Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Ruská Sberbank v Česku: Vandalismus a šokující vzkaz! ČNB zahájila kroky k odnětí licence

Autor: pom, ČTK - 
28. února 2022
16:35

Sberbank CZ, která má vazby na Rusko a v Česku zhruba 110 tisíc zákazníků, čelí masivnímu odlivu klientů kvůli konfliktu na Ukrajině. Česká národní banka právě kvůli zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů v pondělí zahájila kroky k odnětí její bankovní licence. Banka dočasně umožní karetní transakce s denním limitem 1000 Kč na kartu.V Praze se také objevilo několik případů vandalismu, který byl proti pobočkám zmíněné banky namířen – v Praze 5 někdo pobočku banky posprejoval červenými nápisy „Putin – vrah“, v Lazarské je zase rozbitá výloha. Na dveřích tamní pobočky se navíc objevil šokující vzkaz.

ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů. Banka o tom informovala v tiskové zprávě.

Předběžná opatření ČNB bude Sberbank CZ podle svého vyjádření striktně dodržovat. Přestane tedy poskytovat nové úvěry, neumožní čerpat již schválené úvěry, obnovovat je nebo prodlužovat jejich splatnost. Sberbank CZ rovněž nebude přijímat žádné nové vklady a ani přijímat příchozí platby s výjimkou splátek úvěrů klienty.

Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Sberbank CZ čelí v Česku čelí v souvislosti s válkou na Ukrajině odlivu klientů. Už minulý týden se před pobočkami tvořily velké fronty, řada lidí přišla vypovědět smlouvu a převést své prostředky jinam. Banka pak v pátek ve 14:00 pobočky nečekaně zavřela. „Bohužel se objevily bezpečnostní problémy na našich pobočkách. Naši zaměstnanci jsou převážně občané ČR a musíme jim zajistit zvýšenou bezpečnostní ochranu, protože čelí fyzickým atakům,“ uvedla mluvčí Sberbank Radka Černá. 

Vandalismus

Několik poboček v Praze bylo ještě v pátek večer terčem vandalů. V pražské Lazarské ulici někdo nejprve výlohu banky posprejoval a pak rozbil. „Případem se zabýváme, vyhodnocujeme kamerové záznamy a po pachateli pátráme,“ řekla Blesku mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová s tím, že případ je prošetřován jako poškození cizí věci.

Další podobný případ se odehrál v pobočce Sberbank v ulici Karla Engliše v Praze 5, i tam vandal použil sprej – na výlohu nasprejoval obrovský rudý nápis „Putin – vrah“. Do téže banky také odpoledne vtrhl neznámý muž a vystříkal tam pepřový sprej. „I tímto případem se policisté zabývají,“ uvedla Siřišťová s tím, že se jedná o přestupek proti občanskému soužití, pachatele se dosud nepodařilo vypátrat. 

Šokující vzkaz

Na pobočce banky v Lazarské ulici se navíc objevil šokující vzkaz vylepený zvnějšku: „Občas se prostě změnám nevyhneme. Dovolujeme si vám oznámit, že s účinností od 1. března 2022 zahajujeme rušení poboček Sberbank CZ, s. s., vzhledem k morální likvidaci majoritního zakladatele a majoritního vlastníka naší společnosti, kterým je Ruská národní banka. Vklady našich klientů, které nebudou převedeny či vybrány do tohoto data, propadají ve prospěch zabíjení nevinných lidí na Ukrajině,“ stojí v oznámení. 

Ke vzkazu se poté přihlásila koalice kolektivů NeBoj, Food not bombs a Anarchistické federace. „Rozhodli jsme se ukázat, co je ruská Sberbank skutečně zač. Prostřednictvím pozměněného loga a pozměněných letáků banky informujeme klienty*ky banky v několika městech ČR u koho ukládají své peníze,“ uvedli na Facebooku. 

Pobočky zůstaly zavřené i v pondělí, nefungují ani karetní transakce či internetové bankovnictví. „Je mi velice líto situace, které nyní čelí naši klienti, obchodní partneři i zaměstnanci. I přes úzkou spolupráci s naším akcionářem se nám bohužel nepodařilo nadále zajistit poskytování služeb našim klientům v plném režimu,“ uvedla předsedkyně představenstva a generální ředitelka Sberbank CZ Marijana Vasilescuová. Vklady klientů bank, včetně Sberbank, jsou ze zákona pojištěny do 100 000 eur (zhruba 2,5 milionu korun) pro jednoho vkladatele u jedné banky nebo družstevní záložny.

Video  Drama v Charkově a civilní oběti! Mírová jednání v Bratislavě?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa