Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Ukrajina obdržela první dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Uvedl to dnes vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. „Je to více než pouhá dodávka - je to strategický krok. Navzdory ruským snahám zničit v období války náš energetický systém jsme dosáhli dalšího vítězství na energetické frontě,“ napsal Jermak na sociální síti X.

Na Ukrajině probíhá „Smuteční vánoční koleda“ za padlé hrdiny, kteří položili život během ruské invaze.

Podle The Kyiv Independent ruské ostřelování zranilo v Chersonské oblasti 8 osob, a to včetně 2 mladistvých. Mělo by se jednat o 16letého chlapce a 15letou dívku, uvádí s odkazem na slova guvernéra Oleksanda Prokudina. Obě děti mají být hospitalizované.

I přes trvající ozbrojený konflikt se snaží obyvatelé poblíž Kyjeva slavit vánoční svátky a oslavit konec roku 2024.

Moskva v reakci na poslední unijní balík protiruských sankcí „výrazně rozšířila“ seznam představitelů Evropské unie a členských zemí, kteří mají zakázán vstup do Ruska. Na svém webu to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí, aniž by specifikovalo, o koho jde.
Rusko patnáctý evropský sankční balík kritizovalo jako nelegitimní z hlediska mezinárodního práva. „Jejich jediným smysluplným výsledkem je další pokles autority EU v očích většiny států světa,“ vyjádřilo své přesvědčení o sankcích.

Ruská energetická společnost Gazprom pozastaví od 1. ledna vývoz plynu do Moldavska. Důvodem je nezaplacený dluh země. Oznámil to dnes podle agentury Reuters Gazprom a varoval, že by mohl přistoupit i k vypovězení smlouvy o dodávkách.

Ruský energetický gigant Gazprom zvýšil v letošním roce vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů o 13 procent na zhruba 32 miliard metrů krychlových. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters. To je o něco více než činily dodávky do Číny, kam Gazprom dodal 31 miliard metrů krychlových plynu.

Zelenskyj v pondělí podle agentury Reuters uvedl, že Fico odmítl nabídku kompenzace ztrát způsobených neprodloužením dohody o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu. Fico už dříve podle serveru Politico prohlásil, že mu Zelenskyj přislíbil 500 milionů eur z ruských aktiv, pokud Slovensko podpoří ukrajinské členství v NATO.
„Ficova krátkozraká politika už připravila slovenské obyvatele o kompenzace za ztrátu tranzitu ruského plynu a teď může Slovensko připravit ještě o minimálně 200 milionů dolarů ročně, které Ukrajina platí Slovensku za dováženou elektřinu. Ano, dovoz elektřiny na záchranu není zadarmo,“ napsal dnes Zelenskyj. Slovenský podíl na dovozu elektřiny na Ukrajinu je podle něj přibližně 19 procent.

Vladimir Putin se dnes svému ázerbájdžánskému protějšku Ilhamu Alijevovi omluvil za „tragický incident“ ázerbájdžánského letadla, který se ve středu odehrál v ruském vzdušném prostoru. Kreml ve zprávě o telefonátu obou prezidentů uvedl, že letoun se podle plánu pokoušel přistát v Grozném v okamžiku, kdy ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážela útok ukrajinských dronů.
Letadlo, které mířilo z Baku do jihoruského Čečenska, se nakonec zřítilo v Kazachstánu nedaleko města Aktau. O život přišlo 38 osob.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes obvinil slovenského premiéra Roberta Fica z otevření druhé energetické fronty proti Ukrajině na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sociálních sítích tak Zelenskyj reagoval na páteční vyjádření šéfa slovenské vlády, který pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně přerušení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko.
„Zdá se, že Putin pověřil Fica otevřením druhé energetické fronty proti Ukrajině na úkor zájmů obyvatel Slovenska. Jen tak se dají vysvětlit Ficovy hrozby odpojit Ukrajinu od mimořádných dodávek elektřiny během zimy, kdy ruské útoky zasahují naše elektrárny a distribuční síť,“ napsal Zelenskyj na síti X.

Ukrajinská armáda hlásí zničení vojenského objektu v ruské Orelské oblasti, kde invazní síly skladovaly a opravovaly bezpilotní letouny Šáhed, jimiž útočí na Ukrajinu. Tato bojová operace výrazně snížila možnosti nepřítele provádět dronové nálety na civilní infrastrukturu Ukrajiny, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Moskva se k těmto informacím nevyjádřila a podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
„Dne 26. prosince (čtvrtek) zasáhly vzdušné síly ukrajinské armády společně s dalšími složkami obranných sil chráněný objekt ruských ozbrojených sil v Orelské oblasti,“ píše na facebooku ukrajinský generální štáb, podle něhož objekt sloužil ke skladování, údržbě a opravám dronů Šáhed a nyní je zničený. Podrobnosti - například jakými zbraněmi Ukrajinci úder provedli - Kyjev neposkytl.

Ukrajinská armáda hlásí zničení vojenského objektu v ruské Orelské oblasti, kde invazní síly skladovaly drony Šáhed, jimiž útočí na Ukrajinu.

Ruské letiště pozastavilo lety po útoku ukrajinského dronu, tvrdí oficiální úřad. Provoz na letišti byl pozastaven v 6 hodin ráno kvůli ukrajinskému dronovému útoku údajně zaměřenému na ruské regiony Voroněž, Rostov a Belgorod.

Ruská civilní rozvědka SVR obvinila americké a britské tajné služby ze snahy vyprovokovat útoky na ruské vojenské základny v Sýrii s cílem přimět Moskvu k jejich evakuaci. Napsala to dnes agentura Reuters, která podotkla, že SVR neposkytla pro své tvrzení důkazy. Podle ruské státní tiskové agentury TASS rozvědka tvrdí, že britské a americké tajné služby MI6 a CIA pověřily těmito útoky teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Na cíle IS přitom americká armáda v Sýrii provádí letecké útoky. Spojené státy ani Británie se zatím k ruským tvrzením nevyjádřily.

Ukrajinské ministerstvo obrany sdílelo snímky z operace v Kurském regionu z Ruska z poloviny prosince. Na snímcích jsou mimo jiné zachyceni i civilní obyvatelé, kteří na své domy věší cedule, že se ukrývají ve sklepě bez vojáků.

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zabránila útoku na vysoce postaveného důstojníka ruského ministerstva obrany a válečného blogera. Napsala to dnes státní tisková agentura TASS, podle které bezpečnostní složky zadržely Rusa, jenž jednal na pokyn ukrajinské vojenské rozvědky HUR. Kyjev se k ruským obviněním zatím nevyjádřil a podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze nezávisle ověřit.
„Zákeřník vzal ze skrýše v Moskevské oblasti improvizované výbušné zařízení o kapacitě asi jeden a půl kilogramu ekvivalentu TNT... a prováděl průzkumnou činnost v místech pobytu cílů útoku, aby mohl provést detonaci na dálku,“ prohlásilo tiskové oddělení FSB, které dále sdělilo, že výbušnina byla zamaskovaná do přenosného reproduktoru.
Rusové navyšují vlastní výrobu ničivých dronů Shahed, píší analytici z Institutu pro studium války s odvoláním na ukrajinskou rozvědku. Podle ní ruská továrna ve speciální ekonomické zóně Alabuga v Tatarstánu od ledna do září letošního roku vyrobila 5 760 dronů Shahed. To je dvakrát tolik, co bylo vyrobeno v roce 2023. Podle uniklých dokumentů již společnost podepsala dohodu o výrobě 6000 dronů do září 2025.
Rusko také údajně aktivně vyvíjí návnady dronů podobné Shahedům, které se používají ke zmatení ukrajinských systémů protivzdušné obrany. Do konce roku 2024 se plánuje vyrobit až 10 000 takových návnad, což je téměř dvojnásobek počtu útočných dronů.
Dobré ráno, vážení čtenáři. Také dnes budeme sledovat dění na Ukrajině a v Rusku v online reportáži.
Igor Sečin, který je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, zůstane dalších pět let šéfem největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oznámení správní rady podniku. Sečin stojí v čele firmy Rosněfť od roku 2012. Je známý mimo jiné svou kritikou vůči Organizaci zemí vyvážejících ropu.
V letech 2000 až 2008, kdy byl Putin ve funkci ruského prezidenta, působil Sečin jako náměstek šéfa prezidentské kanceláře a místní média ho označovala za "šedou eminenci" ruské politiky. Když se Putin v roce 2008 stal premiérem, byl Sečin jmenován jedním ze sedmi vicepremiérů.
👍 👍 👍