Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

Evropa musí do obrany investovat více a lépe, aby ubránila své hodnoty a svoji bezpečnost. V projevu při slavnostním zahájení mezinárodní konference Prague Defence Summit v pražském Národním muzeu to dnes večer řekl prezident Petr Pavel. Investovat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) podle něj nebude dostatečné.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se na konci jeho mandátu rozhodla povolit americkým zbrojovkám provádět údržbu vojenské techniky dodané Pentagonem přímo na Ukrajině, napsala dnes s odvoláním na nejmenované americké činitele agentura Reuters. Krok označila za významnou změnu strategie s cílem pomoci Kyjevu v obraně proti ruské agresi.

Šest let vězení žádá ruská prokuratura pro osmašedesátiletou pediatričku Naděždu Bujanovovou za to, co úřady označují jako šíření lživých zpráv o ruské armádě. Informoval o tom dnes server Mediazona. Ruská lékařka obvinění odmítá. Za lživé ruské úřady pokládají veškeré informace, které nejsou v souladu s oficiální verzí Moskvy o válce proti Ukrajině. Vynesení rozsudku je naplánováno na úterý 12. listopadu.
Příčinou doktorčina stíhání se stalo tvrzení Anastasije Akinšinové, vdovy po vojákovi zabitém během invaze. Ta do ordinace lékařky přivedla sedmiletého syna na vyšetření, a když chlapec začal zlobit, vysvětlovala, že se mu stýská po otci. Pediatrička jí údajně řekla, že její muž byl pro pro Ukrajinu „legitimní cíl“ a že Rusko si vše „zavinilo samo“.
Bujanovová popírá, že by něco takového pronesla, jde podle ní o pomluvu. Podle obhájců neexistují důkazy o tom, že by se tento rozhovor uskutečnil. Podle ruské služby BBC pediatrička vyjádřila pochybnosti o příčetnosti Akinšinové, potřebuje podle ní pomoc psychologa nebo psychiatra.

Italský prezident Sergio Mattarella se dnes v Pekingu setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a oba podepsali dohody o obchodu nebo technologiích, informovala agentura AP. Mezi zeměmi jsou nicméně politické rozpory ohledně ruská agrese na Ukrajině, kdy Itálie coby člen NATO zdůrazňuje pomoc Ukrajině, zatímco Čína posiluje spolupráci s Ruskem.

V Bělorusku se sešli ombudsmani Ukrajiny a Ruska, kteří jednali mimo jiné o válečných zajatcích. Vyplývá to z dnešního sdělení samotných činitelů znepřátelených zemí Dmytra Lubince a Taťjany Moskalkovové na sociálních sítích, kde oba doplnili fotografie ze setkání. Naposledy se veřejní ochránci práv Ruska a Ukrajiny sešli loni v Turecku, podotkla agentura AFP.
„Repatriace těl, předání dopisů (zajatců a jejich rodin) a seznamů (válečných zajatců), to jsou hlavní výsledky interakce s ruskou stranou,“ napsal na facebooku ukrajinský ombudsman Lubinec, jenž poznamenal, že setkání na blíže neupřesněném místě běloruského území se odehrálo za účasti Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) a za asistence Běloruska.

Severní Korea nasadila na podporu ruské agrese na Ukrajině tisíce svých vojáků a nebezpečně tím rozšířila svou dosavadní vojenskou podporu Moskvy. V prohlášení to dnes uvedly členské státy Severoatlantické aliance společně s několika dalšími zeměmi. Komuniké dodává, že NATO se bude dál snažit bránit Rusku a jeho spojencům v podkopávání „globální stability“.

Evropská unie je podle předsedy Evropské rady Charlese Michela připravena spolupracovat se Spojenými státy, zejména pokud jde o Ukrajinu či situaci na Blízkém východě, ale také v oblasti obchodu a bezpečnosti. Michel to uvedl po skončení dnešního neformálního summitu EU v Budapešti. Na tiskové konferenci vystoupil společně se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který setkání hostil.

Ukrajina repatriovala těla 563 vojáků, kteří přišli o život ve válce s Ruskem, oznámily dnes tiskové agentury s odvoláním na úřady. Ruská strana na oplátku obdržela těla 37 zabitých ruských vojáků, napsala agentura DPA s odvoláním na ruská média.
„Podařilo se repatriovat 320 těl obránců vlasti, kteří byli zabiti u Doněcka, a 89 těl vojáků zabitých u Bachmutu. Také se podařilo repatriovat 154 těl z márnic na území Ruska,“ oznámil koordinační štáb na sociální síti Telegram. Repatriace se podle něj podařila kromě přispění řady ukrajinských orgánů též za pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže. Těla převeze ukrajinská armáda do státních zařízení, kde se znalci pokusí určit totožnost zemřelých.

Evropská unie dnes o dva roky prodloužila mandát vojenské asistenční mise EU na Ukrajině (EUMAM Ukraine). Informovala o tom Rada EU, která zastupuje členské státy. Mise byla prodloužena do 15. listopadu 2026 s rozpočtem 409 milionů eur (10,3 miliardy Kč). Hlavním cílem mise EUMAM Ukraine je posílit vojenskou kapacitu ukrajinských ozbrojených sil. Výcvik ukrajinských vojáků se v minulosti konal i v České republice.
„V souladu s dnešním rozhodnutím bude mise EUMAM Ukraine spolupracovat s NATO, zejména s výcvikovým a bezpečnostním centrem NSATU a bude si s ním vzájemně a transparentně vyměňovat informace,“ uvedla Rada EU ve svém prohlášení. Nová mise pro Ukrajinu nazvaná NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine) má sídlo na americké vojenské základně ve Wiesbadenu a zabývá se koordinací pomocí zemi, která se již více než dva a půl roku brání ruské agresi.

Na Kyjevskou oblast Rusko podle šéfa regionální vojenské správy Ruslana Kravčenka útočilo raketami, píše Ukrajinska pravda. Lidé utrpěli zranění, když úlomky sestřelených raket zasáhly auta, ve kterých se zrovna nacházeli. Jeden zraněný je ve vážném stavu. Kromě čtyř vozidel bylo poškozeno šest domů. Hořel travnatý pozemek a areál nefungující čerpací stanice. Hasiči požáry zlikvidovali.

Evropská unie o dva roky prodloužila mandát vojenské asistenční mise na Ukrajině, jejíž cílem je zejména výcvik vojáků. Informovala o tom Rada EU.

Ruský vojenský soud odsoudil na doživotí dva ruské vojáky za vyvraždění devítičlenné rodiny v ukrajinském okupovaném městě Volnovach v Doněcké oblasti, oznámila média.

Evropská unie musí být podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella jednotnější a musí posílit vlastní bezpečnost. Borrell to řekl novinářům na okraj dnešního neformálního summitu EU v Budapešti. Hlavními tématy tohoto jednání je posílení konkurenceschopnosti EU, ale i vztahy s USA a situace na Ukrajině či v Gruzii.

Evropští lídři budou dobře spolupracovat s příštím prezidentem Spojených států, řekl dnes německý kancléř Olaf Scholz v Budapešti, kde se jen dva dny po znovuzvolení Donalda Trumpa do Bílého domu koná neformální summit Evropské unie. Scholz zdůraznil, že ve světle války na Ukrajině, proti které Rusko bojuje s nezměněnou brutalitou, a konfliktu na Blízkém východě musí Evropa zůstat silná.

Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa „odejdou“ z války na Ukrajině a Evropa sama ji financovat nemůže, řekl maďarský premiér Viktor Orbán ve státním rozhlasu před začátkem dnešního neformálního summitu EU v Budapešti. Informovala o tom agentura Reuters. Washington poskytuje Ukrajině, která se od předloňského února brání ruské invazi, největší část pomoci ze všech jejích spojenců.

Ukrajinské drony v noci zaútočily na ruské město Saratov, vzdálené stovky kilometrů od frontové linie na Ukrajině. Gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin napsal na sociální síti, že trosky sestřeleného dronu dopadly v průmyslové zóně a že nikdo nebyl zraněn. Podle místních médií trosky zasáhly areál rafinérie. Ruské ministerstvo obrany informovalo o celkem 17 sestřelených dronech, z toho šesti nad Saratovskou oblastí.

V Oděse při nočním dronovém útoku zemřel muž, který řídil auto. Osm lidí je zraněných, 91letá seniorka měla akutní reakci na stres, informoval na telegram Oleh Kiper, šéf vojenské správy regionu na březích Černého moře. Poškozeny byly obytné domy nebo plynové potrubí.

Na Charkov, který je od hranic obou zemí vzdálený jen několik desítek kilometrů, Rusko zaútočilo naváděnými pumami KAB. Terechov v noci na dnešek na svém účtu na telegramu několikrát varoval, že ve městě jsou slyšet výbuchy, a letectvo informovalo, že ruská armáda Charkov bombarduje. Exploze se podle Terechova ozývaly i v centru města, největší škody jsou však na sídlišti Saltivka. V zasaženém panelovém domě je poškozeno několik pater. Čtyři lidi museli záchranáři odvézt do nemocnice a zhruba 30 obyvatel domu se muselo evakuovat. Škody vznikly také na infrastruktuře jinde ve městě. Ráno Rusko na Saltivku zaútočilo znovu.

Pětadvacet lidí utrpělo zranění, když ruská armáda v noci na dnešek bombardovala ukrajinský Charkov, uvedly úřady. Částečně se zřítil panelový dům.

Na Ukrajině padl osmý ruský generál, který se účastnil invaze do země. Generálmajor Pavel Klimenko byl zabit ve středu, okolnosti jeho smrti se objasňují. Napsala to dnes ruská služba BBC, které smrt ruského důstojníka potvrdil jeho příbuzný. Rodiny řady ruských vojáků ho podle stanice viní z toho, že své muže posílal do útoku bez ohledu na jejich ztráty. Server Astra napsal, že Klimenko organizoval mučírnu pro ruské vojáky na území ukrajinské Doněcké oblasti.
👍 👍 👍