v nich nebyl nikdo zraněn. Kyjev se k jeho prohlášení nevyjádřil.
11:25
4. 8. 2024
Od letošního dubna mohou Ukrajinci podávat žádosti o odškodnění za ztráty, které utrpěli při ruské invazi do své země. Zatím jde jen o ztráty týkající se poškození či zničení domů či bytů. Vyplnit jednoduchý formulář na internetových stránkách či v aplikaci trvá pouhých deset až 20 minut a lidé tam mohou nahrát jakékoli dokumenty, fotografie či důkazy, které mají k dispozici, řekl v rozhovoru s ČTK Markijan Ključkovskyj, ředitel registru škod, který sídlí v nizozemském Haagu.
10:20
4. 8. 2024
Ruské ministerstvo obrany informovalo o likvidaci dvou ukrajinských bezpilotních letounů nad Belgorodskou oblastí. Moskva v těchto svých hlášeních obvykle neinformuje o dronech, které její protivzdušná obrana nezachytila. V současné době nejsou dostupné informace o případných škodách nebo obětech útoků v Rusku.
08:54
4. 8. 2024
Ukrajinská veřejnoprávní stanice Suspilne ráno na svém webu s odkazem na železniční společnost Ukrzaliznycja napsala, že v Poltavské oblasti byla při útoku poškozena železniční infrastruktura - koleje, trolejové vedení a další zařízení. Žádné oběti nejsou hlášeny.
07:53
4. 8. 2024
Vedení Chersonské oblasti zveřejnilo bilanci následků ruského ostřelování. Za uplynulých 24 hodin bylo v oblasti zraněno 15 lidí, z toho jedno dítě. Cílem ruských útoků byly kromě infrastruktury také obytné budovy, včetně 4 věžáků a 11 domů. Zasaženo bylo také plynové potrubí a zničen byl i autobus a několi osobních aut.
06:43
4. 8. 2024
Dobré nedělní ráno, také dnes budeme dění na Ukrajině sledovat online.
Exprezident USA Donald Trump progratuloval Vladimíru Putinovi k úspěsné výměně vězňů, která proběhla tento týden.
„Mimochodem, rád bych poblahopřál Vladimíru Putinovi k dalšímu skvělému počinu,“ řekl Trump na sobotním předvolebním mítinku v Georgii. „Byli propuštěni jedni z největších zabijáků, které se jim podařilo chytit. A my jsme dostali zpět naše lidi. Ale není to nebezpečný precedens,“ optal se řečnickou otázkou Trump.
Co takhle „ Zmijí ostrov“ to byla páni dezinformace. Kdopak to vypustil a proč??
Uživatel_5347357
(
28. února 2022 16:56
)
No to je zase sdělení, ruští hackři, co zmanipulovali americké prezidentské volby, prohrávají. A to i přes to, že jich je nejvíce. Nějak to tady smrdí dezinformacemi a nebo má zase někdo tu jedinou pravdu?!?!?
No jo Vrábele. To není jako covid, aby sis upravoval algoritmy jak potřebuješ.