Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věří, že je schopen zachránit vztah s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který zatížila páteční roztržka v Bílém domě. Hlava ukrajinského státu to podle agentury Reuters prohlásila po dnešním summitu o Ukrajině v Londýně s tím, že rozhovory ale musí pokračovat v jiném formátu.
Zelenskyj rovněž řekl, že si nemyslí, že po hádce v Oválné pracovně Bílého domu zastaví USA pomoc Ukrajině, která se brání od února 2022 ruské invazi. Dodal ale, že se připravuje na jakékoli problémy.

Britský král Karel III. dnes přijal ukrajinského prezidenta Zelenského ve svém sídle na východě Anglie. Na síti X to oznámil Buckinghamský palác. Schůzka, o kterou král požádal, se konala na okraj summitu o Ukrajině. Vrcholné jednání do Londýna svolal britský premiér Keir Starmer.
Schůzka Karla III. a Zelenského se odehrála v králově venkovském sídle Sandringham House ve východoanglickém Norfolku.

Západ musí odolat vydírání a agresi ze strany Ruska, řekl dnes polský premiér Donald Tusk po londýnském summitu evropských lídrů. Potvrdil také slova dalších účastníků schůzky včetně českého premiéra Petra Fialy, že jsou země připraveny navýšit výdaje na obranu. Informovaly o tom agentury, podle kterých Tusk rovněž vyzval k jednotě v přístupu k Ukrajině mezi Evropou a Spojenými státy.

Kanada bude dál pokračovat v podpoře Ukrajiny, uvedl po jednání v Londýně kanadský premiér Justin Trudeau. Ukrajina podle něj nebrání jen svá vlastní území, ale hájí samotné principy a hodnoty, které jsou základem demokracií. Budeme hrát i nadále významnou roli, dodal premiér na tiskové konferenci.

Cílem zemí, jejichž lídři se dnes účastnili londýnského summitu k Ukrajině, je dosáhnout spravedlivého a trvalého míru pro Ukrajinu, uvedl na síti X vicepremiér a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Výsledky jednání podle něj lze číst jako zprávu, že v podpoře budou země pokračovat, a to bez obchodních podmínek či budoucích výhod. Odkázal tak na páteční krach jednání o dohodě mezi Spojenými státy a Ukrajinou.
„Na londýnském summitu evropských lídrů a dalších spojenců zazněla jasná zpráva - naším cílem je dosáhnout spravedlivého a trvalého míru pro Ukrajinu. V podpoře Ukrajiny budeme pokračovat a nebudeme ji samozřejmě podmiňovat obchodními dohodami nebo budoucími výhodami, na to je v sázce příliš mnoho - stopka rozpínavosti Ruska směrem do Evropy a v obecné rovině veškerým choutkám jakýchkoliv států na cizí území,“ uvedl Rakušan.

Britský král Karel III. dnes přijal ukrajinského prezidenta Zelenského ve svém sídle na východě Anglie. Na síti X to oznámil Buckinghamský palác. Schůzka, o kterou král požádal, se konala na okraj summitu o Ukrajině. Vrcholné jednání do Londýna svolal britský premiér Keir Starmer.
Schůzka Karla III. a Zelenského se odehrála v králově venkovském sídle Sandringham House ve východoanglickém Norfolku.

Premiér Petr Fiala (ODS) v nejbližší době s ministry projedná navýšení rozpočtu na obranu, uvedl to na síti X po summitu v Londýně. Je podle něj třeba přejít k činům. Během setkání vznikla koalice zodpovědných, jimž není lhostejná bezpečnost a obrana Evropy, vysvětlil s tím, že bude investovat do obrany a posílí Ukrajinu.
„Shodli jsme se, že všichni budeme více investovat do vlastní obrany, a také na tom, že posílíme vojenskou podporu Ukrajině, protože tou nejdůležitější bezpečnostní zárukou pro Ukrajinu je její silná armáda. Všichni jsme si vědomi závažnosti situace, teď je třeba přejít od slov k činům. I proto v nejbližší době s kolegy z vlády projednám navýšení rozpočtu na obranu,“ napsal.

Starmer po summitu podle Reuters oznámil novou dohodu ve výši 1,6 milionu liber, která Ukrajině umožní nakoupit 5000 střel protiletecké obrany.

Ruský požadavek na demilitarizaci Ukrajiny je nepřijatelný. Dnes to po summitu o Ukrajině v Londýně podle agentury Reuters prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, podle kterého je naopak po skončení války nutné zachovat na Ukrajině silnou armádu. Scholz rovněž zdůraznil, že je nezbytné Ukrajinu dále podporovat a zároveň posílit evropskou bezpečnost.
Vrcholnou schůzku, které se zúčastnil také český premiér Petr Fiala, svolal britský ministerský předseda Keir Starmer. Setkání navázalo na rozhovory v Paříži, které uspořádal francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden. Jednání se navíc konalo po páteční roztržce mezi prezidenty USA a Ukrajiny Donaldem Trumpem a Volodymyrem Zelenským.

Spojené státy potřebují ukrajinského vůdce, který dokáže jednat s Washingtonem i Moskvou o ukončení války. Dnes to zpravodajské televizi CNN řekl poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz. Poznamenal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj musí jasně ukázat, že je připraven na mír. Válku zahájil ruský prezident Vladimir Putin invazí na Ukrajinu v únoru 2022.
Waltz dnešním vyjádřením reagoval na páteční roztržku v Bílém domě mezi Zelenským, Trumpem a americkým viceprezidentem J. D. Vancem.

Ukrajinu v obraně proti ruské invazi podporuje 52 procent Američanů, čtyři procenta stojí za Ruskem a 44 procent se nestaví ani na jednu stranu. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění televize CBS News a institutu YouGov. Sondáž, jak upozornila zpravodajská stanice CNN, vznikla ještě před páteční roztržkou mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a hlavou ukrajinského státu Volodymyrem Zelenským. Práci republikánského prezidenta Trumpa v Bílém domě hodnotí kladně 51 procent Američanů, naopak 49 procent ji kritizuje.
Na otázku, jaké dopady na válku mají Trumpovy kroky a prohlášení, uvedlo 46 procent respondentů, že straní Rusku. Na 43 procent má za to, že Trump přistupuje k oběma válčícím zemím stejně, jedenáct procent pak vidí upřednostňování Ukrajiny.

Demonstranti v USA stáli podél silnice ve Vermontu, kudy měl projíždět viceprezident J. D. Vance. Stalo se tak poté, co se v Bílém domě pohádal s Volodymyrem Zelenským. Viceprezident odjížděl s rodinou na dovolenou na lyže. Americká média uvedla, že se kvůli demonstracím přesunuli z plánovaného lyžařského střediska na neznámé místo.
Stovky lidí se v sobotu také sešly v New Yorku, Los Angeles a Bostonu, aby vyjádřily svou podporu Ukrajině - den po hádce v Oválné pracovně. Informovalo o tom BBC.

„Musíme se shodnout, jaké kroky z tohoto setkání vzejdou, abychom prostřednictvím síly dosáhli míru prospěšného pro všechny,“ řekl na úvod jednání Starmer. „Tedy, začněme,“ dodal.

USA potřebují ukrajinského vůdce, který dokáže jednat s USA i Ruskem o konci války, Zelenskyj musí ukázat, že mír chce, řekl Trumpův poradce Waltz.

„Začíná summit zemí, které chtějí udělat něco pro to, aby Evropa byla dlouhodobě bezpečnější. Děkuji Keiru Starmerovi, za vřelé přivítání v Londýně,“ napsal premiér na X.

Na londýnském summitu jsou přítomni zástupci více než desítky zemí, Česko na jednání zastupuje premiér Petr Fiala. Účastní se i Zelenskyj, kterého podle deníku The Guardian při příjezdu do sídla Lancaster House na londýnské třídě The Mall vítaly davy podporovatelů Ukrajiny.

V Londýně začal summit evropských zemí o Ukrajině svolaný britským premiérem Keirem Starmerem, píše AFP. Česko zastupuje premiér Petr Fiala.

Na londýnský summit o Ukrajině dorazil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Přivítal ho premiér Keir Starmer.

Premiér Petr Fiala (ODS) dorazil na summit do Londýna, kde ho přivítal premiér Keir Starmer.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) a bývalý bývalý eurokomisař Pavel Telička se shodují, že i tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu místo současných dvou mohou být málo. Uvedli to dnes v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Europoslanec Filip Turek (za Přísahu a Motoristé sobě) nepovažuje za správné určovat konkrétní procenta, podstatné podle něj jsou restrukturalizace armády a investice do její výbavy.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) tento víkend navštívila Ukrajinu. Uvedla, že v Charkovské oblasti zavítala na místa spojená s československou vojenskou historií, uctila památku vojáků padlých během druhé světové války i současné rusko-ukrajinské války. Pro jednu z charkovských brigád ozbrojených sil, která nyní brání zemi proti ruské agresi, předala materiální pomoc jako zimní oblečení, boty nebo obvazy.
„Ukrajina bojuje tuto válku i za nás a je naší morální povinností ji dál podporovat,“ uvedla Černochová s tím, že jejím největším přáním je, aby seznam jmen padlých nenarůstal a současná válka co nejdřív skončila.

Šéf ruské diplomacie Serger Lavrov ocenil pragmatismus amerického prezidenta Donalda Trumpa stran ukončení války na Ukrajině a Evropu kritizoval, že chce v konfliktu pokračovat. Informovala o tom dnes agentura TASS, podle níž to Lavrov řekl v rozhovoru s armádním listem Krasnaja zvezda. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za „čirého nacistu“ a „zrádce židů“.
„Zelenskyj otočil o 180 stupňů z muže, který se dostal k moci na vlně mírových hesel, hesel ´nechte nás samotné, pryč od ruského jazyka´... a za šest měsíců se proměnil v čistého nacistu a jak ruský prezident V.V. Putin správně řekl, ve zrádce židovského národa,“ řekl Lavrov v dnes zveřejněném rozhovoru.

Britský premiér Keir Starmer se vyjádřil k napjaté schůzce Zelenského s Trumpem, který ukrajinského prezidenta tvrdě kritizoval, premiér poznamenal, že mu bylo nepříjemné se na to dívat a že něco takového nechce vidět nikdo. „Začal jsem telefonovat, to byla moje reakce,“ uvedl pro BBC s tím, že ještě ten večer mluvil s oběma hlavami států.

„Všichni jsme viděli, co se v těch posledních týdnech a hlavně dnech v mezinárodním prostředí stalo. Viděli jsme také záběry ze setkání prezidenta Zelenského s prezidentem Trumpem. A samozřejmě nikdo nemáme radost z toho, jak se ta situace vyvinula, jak toto setkání dopadlo. Je jasné, že mezinárodní prostředí je ve velmi komplikované situaci,“ uvedl na začátek brífinku před odletem do Londýna Petr Fiala (ODS).

Británie a Francie budou s Ukrajinou pracovat na plánu příměří, o němž poté budou jednat se Spojenými státy, řekl podle agentury AP britský premiér Keir Starmer v rozhovoru s BBC. Vyjádřil také přesvědčení, že americký prezident Donald Trump chce trvalý mír. Na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který se v pátek s Trumpem v Bílém domě dostal do tvrdého střetu, podotkl, že neudělal nic špatného.
V Londýně se dnes za účasti více než deseti evropských zemí včetně Česka uskuteční summit o Ukrajině, který je sledovaný právě i kvůli páteční bezprecedentní roztržce. Ta vedla k horečné diplomatické aktivitě, která podle Starmera vyústila v dohodu na přípravě evropského mírového plánu. Do té se podle něj možná zapojí i další země.

Radikální posun v zahraniční politice Spojených států do značné míry odpovídá vizi Ruska, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento týden v ruské státní televizi. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rozhovor se uskutečnil ve středu a Peskov odpovídal na otázku stran obnovení rusko-amerických vztahů po lednovém nástupu prezidenta Donalda Trumpa.

Nová monitorovací mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v sobotu dorazila k Záporožské jaderné elektrárně, a to poprvé přes ruské území. Oznámil to podle agentury Reuters Ruskem dosazený ředitel elektrárny, která se nachází v Moskvou okupované části Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny.
Nová mise dorazila v rámci rotace po týdnech odkladů způsobených vojenskou aktivitou kolem zařízení. Z porušování pravidel na zajištění bezpečného průjezdu týmu inspektorů k elektrárně se navzájem obviňují obě strany konfliktu.
„Je zásadně důležité, že cesta vedla poprvé přes území Ruské federace,“ řekl ve videu zveřejněném na platformě Telegram šéf elektrárny Jurij Černičuk.

Dobré ráno, vážení čtenáři. Ukrajinské útoky v ruských příhraničích regionech dosud údajně zabily 652 civilistů. Sdělil bez důkazů šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin ruské státní agentuře TASS. Mezi zabitými je 23 dětí, řekl Bastrykin, jehož úřad má v Rusku roli federální kriminální ústředny. Téměř 3000 civilistů podle něj bylo zraněno.
👍 👍 👍