Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Drazí čtenáři, děkujeme, že sledujete online zpravodajství k situaci na Ukrajině. Pokračovat bude zase od rána, teď přejeme klidnou noc.

„Chtějí nás úplně vyhnat z Kurské oblasti, ale znovu potvrzuji, že tam zůstáváme. Nejsme v obklíčení. A jsme přítomni (v Rusku) nejen v Kurské oblasti,“ řekl podle serveru RBK-Ukrajina prezident Zelenskyj. Rusové by se podle něj rádi pochlubili vítězstvím, ale ukrajinské výpady přes hranice jim prý nadále vážou 64 tisíc vojáků.

Prezident Volodymyr Zelenskyj informoval, že se dnes setkal s veliteli britské a francouzské armády, aby s nimi projednal plány na případné rozmístění kontingentu zahraničních vojáků na Ukrajině v rámci možné budoucí dohody o příměří. Pracovní skupina, složená z vojáků, se bude scházet každý týden, aby projednala podrobnosti plánu, uvedl Zelenskyj a odhadl, že k porozumění by se mohlo podařit dospět nejpozději během měsíce.
Podle Zelenského nemá smysl, aby Ukrajina vedla přímé rozhovory s Ruskem, dokud Rusko nepřistoupí na bezpodmínečné příměří. Odhadl, že Spojené státy jsou blízko k tomu, aby vystupňovaly tlak na Rusko s cílem přimět je k příměří.

Ukrajinské návrhy na dohodu s USA o nerostech budou příští týden, řekl prezident Zelenskyj. Uvedl také, že jednal s veliteli britské a francouzské armády.

„Záchranná operace pokračuje, poškozeno bylo nejméně pět obytných budov,“ doplnil prezident Volodymyr Zelenskyj ke zprávám z bombardovaného města Kryvyj Rih. A zvýšil bilanci dětských obětí - z nejméně 14 mrtvých jich je šest, napsal na sociálních sítích.
„K ruským úderům dochází každý den. Každý den umírají lidé. Existuje jen jeden důvod, proč to pokračuje: Rusko nechce příměří a my to vidíme. Vidí to celý svět. Každá raketa, každý útok dronu dokazuje, že Rusko usiluje pouze o válku,“ píše Zelenskyj.

Ruský raketový útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si dnes vyžádal nejméně 14 obětí, včetně tří dětí, uvedl šéf oblastní správy Serhij Lysak, který původně informoval o 12 zabitých, včetně dvou dětí. Počet obětí a raněných se ustavičně zvyšuje, napsal na sociální síti. Přes 50 lidí při zásahu obytné čtvrti utrpělo zranění, informovala agentura Reuters s odvoláním na zdejší činitele.
„Další teror od zmetků bojujících proti civilistům,“ napsal na sociální síti šéf Dněpropetrovské oblasti Lysak. Dodal, že ve městě vypukly požáry, a že rakety poškodily výškové budovy. O něco později upřesnil, že mezi zabitými jsou tři děti a počet obětí stoupl na 14.

Velvyslanci členských zemí Evropské unie nepřišli na dnešní pietní akci k 80. výročí osvobození Bratislavy, a to kvůli tomu, že Slovensko umožnilo na této vzpomínce vystoupit s projevem ruskému velvyslanci v Bratislavě Igoru Bratčikovovi. Tak absenci vysvětluje premiér Robert Fico, který diplomaty z EU za jejich postoj kritizoval. Fico podobně jako maďarský kolega Viktor Orbán dlouhodobě kritizuje přístup Západu k válce na Ukrajině, kterou Rusko vojensky napadlo v únoru 2022.
„Povinností velvyslanců není trucovat, ale pracovat. Velvyslanci musejí komunikovat. Považuji to za nepřístojné, neuctivé k obětem druhé světové války. Historie druhé světové války nás musí spojovat,“ prohlásil Fico v proslovu po kladení věnců na bratislavském památníku Slavín, jehož součástí je i vojenský hřbitov s hroby více než 6800 vojáky Rudé armády. Ta se podílela na osvobození Bratislavy v závěru druhé světové války.
Podle Fica největší oběť v boji proti fašismu nesly národy někdejšího Sovětského svazu. Vzápětí si položil řečnickou otázku, zda tedy měl vystoupit na pietní akci na Slavíně německý či japonský velvyslanec. Vzpomínky se zúčastnili také například členové slovenské vlády, šéf slovenské sněmovny, ale i sympatizanti Fica z řad veřejnosti.

Ukrajinské síly stále ovládají „značnou část“ Kurské oblasti, navzdory tlaku Kremlu vypudit je odtud, a nově pronikly při menší protiofenzívě do Belgorodské oblasti, takže rozšířily svou přítomnost na ruském území na dalším úseku fronty, uvedl americký generál Christopher Cavoli, velící americkým silám v Evropě, při slyšení v Kongresu,. „V Kurské oblasti (Ukrajinci) drží značný - sice zmenšený, ale značný - kus země. A drží se v Belgorodské oblasti na území jižně od Belgorodu, které lze velmi dobře bránit,“ řekl.
Ohledně obecného zhodnocení situace na bojišti americký generál uvedl, že ukrajinská armáda je nyní v silných obranných pozicích a zlepšuje svou schopnost rekrutovat a vycvičit nové vojáky, aby tyto pozice posílila, zatímco Rusy trápí zmenšující se počet obrněné techniky i vojáků. Připustil, že je stále těžké představit si, že by Ukrajinci dokázali vyhnat Rusy „z každého čtverečního centimetru“ svého území, „ale stejně těžké je představit si, že by se Ukrajina zhroutila a prohrála tento konflikt“.
„Nemyslím si, že ukrajinská porážka je nevyhnutelná. Jsou v mnohem lepším postavení, než byli,“ řekl. „Snaží se vyhrát. Chtějí začít tím, že zajistí, aby Rusko nevyhrálo,“ dodal.

Na červnový summit NATO v Haagu přijede americký prezident Donald Trump, potvrdil dnes v Bruselu polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Hlavním tématem má být zejména zvýšení výdajů na obranu. Původní závazek vydávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) plní podle šéfa NATO Marka Rutteho asi dvě třetiny spojenců. Česko tento cíl splnilo v loňském roce. Podle amerického prezidenta Trumpa by ale spojenci v NATO měli na obranu vydávat pět procent HDP a stejné číslo zmínil i ministr Marco Rubio.

„Rusko k dnešnímu dni zničilo 214.000 objektů občanské infrastruktury. Úplně zničila 173.000 obytných domů, 4000 škol, tisíce nemocnic. Jen na naše elektrárny podniklo od začátku války 773 útoků. Zničilo 9000 komunikačních objektů,“ řekl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.
Světová banka odhaduje škody, které Rusko způsobilo Ukrajině agresí, na 524 miliard dolarů (asi 11,9 bilionu Kč), uvedl Jermak. Dodal, že skutečná výše škod může být mnohem vyšší. Ukrajina proto vytváří databázi škod, které způsobila ruská agrese. „Tady umělá inteligence skutečně může pomoci vyřešit tento úkol,“ poznamenal.

V ukrajinském městě Dnipro zemřel v nemocnici místní činitel poté, co explodoval jeho automobil. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na generální prokuraturu, která případ vyšetřuje jako podezření na teroristický útok. Policie podle stanice BBC prověřuje několik možných motivů včetně eventuálního zapojení ruské tajné služby, ale také nepřátelských vztahů mezi obětí a možným pachatelem.
Exploze podle ukrajinských úřadů otřásla vozem brzy ráno. „Činitel byl při útoku zabit. Jeho manželka byla zraněna a v současné době je v nemocnici,“ uvedla v prohlášení generální prokuratura podle AFP.

Situace v ruské Belgorodské oblasti, kam se před dvěma týdny pokusily proniknout ukrajinské jednotky, je pod kontrolou. Podle ruské státní agentury RIA Novosti to řekl velitel čečenských zvláštnich jednotek Apti Alaudinov.
„Všeobecně je naše situace celkem dobrá,“ citovala ho RIA Novosti. „Nepřítel se neunavil a vhazuje další a další maso, i když každý den vidí, že má strašné ztráty a žádných výsledků nedosáhne." Reuters podotýká, že informace poskytnuté Alaudinovem nelze nezávisle ověřit.

Generální tajemník NATO Mark Rutte dnes na tiskové konferenci v Bruselu zopakoval, že cesta Ukrajiny do NATO je nezvratná. Ukrajincům ale nikdy nebylo slíbeno, že bude členství v NATO součástí případné mírové dohody, dodal Rutte po skončení dvoudenního jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance.

Pokud jde o jednání o příměří na Ukrajině, míč je nyní na ruské straně hřiště, uvedl generální tajemník NATO Mark Rutte. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, prohlásil Rutte po skončení dvoudenního jednání ministrů zahraničí NATO v Bruselu. Někteří z ministrů míní, že by měl být stanoven termín, do kterého má Rusko na příměří přistoupit. Rutte ale odmítl říct, zda tento návrh podporuje. V souvislosti s Kyjevem nicméně zopakoval, že cesta Ukrajiny do NATO je nezvratná.

Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset velmi brzy vyjádřit, zda to myslí s mírem na Ukrajině opravdu vážně. Dnes to v Bruselu po jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance prohlásil šéf americké diplomacie Marco Rubio. Poznamenal, že americký prezident Donald Trump nepřistoupí na nekonečná jednání. Rubio zároveň upozornil na to, že Ukrajina už dříve souhlasila s návrhem na plošné příměří, a to bez jakýchkoli podmínek.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump zatím neplánují další telefonát. Dnes to podle serveru Kommersant řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Stalo se to krátce po návštěvě Putinova zmocněnce Kirilla Dmitrijeva ve Washingtonu.
„V harmonogramu nic takového zatím není,“ řekl k možnému dalšímu telefonátu obou prezidentů mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Naposledy spolu mluvili 18. března. Server Politico napsal, že znovu by se šéf Kremlu se šéfem Bílého domu mohli telefonicky spojit už dnes.

Česko bude podle Lipavského usilovat o to, aby se Ukrajině dostalo ujištění, že je na cestě do Severoatlantické aliance. „Protože ta dlouhodobá perspektiva je správná,“ řekl. Nemělo by se podle něj dosáhnout takového mírového ujednání, které omezí ukrajinskou suverenitu rozhodnout se, jestli země chce, nebo nechce být v nějaké mezinárodní organizaci, třeba v NATO.

Americký prezident Donald Trump podle českého prezidenta Petra Pavla zatím vyvinul při jednáních o příměří na Ukrajině větší tlak vůči Ukrajině než vůči Rusku. Rusko se drží své zdržovací taktiky a klade si stále větší počet různých podmínek, z velké části nesplnitelných, řekl Pavel serveru Novinky.cz. Pro Rusko je podle něj ukončení více než tříletého konfliktu druhotnou věcí, usiluje hlavně o svou rehabilitaci na mezinárodní scéně či zrušení sankcí.
Mírové dohody na Ukrajině by podle Pavla bylo možné dosáhnout letos, pokud bude Rusko pod dostatečným tlakem. „A pokud mu stanovíme termín,“ uvedl. Mělo by jít především o tlak Spojených států, míní. „Pokud Donald Trump myslí vážně, že chce co nejrychleji ukončit krvavý konflikt, nemůže přistoupit na zdržovací taktiku,“ řekl Pavel. Trump by měl dát jasně najevo, dokdy čeká reakce třeba na návrh klidu zbraní. „Dokud běží intenzivní vojenská činnost, těžko se jedná o míru,“ uvedl.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský je maximálně skeptický ohledně ruského přístupu k jednání o příměří. Rusko nebylo schopno dodržet ani ty nejzákladnější a nejjednodušší věci, třeba z hlediska zastavení palby na energetické cíle, řekl dnes na závěr dvoudenního jednání ministrů zahraničí NATO v Bruselu českým novinářům.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot dnes ráno v Bruselu prohlásil, že Rusko dluží Spojeným státům rychlou odpověď na jejich návrh na příměří na Ukrajině. Podle britského ministra zahraničí Davida Lammyho by ruský prezident Vladimir Putin mohl přistoupit na klid zbraní hned teď, ale neustále bombarduje Ukrajinu.

Česko nemůže paušálně odmítat žádosti Ukrajinců, kteří usilují o pobytové oprávnění, ale už mají dočasnou ochranu v jiné zemi Evropské unie. Možnost přemístění do jiného členského státu není vyloučená, pokud se cizinec vzdá pobytového oprávnění v první hostitelské zemi, plyne z nových rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Dosud ministerstvo vnitra podobné žádosti považovalo za nepřijatelné. Česká úprava však podle NSS odporuje unijnímu právu, a nelze ji proto aplikovat. ČTK to zjistila z rozhodnutí v databázi soudu.

Podle kanadské ministryně zahraničí Mélanie Jolyové by měla být stanovena lhůta, do které musí Rusko souhlasit s příměřím na Ukrajině. Jestliže Rusko na návrh příměří nepřistoupí, musí to mít důsledky, uvedla Jolyová po svém příjezdu na jednání do Bruselu.

Rusko dluží Spojeným státům rychlou odpověď na jejich návrh na příměří na Ukrajině, uvedl v Bruselu francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Šéf francouzské diplomacie v sídle NATO hovořil po boku britského ministra zahraničí Davida Lammyho. Podle Lammyho by ruský prezident Vladimir Putin mohl přistoupit na příměří hned teď, ale neustále bombarduje Ukrajinu. Právě Británie a Francie tvoří základ takzvané koalice ochotných, tedy zemí, které společně diskutují o další podpoře Ukrajiny.
„Naši partneři z koalice ochotných pracují na tom, aby dosažený mír na Ukrajině byl trvalý. To znamená, aby existovala silná ukrajinská armáda,“ řekl novinářům Barrot. Velitelé francouzské a britské armády budou podle Barrota dnes jednat v Kyjevě.

V bojích na Ukrajině zahynulo nebo utrpělo zranění asi 900.000 ruských vojáků, řekl ve čtvrtek novinářům nejmenovaný vysoce postavený činitel NATO na okraj schůzky ministrů zahraničí aliance v Bruselu. Mrtvých je čtvrt milionu.
Agentura DPA připomíná, že koncem loňského října NATO uvádělo, že ruské ztráty činí více než 600.000 vojáků. Jako ztráty jsou označovaní mrtví a ranění vojáci.

Soud v Petrohradu, druhém největším ruském městě, potrestal pokutou 30.000 rublů (asi 8200 Kč) duchovního apoštolské pravoslavné církve Grigorije Michnova-Vajtenka za „diskreditaci armády“. Stalo se tak kvůli tři roky starému videu, ve kterém duchovní hovořil o evangelickém podobenství o utopení stáda prasat posedlých démony a také o tom, že člověk nemá právo zabíjet druhé lidi „na geografickém základě“, jak nyní činí ruská armáda na Ukrajině, uvedl server BBC News.

Ruský dronový útok na Charkov zabil v noci na dnešek nejméně dva lidi a 32 jich zranil. Informovala o tom oblastní samospráva druhého největšího ukrajinského města, podle níž útok zasáhl několik vícepatrových obytných domů. Ataky bezpilotních letounů hlásí i další místa na Ukrajině. Moskevská samospráva zase informovala o útoku ukrajinského dronu, kvůli kterému ruská metropole dočasně zavřela letiště.

Ve vztazích Spojených států a Ruska je po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa pozitivní dynamika a obě země pracují na obnovování kontaktů. Po jednáních s americkými představiteli ve Washingtonu to médiím řekl zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina Kirill Dmitrijev. Jednání zprostředkovaná Trumpem přinesla podle něho vyhlídku na mír s Ukrajinou, Moskva ale považuje za důležité zohlednění svých bezpečnostních požadavků. Trump by si podle svých slov v nejbližších dnech mohl volat s Putinem, lidé z jeho okolí mu však podle televize NBC News doporučují, aby tak učinil až poté, co Rusko zcela přistoupí na dohodnuté příměří.

Dobré ráno, vážení čtenáři. Online přenos pokračuje, vítejte zpět.
👍 👍 👍