Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Kromě ČR dnes dohodu s Ukrajinou uzavřelo také Slovinsko, uvedla agentura STA. Platit má rovněž deset let a jejím hlavním účelem je „systematizace“ dosavadní podpory, kterou Lublaň Ruskem napadené zemi poskytuje.

Z vyjádření na plenárním zasedání i v pracovních skupinách na summitu Evropského politického společenství (EPC) vyplývá podle premiéra Petra Fialy jednoznačný závěr, že Evropa stojí za Ukrajinou a kritizuje ruskou agresivní politiku. Fiala to dnes řekl novinářům po skončení summitu v Blenheimském paláci u Oxfordu.
„To je naprosto převládající názor, který tady zazněl,“ řekl Fiala. Setkání Evropského politického společenství nemá formální závěry ani prohlášení, podle premiéra bylo EPC vymyšleno, aby měli lídři evropských států prostor se setkávat a neformálně si vyměňovat názory. Závěry by podle Fialy příliš svazovaly neformální diskusi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že dnes jednal o bezpečnostních otázkách a bilaterálních vztazích se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem. Srbsko udržuje přátelské vztahy s Moskvou, zároveň však umožnilo dodat přes prostředníky svou munici Ukrajině, která se brání ruské invazi.
Setkání Zelenského s Vučičem se uskutečnilo v britském Oxfordu na okraj čtvrtého summitu Evropského politického společenství (EPC), které zahrnuje státy Evropské unie a další země. Hlavními tématy diskusí jsou ruská válka na Ukrajině a problematika migrace. Český premiér Petr Fiala dnes na summitu podepsal se Zelenským česko-ukrajinskou dohodu o bezpečnostní spolupráci a dlouhodobé podpoře
„Jsem vděčný Srbsku za jeho účast na prvním globálním mírovém summitu a za jeho podporu společného komuniké,“ napsal Zelenskyj na sociální síti X. Ocenil také finanční a humanitární pomoc, kterou Srbsko Ukrajině poskytlo.

Bezpečnostní dohoda s Kyjevem neznamená, že čeští vojáci budou bojovat na Ukrajině, uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Pomoc Ukrajině podle něj nedělá z Česka stranu konfliktu.

Drony ukrajinské tajné služby SBU a námořnictva útočily na ruskou základnu pobřežní obrany na jezeře Donuzlav, které je průplavem propojeno s mořem, uvedla ukrajinská média s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze SBU. V době útoku Rusové zrovna cvičili obranu jezera, ale „nedokázali ani ochránit svou základnu“, uvedl zdroj. Drony podle něj zasáhly a vyřadily z provozu ruský štáb, sklad munice a rozvodnu elektrického proudu i palebné pozice.

Na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii premiér Petr Fiala podepsal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským dohodu obou zemí o bezpečnostní spolupráci a dlouhodobé podpoře. Fiala dnes ráno novinářům řekl, že dohoda není právně závaznou mezinárodní smlouvou, je ale důležitým symbolem. Rámuje podle něj dosavadní spolupráci a vytváří prostor pro budoucí kooperaci.
Zelenskyj po podpisu českému premiérovi poděkoval, dohoda je podle něj dalším krokem pro rozšíření spolupráce obou zemí v oblasti bezpečnosti.

Ropa od ruského Lukoilu, který byl na Ukrajině zařazen na sankční seznam, přestala ropovodem Družba proudit na Slovensko, uvedla agentura TASR.

„Putin nedokáže udržovat vztahy se skutečně silnými vůdci. To je naše výhoda, ale zůstává jen do té doby, dokud jsme jednotní,“ tweetuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj z Anglie, kde se zúčastní summitu Evropského politického společenství. „Může se vás pokusit pokoušet nebo na vás tlačit individuálně. Každý si vybírá, jak bude jednat a jaký odkaz zanechá.“
A pokračuje s nepříliš zahalenou narážkou na maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž začátkem měsíce vyrazil do Moskvy a do Pekingu: „Pokud se někdo v Evropě snaží řešit problémy za zády ostatních nebo dokonce na úkor někoho jiného, pokud chce někdo podnikat pochybné cesty do hlavního města války - mluvit a možná i slibovat něco proti našim společným zájmům nebo na úkor Ukrajiny či jiných zemí, proč bychom si takového člověka měli považovat? EU a NATO mohou všechny své problémy řešit i bez této jediné osoby.“

Moskevský soud dnes odsoudil amerického občana obžalovaného z obchodování s drogami. Michael Travis Leake si má odpykat 13 let za mřížemi, uvedly tiskové agentury s odvoláním na sdělení soudu. O zadržení hudebníka a bývalého výsadkáře Michaela Travise Leakea, který už řadu let žije v Moskvě, informovala média a úřady loni v červnu.
„Michael Travis Leake byl uznán vinným z prodeje narkotik a odsuzuje se ke 13 letům v trestanecké kolonii s přísným režimem,“ citovala agentura AFP z verdiktu, který dala do souvislosti s nynějším napětím mezi Ruskem a Spojenými státy.

„Když nepřítel zničil v Urožajne skoro vše, obranné síly se stáhly na jiné pozice. Toto rozhodnutí bylo přijato, abychom ušetřili životy našich vojáků, kteří zde drželi obranu,“ uvedl v televizním vysílání armádní mluvčí Nazar Vološin.
Obec Urožajne ovládala Ukrajina od loňského léta, kdy ji od ruských okupačních sil osvobodila při protiofenzivě. Nyní se ale ruské armádě daří v Doněcké oblasti opět postupovat na řadě míst.
O dobytí této vsi ruskými vojáky informovalo ruské ministerstvo obrany již v neděli, podobně jako ukrajinští analytici z projektu DeepState, který je pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Nyní tito analytici hlásí, že ruské síly rovněž dobyly obec Kalynivka na přístupech ke strategicky důležitému městu Časiv Jar a také postoupily u Karlivky a Zalizneho v Doněcké oblasti, uvedla dnes ukrajinská média.

Ukrajina zahájila s držiteli svých dluhopisů nové kolo oficiálních rozhovorů o restrukturalizaci dluhu více než 20 miliard USD (462,5 miliardy Kč), uvedla agentura Bloomberg. Kyjevu se krátí čas, ve kterém musí dojednat dohodu, jinak bude čelit hrozbě platební neschopnosti. Zemi 1. srpna vyprší zmrazení plateb, které bylo dohodnuto před dvěma lety po ruské invazi.
Ukrajinská vláda žádá investory, aby přijali větší ztráty, aby mohla financovat svoji obranu a připravit finanční zdroje na obnovu země po skončení války. První kolo jednání minulý měsíc nepřineslo dohodu, druhé kolo začalo tento týden a majitelé dluhopisů podepsali dohodu o mlčenlivosti, řekly agentuře informované zdroje, které si nepřály být jmenovány, protože jednání jsou důvěrná.
Obě strany se snaží najít kompromis v otázce odpisu dluhu a úrokových plateb. Majitelé dluhopisů požadují, aby úrokové platby po skončení moratoria nebyly jen symbolické, ale měly pro ně skutečnou hodnotu, dodal jeden ze zdrojů.

Návrh šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové na vytvoření Evropské obranné unie kritizuje Kreml. „Opět to potvrzuje, že evropské státy jsou naladěny na militarizaci, na stupňování napětí, na konfrontaci a ve své zahraniční politice se opírají o konfrontační metody,“ citovala ruská tisková agentura TASS kremelského mluvčího Dmitrije Peskova.

V Severoatlantické alianci začne od září fungovat nová velitelská struktura, která bude mít za úkol koordinovat pomoc Ukrajině. Dnes to podle agentury Reuters řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Dodal, že nová struktura bude mít sídlo v Německu a bude mít k dispozici zhruba 700 lidí.
„Shodli jsme se, že ustavíme velitelství pro koordinaci a poskytování asistence a výcviku Ukrajině,“ uvedl Stoltenberg na okraj zasedání Evropského politického společenství (EPC) v Británii.

Česká republika dosud letos obdržela kompenzaci za vojenský materiál dodaný Ukrajině z Evropského mírového nástroje (EPF) ve výši téměř 245 milionů korun. Dalších zhruba 127 milionů by měla získat do konce roku. Více než 35 milionů korun pak Česko obdrželo za výcvik ukrajinských vojáků. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo obrany.
Původním cílem EPF bylo financování misí a operací EU a příspěvek na stabilizaci partnerských zemí v sousedství Evropy, nicméně po ruské invazi na Ukrajinu začal být fond využíván i k refundacím na vojenský materiál, který členské země EU napadené zemi dodávají.
„Dodávkami vojenského vybavení Ukrajině tak neoslabujeme naši vlastní obranyschopnost, protože finanční kompenzace z EPF můžeme použít na nákup nového vojenského materiálu,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Jedna žena byla zabita a dva starší muži utrpěli zranění při ruském bombardování města Kupjansk v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, uvedly dnes ukrajinské úřady. Dva muže zranily ruské drony v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě země. Tři raněné, včetně dvou dětí, hlásí úřady v Záporožské oblasti. Ukrajinské síly v noci sestřelily 16 ruských dronů a dvě ze tří leteckých raket, ohlásil velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

Cesta maďarského premiéra Viktora Orbana do Moskvy, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, nebyla mírovou misí, ale misí appeasementu, uvedla Ursula von der Leyenová v projevu před europoslanci s odkazem na politiku ústupků vůči nátlaku. Za svá slova si vysloužila dlouhý potlesk.
Jen dva dny po Orbánově návštěvě zasáhly Putinovy rakety dětskou nemocnici v Kyjevě, připomněla dosavadní šéfka Evropské komise, o jejímž dalším mandátu má dnes Evropský parlament hlasovat. „Nikdo nechce mír víc než Ukrajinci. Chtějí svobodnou a nezávislou zemi a Evropa bude při Ukrajině stát tak dlouho, jak to bude potřeba, to je náš vzkaz,“ dodala von der Leyenová.

Americký novinář Evan Gershkovich byl předveden k soudu v Jekatěrinburgu, který za zavřenými dveřmi projednává jeho obžalobu ze špionáže. Zpravodaji listu The Wall Street Journal hrozí až 20 let vězení. Obvinění odmítá, stejně jako jeho zaměstnavatel a americká vláda.
Ruská generální prokuratura obviňuje Gershkoviche, že na pokyn americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) „shromažďoval tajné informace“ o zbrojovce Uralvagonzavod, jejíž závod asi 150 kilometrů severně od Jekatěrinburgu vyrábí a opravuje tanky a další vojenskou techniku.
Jednání se mělo konat až v půli srpna, ale podle soudu bylo uspíšeno na žádost obhajoby.

Za poslední den ztratil protivník 1130 lidí, 7 tanků, 12 obrněných vozidel, 50 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

V Británii se dnes sejde Evropské politické společenství (EPC) a Česko na okraj jednání podepíše bezpečnostní dohodu s Ukrajinou. Předsedové vlád a hlavy států Evropské unie a dalších zemí budou v Blenheimském paláci u Oxfordu hovořit například o migraci, energetice či kybernetické bezpečnosti a boji proti dezinformacím. ČR bude zastupovat premiér Petr Fiala.
👍 👍 👍