Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Diskuze na TV Prima se točila i kolem toho, že Česká republika není začleňována tolik, jak by se očekávalo, což kritizovala v pořadu Kateřina Konečná. „Potom, co jsme tady slyšeli, že jsme největším podporovatelem a lidé nás berou vážně, tak nyní tu máme politiky, jako je Robert Fico, který jezdí do Washigtonu,“ pronesla Konečná. Vadí jí i skutečnost, že francouzský prezident Emmanuel Macron nepozval ČR na krizový summit.
„Slyšíme výroky pana Vondry, pana poradce Koláře od pana prezidenta, pana prezidenta, nervozitu pana premiéra, kterého někde pozvou, někde ho nepozvou, pak se chová jako malý kluk, domáhá se,“ kritizovala Konečná.
A kritizuje, že ČR nesvolala Evropskou radu. „Co bych očekávala z české strany, je svolání Evropské rady, já bych očekávala, že se sejdeme a z úst české vlády jsem to neslyšela,“ konstatovala.
„My jsme silní a jsme země, která dlouhodobě pohled na válku formuje a formuje ji správně,“ reagoval Rakušan a připomněl, že politici nadále jednají a že souhlasí, že by se rada měla potkat. Dodal také, že silnou pozici mají minimálně na Ukrajině. Podle Rakušana jej absence pozvánky od Macrona nepřekvapuje, protože podle něj i on přemýšlí nad svou politikou. A česká strana začleněna byla, jen se nejednalo přímo o premiéra.

„Rusko je agresorem a žádná jednání nemohou přinést dobrý výsledek bez toho, koho se to týká,“ zdůraznil vicepremiér Vít Rakušan v pořadu Partie. Podle něj to vede akorát k destrukci. „Pokud Ukrajina není k takovým jednání přizvána, není se o čem bavit,“ dodal také Rakušan k jednání v Rijádu.
„Pan ministr je asi jediný, kdo ví, co vše se v Rijádu řešilo. Já si vůbec nemyslím, že to primárně bylo jen o Ukrajině, bylo to o geopolitických tématech,“ rýpla si Kateřina Konečná do Rakušana. „Nevím, co si řekli pánové v Rijádu. Na druhou stranu Trumpova administrativa řekla, že s Ukrajinou počítá, ale potřebovali si poprvé sednout k jednacímu stolu,“ dodala europoslankyně.
Následovala slovní roztržka o tom, zdali je vhodná paralela k Mnichovu. Podle Konečné tam podobnosti nejsou. „Mě to přijde šílené, ta paralela Mnichova, to je něco jiného, zopakujte si učivo ZŠ,“ čilila se na TV Prima.
Podle Rakušana není paralela opravdu přesná, ale jedno je podle něj jasné, a to je to, že ustupovat agresorovi není dobré a nepřivede zemi k trvalému míru.

V pořadu Partie na TV Prima debatovala s vicepremiérem europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Ta oceňuje, že se po třech letech mluví konečně o míru. „Tři roky jsme v EU prostřednictvím kolegů a vlád slyšeli, že jednat nemůžeme, že musíme posílat více zbraní a peněz, dělat jen to, co si Ukrajinci přejí. Ale zapomněli jsme na to B, že pokud si nesedneme k jednacímu stolu, mír očekávat nemůžeme,“ myslí si.
Konečná považuje nynější situaci za politický pragmatismus. A považuje za smutné, kam se ubírá česká politika a vláda. „Mě by opravdu zajímalo a občany taky, protože se mě na to ptají, jaká je pozice české vlády?“ rýpla si Konečná do vlády, která podle ní jasně neříká své názory a vidí jen názory Petra Pavla, nebo Alexandra Vondry, ale vidí jen „nervózního Petra Fialu“.
Trumpovy výroky jsou podle ní očekávané. „Jsou standardním, řekněme marketingovým tahem. Z druhé strany se shodneme na tom, že Zelenskyj není ryzí demokrat. Je to člověk, co omezuje média, zavírá politické oponenty, rozhodně není ryzí demokrat, kterého bych si představovala ve vedení jakéhokoliv státu,“ dodala.

„Sledujeme prudký nástup Trumpovy administrativy a bohužel sledujeme míchání pojmů a dojmů. Prostě si myslím, že kdo je agresorem a kdo je obětí v této válce. Pokud se tohle míchá, tak to samozřejmě nebezpečí znamená. Neznamená to nebezpečí pouze pro Ukrajinu jako takovou, která se tři roky brání zcela bezprecedentní agresi, kterou jsme v poválečných dějinách tady ještě nezažili, ale jsme prostě v situaci, kdy takovýto přístup může mít i konsekvence pro celý bezpečnostní pořádek,“ uvedl v Partii na CNN Prima News vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
„Evropa teď se musí samozřejmě velmi výrazně zapojit do celého toho konceptu vyjednávání a musí ukázat, že je schopná hrát svoji aktivní roli. Já nevím, jestli se mění světový pořádek, ale jenom bych chtěl říci, že Volodymyr Zelenskyj není diktátorem a na tohle nemůžeme přistoupit v České republice ani Evropě. Volodymyr Zelenskyj je prezidentem národa, který se statečně brání neomalené ruské agresi,“ upozornil Rakušan.

K dnešnímu dni podle Ozbrojených sil Ukrajiny zemřelo na bojišti 867 tisíc ruských vojáků. Vedle toho bylo zničeno přes 21 tisíc AFV vozidel či třeba 38 tisíc aut.

Rusko v noci na dnešek vyslalo proti Ukrajině 267 dronů. Je to nejvíce od začátku plnohodnotné ruské invaze 24. února 2022. Podle agentury AFP to uvedl mluvčí ukrajinského vojenského letectva Jurij Ignat.
„Na ukrajinském nebi bylo spatřeno 267 nepřátelských dronů, což je rekordní počet za jediný útok od začátku invaze,“ napsal Ignat na facebooku. Na 138 z nich zachytila ukrajinská protivzdušná obrana a 119 dalších strojů, které podle Ignatova sloužily jako návnada, „se ztratilo“, aniž by způsobily nějaké škody. Co se stalo s posledními deseti, neuvedl. Ukrajinská armáda ale dříve sdělila, že dronové útoky zasáhly několik ukrajinských regionů včetně hlavního města.

Poblíž Kyjeva nedávno probíhalo cvičení ukrajinských vojáků. Účastnil se i Serhii Pozniak, který přišel o nohu poté, co šlápl na minu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes před blížícím se třetím výročím ruské invaze na Ukrajinu setká s novináři. V řadě měst celého světa včetně Prahy se konají demonstrace, které výročí připomenou. V Moskvě má prezident Vladimir Putin položit kytici na hrob neznámého vojína.

Rusko v noci na dnešek podniklo několik vln raketových a dronových útoků na Kyjev a na další části Ukrajiny. Zahynul při nich jeden civilista v Kryvém Rihu ve východní části centrální Ukrajiny. Poškodily také budovy a auta v Kyjevě i jinde, uvedli podle agentury Reuters dnes ráno místní činitelé. Ruské jednotky protivzdušné obrany v noci sestřelily nad šesti regiony země 20 ukrajinských bezpilotních letounů, sdělilo podle Reuters ruské ministerstvo obrany.
Při raketových útocích na město Kryvý Rih zemřel v nemocnici jeden muž. Vážně zranily také třicetiletou ženu, uvedl na svém telegramovém účtu gubernátor Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak. Poškozena byla podle něj také infrastrukturní budova.
ČR dala na dávky a pomoc uprchlíkům z Ukrajiny do konce loňska 62,5 mld. Kč. Na odvodech a části daní od nich vybrala 55,5 mld.Kč, vyplývá z dat MPSV.
Lidé si dnes v centru Prahy připomenou třetí výročí od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Nevládní organizace svolaly na odpoledne na Staroměstské náměstí shromáždění, na kterém vystoupí mimo jiné prezident Petr Pavel. Promluvit by kromě prezidenta měl i velvyslanec Ukrajiny v České republice Vasyl Zvaryč. Známí čeští herci přednesou příběhy lidí zasažených válkou a nebude chybět ani hudební vystoupení.
Dobré nedělní ráno, vážení čtenáři.
Při válce na Ukrajině, která v pondělí vstoupí do čtvrtého roku svého trvání, zemřelo nejméně 95.000 příslušníků jednotek ruské armády. Uvedla to dnes britská stanice BBC, která s nezávislým serverem Mediazona údaj vypočítala na základě veřejně dostupných zdrojů. Sama stanice uvádí, že uvedený počet představuje zhruba 50 až 60 procent skutečných ruských ztrát, které by mohly činit přes 200.000 mrtvých vojáků.
Ke svým ztrátám se jen zřídka vyjadřuje Ukrajina. BBC však cituje server Ukraine Losses, který rovněž dohledává údaje o padlých v bojích skrze otevřené zdroje. BBC spolehlivost serveru prověřila na vzorku padlých. Podle tohoto zdroje v řadách ukrajinské armády zemřelo na 70.400 vojáků. Ani tento výčet zřejmě není úplný.

Vážení čtenáři, děkujeme za vaši dnešní pozornost. Zprávy týkající se války na Ukrajině zde najdete zase od zítřejšího rána, prozatím přejeme dobrou noc.

USA jsou blízko dohodě o nerostném bohatství s Ukrajinou, řekl Trump na konferenci CPAC. USA podle něj dostanou zpět peníze, vložené do Ukrajiny.

Donald Trump se v zákulisí konzervativní konference CPAC setkal se svým polským protějškem Andrzejem Dudou, oznámil Bílý dům na síti X. Trump podle této zprávy „znovu potvrdil úzké spojenectví“ mezi USA a Polskem a také pochválil prezidenta Dudu za závazek Polska zvyšovat výdaje na obranu. Na úvod svého projevu na konferenci konzervativců Trump následně označil Dudu za přítele.
Duda v pátek na sociální síti X uvedl, že mu zavolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, kterého Duda vybízel ke spolupráci s Trumpem. „Není jiný způsob, jak zastavit krveprolití a dosáhnout trvalého míru na Ukrajině, než s podporou Spojených států,“ napsal polský prezident.
Dudův příspěvek podle polského serveru Onet vyvolal mnohé kontroverze i kritiku, ale pochválil jej Trumpův zmocněnec pro válku na Ukrajině Keith Kellogg, který tento týden jednal v Kyjevě. Duda se naposledy s Trumpem setkal v loni v prosinci na slavnostním otevření pařížské katedrály Notre Dame, připomněl list Gazeta Wyborzca.
„Téměř deset let efektivní a důsledné politiky polského prezidenta Andrzeje Dudy posiluje bezpečnost naší země. Spojenectví (s USA) je silnější než kdykoliv dříve a dnešní setkání s americkým prezidentem je toho nejlepší důkaz,“ uvedla kancelář polského prezidenta.

Ruské bombardování města Kosťantynivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny si vyžádalo čtyři mrtvé. Šéf oblastní správy Vadym Filaškin informoval, že ruský dron u Pokrovska zasáhl vůz s civilisty, ve kterém zahynul třiapadesátiletý muž, další ve věku 56 let vyvázl se zraněním. Odpoledne se obětí dalšího ruského náletu na Kosťantynivku stala devětašedesátiletá žena, další dvě ženy a jeden muž byli zraněni, uvedla prokuratura.

Podle předsedy ukrajinského parlamentu začnou práce na dohodě o nerostných surovinách 24. února. Podle aktuálních informací USA požaduje získat podíl na 50 % ukrajinských přírodných zdrojů, přičemž na počátku se má jednat o 100 %, dokud Ukrajina neposkytne Americe 500 miliard dolarů za doposud poskytnutou pomoc.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že 25. února se v saúdskoarabském Rijádu uskuteční nová fáze jednání o příměří mezi americkou a ruskou delegací, jejímž cílem je zastavit válku Ruska proti Ukrajině.

Lidé se účastní protestu před ruskou ambasádou v centru Londýna u příležitosti nadcházejícího tříletého výročí ruské invaze na Ukrajinu.

Americký prezident Donald Trump je nadále odhodlán ukončit válku na Ukrajině. Ministr zahraničí USA Marco Rubio to v pátek řekl svému ukrajinskému protějšku Andriji Sybihovi, napsala agentura Reuters s odvoláním na dnešní prohlášení Rubiova mluvčího.
Sybiha na síti X napsal, že v rozhovoru s Rubiem pár dní před třetím výročím ruské invaze zdůraznil silnou vůli Ukrajiny dosáhnout spravedlivého a trvalého míru, který posílí Ukrajinu i USA.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dál požaduje zisky ze vzácných ukrajinských přírodních zdrojů, aniž by na oplátku poskytla Kyjevu bezpečnostní záruky, napsal dnes na svém webu list The New York Times (NYT) s odvoláním na návrh revidované dohody, kterou se deníku podařilo získat. Ukrajina revidovaný americký návrh vážně zvažuje, přestože podle listu obsahuje stejná ustanovení, která Kyjev dříve jednoznačně odmítl jako nevýhodná. Některé požadavky vypadají dokonce ještě tvrdší než v předchozí odmítnuté verzi, uvádí list.
Ukrajina ještě na dohodu nepřistoupila. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to kapitulaci po týdnu intenzivního nátlaku od Donalda Trumpa, podotkl NYT. Americký prezident chce přístup k ukrajinskému nerostnému bohatství jako splátku miliard dolarů, které Spojené státy poskytly Kyjevu na válku proti Rusku.
Dohoda by však mohla Ukrajinu připravit o zdroje, které nyní vynakládá hlavně na vojsko a zbraně a které by mohly pomoci obnovit zemi, až jednou boje skončí.

Nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu, který navrhuje Evropská unie, by mohl mít hodnotu až 20 miliard eur (501,7 miliard Kč), informoval bruselský server Politico s odvoláním na diplomatické zdroje. Předchozí spekulace hovořily o částce od šesti do 10 miliard eur. Balíček by měl obsahovat vše od 1,5 milionu dělostřeleckých granátů až po systémy protivzdušné obrany. Cílem je ukázat podporu Ukrajině, která se již tři roky brání ruské invazi, zatímco Spojené státy a Rusko plánují zahájit rozhovory o ukončení války.

Za americkým prezidentem Donaldem Trumpem stojí slovenský premiér Robert Fico. Ve svém pátečním projevu na akci CPAC amerických konzervativců ospravedlnil ruskou agresi a obvinil prezidenta Ukrajiny z neochoty uspořádat volby. Stejně tak stojí za prohlášením, že Zelenskyj „válku skutečně potřebuje“.
„Nikdo nezpochybňuje, že ruské použití vojenské síly na Ukrajině bylo porušením mezinárodního práva. Rusko k tomu však mělo vážné bezpečnostní důvody, protože bylo dlouhou dobu uváděno v omyl ohledně rozšíření NATO,“ uvedl Fico v patnáctiminutovém projevu. Píše o tom například server Ukrajinska pravda.

Rezoluce navržená administrativou Donalda Trumpa pár dní před třetím výročím začátku ruské invaze na Ukrajinu má pouhé tři odstavce. Návrh krátkého dokumentu, který má ČTK k dispozici, lituje „tragické ztráty životů v rusko-ukrajinském konfliktu“ a stručně připomíná, že smyslem OSN je udržování mezinárodního míru, bezpečnosti a mírové urovnávání sporů. Dokument pak v poslední větě požaduje „rychlý konec“ konfliktu a „trvalý mír mezi Ukrajinou a Ruskem“.
V textu není Rusko, stálý člen Rady bezpečnosti OSN, nikde přímo označené jako viník nynějších bojů či země, která napadla svého souseda. Ruské jednotky překročily ukrajinskou hranici 24. února 2022 z přímého rozkazu prezidenta Vladimira Putina.

Spojené státy předloží Valnému shromáždění OSN návrh rezoluce o urovnání konfliktu na Ukrajině. Uvedl to na X ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj by měl být návrh přijat, jelikož nakreslí cestu k míru. Znovu opakuje, že americký prezident Donald Trump je odhodlán ukončit ukrajinský konflikt. Píše o tom agentura TASS.

Dohoda o nerostech mezi Ukrajinou a USA zatím není připravená k podpisu, uvádí ukrajinský server TV Nexta. Podle Volodomyra Zelenského ještě stále existuje řada problématických otázek, které je potřeba vyřešit, aby Ukrajina na dohodu přistoupila. Zdroje z prezidentské kanceláře například zmiňují, že stávající znění dohody je spíše jednostranným závazkem pro Ukrajinu.

Nejméně dva mrtvé a čtyři raněné si dnes vyžádalo ruské bombardování města Kosťantynivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Pod troskami budov ještě mohou být další lidé, pátrání pokračuje, uvedl na sociální síti šéf oblastní správy Vadym Filaškin. Jeho vyjádření citovala média. U Kupjanska v Charkovské oblasti ruský dron zasáhl automobil: dva civilisté, muž a žena ve věku 63 a 58 let, vyvázli se zraněním, vůz shořel, informovala ukrajinská policie.

Ukrajinci se v českém dopravním sektoru nejčastěji uplatňují jako řidiči autobusů, průvodčí, mechanici nebo v různých dělnických profesích. Na Letišti Václava Havla v Praze také nakládají zavazadla do letadel. Vyplývá to z odpovědí oslovených dopravců, dopravních podniků a Letiště Praha. Dopravci oceňují jejich znalost ukrajinštiny, někde je překážkou nedostatečná znalost češtiny. Počty ukrajinských zaměstnanců se od vypuknutí války na Ukrajině, na kterou v únoru 2022 zaútočilo Rusko, u jednotlivých zaměstnavatelů zvyšují mírně, maximálně o desítky.
České dráhy mají méně než 30 pracovníků ukrajinského původu. Většina z nich pracuje v servisních centrech. „Možnosti výraznějšího uplatnění občanů cizích zemí v provozu na železnici jsou primárně limitovány legislativním nastavením, které stanovuje jako 'úřední jazyk' na železnici češtinu a nutnost disponovat licencí strojvedoucího, která je podmíněna splněním výcviku a příslušných zkoušek a vydává ji Drážní úřad ČR,“ řekl ČTK mluvčí národního dopravce Filip Medelský.

Výběr fotografií z 24. února 2022 po vniknutí ruských vojsk na Ukrajinu. Snímky pochází z Kyjeva, někteří lidé se schovávali v krytech, jiní se snažili ihned utéct do zahraničí.

Česká republika pomáhá Ukrajině od začátku války a bude jí pomáhat i nadále. ČTK to u příležitosti třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Napadenou zemi Česko podle něj podporuje nejen diplomaticky, vojensky a humanitárně, ale například i prostřednictvím zdravotně-humanitárního programu ministerstva vnitra Medevac. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022.
V rámci programu Medevac podle Rakušana spolupracují čeští a ukrajinští lékaři. „Věnujeme se péči o raněné, pomáháme s léčbou posttraumatických stresových poruch nebo jsme podpořili humanitární práce na odstraňování min,“ uvedl dále ministr vnitra. Pokračuje podle něj i muniční iniciativa a Česko se také připravuje na pomoc Ukrajině po skončení války.

Česko v posledních měsících posílá na Ukrajinu desítky tisíc kusů velkorážové munice, za rok 2024 ČR pro Ukrajinu zprostředkovala dodávky přibližně 1,5 milionu kusů dělostřelecké munice různých ráží. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva obrany David Šíma. Za tři roky od začátku války Česko také poskytlo Ukrajině vojenský materiál v hodnotě 7,3 miliardy korun, podílelo se i na výcviku více než 7000 ukrajinských vojáků na území Česka a Polska.
ČR podle mluvčího v loňském roce pro Ukrajinu zprostředkovala dodávky asi 1,5 milionu kusů dělostřelecké munice různých ráží. „A to včetně asi 500.000 kusů dělostřelecké munice ráže 155 mm, na kterou se zaměřuje nejen muniční iniciativa, ale také další mechanismy financování,“ uvedl Šíma.

Spojené státy mohou Ukrajině vypnout internetové připojení Starlink, pokud se spolu nedohodnou na přístupu k ukrajinským nerostům. Podle tří zdrojů agentury Reuters tím Kyjevu pohrozili američtí vyjednavači. Projekt Starlink patří společnosti Space X Elona Muska, který je blízký americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, a pro Ukrajinu a její armádu bránící se ruské agresi je životně důležitý.

Ukrajinská obrana v noci na dnešek zničila 82 z celkem 162 bezpilotních vzdušných prostředků, které proti bránící se zemi vyslaly ruské síly. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na sdělení vzdušných sil.
Drony typu Šáhed, ale i jiných druhů byly zničeny v Charkovské, Kyjevské, Černihivské a dalších deseti oblastech, plyne z vyjádření ukrajinských vzdušných sil. Škody byly zaznamenány v okolí ukrajinské metropole, v charkovském regionu, a také v Dněpropetrovské a Kirovohradské oblasti.
Generální štáb ukrajinské armády také ráno oznámil, že obránci v okolí města Pokrovsk nově zastavili tři desítky ruských útoků, celkem za posledních 24 hodin zaznamenala ukrajinská strana okolo 90 bojových střetů.
Frontová linie na Ukrajině má podle Zdeňka Petráše z Univerzity obrany poměrně dlouhou dobu stabilní podobu a zdá se, že dosažením klíčových opěrných bodů dosáhla ruská armáda stanovených operačních cílů. Petráš to řekl v rozhovoru s ČTK ke zhodnocení tří let od začátku konfliktu.
"Ukazuje se, že Rusko má v úmyslu upevnit své zisky a rozšířit kontrolu nad východní Ukrajinou. Výsledek plánovaných jednání o poválečném uspořádání bude bezpochyby diktován tím, jak se věci vyvinou především v oblasti Donbasu," uvedl odborník.
Součástí nátlakové akce Spojených států na Ukrajinu je údajně také hrozba vypnutí Starlinku, technologie Elona Muska, kterou válkou zmítaná Ukrajina používá pro přístup k internetu. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři nezávislé zdroje. Trumpovi vyjednavači usilují, aby Ukrajina přistoupila k podpisu dohody o postoupení práv na nerostné suroviny, které se nacházejí na území Ukrajiny.
Dobré ráno, vážení čtenáři. Také dnes budeme dění v ruské válce na Ukrajině a geopolitický vývoj, který v posledních týdnech nabral na obrátkách, sledovat online.
Donald Trump popřel informaci, kterou přinesl francouzský týdeník Le Point s odkazem na nejmenované zdroje, že se v Moskvě po boku Vladimíra Putina 9. května zúčastní oslav konce 2. světové války.
"Pokud 9. května 2025 bude platit nová americko-ruská dohoda a nic neohrozí Trumpovo pozvání (do Moskvy), kalich hořkosti až do dna vypijí Evropané, kteří budou na svých obrazovkách sledovat přehlídku ruských vojáků, jež bude zdravit americký prezident," napsal mimo jiné ve svém textu Le Point.

Vážení čtenáři, děkujeme za vaši dnešní pozornost. Zprávy týkající se války na Ukrajině zde najdete zase od zítřejšího rána, prozatím přejeme dobrou noc.

Americký prezident Donald Tusk bude 9. května v Moskvě na oslavách konce druhé světové války v Evropě. Uvedl to dnes na svém webu francouzský týdeník Le Point s odvoláním na nejmenované zdroje.
Zprávu převzal ruský deník Kommersant, který připomněl, že ruský vůdce Vladimir Putin a Trump spolu minulý týden telefonicky hodinu a půl hovořili. Trump uvedl, že se domluvili okamžitě začít jednat o Ukrajině, a Putin pozval Trumpa do Moskvy

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj se na sociální síti X vyjádřil i ke společnému telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem. „Poděkoval jsem mu za příspěvek Německa k ochraně tisíců životů a za jeho vedení při posilování ukrajinské protivzdušné obrany. Od začátku rozsáhlé ruské invaze dosáhla celková pomoc Německa Ukrajině 43,6 miliardy eur. Ukrajinský lid si tak silnou podporu bude vždy pamatovat,“ uvedla hlava státu.
Zelenskyj Scholze informoval i o průběhu schůzky s americkým zmocněncem Kelloggem, který v tomto týdnu navštívil Ukrajinu, aby s jí jednal o možné dohodně o míru.

Více než tři čtvrtiny lidí v Česku souhlasí s humanitární podporou Ukrajiny, většina je nakloněná také diplomatické snaze hájit zájmy napadené země, vyplývá z průzkumu agentury Data Collect pro Českou televizi (ČT). Menší přízeň mají po třech letech otevřené ruské invaze na Ukrajinu dodávky zbraní a munice, respondenti se také přiklánějí k rychlému mírovému řešení konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina trvale ztratí část území. Výsledky průzkumu z první poloviny února dnes na webu zveřejnila ČT.

Prezident Petr Pavel dnes hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Ujistil ho o plné podpoře a o tom, že Česko spolu s dalšími evropskými státy hodlá zintenzivnit pomoc Ruskem napadené zemi. Pavel to uvedl na síti X. Ukrajina si váží podpory Čechů, uvedl po hovoru s Pavlem Zelenskyj v příspěvku na X. S hlavou českého státu podle něj mluvili o iniciativě v dodávkách dělostřeleckých granátů i další podpoře.
„Hluboce si vážíme toho, že i v těchto náročných časech stojí Češi bok po boku s Ukrajinou,“ uvedl po telefonátu ukrajinský prezident. „Naše diskuse se zaměřila na další kroky, společné plány a udržení silných, dobře odůvodněných pozic. Evropa musí mluvit jedním hlasem, aby dosáhla spravedlivého míru – a my toho dosáhneme. Diskutovali jsme také o pokračování české iniciativy v oblasti dodávek dělostřeleckých granátů a novém návrhu České republiky na podporu Ukrajiny,“ sdělil Zelenskyj.

„Už tři roky se účastní jednání a nic se neudělalo,“ řekl Trump o svém ukrajinském protějšku v rozhovoru s radiem Fox News. „Takže si nemyslím, že je příliš důležité, aby byl na schůzkách,“ dodal.
„Sledoval jsem ho, jak vyjednává bez karet. Nemá žádné karty a člověku je z toho špatně... Už toho mám dost,“ podotkl americký prezident o Zelenském. Návštěvu amerického ministra financí Scotta Bessenta v Kyjevě, při níž byl Zelenskému předložen návrh dohody o ukrajinských nerostech, Trump v rozhovoru označil za „zbytečnou a také nebezpečnou cestu“ a pak přirovnal Ukrajinu k Pásmu Gazy.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes v telefonátu ujistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Německo bude Ukrajinu podporovat, jak dlouho bude potřeba. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit. Politici se shodli, že o míru na Ukrajině, která se už téměř tři roky brání rozsáhlé ruské agresi, se nesmí jednat bez Ukrajiny a bez Evropy.
„Spolkový kancléř ujistil, že Německo bude Ukrajinu v úzké koordinaci s evropskými a mezinárodními partnery podporovat dál a tak dlouho, dokud se nepodaří dosáhnout spravedlivého, obsáhlého a trvalého míru,“ stojí v prohlášení. Scholz a Zelenskyj se podle něj shodli, že u budoucích jednání o míru na Ukrajině musí být i ukrajinští zástupci a „o otázkách bezpečnosti Evropy se musí jednat společně s Evropany“.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na státní návštěvu. Ramaphosa o tom bez upřesnění termínu informoval na sociální síti X. Stalo se tak krátce poté, co se tento týden setkali v Rijádu zástupci Spojených států a Ruska a bez účasti ukrajinské strany jednali mimo jiné o válce na Ukrajině, která již tři roky čelí ruské invazi.

Polský prezident Andrzej Duda se v sobotu setká se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem, uvedla dnes polská agentura PAP s odvoláním na diplomatické zdroje. Setkání se podle agentury uskuteční buď v Bílém domě či na okraj konzervativní konference CPAC. Trump se má příští týden v Bílém domě setkat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a britským premiérem Keirem Starmerem.
Duda dnes na sociální síti X také uvedl, že mu zavolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, kterého Duda vybízel ke spolupráci s Trumpem.
„Není jiný jiný způsob, jak zastavit krveprolití a dosáhnout trvalého míru na Ukrajině, než s podporou Spojených států. Z tohoto důvodu jsem prezidentu Zelenskému navrhl, aby zůstal oddán klidné a konstruktivní spolupráci s americkým prezidentem Donaldem Trumpem,“ napsal Duda. „Věřím, že dobrá vůle a poctivost tvoří základ vyjednávací strategie USA. Nepochybuji o tom, že prezidenta Trumpa vede hluboký smysl pro odpovědnost za globální stabilitu a mír,“ dodal polský prezident.

Americký prezident dnes v rozhovoru s Fox News uvedl, že nepokládá za nezbytnou přítomnost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na jednáních o ukončení války na Ukrajině. Šéf Bílého domu zároveň prohlásil, že Zelenskyj velmi ztěžuje uzavírání dohod.

Ukrajinská pravda s odvoláním na policejní sdělení informovala, že ruský dron zasáhl policejní vůz v Kupjansku v Charkovské oblasti. Tři policisté utrpěli zranění a jsou nyní v péči lékařů. Naopak gubernátor ruské Kurské oblasti Alexandr Chinštejn napsal na telegramu, že ve vsi Gluškovo přišel o život místní obyvatel vinou útoku ukrajinského dronu na civilní vůz.

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro válku na Ukrajině Keith Kellogg dnes na síti X označil svá jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským za „rozsáhlá a pozitivní“ a dodal, že v Kyjevě diskutoval také se Zelenského „talentovaným bezpečnostním týmem“. Kellogg také označil ukrajinského prezidenta za „bojovného a odvážného vůdce země, která je ve válce“ s Ruskem.

Prezident Petr Pavel dnes hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Ujistil ho o plné podpoře a o tom, že Česko spolu s dalšími evropskými státy hodlá zintenzivnit pomoc Ruskem napadené zemi. Pavel to uvedl na síti X.
„Velmi dobře víme a nezapomeneme, kdo je v této válce obětí a kdo agresorem. Spolu s dalšími evropskými státy hodláme zintenzivnit naši pomoc Ukrajině v jejím statečném a spravedlivém boji. Boji nejen za ukrajinskou, ale také naši svobodnou a bezpečnou budoucnost,“ napsal český prezident.

Polský soud dnes uznal Ukrajince vinným z plánování sabotáže ve prospěch Ruska a udělil mu trest osm let vězení. Muž obvinění odmítá. Informovala o tom agentura Reuters.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko dnes obvinil Spojené státy, že se snaží vrazit klín mezi Rusko a Čínu. Informovala o tom agentura AFP. Lukašenko dále uvedl, že případné diplomatické urovnání války na Ukrajině by pro Bělorusko mělo smíšené dopady. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov mezitím oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin bude brzy hovořit s hlavou čínského státu Si Ťin-pchingem.
„Připadá mi, že se snaží postavit Rusy proti Číňanům. Rusové to nesmí dovolit,“ uvedl Lukašenko v prohlášení.

Maďarská obchodní společnost bude na základě žádosti ruského ministra energetiky dodávat zemní plyn do moldavského Podněstří, které je pod kontrolou ruských separatistů. Dnes to uvedl maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó. Desetitisíce obyvatel území podél moldavských hranic s Ukrajinou se ocitly v energetické krizi, když 1. ledna skončila platnost tranzitní smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu přes Ukrajinu, protože Kyjev odmítl smlouvu prodloužit.

Ruské agentury dnes s odvoláním na Kreml informovaly, že Moskva s Washingtonem zatím nepokročily ve výběru místa, kde se Putina a Trump setkají. Obě země už dříve zmiňovaly Saúdskou Arábii, kde už v úterý jednali Rubio a Lavrov.

Evropská komise navrhla nová opatření, jak zlepšit bezpečnost podmořských kabelů, které se v uplynulých měsících staly terčem mnoha incidentů. Informovala o tom dnes při návštěvě Helsinek místopředsedkyně Evropské komise (EK) Henna Virkkunenová. Cílem akčního plánu je posílit dohled nad podmořskými kabely, odhalovat incidenty dříve, než se stanou, a při jejich poškození je rychleji opravit. Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by rovněž situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony pod vodou i ve vzduchu.

K třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na pondělí 24. února, se v České republice uskuteční desítky akcí. Například se jedná o nedělní shromáždění na Staroměstském náměstí nebo pondělní hudební akci u budovy ruského velvyslanectví v Praze. Na dnešní tiskové konferenci akce představili vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, zástupci organizací a pořadatelů.
Mezi organizátory akcí patří ministerstvo zahraničí, Dárek pro Putina, festival United Islands of Prague, Evropský kongres Ukrajinců i neziskové organizace jako Paměť národa, Člověk v tísni, Milion chvilek nebo Díky, že můžem.
„Česká republika a především čeští občané navzdory veškerým okolnostem v médiích, navzdory únavě, která tady samozřejmě je, pořád vytrvávají v pro mě velmi překvapující a stále velmi silné podpoře Ukrajiny, Ukrajinců v jejich obraně proti ruské agresi,“ podotkl Kopečný.
Během nedělního shromáždění Společně za Ukrajinu na Staroměstském náměstí vystoupí také prezident Petr Pavel a ukrajinská hlava státu Volodymyr Zelenskyj. Po skončení akce bude následovat pietní průvod se svíčkami a slunečnicemi k soše Tarase Ševčenka na náměstí Kinských.

Výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa o válce na Ukrajině a ukrajinském prezidentovi Volodymyrovi Zelenském jsou šokující, řekl dnes předák německé opozice a pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz. Dosavadní předseda vlády Olaf Scholz řekl, že příměří ve válce je ještě hodně daleko. Ukrajina byla tématem končící kampaně před nedělními parlamentními volbami v Německu, zdaleka ale ne tak významným jako migrace či hospodářská situace. Do popředí se dostala až v posledních několika dnech.
„V podstatě jsme svědky klasického převrácení role oběti a pachatele,“ řekl Merz rádiu rbb. „Je to ruský narativ, (ruský prezident Vladimir) Putin o tom tak mluví roky a jsem upřímně dost šokovaný, že to teď Donald Trump zjevně sám převzal,“ dodal. Americký prezident tento týden ostře kritizoval ukrajinskou hlavu státu, Zelenského označil za diktátora a dodal, že by měl rychle jednat, nebo přijde o svou zemi. Předtím řekl, že to byla Ukrajina, kdo začal válku.

Rusko má na Ukrajině bezpečnostní cíle, které je připraveno dosáhnout vyjednáním. Dnes to podle agentury Reuters sdělil Kreml, který ale zároveň uvedl, že speciální vojenská operace, jak Moskva označuje invazi na Ukrajinu, pokračuje a že vytyčených cílů Rusko dosáhne. Vyjádření Kreml učinil podle Reuters k nadcházejícímu tříletému výročí zahájení invaze, kterou ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal v Evropě největší ozbrojený konflikt od konce druhé světové války.
„Speciální vojenská operace pokračuje, cíle budou splněny,“ řekl Kreml.

Američané z přechodového týmu nynějšího prezidenta Donalda Trumpa se v uplynulých měsících opakovaně a v tichosti sešli s ruskými zástupci ve Švýcarsku, aby jednali o možnostech ukončení války na Ukrajině. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Ta poznamenala, že jedna ze schůzek v Ženevě se časově shodovala s Mnichovskou bezpečnostní konferencí, kterou před týdnem hostila bavorská metropole.

Švédské úřady vyšetřují další možné poškození podmořského kabelu v Baltském moři, kde se za poslední dva roky Švédsko i další země potýkaly s několika takovými incidenty. Oznámila to podle agentury Reuters švédská pobřežní stráž. Podrobnosti o typu kabelu nebo o tom, kdy mohl být poškozen, nebyly ihned k dispozici.
Pobřežní stráž uvedla, že vyslala plavidlo na místo incidentu u ostrova Gotland, který leží mezi jižním pobřežím Švédska a Pobaltím. „Dostali jsme informace o podezření z narušení kabelu a prokuratura se rozhodla zahájit předběžné vyšetřování,“ cituje Reuters prohlášení mluvčího.

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 160 dronů a dvě střely Iskander. Oznámilo to ukrajinské letectvo, podle kterého údery způsobily zřejmě jen materiální škody, napsal server Ukrajinska pravda. Zranění hlášeni nejsou.
Nejméně 87 dronů obrana sestřelila nad městy Charkov, Poltava, Sumy, Černihiv, Cherson, Žytomyr nebo Kirovohrad a také nad metropolí Kyjevem. Část útoků Rusko vedlo bezpilotními stroji Šáhed, které Moskvě dodává Írán. Letectvo ale zaznamenalo i dvě balistické střely Iskander, které Rusové vypálili na Oděsu z anektovaného ukrajinského poloostrova Krym.
„Útoky nepřítele způsobily škody v Oděse, Kyjevě, Poltavě a Charkovské oblasti,“ uvedlo letectvo. To rovněž dodalo, že dalších 70 ruských dronů do cíle nedoletělo, případně zmizelo z radarů.

Evropská unie navrhuje navýšit vojenskou pomoc Ukrajině, která se již tři roky brání ruské invazi. Balíček vojenské pomoci v hodnotě nejméně šest miliard eur (150,5 miliardy Kč) by měl obsahovat vše od 1,5 milionu dělostřeleckých granátů až po systémy protivzdušné obrany, informoval bruselský server Politico. Cílem je ukázat podporu Kyjevu, zatímco Spojené státy a Rusko plánují zahájit rozhovory o ukončení války.
Na vojenské pomoci se budou podílet jednotlivé členské státy EU, které Kyjevu pomoci chtějí. Bude to tedy určitá „koalice ochotných“, nikoli celá sedmadvacítka, nebude tedy potřeba žádné jednomyslné schvalování. Návrh upřesňující navýšení pomoci byl rozeslán jednotlivým států EU. Česko podle zdrojů ČTK s jeho obsahem souhlasí. První debata o tomto dokumentu by se měla odehrát v pondělí v Bruselu na jednání unijních ministrů zahraničí.

„Otevírá se okno pro mír,“ prohlásil k invazi na Ukrajinu čínský ministr zahraničí Wang I na schůzce s kolegy ve formátu G20. Na jejím okraji jednal i s ruským protějškem Sergejem Lavrovem, píše CNN. „Čína podporuje veškerá úsilí zasvěcená míru, včetně nedávného konsensu dosaženého mezi USA a Ruskem,“ dodal.

Ukrajina se kvůli pokračující válce dosud nedočkala prezidentských voleb, které měly proběhnout v roce 2024. Spekulace o možných kandidátech však sílí, zejména poté, co bývalý americký prezident Donald Trump prohlásil, že by se země měla vydat k volbám. Mezi favority případného klání patří bývalý vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj, který podle průzkumů vede nad současným prezidentem Volodymyrem Zelenským. Dalšími potenciálními kandidáty jsou exprezident Petro Porošenko, politička Júlia Tymošenková či starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Celý článek čtěte ZDE

Americký prezident Donald Trump a ruský vůdce Vladimir Putin se sejdou, až bude reálné dosažení pokroku v jednáních o míru na Ukrajině. Prohlásil to americký ministr zahraničí Marco Rubio, podle něhož taková situace zatím nenastala a na schůzku dosud nenazrál čas.

Rusko během úterních úvodních rozhovorů o ukončení války na Ukrajině po americké delegaci požadovalo stažení jednotek Severoatlantické aliance z východního křídla NATO. Napsal to web listu Financial Times (FT), podle něhož Američané ruský požadavek odmítli. Někteří evropští činitelé ale dávají vzhledem k neodhadnutelnému vývoji situace okolo postojů amerického prezidenta Donalda Trumpa najevo obavy, doplnil deník.

Vážení čtenáři, děkujeme za vaši pozornost, pro tuto chvíli se zpravodajství k Ukrajině odmlčí a bude pokračovat zase od rána. Dobrou noc.

Investigativní dokument britského deníku Financial Times (FT) přinesl nové důkazy, že ruské zabíjení ukrajinských válečných zajatců nejsou ojedinělé excesy, ale systematická politika. Novináři také podle FT odhalili identitu ruského vojáka, který se podle videa účastnil hromadného zabíjení ukrajinských vojáků, kteří se předtím vzdali. Jednotka, která je spojována s několika válečnými zločiny, obdržela vyznamenání od hlavy ruského státu Vladimira Putina.
Investigativní tým FT zmapoval více než 30 případů zabíjení ukrajinských zajatců. Případy zachycené drony a mobilními telefony ukazují, že se odehrávají po celé frontové linii. To podle FT vyvolává otázky ohledně řetězce velení a role Kremlu v těchto válečných zločinech. Podle prokurátorů a lidskoprávních organizací jako Human Rights Watch jde o systematickou praxi, nikoliv o excesy jednotlivých vojáků.
Mezinárodní humanitární právo, a zejména třetí Ženevská úmluva, hovoří o ochraně válečných zajatců a jejich poprava je válečným zločinem. Ukrajinské úřady od začátku invaze zahájily přes 125 000 řízení týkajících se válečných zločinů. Počet případů poprav zajatců se v roce 2024 výrazně zvýšil. Ukrajinští prokurátoři zahájili vyšetřování 43 incidentů zahrnujících 133 podezřelých úmrtí.

Nejméně čtyři lidé dnes zemřeli při ostřelování Kosťantynivky v Doněcké oblasti, informoval šéf regionální vojenské správy Vadym Filaškin. Město se nachází jen několik kilometrů od frontové linie. Mrtví jsou však hlášeni také z jiných regionů Ukrajiny. V Rusy okupované části Chersonské oblasti podle tamních úřadů na různých místech zemřeli dva lidé a několik dalších utrpělo zranění.
Ruská armáda podnikla na Kosťantynivku čtyři vzdušné útoky a útočila na ni s nasazením dělostřelectva. Filaškin podle serveru RBK Ukrajina uvedl, že poškozených je sedm soukromých domů a čtyři větší obytné domy, dále například plynovod a na třech místech elektrické vedení. „V poslední době jsou Rusové mimořádně aktivní v útocích na Kosťantynivku. Pobývat tam i jinde v regionu je nebezpečné,“ upozornil Filaškin a připomněl, že „evakuace zachraňuje životy“.

Ukrajina je připravena na silnou dohodu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o investicích a bezpečnosti, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj po jednání s Trumpovým vyslancem pro válku na Ukrajině Keithem Kelloggem. Na společné tiskové konferenci oba politici nevystoupili, na žádost americké strany byla zrušena. Kelloggova návštěva v Kyjevě se koná v době, kdy se stupňují Trumpovy slovní výpady proti Zelenskému.
Zelenskyj jednání s Kelloggem na svém účtu na sociální síti X označil za „dobré a podrobné“. „Projednali jsme situaci na bojišti a způsob návratu všech našich zajatců, jakož i účinné bezpečnostní záruky,“ cituje Zelenského server RBK Ukrajina. Podle ukrajinského prezidenta je Ukrajina připravena na silnou dohodu s Trumpem týkající se investic a bezpečnosti. Nabízí nejrychlejší a nejkonstruktivnější cestu k dosažení výsledku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí navštíví Bílý dům, ve čtvrtek na návštěvu přijede britský premiér Keir Starmer. Macron chce podle svých slov přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že jeho zájmy jsou stejné jako ty „naše“. Trumpovi hodlá prý říct, že tváří v tvář Putinovi není možné ukázat slabost. Slabost vůči Putinovi by nezajistila důvěryhodnost vůči Číně.
Názory USA a evropských spojenců se nyní rozcházejí především ve vztahu k Rusku a jeho agresi vůči Ukrajině. Jednání o míru se podle francouzského prezidenta musí vrátit do správných kolejí a Macron varoval před dohodou, která by byla kapitulací pro Ukrajinu.
„Nepošleme vojáky na Ukrajinu zítra,“ uvedl Macron, když dnes na sociálních sítích odpovídal na otázky občanů. Podle něj ale nelze vyloučit účast francouzských vojáků po dojednání míru v rámci spojenecké mise, která by byla součástí bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.

„Dvě procenta nestačí, bude třeba více než tři procenta. Musíme se dohodnout na harmonogramu, jak to dosáhnout,“ řekl dnes v Bratislavě generální tajemník NATO Mark Rutte po jednání se slovenským prezidentem Peterem Pellegrinim. Stávající závazek ve výši dvou procent výkonu ekonomiky podle něj stačit nebude, nové hrozby si budou vyžadovat vyšší investice do obrany.

Polský premiér Donald Tusk vyzval k posílení bezpečnosti na hranici EU s Ruskem, placení pomoci Kyjevu ze zmrazených ruských aktiv a změně pravidel pro financování obrany.

Spojené státy u příležitosti třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu odmítají označit Rusko za agresora v prohlášení skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, napsal deník Financial Times (FT) s odvoláním na pět západních představitelů. Podle agentury Reuters Spojené státy také letos nechtějí být spolupředkladatelem rezoluce OSN, která odsuzuje ruskou agresi a vyzývá k zachování ukrajinské územní celistvosti. Hlasovat se o ní má v pondělí 24. února, kdy od zahájení plné ruské invaze uplynou tři roky.
Účast ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na pondělním virtuálním summitu G7 podle FT rovněž zatím nebyla dohodnuta.
Minulý týden se Trump nechal slyšet, že bylo chybou vyloučit Rusko ze skupiny vyspělých ekonomik. Rusko bylo členem klubu vyspělých ekonomik tehdy známého jako G8, dokud nebyla Moskva vyloučena poté, co v roce 2014 anektovala ukrajinský poloostrov Krym.

Organizace Reportéři bez hranic (RSF) v Paříži uspořádala protest proti věznění ukrajinských novinářů v Rusku. Na náměstí Republiky v Paříži rozložili dvě desítky rakví. „Jedna ukrajinská žurnalistka zemřela v Rusku ve vězení, 19 jich tam je nadále zavřených,“ říká transparent. „Je potřeba čekat na jejich smrt, než se začne jednat?“

Americký ministr financí Scott Bessent řekl, že v rozhovorech o Ukrajině by se mohlo řešit i zmírnění sankcí proti Rusku. Washington je podle ministra připraven sankce snížit nebo zvýšit podle ochoty Ruska jednat.
Bessent také uvedl, že ho ukrajinský prezident Zelenskyj před Mnichovskou bezpečnostní konferencí ujistil, že Ukrajina podepíše dohodu o předání práv na těžbu nerostných surovin v hodnotě 500 miliard dolarů, ale zatím ji nepodepsala.

Se zmocněncem amerického prezidenta Keithem Kelloggem jednal v Kyjevě už i prezident Volodymyr Zelenskyj. Fotoreportérům zapózovali, avšak společná tisková konference po jednání byla na žádost USA zrušena, uvedla kancelář Zelenského.
Mluvčí ukrajinské hlavy státu dodal, že vyjádření, se kterým měli Zelenskyj a Kellogg předstoupit před média, bylo zrušeno po jejich jednání.

Ukrajina musí upustit od kritiky Washingtonu a přistoupit na americký návrh, který podle neoficiálních informací požaduje práva na ukrajinské vzácné nerosty. Řekl to dnes podle agentury Reuters poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz. Vyjádření přišlo po kritice ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na adresu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, jehož prohlášení v posledních dnech kopírují ruskou propagandu.
„Musejí to zklidnit, pořádně se zamyslet a podepsat tu dohodu,“ uvedl Waltz v rozhovoru s televizí Fox News. Podle Reuters při tom odkazoval na debaty ohledně nerostů vzácných zemin na Ukrajině. Zároveň vyjádřil názor, že neshody mezi Spojenými státy a Kyjevem lze urovnat.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski má ještě dnes odletět do USA na konzultace se svým americkým protějškem Markem Rubiem, uvedl dnes na svém webu list Rzeczpospolita s odvoláním na neoficiální informace z kruhů blízkých polské diplomacie. Podle těchto informací jde o iniciativu americké strany. Oficiálně ale zpráva nebyla potvrzena. Polsko je jedním z nejodhodlanějších spojenců Ukrajiny.
„Chceme přesvědčit Američany, že jejich a naše zájmy mohou být nakonec shodné. Ale to je optimistická verze,“ řekly listu jeho zdroje.

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha dnes uvedl, že jednal se zmocněncem amerického prezidenta Keithem Kelloggem o cestě k úplnému, spravedlivému a trvalému míru. Ukrajina se téměř tři roky brání agresi Ruska.
„Potvrdil jsem ochotu Ukrajiny dosáhnout míru prostřednictvím síly a naši vizi nezbytných kroků. Také jsem zopakoval, že bezpečnost Ukrajiny a transatlantické oblasti je nedělitelná,“ napsal Sybiha na síti X po jednání s americkým generálem.

Autobusové nádraží ve Lvově na Ukrajině zdobí nová nástěnná malba od brněnského streetartového umělce Tima. Tvoří ji jednoslovný nápis v ukrajinštině, který lze přeložit jako skutek nebo čin, vyvedený černou barvou na bílém pozadí. Poselství malby je takové, že každý, i ten nejmenší čin, může změnit okolní svět, informoval na svém webu lvovský Institut pro kulturní strategii.

Autobusové nádraží ve Lvově na Ukrajině zdobí nová nástěnná malba od brněnského streetartového umělce Tima. Tvoří ji jednoslovný nápis v ukrajinštině, který lze přeložit jako skutek nebo čin, vyvedený černou barvou na bílém pozadí. Poselství malby je takové, že každý, i ten nejmenší čin, může změnit okolní svět, informoval na svém webu lvovský Institut pro kulturní strategii.

Evropa by v krátkodobém horizontu efektivní pomoc Ukrajině bez podpory USA nezvládla. Na obranu nevykládá dostatek peněz, řekl dnes ČTK Zdeněk Petráš z Univerzity obrany. Změna v politickém směřování Spojených států a důsledky těchto změn na zahraničněpolitickou linii USA v tuto chvíli podle Petráše nemají žádný zásadní dopad na průběh a vedení války. Zda bude mít případný mírový plán nové americké administrativy vliv na ukončení války a způsob, jak se bude poválečná situace řešit, ukáže až budoucnost.

U zvyšování kapacit armády nejdou úvahy směrem k obnovení základní vojenské služby, budou se hledat přístupnější formy pracující s dobrovolností. V debatě na zasedání sněmu Rady vysokých škol to dnes řekl prezident Petr Pavel. Náčelník generálního štábu Karel Řehka v neděli v České televizi řekl, že i po případném ukončení bojů na Ukrajině nebude Rusko přátelštější a předvídatelnější a kapacity armády je tak potřeba dál zvyšovat.

Kreml je znepokojen úvahami některých evropských zemí vyslat vojáky na Ukrajinu v roli mírových sil dohlížejících na ukončení války, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Zároveň varoval, že rozmístění vojáků ze zemí Severoatlantické aliance na Ukrajině by bylo pro Rusko nepřijatelné, informují média.
„Co nejpozorněji sledujeme všechny tyto zprávy a sledujeme všechna - někdy protichůdná - oficiální prohlášení Evropanů v tomto směru. Vzbuzuje to v nás znepokojení, protože jde o možné vyslání vojenských kontingentů zemí NATO na Ukrajinu,“ řekl podle agentury Interfax mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Po kritice na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi vymezují i někteří mediální aktéři, kteří se řadí k jeho spojencům. Sbor komentátorů deníku The Wall Street Journal (WSJ) napsal, že jeho slova mohou být předzvěstí „škaredé“ dohody s Ruskem, ohradili se také komentátoři bulvárního listu New York Post. Opatrně Trumpovi oponují někteří zákonodárci Republikánské strany, popisuje deník The Washington Post (WP).
Deníky WSJ a New York Post jsou součástí mediálního impéria Ruperta Murdocha a jejich názorové sekce jsou dlouhodobě nakloněné Trumpovi a jeho Republikánské straně. Klíčovým spojencem prezidenta je pak Murdochova televize Fox News, v jejímž vysílání se také objevily některé nesouhlasné reakce poté, co Trump označil Zelenského za diktátora a prohlásil, že jeho země neměla „nikdy začínat“ válku.
„On to nezačal a neměl žádnou šanci to ukončit, ledaže by se vzdal krvelačným útočníkům,“ reagovala redakční rada New York Post. Americký prezident by podle ní neměl „obracet pravdu vzhůru nohama“, ať je to součástí vyjednávací taktiky či nikoli. „Haló: Ukrajina je obětí téhle války, nehledě na to, že je naším spojencem,“ dodává list.

Válka nutí lidi, aby si vybrali stranu. A americký prezident Donald Trump, jak se mnohým v Evropě zdá, stojí na straně ruského prezidenta Vladimira Putina, napsal bruselský server Politico. Zásahy nového šéfa Bílého domu do rusko-ukrajinského konfliktu podle serveru učinily noční můry Ukrajinců i mnoha jejich spojenců skutečností a převrátily transatlantický vztah, který je základem evropské bezpečnosti od roku 1945.
Evropští politici začínají chápat, jak hluboce se jejich svět změnil. Nyní se musí vypořádat se Spojenými státy, které jsou přinejlepším skeptické a přinejhorším nepřátelské vůči starému světu, který Evropa zastupuje, poznamenalo Politico. Veškeré přetrvávající pochybnosti o míře Trumpovy ochoty dělat si v Evropě nepřátele, utnul americký prezident v úterý večer, když obvinil Ukrajinu, že „začala“ válku s Ruskem. Toto vyjádření podle serveru šokovalo i ty nejvěrnější americké přátele v regionu.

Rusko v noci na dnešek podniklo na Ukrajině za pomoci dronů a střel rozsáhlý útok na plynárenskou infrastrukturu a poškodilo těžební zařízení. Cílem útoků je přerušit těžbu plynu a připravit Ukrajince o teplo, napsal na facebooku ministr energetiky Herman Haluščenko. Dodal, že jakmile to bezpečnostní situace dovolila, specialisté začali s opravami. Ujistil také, že úřady podnikají kroky ke stabilizaci dodávek.

Ruská vojska dobyla zpět více než 800 kilometrů čtverečních území v Kurské oblasti, tedy téměř dvě třetiny území, které v tomto regionu na západě Ruska ovládly ukrajinské síly po svém útoku z loňského srpna. Uvedl to první zástupce náčelníka ruského generálního štábu Sergej Rudskoj v rozhovoru armádnímu listu Krasnaja zvezda. Z interview dnes citovaly ruské i západní tiskové agentury.
„Více než 800 kilometrů čtverečních bylo osvobozeno, což představuje 64 procent území původně ovládnutého nepřítelem (1268 kilometrů čtverečních),“ řekl generálplukovník Rudskoj.

Terčem ruského náletu se v noci stal i Cherson, kde si výbuch bomby v centru města vyžádal šest zraněných, včetně dvou dětí, uvedla generální prokuratura.
Pod troskami ještě mohou být další lidé, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na oblastní a městskou správu. Ruský nálet zničil v jednom obytném domě 15 bytů, od prvního po 10. podlaží. V dalších 80 domech výbuch rozbil okna. O zraněných dětech portál napsal, že hospitalizována byla dvojčata, chlapec a dívka ve věku 14 let. Kromě nich v nemocnici skončil i zraněný sedmačtyřicetiletý muž.

Jižní Korea nabízí azyl severokorejským vojákům zajatým na Ukrajině, mají nárok na jihokorejské občanství, oznámilo ministerstvo zahraničí v Soulu. Ministerstvo prohlášení učinilo v návaznosti na rozhovor s vojákem z KLDR zajatým na Ukrajině zveřejněný v médiích. Voják v něm uvedl, že zvažuje žádost o azyl v Jižní Koreji. Informují o tom agentury Jonhap a AFP.

Britský premiér Keir Starmer v telefonátu vyjádřil podporu Volodymyru Zelenskému jako demokraticky zvolenému lídrovi Ukrajiny, informovala v prohlášení Downing Street. Americký prezident Donald Trump předtím Zelenského označil za diktátora.
Starmer také vyjádřil přesvědčení, že je naprosto rozumné pozastavit volby během války, stejně jako to během druhé světové války učinila Británie.
"Premiér znovu vyjádřil svou podporu úsilí vedenému USA o dosažení trvalého míru na Ukrajině, který by odradil Rusko od jakékoli budoucí agrese," stojí také v prohlášení, podle něhož Starmer zdůraznil potřebu, aby všichni spolupracovali.

Oděsa čelila masivnímu útoku už v noci na středu. V noci na dnešek Rusko útok zopakovalo, když na město vyslalo drony. V nemocnici se středně vážnými zraněními skončila 55letá žena. Úřady rovněž uvedly, že po útoku vypukl požár jistého stravovacího zařízení a budovy skladiště. Poškozeny byly také jedna administrativní budova, myčka aut a silnice.

Jihoukrajinské přístavní město Oděsa se opět stalo terčem ruských vzdušných úderů. Úřady hlásí jednu zraněnou ženu a 90.000 domácností bez proudu.

Americký prezident v Miami také zmínil svůj pokus získat od Ukrajiny vzácné nerosty a obvinil vládu Zelenského z „porušení dohody“. List Financial Times v sobotu s odvoláním na své zdroje napsal, že ukrajinský prezident odmítl návrh Trumpovy administrativy, aby USA získaly práva na přibližně 50 procent vzácných nerostů na Ukrajině. Návrh dohody podle jeho zdroje zmiňoval, že USA získají ukrajinské přírodní zdroje výměnou za minulou vojenskou pomoc a neobsahoval nic o podobné podpoře v budoucnu.
Kyjev se podle listu snaží vyjednat lepší dohodu, která by obsahovala bezpečnostní záruky, a chce do budoucího využívání ukrajinských přírodních zdrojů zapojit i další země, včetně států Evropské unie.

Dobré ráno, vážení čtenáři.
Kdyby chtěl, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mohl přijet na rozhovory USA a Ruska o možnostech ukončení války na Ukrajině, které se konaly v úterý v Rijádu, prohlásil americký prezident Donald Trump ve středu večer místního času (v noci na dnešek SEČ) v Miami. Staronová americká hlava státu tak na konferenci FII Priority podporované Saúdskou Arábií pokračovala v kritice svého ukrajinského protějšku.
Trump přitom Zelenského opět označil za „průměrně úspěšného komika“ a „diktátora“, který podle něj přemluvil USA k poskytnutí finanční pomoci Ukrajině. Trump ukrajinského vůdce označil za diktátora už ve středu na sociální síti Truth Social.
„Mladí lidé z Ruska a Ukrajiny jsou ti, kteří jsou decimováni,“ prohlásil Trump s tím, že doufá v brzké uzavření příměří mezi válčícími zeměmi. Podle amerického prezidenta mírová jednání postupují „velmi dobře“.
Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Pro uzavření míru je podle prezidenta Petra Pavla důležité, aby byla Ukrajina dostatečně vyzbrojená a v budoucnu se mohla stát členem NATO, což Rusko odmítá. „Kdybych měl mluvit za sebe, můj názor na věc je v první řadě to, aby Ukrajina měla schopnou, dobře vyzbrojenou armádu. To jsme schopni, myslím si, že i pouze s evropskými státy, zajistit v relativně krátké době, s výhledem na (budoucí ukrajinské) členství v NATO,“ řekl prezident serveru Deník N.
Nasazení mezinárodních jednotek na případné mírové misi na území Ukrajiny, které navrhují některé evropské země, je podle Pavla méně pravděpodobné. S mírovou misí by totiž muselo souhlasit i Rusko. „Pokud by ty jednotky měly mít opravdu odstrašující efekt, musely by mít mandát bojový, což je pro Rusko nepřijatelné,“ dodal Pavel.

Nejméně dva mrtvé a osm zraněných hlásí úřady po ruských útocích na ukrajinská města. Podle ruského gubernátora zabil ukrajinský dron obyvatele ruské vsi.
Devětapadesátiletý muž přišel o život a šedesátiletá žena utrpěla zranění při ruském ostřelování Kupjanska na severovýchodě Ukrajiny, oznámil dnes šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ostřelování poškodilo nejméně deset soukromých domů, dodal.
O nejméně jednom mrtvém a sedmi raněných po ruském bombardování města Kosťantynivka na východě země informoval šéf Doněcké oblasti Vadym Filaškin. Upozornil, že pod troskami se může nalézat ještě jeden člověk. Rusové shodili na město čtyři řízené letecké bomby, které poničily desítky domů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer příští týden navštíví Washington, a to kvůli jednáním zaměřeným na ukončení války na Ukrajině. S odvoláním na poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mikea Waltze to dnes uvedla agentura Reuters. Macron po dnešním jednání s dalšími evropskými lídry uvedl, že mír na Ukrajině by měl zohlednit bezpečnostní zájmy evropských zemí.
„Angažujeme se na všech stranách. Dalším krokem bude, že navrhneme technické týmy, které začnou jednat o podrobnostech,“ odpověděl Waltz v rozhovoru pro americkou televizní stanici Fox News na dotaz, jaké jsou šance na dosažení mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. V sobotu uplynou od invaze ruských vojsk na Ukrajinu tři roky.

Trumpův viceprezident J.D. Vance dnes bulvárnímu listu Daily Mail řekl, že se Zelenskému veřejné „pomlouvání“ Trumpa nevyplatí. „Představa, že Zelenskyj změní prezidentův názor tím, že ho bude pomlouvat v médiích... každý, kdo zná prezidenta (Trumpa), vám řekne, že je to hrozný způsob, jak komunikovat s touto administrativou,“ uvedl americký viceprezident.
👍 👍 👍