Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Děkujeme, že sledujete naše online zpravodajství týkající se války na Ukrajině. Další informace zde naleznete zase od zítřejšího rána, prozatím přejeme dobrou noc.

„Česká republika by se měla zcela zbavit závislosti na dodávkách ruské ropy od července 2025. To by mělo začít fungovat prodloužení ropovodu TAL, který vede z italského Terstu přes Rakousko do Bavorska. Nejpravděpodobnějším mixem, který by měl takzvaně těžkou sirnou ruskou ropu nahradit, bude směs rop z Iráku a z jihoamerické Guyany,“ řekl dnes v Plzni na diskusi o Rusku z cyklu ministerstva zahraničí zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
„Stále platí, že rozšíření ropovodu TAL-PLUS bude hotové na konci roku 2024 a během první poloviny příštího roku bychom měli projít kolaudací tohoto ropovodu. Smlouvy, které má současný vlastník rafinérií u nás, polský PKN Orlen, na dodávky ruské ropy končí v červnu příštího roku, čili od července 2025 bychom neměli brát žádnou ruskou ropu,“ řekl.

V několika ruských městech dnes lidé dali najevo svůj nesouhlas s invazí na Ukrajinu, kterou Rusko zahájilo před 1000 dny. Protestní akci nazvanou 1000 dnů války svolalo hnutí Zelená stužka.
V Jekatěrinburgu, Uljanovsku, Permu, Južno-Sachalinsku i jinde lidé na protest proti válce na Ukrajině nosili po dvou karafiátech převázaných zelenou stužkou.

Na Ukrajině si připomínají začátek války – od vniknutí ruských vojsk uběhlo 1000 dní. V Kyjevě se mimo jiné lidé schází u pietních míst a zapalují svíčky za zesnulé a raněné.

Příští rok rozhodne, zda válku rozpoutanou Kremlem vyhraje Rusko, nebo Ukrajina, prohlásil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v ukrajinském parlamentu. Země se brání ruské agresi již 1000 dnů a na ukrajinské odolnosti podle prezidenta závisí osud celého národa, protože Rusko chce Ukrajinu zničit bez ohledu na ztráty. Zelenskyj vybídl Ukrajince, aby nečekali zázrak od nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale aby každý den ze všech sil usilovali o vítězství.
„Rusko chce zničit náš stát, naše lidi. Zničit naši odolnost. Ukrajinská odolnost v této válce, od Kupjanska přes Pokrovsk až po Záporoží, může zajistit základní předpoklady pro spravedlivé ukončení této války,“ zdůraznil Zelenskyj podle agentury Unian. Na ukrajinské odolnosti závisí i osud Evropy, aby všichni lidé mohli žít svobodně, a ne v područí diktátora. „Je to bitva nejen o Pokrovsk, Kupjansk či jakékoliv jiné ukrajinské město, městečko nebo ves. Je to bitva o celou Ukrajinu, o celou Evropu, je to bitva o pořádek, anebo chaos v celém světě,“ řekl.

Když bude Rusko na Ukrajině úspěšné, zaplatí za to EU mnohem více, než kolik nyní dává na vojenskou pomoc. Po skončení dnešního jednání unijních ministrů obrany v Bruselu to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Evropská unie podle něj musí vyslat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jasný signál, že není rozdělená a že bude Ukrajinu i nadále podporovat. Česko na jednání, kterého se zúčastnil i nový generální tajemník NATO Mark Rutte, zastupovala ministryně obrany Jana Černochová.

Dnes oznámená změna ruské jaderné doktríny není pro Spojené státy překvapením a Washington se nechystá v reakci na ni měnit svou jadernou politiku, uvedl dnes Bílý dům. Hrozba použitím jaderných zbraní ze strany Moskvy je podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella naprosto nezodpovědná, citovala jej agentura AFP.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes svým výnosem potvrdil novou ruskou doktrínu jaderného odstrašování, rozšiřující výčet možností, kdy Moskva může použít jaderné zbraně. Už v září přitom Kreml varoval, že podle nové doktríny by Moskva mohla použít jaderné zbraně v případě „rozsáhlého napadení“ konvenčními zbraněmi ze strany nejaderné země podporované jadernou mocností, což by Rusko považovalo za společný útok. Doktrína umožňuje jadernou odvetu v případě použití západních konvenčních raket Ukrajinou proti Rusku, potvrdil dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Bezpečnostní situace v ČR se podle čtyř pětin Čechů kvůli válce na Ukrajině zhoršila, dvě třetiny lidí mají obavy z rozšíření konfliktu za ukrajinské hranice. Více než polovina občanů ale není ochotna Česko v případě napadení bránit. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury NMS Market Research pro Paměť národa. ČTK jeho výsledky poskytla Alžběta Chrobáková, mluvčí organizace Post Bellum, která projekt Paměť národa spravuje.
Podle průzkumu 67 procent dotázaných věří, že bezpečnost ČR zvyšuje členství v NATO, a dvě třetiny Čechů se domnívají, že aliance v případě napadení Česka zasáhne na jeho obranu.

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

Nejmenovaný vysoce postavený ukrajinský činitel potvrdil, že ukrajinská armáda Brjanskou oblast na západě Ruska zasáhla americkými raketami dlouhého doletu ATACMS, píše agentura AFP. Už dříve během dneška o nasazení amerických raket k útoku na cíle v Rusku informovala některá ukrajinská média a ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Ukrajinci k útoku v Brjanské oblasti použili americké rakety.
„Útok v Brjanské oblasti byl proveden s využitím raket ATACMS,“ cituje agentura AFP nejmenovaného ukrajinského činitele. Stejně se vyjádřil také nejmenovaný americký činitel pro agenturu Reuters.

Pokud Ukrajina k útokům na ruské území používá zbraně dlouhého doletu, znamená to podle šéfa ruské diplomacie, že je obsluhuje americký vojenský personál. „Bez Američanů není možné tyto vysoce pokročilé rakety používat, jak opakovaně řekl (ruský prezident Vladimir) Putin. Budeme to považovat za novou fázi války Západu proti Rusku a budeme podle toho reagovat,“ uvedl Lavrov.

Hospodářské otázky, ale také pokračující ruská válka proti Ukrajině, byly tématy rozhovorů čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s německým kancléřem Olafem Scholzem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, uvedly agentury. Státníci se setkali na okraj summitu skupiny zemí G20 v brazilském Riu de Janeiro.
Podle Scholze je nutné, aby Německo a Čína jednaly i o obtížných tématech, například o válce na Ukrajině či jiných nebezpečných situacích ve světě, napsala agentura Reuters. „Nikdo by se neměl obávat svého souseda. To je hodně důležitá zásada pro mír ve světě,“ zdůraznil německý kancléř. Výrok lze podle agentury interpretovat jako narážku na Ukrajinu či na Tchaj-wan, který opakovaně čelí čínským výhrůžkám. Čínský prezident uvedl, že doufá v dlouhodobý rozvoj strategických vztahů s Německem.

Podívejte se na nové snímky z Moskvy, kde se armáda snaží prostřednictvím billboardů naverbovat nové rekruty.

Německá ministryně zahraničí po dnešní schůzce se svými protějšky z Polska, Francie a Itálie ve Varšavě slíbila, že se její země nenechá zastrašit novou ruskou jadernou doktrínou. Berlín tuto chybu v minulosti udělal, ale nebude ji opakovat, řekla Annalena Baerbocková na tiskové konferenci podle agentury AP.
„(Ruský prezident Vladimir) Putin si zahrává s naším strachem,“ řekla Baerbocková. „Nezačal to dělat jen před 1000 dny. Začal s tím už v roce 2014. A zvláště Německo tehdy udělalo chybu, zejména politicky, že se nechalo zastrašit,“ dodala v narážce na skutečnost, že právě před 1000 dny ruská vojska na Putinův rozkaz vpadla do sousední země. Šéfka německé diplomacie podle AP rovněž připustila, že Berlín tehdy udělal chybu, že nenaslouchal partnerům ve východní Evropě, kteří již tehdy dali jasně najevo, že nelze spoléhat na sliby z Kremlu. „Musíme investovat do vlastní bezpečnosti a ochrany,“ prohlásila.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Kyjevě. V pozadí je dron, na jehož konstrukci se Dánsko finančně podílelo.

Útoky, které ukrajinská armáda podnikla v ruské Brjanské oblasti s nasazením raket dodaných Spojenými státy, jasně dokládají, že Západ chce válku na Ukrajině eskalovat. Dnes to podle agentury Reuters řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ukrajinská média dnes informovala o tom, že Ukrajina poprvé použila americké rakety ATACMS k útoku na arzenál v hloubi Ruska. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že šlo o útok americkými raketami v Brjanské oblasti sousedící s Ukrajinou.

Ruské úřady zadržely dvojici podezřelých z účasti na vraždě důstojníka ruského námořnictva v Sevastopolu na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. O zatčení dnes podle agentury Reuters informovali vyšetřovatelé. Atentát na ruského důstojníka podle zdrojů agentury zosnovala ukrajinská tajná služba. Ukrajina se již 1000 dnů brání ruské agresi.
V krymském přístavu minulý týden vybuchl automobil, který řídil námořní kapitán Valerij Trankovskij. Náčelník štábu 41. brigády ruské Černomořské flotily se podle zdrojů z ukrajinské tajné služby SBU stal jedním z nejvýše postavených ruských vojáků, které tajná služba zlikvidovala.
„Trankovskij je válečný zločinec, který vydal rozkaz k odpálení řízených střel z vod Černého moře proti civilním objektům na Ukrajině,“ napsal minulý týden list Ukrajinska pravda s odvoláním na zdroj, podle kterého Trankovskij vydal rozkaz k útoku námořními střelami na město Vinnycja, kde v červenci 2022 zahynulo 29 civilistů. „Opakovaně ostřeloval Oděsu a další mírumilovná města, kvůli čemuž zahynulo mnoho civilistů. Z hlediska zákonů a zvyklostí vedení války byl naprosto legitimním cílem,“ uvedl nejmenovaný ukrajinský zdroj.

Francouzský prezident Emmanuel Macron si na summitu skupiny největších ekonomik světa G20 potřásl rukou s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

USA povolily Ukrajině používat americké rakety při útocích do nitra Putinova Ruska, k prvním ukrajinským útokům došlo podle ukrajinských médií dnes. V pořadu Hráči to okomentoval i český prezident Petr Pavel. „To povolení mělo přijít hned s dodávkou těch zbraní, protože Rusko na Ukrajinu, do hloubi ukrajinského území, útočí od samého počátku,“ řekl Blesku Pavel. Jak vidí ruské hrozby o eskalaci situace, které mohou vést až ke třetí světové?

Městský soud v Brně se dnes začal zabývat případem tří mužů, které žalobkyně viní mimo jiné z podvodů, úvěrového podvodu či padělání. Jeden z nich například podvodně nabízel zbraně z Ukrajiny, tvrdil, že by dovedl sehnat i tank. Muži se také podle obžaloby pokusili podvodně prodat byt v Brně za šest milionů korun či uzavřít smlouvy na úvěr zhruba za sedm milionů korun. Všichni prohlásili vinu, hrozí jim několikaleté vězení. Soud pokračuje výslechem obžalovaných.

Příští rok 2025 rozhodne, zda válku rozpoutanou Kremlem vyhraje Rusko, nebo Ukrajina, prohlásil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v ukrajinském parlamentu. Země se brání ruské agresi již 1000 dnů a na ukrajinské odolnosti podle prezidenta závisí osud celého národa, protože Rusko chce Ukrajinu zničit bez ohledu na ztráty. Zelenskyj vybídl Ukrajince, aby nečekali zázrak od nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale aby každý den ze všech sil usilovali o vítězství.
„Rusko chce zničit náš stát, naše lidi. Zničit naši odolnost. Ukrajinská odolnost v této válce, od Kupjanska přes Pokrovsk až po Záporoží, může zajistit základní předpoklady pro spravedlivé ukončení této války,“ zdůraznil Zelenskyj podle agentury Unian. Na ukrajinské odolnosti závisí i osud Evropy, aby všichni lidé mohli žít svobodně, a ne v područí diktátora. „Je to bitva nejen o Pokrovsk, Kupjansk či jakékoliv jiné ukrajinské město, městečko nebo ves. Je to bitva o celou Ukrajinu, o celou Evropu, je to bitva o pořádek, anebo chaos v celém světě,“ řekl.
Rozhodující chvíle pro průběh celé války podle Zelenského přijdou v příštím roce. „Abychom právo na nezávislost uhájili, musíme zůstat silní. Nesmíme se teď zhroutit, zhroutit se musí okupant, a ne my,“ prohlásil podle agentury AFP. Zelenskyj zdůraznil, že Ukrajina nesmí zradit své mrtvé na bojišti, a za potlesku poslanců prohlásil, že Ukrajina může porazit Rusko, jakkoli je to těžké. Potvrdil rovněž ambice země stát se členem Severoatlantické aliance.

Ukrajinci si podle prezidenta Volodymyra Zelenského nejvíce ze všeho přejí mír. Ukrajinský vůdce to dnes řekl europoslancům během mimořádného zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. Zároveň členům EP poděkoval za dlouhotrvající podporu a zdůraznil, že jednotná Evropa může přimět Rusko ke spravedlivému míru. Mimořádné zasedání europarlamentu se sešlo při příležitosti 1000 dnů, které uplynuly od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
„Společně s Evropou a našimi partnery v Americe a na celém světě se nám podařilo zabránit Putinovi, aby zabral Ukrajinu. Bráníme ale rovněž i svobodu všech evropských národů,“ řekl Zelenskyj, který k europoslancům promluvil z Kyjeva prostřednictvím videokonference. Přestože se na stranu ruské hlavy státu postavil i severokorejský vůdce Kim Čong-un, je Vladimir Putin podle ukrajinského prezidenta „pořád slabší než jednotná Evropa“.
„Chci na vás apelovat, abyste na to nezapomínali. Abyste nezapomínali na to, co všechno může Evropa dokázat. Pokud budeme jednotní, můžeme přimět Rusko ke spravedlivému míru, což je něco, co chceme nejvíc,“ prohlásil ukrajinský vůdce a vysloužil si potlesk. Zelenskyj ve svém projevu rovněž zmínil, že počet vojáků KDLR, kteří by se mohli zapojit do bojů na Ukrajině po boku Rusů, může vzrůst až na 100.000.

Prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil v Parlamentu Ukrajiny v Kyjevě. Podívejte se na nové snímky.

Následky ruského útoku na město Hluchiv v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.

Na poškození dvojice podmořských optických kabelů v Baltském moři je třeba pohlížet jako na sabotáž, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Litevské námořnictvo podle agentury Reuters uvedlo, že zesílilo monitorování svých vod. Jeden z dvojice přerušených kabelů spojoval Litvu se Švédskem, druhý Německo s Finskem.
„Nikdo nevěří, že tyto kabely byly přerušeny náhodou. Nechci věřit ani verzím, že šlo o kotvy, které náhodou způsobily poškození,“ řekl Pistorius před setkáním ministrů obrany EU v Bruselu. „Proto musíme konstatovat, aniž bychom věděli, kdo za tím stojí, že je to 'hybridní' akce. A také musíme předpokládat, aniž bychom to zatím věděli, že je to sabotáž.“

Nejméně 12 mrtvých, včetně osmiletého chlapce, a 11 raněných, včetně dvou dětí, si v noci vyžádal nálet ruských dronů na pohraniční město Hluchiv v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, oznámili dnes ukrajinští záchranáři. Pod sutinami ještě mohou být lidé, upozornil list Ukrajinská pravda.

Uprchlíci z Ukrajiny zaplatili českému státu letos za první tři čtvrtletí na odvodech a daních o 5,7 miliardy korun více, než získali na podpoře. Přínos postupně každý kvartál roste. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Jakub Augusta. Resort evidoval podle něj téměř 150.000 pracovně právních vztahů, tedy smluv či dohod lidí s dočasnou ochranou se zaměstnavateli.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes svým výnosem potvrdil novou ruskou doktrínu jaderného odstrašování, rozšiřující výčet možností, kdy Moskva může použít jaderné zbraně. Putin svůj výnos podepsal v den, kdy válka Ruska proti Ukrajině pokračuje tisícím dnem, a hned poté, co Spojené státy povolily Kyjevu použít dodané rakety k úderům do hloubi ruského území, poznamenala agentura AFP.

Česko vyplatilo uprchlíkům z Ukrajiny od začátku války do konce letošního srpna na humanitárních dávkách téměř 20,7 miliardy korun. Poskytovaných podpor ubývá. V létě jich bylo zhruba 51.400. Vyplývá to z měsíčních zpráv ministerstva práce o vyplacených dávkách. Údaje o podpoře za září a říjen a také o aktuálním počtu zaměstnaných lidí s dočasnou ochranou resort práce ČTK neposkytl.

Ukrajina poprvé použila americké rakety ATACMS k útoku na arzenál v hloubi Ruska, uvedla dnes dvě ukrajinská média. Servery Censor.net a RBK-Ukrajina se přitom odvolávají na své anonymní zdroje. Dříve ukrajinský generální štáb informoval o úspěšném útoku na muniční sklad u města Karačev v Brjanské oblasti na západě Ruska, aniž by upřesnil, jakými prostředky byl ruský arzenál zasažen.

Česko poskytlo Ukrajině od začátku ruské invaze v roce 2022 humanitární a stabilizační pomoc ve výši 1,42 miliardy korun. Na dotaz ČTK to dnes uvedla Aneta Kovářová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Válka na Ukrajině dnes trvá 1000 dní, výročí připomene řada akcí v České republice i v zahraničí.

Podívejte se na nové snímky ruských vojáků bojujících na neznámé pozici na Ukrajině.

Ukrajina dnes vyzvala k přijetí „rozhodných opatření“ v reakci na pondělní zprávu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), podle níž se ve vzorcích z bojiště na východě země našly stopy zakázaného slzného plynu. Informovala o tom agentura AFP. Kyjev tvrdí, že Rusko ke své útočné válce používá chemické zbraně, což podle OPCW ale dosud nebylo prokázáno. Moskva vinu odmítá.

Dovoz plynu z Ruska do Česka v posledních týdnech výrazně vzrostl. Zatímco po převážnou část letošního roku většina plynu do ČR přitekla z Německa, v listopadu tvoří více než 95 procent dodávek plyn, který přitekl ze Slovenska. Tímto směrem přitom podle odborníků proudí především ruský plyn. Vyplývá to z přepravních statistik společnosti Net4Gas, které má ČTK k dispozici.
Podle analytiků je hlavním důvodem současného trendu nižší cena ruského plynu na trhu, dovoz přes Německo prodražují přepravní poplatky. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.

Dnes je 1 000. den od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Země si na bojišti udržuje stabilní pozici. „Ten tisící den je pochopitelně spíše symbolické datum, určitě je ukrajinská strana vyčerpaná. Nedá se ovšem říct, že by se blížila nějaké vojenské porážce. To situace tam je, dalo by se říct, poměrně stabilní, navzdory ruské iniciativě z předchozích týdnů a měsíců a tomu pozvolnému ruskému postupu, ale v některých úsecích frontové linie, zejména v oblasti Donbasu, se přímé ohrožení Pokrovska podařilo odvrátit. Nepotvrdily se některé prognózy, že dojde k výraznějšímu ruskému postupu, a že některá klíčová města jako Pokrovsk budou záhy ztracena. Ukrajinská strana určitě vyčerpala řadu svých zdrojů, ale pochopitelně ne všechny, to je samozřejmě ta diskuze třeba ohledně možné mobilizace mladších ročníků, která je v ukrajinské společností také velmi aktuální a velmi živě přítomna. Nedá se říct, že by Ukrajina směřovala k vojenskému kolapsu. Naopak - některé své vojenské schopnosti výrazně posiluje díky podpoře svých partnerů. Bude možná schopna ruskému protivníkovi zasazovat daleko větší údery, než tomu bylo v minulosti,“ řekl bezpečnostní analytik z Univerzity obrany Richard Stojar, který vystoupil na ČT24 v rámci 1 000 dnů bojů na Ukrajině.
„Pád Pokrovsku, Kupjansku by samozřejmě zhoršil ukrajinskou pozici, zejména v oblasti Donbasu, umožnil by ruské straně postup, dalo by se říci, do ukrajinského vnitrozemí, ohrozil by ukrajinské pozice a na jiných úsecích fronty by asi velice znesnadnil ukrajinskou logistiku právě na tomto úseku. A mohl by vést k tomu, že by ruský územní zisk mohl být výraznější, že by ukrajinské jednotky byly nuceny se z většího prostoru stáhnout tak, aby se vyhnuly hrozbě možného obklíčení, které by mohlo nastat v případě pádů Pokrovska nebo Kupjanska. Minimálně na tomto úseku fronty by se velmi zhoršila ukrajinská pozice, na druhé straně z celkového pohledu by to asi nebylo nic fatálního,“ pokračoval expert s tím, že horší než pád města by byly velké ztráty mezi jednotkami.
Vyjádřil se rovněž k používání amerických balistických taktických střel ATACMS, které nedávno Ukrajině schválil k používání na ruském území prezident Joe Biden. Podle Stojara to ve válce nepovede k žádným významným posunům, pokud bude toto povolení omezeno pouze na Kurskou oblast, nicméně přímo v této oblasti se jedná o „významnou podporu“ ve chvíli, kdy se Rusové snaží Ukrajince vytlačit. „Mohou velmi citelně eliminovat schopnosti ruské logistiky,“ dodal s tím, že jedním z důvodů, proč Joe Biden k tomuto kroku přistoupil, bylo i nasazení severokorejských jednotek na ruském území.

Nejméně osm mrtvých, včetně osmiletého chlapce, a 11 raněných si v noci vyžádal nálet ruských dronů na pohraniční město Hluchiv v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, upřesnila dnes ukrajinská prokuratura.
„Rusko nadále terorizuje naše pohraničí,“ napsal o náletu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Každý nový útok Ruska jen potvrzuje Putinovy skutečné záměry. Chce, aby válka pokračovala. Řeči o míru ho nezajímají. Musíme Rusko donutit ke spravedlivému míru silou,“ dodal s odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina, na jehož rozkaz ruská vojska před 1000 dny vpadla do sousední země a rozpoutala tak nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.

V Rusku začala sériová výroba mobilních protijaderných krytů, oznámila dnes ruská média s odvoláním na komuniké výzkumného ústavu civilní obrany. Kryty se vyrábějí ve městě Dzeržinsk v Nižegorodské oblasti, ke spuštění sériové výroby pomohla podpora státu, napsal list Kommersant na svém webu.
Kryt se skládá ze dvou modulů, z nichž jeden je určen pro 54 lidí a druhý obsahuje technické zařízení. Kapacitu krytu lze zvýšit přidáním dalších modulů.

Země skupiny velkých světových ekonomik G20 na svém summitu v Brazílii vyzvaly k uzavření globálního paktu pro boj s hladem, k větší pomoci válkou sužovanému Pásmu Gazy a k ukončení bojů na Blízkém východě a na Ukrajině. O společném prohlášení informuje dnes agentura AP, podle níž ho ale nepodpořili všichni členové uskupení. Prohlášení, které podle agentury neobsahuje příliš podrobností, jak vytyčených cílů dosáhnout, také volá po budoucí globální dani pro miliardáře a po reformách, které postupně povedou k rozšíření počtu stálých členů Rady bezpečnosti OSN.

Nejméně šest mrtvých, včetně jednoho dítěte, si v noci vyžádal nálet ruských dronů na pohraniční město Hluchiv v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Dalších 12 lidí, včetně dvou dětí, utrpělo zranění, oznámily ukrajinské úřady.
„Nepřítel pozdě večer 18. listopadu zaútočil na jednu z ubytoven v Hluchivu. Na mírumilovné obyvatele nasměroval dva útočné bezpilotní letouny typu Šáhed. V důsledku nepřátelského útoku se k sedmé hodině dnes ráno ví o šesti mrtvých, včetně jednoho dítě. Zraněno bylo 12 lidí, z toho dvě děti,“ uvedla oblastní správa na sociální síti Telegram.

Kyjevský Majdan, neboli náměstí Nezávislosti, býval srdcem ukrajinských revolucí a pro mnohé je jediným místem, kde mohou skutečně uctít památku svých blízkých. Zatímco válka na Ukrajině vstupuje do svého tisícího dne, na náměstí Nezávislosti v hlavním městě se stále rozrůstá moře modro-žlutých vlajek na počest padlých, napsal server Euronews.
Od začátku rozsáhlé ruské invaze v únoru 2022 padlo podle západních odhadů v bojích přibližně 80.000 ukrajinských vojáků. Mnozí z nich byli dobrovolníci, kteří zanechali civilního života, aby vyslyšeli volání a šli bránit svou zemi.

Česko poslalo Ukrajině od předloňského začátku ruské invaze z armádních skladů vojenský materiál v hodnotě 7,3 miliardy korun. Na dotaz ČTK to uvedl Karel Čapek z odboru komunikace ministerstva obrany. Válka na Ukrajině dnes trvá 1000 dní, výročí připomene řada akcí v ČR i v zahraničí. Česko v rámci své iniciativy také shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích i mimo Evropskou unii.

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil jako dobré rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině používat střely dlouhého doletu k úderům uvnitř Ruska. Podle agentur Reuters a AFP se takto šéf Elysejského paláce vyjádřil na okraj summitu zemí skupiny G20 v Brazílii. O povolení informovala některá média, Washington ho stále nepotvrdil.

Dobré ráno, v Bruselu se dnes uskuteční mimořádné plenární zasedání Evropského parlamentu, na kterém prostřednictvím videokonference vystoupí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednání se koná u příležitosti 1000 dnů, které uplynuly od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
👍 👍 👍