Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy z války na Ukrajině přineseme opět ve středu ráno, dobrou noc.

Reuters píše, že ačkoliv Rusko běžně přesouvá odsouzence do jiných vězeňských zařízení, aniž by o tom informovalo jejich příbuzné a advokáty, počet přemístěných v posledních dnech a podobnost jejich profilů jsou neobvyklé. Agentura přitom upozorňuje na mínění aktivistů, že se může jednat o znamení možné blížící se výměny vězňů.
„Všichni doufáme, že jsou to dobrá znamení,“ řekl obhájce lidských práv Ivan Pavlov, který z Ruska uprchl a podle Reuters žije v Praze. „Doufáme, že je (úřady) pravděpodobně vzaly z jejich věznic, aby je shromáždily na jednom místě v rámci přípravy na výměnu,“ uvedl právník, podle něhož by vězni mohli být převezeni do moskevské věznice Lefortovo. Před samotnou výměnou by je pak musel formálně omilostnit prezident Vladimir Putin.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že dnes navštívil nemocnici ve městě Rovno v Rovenské oblasti, kde jsou léčeni ukrajinští vojáci. Všem lékařům a sestřičkám poděkoval za jejich práci. „Uspořádali jsme také zasedání Kongresu místních a regionálních samospráv. Jsem vděčný všem představitelům obcí a šéfům ukrajinských firem, kteří se snaží zachovat pracovní místa pro naše lidi a vytvářet nová,“ napsal Zelenskyj ke své návštěvě.
Today, I visited a hospital in the Rivne region where our soldiers receive care. I express my gratitude to every doctor, every nurse – everyone who brings our defenders back to life.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 30, 2024
We also held a regional meeting of the Congress of Local and Regional Authorities. I am grateful… pic.twitter.com/UVbHa7zrqF

Ukrajina uzavřela dva nové kontrakty se zbrojařskými firmami ze své země. Oznámil to dnes ministr obrany Rustem Umerov. Smlouvy jsou v celkové hodnotě 121 milionů dolarů, Umerov je nazval „životně důležitými pro ozbrojené síly Ukrajiny“.

Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko se rozhodl udělit milost německému občanovi Ricovi Kriegerovi, nad nímž běloruský soud nedávno vynesl trest smrti za trestné činy související s terorismem. Oznámila to dnes vpodvečer běloruská státní tisková agentura Belta, podle níž Krieger Lukašenka o milost požádal.
Třicetiletý Němec před několika dny v běloruské televizi uvedl, že lituje svých činů a doufá v milost. Krieger v televizi řekl, že se před rokem rozhodl odjet na Ukrajinu, která se brání ruské vojenské agresi, aby se stal zdravotníkem v některé cizinecké jednotce bojující na straně Kyjeva. Ukrajinská tajná služba SBU mu poté podle jeho slov řekla, aby nastražil výbušniny na vlakové trati v Bělorusku. Při explozi se nikomu nic nestalo. Později ho Bělorusové zatkli.

Středeční setkání členů ukrajinské třetí samostatné útočné brigády s krajany se mělo konat v multifunkčním prostoru Endorfin v Praze 10, server Seznam Zprávy (SZ) ale dnes odpoledne uvedl, že podnik pronájem zrušil. „V pátek 26. července jsme od třetí strany dostali informaci, že se jedná o politický vojenský sraz. Proto jsme se po obdržení této informace spojili s organizátorem a z naší strany neprodleně vypověděli pronájem sálu. Důrazně se distancujeme od plánovaného shromáždění příslušníků pluku Azov,“ uvedla pro SZ manažerka podniku Adéla Rašková.

Z ruských věznic v minulých dnech zmizelo několik vězňů, které soudy poslaly za mříže kvůli kritice ruské vojenské agrese na Ukrajině nebo za práci v organizaci zesnulého opozičního předáka Alexeje Navalného. Kam je vězeňská správa přemístila, není známo. Na neohlášený převoz šesti lidí upozornila agentura AP, ruská služba BBC nebo server Meduza, a to s odvoláním na blízké či právníky odsouzených. V této souvislosti se objevily spekulace o možnosti blížící se výměny vězňů se Západem.

Rusko umožní v mezinárodním obchodě platby v kryptoměnách, dnes to schválili poslanci parlamentu, informuje agentura Reuters. Země se tak snaží obejít sankce, které na ni západní státy uvalily za vojenskou invazi na Ukrajinu. Krok začátkem tohoto měsíce doporučila ruská centrální banka. V rámci Ruska jsou platby kryptoměnami jinak zakázány, a to se nezmění ani teď.
Očekává se, že zákon vstoupí v platnost v září. Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová uvedla, že první transakce s kryptoměnami se uskuteční do konce roku.

Agentura Unian zveřenila, že dnes byl zasažen další strategický objekt ruských okupantů, a to ropný sklad. Informoval o tom generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny v Telegramu.
„V noci na dnešek byl úspěšně zasažen nepřátelský ropný sklad Logistické centrum č. 43 v obci Vozy v Kurské oblasti Ruské federace. Podle údajů rozvědky došlo v důsledku útoku k požáru v objektu nepřítele,“ uvedl mluvčí.

Italská finanční správa v pondělí zabavila ruskému podnikateli nemovitosti a další majetek v hodnotě přibližně 41 milionů eur (1,04 miliardy Kč). Muž byl na Ukrajině vyšetřován kvůli korupci, podvodům a praní špinavých peněz. O zabavení zámku v Toskánsku požádala ukrajinská protikorupční prokuratura. O zátahu dnes podle agentury Reuters informovala prokuratura ve Florencii.
Prokuratura ruského podnikatele nejmenovala. Zabavený zámek Torre del Gallo ale podle italských médií patřil ruskému obchodníkovi se surovinami Alexeji Fedoryčevovi, který žije v Monaku. V minulosti vlastnil fotbalové kluby Dynamo Moskva a Rostov. Časopis Forbes ho řadil mezi stovku nejbohatších Rusů.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo dobytí další obce na východě Ukrajiny, tentokrát v úseku fronty u hornického města Toreck. V předchozích dnech hlásila Moskva postup zejména ve směru na dopravní uzel Pokrovsk. Úspěchy v této oblasti ležící zhruba 40 kilometrů jihozápadně od Torecku dnes podle agentury Unian potvrdil projekt DeepState, který je považovaný za blízký ukrajinské armádě.
Jednotky Centrálního vojenského okruhu podle agentury Interfax získaly kontrolu nad obcí Pivdenne v Doněcké oblasti, která se nachází asi šest kilometrů od Torecku.
Ukrajina se k tvrzení ruských úřadů nevyjádřila. Ukrajinský generální štáb v posledních hlášeních o situaci na frontě uvedl, že ve směru na Toreck pokračují ruské útoky, přímo Pivdenne ale nezmínil.

Ukrajina bude pravděpodobně příští rok potřebovat dalších 12-15 miliard dolarů zahraniční finanční podpory, protože válka pravděpodobně neskončí v roce 2025, řekl dnes ministr financí Serhij Marčenko v rozhovoru pro RBC Ukraine.

Ukrajinské zpravodajské služby se podílely na smrtícím přepadení žoldnéřů ruské Wagnerovy skupiny v Mali, ke kterému se přihlásili povstalečtí Tuaregové. Uvedl to mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky HUR Andrij Jusov. Povstalci o víkendu uvedli, že během dvou dnů bojů u hranice s Alžírskem zabili a zranili desítky malijských vojáků i wagnerovských žoldnéřů včetně velitele Sergeje Ševčenka. Informaci pak v pondělí potvrdila Wagnerova skupina.
„Povstalci obdrželi potřebné informace a nejenom informace, které umožnily provést proti ruským válečným zločincům úspěšnou vojenskou operaci,“ uvedl podle serveru Suspilne Jusov. Další podrobnosti, například zda se do bojů v africké zemi zapojili ukrajinští vojáci, odmítl sdělit.
Server Kyiv Post v pondělí zveřejnil fotografii, na které jsou podle něj povstalci držící ukrajinskou vlajku. Pravost snímku ale nelze nezávisle ověřit.

Ve středu se v Praze uskuteční setkání členů ukrajinské třetí samostatné útočné brigády s krajany. Cílem akce má být podle organizátorů neformální diskuse o vývoji války i budoucnosti Ukrajiny. Třetí útočná brigáda se zformovala na konci roku 2022 z veteránů pluku Azov, spadá pod pozemní síly ukrajinské armády.
Setkání je součástí „tour po Evropě“ třetí útočné brigády, minulý týden její členové navštívili Polsko. Podobné akce se měly konat také v Německu, Nizozemsku a Belgii. Organizátoři je ale zrušili, rozhodnutí vysvětlili bezpečnostními důvody. V pátek 2. srpna by měli příslušníci brigády přijet do Vilniusu.
Pluk Azov se původně zformoval jako dobrovolnická jednotka v roce 2014, jeho cílem byl boj proti Ruskem podporovaným separatistům na východě Ukrajiny. Bojovníky tehdy čerpala zejména z řad krajně pravicových kruhů. Po začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se brigáda snažila změnit svůj veřejný obraz tím, že se zbaví kontroverzí ohledně svého ultranacionalistického původu a bude se prezentovat jako efektivní bojová síla.

Na pražském Žižkově otevřelo první ukrajinské knihkupectví v České republice. Každý den si zde zájemci mohou koupit knihy v ukrajinském nebo běloruském jazyce. Majitelé nabízejí publikace všech žánrů. Ukrajinci žijící v České republice mají o produkci knihkupectví zájem, na jeho účtu na instagramu se za tři týdny objevilo téměř 5000 sledujících. ČTK to sdělili spolumajitelé knihkupectví Andrij Nosač a Oleksandr Salfetnikov.
Vzhledem k ruské agresi má nyní v Česku dočasnou ochranu na 350.000 uprchlíků z Ukrajiny, celkem žije na území ČR podle údajů ministerstva vnitra přibližně půl milionu Ukrajinců.

Ruské námořnictvo zahájilo plánované manévry za účasti Severní, Tichooceánské, Baltské a Kaspické flotily. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany, podle kterého se do rozsáhlého cvičení zapojilo na 20.000 lidí a 300 plavidel.
Rusko podle agentury Reuters většina vojenských odborníků považuje za třetí nejsilnější námořnictvo na světě, po námořnictvu Spojených států a Číny. Moskva také disponuje velkou flotilou jaderných ponorek.
„Jednotky a formace ruského námořnictva zahájily plánované manévry v operačních zónách Severní, Tichooceánské a Baltské flotily a také v zóně Kaspické flotily,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Ke cvičení se nepřipojila jediná zbývající složka námořnictva - Černomořská flotila, která je zapojena do války na Ukrajině. Rusko ji vyvolalo svou invazí v únoru 2022.

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

V ruském Kursku byly v noci slyšet výbuchy. Místní úřady hlásí, že síly protivzdušné obrany sestřelily nad městem čtyři ukrajinské rakety.

Zmocněnkyně ruského prezidenta pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová (39) údajně opustila manžela, pravoslavného kněze, a vyměnila ho za o 11 let staršího oligarchu Konstantina Malofejeva, píše britský deník Daily Mail. Podle zdrojů blízkých jejím charitativním projektům žijí mladší děti zastánkyně tradičních hodnot u svého otce. Celý článek čtetě ZDE.
👍 👍 👍