Rusům v hybridní válce nahrává i Facebook, šíří se na něm a zveličují dezinformace, varuje expert
Video se připravuje ...
Aktualizováno -
1. března 2022
•
16:32
Autor:
Pavlína Horáková, vol, sova -
28. února 2022
•
14:26
Sdílej:
Válka na Ukrajině probíhá ve více směrech. Válčí se přímo na Ukrajině, ještě před samotnou invazí však propukla hybridní válka, na kterou Rusové notně sází. K šíření jejich dezinformací přispívaly i některé proruské weby, které nyní zablokovaly operátoři v Česku. Také YouTube zablokoval kanály spojené s ruskou státní televizí či webem Sputnik. Jenže problém vyvstává na sociální síti Facebook, kde se dezinformace mohou šířit dál. Podle analytika a experta na dezinformace Františka Vrabela by byla vhodná regulace jeho algoritmů. Proč?
„Většina dezinformací je nejenom rozšiřována, ale i zveličována na sociálních sítích. Dominantní sociální sítí v ČR je facebook a ta obrana musí spočívat v tom, že (...) se upraví algoritmy sociálních sítí,“ uvedl analytik Vrabel pro pořad Epicentrum na Blesk.cz.
Algoritmy si můžeme představit jako umělou inteligenci, miliony uzlů, které rozhodují podobně, jako v lidském mozku, popisoval. Proč je třeba je regulovat a změny ohledně těchto regulací uzákonit v době, kdy řada lidí dokáže nekriticky přistupovat k informacím, šířením po Facebooku a sedat tak na lep ruské propagandě? „Je to něco, na co bychom se měli zaměřit, ne na zakazování jednotlivých příspěvků,“ míní Vrabel.
Přidává i kritiku Facebooku. „Nervové buňky této inteligence jsou naprogramované jen na to, aby maximalizovaly příjmy platformy. Ony rozpoznají, když je nějaký příspěvek, který má potenciál, aby byl mnohokrát sdílen. Tzv. ho naboostojí, zveličí, stříknou mu dodatečné palivo, aby se rozšířil daleko více,“ upozorňuje.
V daný moment však nejde o relevanci obsahu. „Když je zpráva o tom, že ukrajinská armáda udržela Kyjev další noc, že se jim podařilo nepustit ruské tanky do Kyjeva, tak ta zpráva se rozšíří normálně, bez nějakého zveličení. Když někdo napíše, že ukrajinští vojáci ukřižovali ruské děti a že je potom zasypali v masových hrobech, tak ta zpráva je potom zveličena tisíckrát, stotisíckrát, i když to vůbec není pravda - jenom proto, že ten algoritmus, do kterého nebyl vložen žádný mravní rozměr a který sleduje jen maximalizaci toho, aby lidé koukali na obrazovky a nechávali se ovlivňovat reklamou, činí to, co je podle mého názoru nepřijatelné,“ upozorňuje Vrabel.
A to v době, kdy je válečná situace opravdu třeskutá - výbuchy po celé Ukrajině, mohutné ruské ostřelování v Charkově a veledlouhý konvoj ruské armády mířící na Kyjev... Prozatímní vývoj nesmyslné války Vladimira Putina, který navíc nařídil uvést do vysokého stupně bojové pohotovosti jaderné síly, vzbuzuje řadu obav.
Agrese se však stupňuje právě i ve virtuálním prostoru. Kybernetickým útokům a proruské dezinformační propagandě čelí bezmála celý západní svět. I hackerská skupina Anonymous vyhlásila ruskému leaderovi kybernetickou válku.
Rusové mají spoustu hackerů, ale...
Podle Vrabela měli mnohem lepší předpoklady k boji v kyberprostoru oproti Ukrajincům Rusové.
„Mají obrovské zdroje a spoustu mimořádně schopných hackerů, kteří se živí kriminální činností a částečně pracují také pro stát. To je ten způsob, jak ruské tajné služby získávají nejlepší hackery – za příslib, že je nechají vydělávat na tom kybernetickém zločinu musí odvádět takové desátky ve smyslu jejich schopností pro ruský stát,“ vysvětlil v Epicentru analytik Vrabel.
Jenže ani to Rusům nepomohlo, aby zcela opanovali situaci. „Člověk by čekal, že Rusové to v kyberprostoru ‚srovnají se zemí‘, ale nestalo se tak.Vidíme, že stále vystupuje ukrajinský prezident Zelenskyj, často i v přímém přenosu, internet na Ukrajině funguje a nezávislí reportéři používají bezproblémově i nenarušenou telefonní síť,“ všiml si Vrabel.
Podle něj se Ukrajina v kybernetickém prostoru velmi dobře představila. Předcházela tomu ale i pomoc ve formě dodávky špičkových telekomunikačních zařízení ze západu, poznamenává Vrabel.
Podle šéfa společnosti Semantic Visions se politický a diplomatický boj na internetu odlišuje od toho obvyklého tím, že válka v kyberprostoru probíhá dlouhé roky a má nižší intenzitu než obvyklé formy boje.
„Válka“ v tomto případě navíc není úplně nejvhodnější termín, protože jak v Epicentru upozornil Vrabel, válka se v tomto prostředí zpravidla nevyhlašuje. Má to podle něj na svědomí „hybridní působení“ aktérů v kyberprostoru. „Mezi nejagresivnější země na internetu patří Rusko, Severní Korea, hodně Írán a v neposlední řadě také Čína, ale ta se drží více zpátky. Zdaleka nejaktivnější jsou Rusové,“ dodal Vrabel.
Ruský prezident Vladimir Putin nenařídil prodloužit jím vyhlášené velikonoční příměří, uvedl mluvčí Kremlu Peskov. Proklamované příměří vyprší ve 23:00 SELČ.
16:30
20. 4. 2025
Rusko za dnešní den ostřelovalo ukrajinské pozice ve více než 900 případech, z čehož zhruba polovina byla těžkou výzbrojí. Zdokumentováno je také přes 400 útoků malých ruských dronů. Na různých úsecích fronty provedla ruská vojska celkem 46 útočných operací, napsal Zelenskyj na X s tím, že to vyplývá z hlášení, kterému mu dnes odpoledne poskytl hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
"V toreckém frontovém úseku naše jednotky bohužel padly do ruské léčky. Několik vojáků bylo zabito," dodal Zelenskyj.
14:12
20. 4. 2025
Velikonoce nedaleko fronty: Lidé v obci Lukashivka na Ukrajině u Rusy poničeného kostela.
12:47
20. 4. 2025
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko dopoledne zintenzivnilo ostřelování a údery dronů, dnes provedlo 26 útočných akcí. Moskva nedodržuje vlastní příměří, dodal.
11:28
20. 4. 2025
Ruská vojska přísně dodržují velikonoční příměří vyhlášené Putinem, tvrdí ministerstvo obrany v Moskvě. Obvinilo Ukrajinu, že klid zbraní porušuje.
11:03
20. 4. 2025
Experti pochybují, že Moskvou vyhlášené třicetihodinové příměří může nyní vést k uzavření trvalého klidu zbraní. „Nemyslím si, že je to vážný ukazatel toho, že je Putin připraven na mír," řekl deníku The Washington Post Eric Ciaramella z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. „Je to zjevně manévr, jak si udržet přízeň prezidenta Trumpa. Kdyby to Putin myslel vážně, přistoupil by na delší příměří, s nímž Ukrajinci již souhlasili," dodal.
Ruský expert, který s americkým deníkem hovořil pod podmínkou zachování anonymity, naznačil, že Putinovo vyhlášení velikonočního příměří přišlo v okamžiku, kdy si „ruské vedení uvědomilo, že musí učinit nějaké gesto, aby přehodilo míč na druhou stranu".
09:06
20. 4. 2025
Od začátku příměří do půlnoci na dnešek Kyjev podle Zelenského zaznamenal 387 případů ostřelování a 19 útoků ze strany ruské armády.„Rusové zaútočili drony 290krát," dodal prezident v příspěvku.
A report by Commander-in-Chief Syrskyi on the frontline as of 6:00 a.m.
Across various frontline directions, there have already been 59 cases of Russian shelling and 5 assaults by Russian units. In the sector of the Starobilsk Operational Tactical Group, one combat engagement…
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 20, 2025
08:37
20. 4. 2025
Ruští vojáci Ukrajince nejméně 59krát ostřelovali na frontové linii v Doněcké, Luhanské a Záporožské oblasti a pětkrát na ruském území v Kurské oblasti. Podle Zelenského to vyplývá z hlášení, které mu k dnešním 6:00 místního času (5:00 SELČ) poskytl hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
07:43
20. 4. 2025
!
Ruská armáda opakovaně porušila velikonoční příměří, které v sobotu odpoledne oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Na telegramu to dnes ráno uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dále podle něj trvá nabídka Kyjeva o prodloužení příměří na 30 dní.
21:57
19. 4. 2025
Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Další zprávy přineseme v neděli ráno, dobrou noc.
21:24
19. 4. 2025
Ukrajinští vojáci volají domů poté, co se dostali z ruského zajetí. Podívejte se na snímky.
20:48
19. 4. 2025
!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na Ruskem proklamované velikonoční příměří navrhuje, aby trvalo i po 20. dubnu, pokud se skutečně ujme. Rusko podle něj ale zatím stále útočí. Kyjev je podle Zelenského vyjádření na X připraven zrcadlit ruské akce a reagovat „mlčením v odpovědi na mlčení, obrannými zásahy v odpovědi na útoky“.
The corresponding proposal for a full and unconditional 30 days ceasefire has gone unanswered by Russia for 39 days. The United States made this proposal, Ukraine responded positively, but Russia ignored it.
If Russia is now suddenly ready to truly engage in a format of full and…
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 19. dubna 2025
20:15
19. 4. 2025
Evropské unii nestačí ruské prohlášení o velikonočním příměří, chce nejprve vidět jasné činy a zastavení agrese. Sedmadvacítka se tak dnes vyslovila v prohlášení. Británie zase Rusko vyzvala k plnému příměří, a ne jen „jednodenní pauze“.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil velikonoční příměří a oznámil, že Moskva zastaví boje od dnešního večera do půlnoci na 21. dubna. Kyjev se k tomu vyjádřil skepticky a informoval o pokračujících ruských útocích.
19:32
19. 4. 2025
Šéf ukrajinského centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko večer podle Reuters na telegramu uvedl, že Rusko navzdory proklamovanému příměří nadále útočí na ukrajinské jednotky. „Rusové se snaží předstírat, že jsou 'mírové jednotky', ale...bez přestávky pokračují ve střelbě,“ sdělil s tím, že cílem je pak obvinit Ukrajinu.
19:08
19. 4. 2025
Místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) ČTK napsal, že velikonoční příměří je první takovéto příměří po více než třech letech války a je nepochybně výsledkem trpělivého úsilí amerického prezidenta Donalda Trumpa. „K tomu možná není třeba nic dodávat. Snad bude brzy více dobrých zpráv,“ uvedl.
18:26
19. 4. 2025
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha uvedl, že Ukrajina Putinovi nemůže věřit. Kyjev je podle něj nadále připraven na třicetidenní příměří, s nímž na návrh Spojených států souhlasil už v březnu. „Putin nyní vydal prohlášení o své údajné připravenosti k příměří. Třicet hodin místo třiceti dnů,“ podotkl Sybiha, podle něhož může Rusko kdykoli souhlasit s návrhem na úplné a bezpodmínečné třicetidenní příměří.
17:43
19. 4. 2025
!
Skutečnost, že pár minut po ohlášení údajného velikonočního příměří zní po Ukrajině letecké poplachy, ukazuje, jak moc to ruský prezident Vladimir Putin myslí vážně. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Putin dnes oznámil, že Rusko zastaví boje od dnešního večera do půlnoci na 21. dubna. Podle agentur Reuters a TASS očekává, že Ukrajina udělá to samé.
„Skutečnost, že jen pár minut po ohlášení údajného velikonočního příměří zní po Ukrajině letecké poplachy, ukazuje, jak moc to Putin myslí vážně. Nenechme se oklamat jeho propagandou, realita je taková, že Ukrajina návrh na příměří přijala už před měsícem, zatímco Putin sabotuje každý krok k míru,“ uvedl šéf české diplomacie.
17:02
19. 4. 2025
Rusko a Ukrajina si dnes vyměnily dohromady přes 500 zajatých vojáků, informuje agentura TASS s odkazem na prohlášení ruského ministerstva obrany. Je mezi nimi i 46 zraněných. Výměnu zajatců pomáhaly vyjednat Spojené arabské emiráty.
„Na základě vyjednávacího procesu bylo vráceno 246 ruských vojáků z území kontrolovaného kyjevským režimem. Na oplátku bylo předáno 246 válečných zajatců ukrajinské armády,“ uvedlo ministerstvo.
17:01
19. 4. 2025
Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina čelí ruskému dronovému útoku. Ukazuje to podle něj skutečný přístup Putina, který oznámil velikonoční příměří. V těchto minutách by na Ukrajině měli ruští vojáci přerušit boje.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na X psal o dalším pokusu Putina zahrávat si s lidskými životy. Ještě v 17:15 místního času (16:15 SELČ) musela být nasazena protivzdušná obrana proti ruským dronům, což podle něj ukazuje na skutečný postoj Putina k Velikonocům a lidským životům.
I have just received a report from Commander-in-Chief Oleksandr Syrskyi.
Today, our forces continued their activity on the territory of the Kursk region and are holding their positions. In the Belgorod region, our warriors have advanced and expanded our zone of control.
As for…
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 19. dubna 2025
16:36
19. 4. 2025
Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov dnes oznámil, že jeho armáda osvobodila drtivou většinu Kurské oblasti, jejíž část obsadila Ukrajina. Jde o 1260 kilometrů čtverečních, tedy 99,5 procenta obsazeného území, řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na schůzce v Kremlu. Kyjev tvrzení zatím nekomentoval.
16:14
19. 4. 2025
!
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle agentury Reuters vyhlásil velikonoční příměří. Rusko zastaví boje od dnešního večera do půlnoci na 21. dubna a očekává, že Ukrajina udělá to samé. Zároveň budou podle Kremlu ruští vojáci připraveni reagovat na případné „provokace“ ze strany Ukrajiny. Ruská agrese válku na Ukrajině začala před více než třemi roky.
14:53
19. 4. 2025
Podívejte se, jak probíhá výcvik ukrajinských rekrutů.
Тренування рекрутів 18–24 років : дві команди, страйкбол, одні в обороні, інші — в атаці. З імітацією атак дронів та артилерії. Після завершення інструктори аналізують як вдалі, так і помилкові рішення, й міняють команди місцями.
Republikánský senátor z Pensylvánie Brian Fitzpatrick navštívil Ukrajinu. „Vyzývám všechny mé kolegy z Kongresu, aby sem vyrazili,“ nechal se slyšet. Na ukrajinskou munici napsal vzkaz pro ruského prezidenta Vladimira Putina.
— Rep. Brian Fitzpatrick 🇺🇸 (@RepBrianFitz) April 18, 2025
11:33
19. 4. 2025
Ruské ministerstvo obrany dnes ráno informovalo o nočním sestřelení dvou ukrajinských dronů nad Belgorodskou a Kurskou oblastí. Moskva obvykle neinformuje o celkovém rozsahu vzdušného útoku, ale pouze o sestřelených strojích.
09:56
19. 4. 2025
Spojené státy nyní neuvažují o dodávkách dalších zbraní Ukrajině poté, co země napadená Ruskem vyčerpá balíček schválený ještě v době úřadování prezidenta Joea Bidena. Uvedl to deník The New York Times (NYT) s odvoláním na členy Kongresu obeznámené se situací.
„V Bílém domě ani Kongresu se nevedou prakticky žádná seriózní jednání o dalším balíčku zbraní pro Ukrajinu,“ sdělili NYT členové Kongresu, kteří Ukrajinu podporují.
Co takhle „ Zmijí ostrov“ to byla páni dezinformace. Kdopak to vypustil a proč??
Uživatel_5347357
(
28. února 2022 16:56
)
No to je zase sdělení, ruští hackři, co zmanipulovali americké prezidentské volby, prohrávají. A to i přes to, že jich je nejvíce. Nějak to tady smrdí dezinformacemi a nebo má zase někdo tu jedinou pravdu?!?!?
No jo Vrábele. To není jako covid, aby sis upravoval algoritmy jak potřebuješ.