Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Vážení čtenáři, pro tuto chvíli on-line zprávy k Ukrajině končí. Pokračují zase od rána, dobrou noc.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po telefonu varoval nového íránského prezidenta Masúda Pezeškjána, že by Teherán neměl pokračovat ve své podpoře „destabilizujících aktérů“. Konkrétně pak kritizoval íránskou podporu šíitského hnutí Hizballáh, které zaútočilo na Izrael a také podporu Moskvy v její útočné válce vedené proti Ukrajině. Podle agentury AFP o tom dnes informoval Elysejský palác.
Reformní kandidát Pezeškján vyhrál 5. července předčasné prezidentské volby vyhlášené po úmrtí prezidenta Ebrahíha Raísího při nehodě vrtulníku. Ve svém prvním projevu po zvolení Pezeškján vyzdvihl přátelství své země s Ruskem a Čínou a dodal, že Írán bude rozšiřovat vztahy se svými sousedy a povede konstruktivní dialog s Evropou.

Mezi Polskem a Maďarskem vypukla o víkendu diplomatická roztržka, píše agentura AP. Nejprve maďarský premiér Viktor Orbán obvinil Varšavu z pokrytecké politiky ohledně Ruska. Náměstek polského ministra zahraničí Wladyslaw Teofil Bartoszewski v reakci prohlásil, že Orbán by měl vstoupit do unie s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Maďarsko by podle něj mohlo vystoupit ze západních uskupení.
Diplomatický střet podle AP odhaluje napětí v Evropě ohledně toho, jak jednat s Ruskem, které vede válku proti Ukrajině. Polsko je - podobně jako většina evropských zemí - věrným spojencem napadené Ukrajiny. Nacionálně konzervativní maďarský ministerský předseda je naopak všeobecně považován za člověka, který má ze všech lídrů Evropské unie nejvřelejší vztahy s Kremlem. Polská vláda Maďarsko za jeho postoj otevřeně kritizuje.
„Poláci provádějí nejvíce svatouškovskou a nejvíce pokryteckou politiku v celé Evropě. Morálně nás poučují, kritizují nás za naše ekonomické vztahy s Ruskem, a přitom s Rusy obchodují a nepřímo nakupují ropu a řídí s ní polskou ekonomiku,“ řekl Orbán. Jeho slova vyvolala odmítavou reakci náměstka polského ministra zahraničí Bartoszewského, který prohlásil, že Varšava s Ruskem neobchoduje. „Na rozdíl od premiéra Orbána, který je na pokraji mezinárodního společenství - jak v Evropské unii, tak v NATO,“ uvedl polský diplomat. Polsko bylo kdysi závislé na ruských energetických zdrojích, ale několik let pracuje na tom, aby se od ruské ropy a plynu odpoutalo, píše AP. Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 se Varšava rozhodla ukončit dovoz ruské ropy.

Z věznic v Rusku včera zmizeli čtyři političtí vězni, byli převezeni do jiných zařízení. Tolik úřady řekly jejich blízkým a právníkům, už ale tají, kam. „Během jednoho dne se zjistilo, že zmizeli Lilija Čanyševová, Oleg Orlov, Saša Skočilenková a Ksenija Fadějevová. Potřebujeme maximální publicitu!“ tweetuje Jevgenija Kara-Murzová, exilová aktivistka a manželka rovněž vězněného politika Vladimira Kara-Murzy.
Fadějevová a Čanyševová spolupracovaly s Alexejem Navalným (†47). Orlov je předsedou hnutí Memorial. Skočilenková si vysloužila trest za to, že místo cenovek v samoobsluhách lepila na zboží štítky upozorňující na ruskou agresi na Ukrajině.

Spojené státy poskytnou novou vojenskou pomoc Ukrajině celkem zhruba za 1,7 miliardy dolarů (40 miliard korun), oznámilo americké ministerstvo obrany.

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého chargé d'affaires v Moskvě Jana Ondřejku, aby mu předalo protest kvůli tomu, co podle agentury Reuters označilo za pokus o pašování silných léčiv nebo rekreačních látek administrativně-technickým pracovníkem české ambasády. Agentura také s odkazem na ruské ministerstvo uvádí, že zaměstnanec velvyslanectví by měl být zbaven diplomatické imunity, aby mohl v Rusku čelit obvinění z trestného činu.
V opačném případě bude muset opustit území Ruska. Ondřejka velvyslanectví vede, neboť stále není obsazen post velvyslance v Ruské federaci.

Slovenská rafinerie Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, pokud se brzy neobnoví tranzit ruské ropy přes Ukrajinu na Slovensko, uvedl premiér Robert Fico.

Ruské jednotky v posledních 24 hodinách vyvíjely největší tlak v okolí východoukrajinského Pokrovsku, který leží na klíčové zásobovací trase ukrajinské armády. Uvedl to dnes ukrajinský generální štáb. V pravidelném hlášení o situaci na frontě napsal, že Ukrajina na tomto úseku fronty odrazila 52 ruských útoků.

Police a ukrajinská tajná služba SBU zadržela šest lidí. Jsou podezřelí z toho, že v Oděse zapálili více než 15 vojenských vozidel. Občané byli ve věku mezi 18 a 24 lety a s ruskou spojkou z tajné služby FSB byli v kontaktu přes telegramové účty. Za sabotáže dostávali zaplaceno.

Dlouho očekávané stíhačky F-16 budou na Ukrajině létat během několika týdnů, ukrajinští a západní představitelé ale varují, že letouny pravděpodobně nebudou mít okamžitý dopad na situaci na bojišti. Na průlom na frontě, kde Rusko pomalu postupuje, je letadel příliš málo, a jsou tak snadnou kořistí pro ruskou protivzdušnou obranu, píše list The Washington Post (WP).

Ruské letectvo v noci na dnešek bombardovalo Kupjansk v Charkovské oblasti, uvedl Oleh Syněhubov, šéf vojenské správy tohoto regionu sousedícího s Ruskem. Poničen byl jeden dům. V neděli večer na toto město, které je často terčem ruských úderů, zaútočily bezpilotní letouny. Okolí města se dostalo pod dělostřeleckou palbu, při které byly poškozeny domy a elektrické sítě. Raketami Rusové v neděli zaútočili na Charkov, hořel blíže nespecifikovaný objekt infrastruktury.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek podle ministerstva obrany v Moskvě nad různými regiony země sestřelila 39 ukrajinských dronů.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že 19 dronů bylo sestřeleno nad Kurskou oblastí, devět nad Belgorodskou, pět nad Brjanskou a po třech nad Voroněžskou a Leningradskou oblastí. Ruskojazyčný servis BBC podotýká, že rezort neinformoval o dronech nad Orelskou oblastí, ačkoliv její gubernátor Andrej Klyčkov v noci na svém účtu na telegramu psal, že protivzdušná obrana zničila dva bezpilotní letouny a že při tom byla poškozena elektrická stanice.

Polský náměstek ministra zahraničí Teofil Bartoszewski navrhl, aby Maďarsko opustilo Evropskou unii a NATO. „Nechápu, proč chce Maďarsko zůstat členem organizací, které se mu tolik nelíbí a které s ním údajně špatně zacházejí. To je jasná protievropská, protiukrajinská a protipolská politika Maďarska,“ uvedl náměstek.

Ukrajina sestřelila během noci 10 z 11 leteckých objektů, které Rusové vyslali. Jednalo se o 10 íránských dronů a jednu střelu Ch-59, uvedlo letectvo.
👍 👍 👍