Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství monitorující válku na Ukrajině. Další zprávy vám přineseme zase zítra ráno. Přejeme dobrou noc.

Ukrajina bude v příštím roce potřebovat o 12 až 15 miliard dolarů (zhruba 270 až 337 miliard Kč) vyšší zahraniční pomoc, než dříve předpokládala. Oznámila to dnes náměstkyně ukrajinského ministra financí Olha Zykovová. Kyjev dříve uváděl, že bude napřesrok potřebovat zahraniční pomoc ve výši 22,7 miliardy dolarů (510 miliard Kč), píše agentura Reuters.

Ukrajina posiluje jednotky bránící klíčové město Pokrovsk v Doněcké oblasti, které je ohroženo pokračujícím ruským náporem. Ve večerním videovystoupení to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Apeloval současně také na dodávky dělostřelecké munice od západních partnerů.
„Pochopili jsme, co podniká (v Doněcké oblasti) nepřítel, a posilujeme naše síly,“ řekl Zelenskyj. „Je velmi důležité, aby partneři skutečně plnili své závazky. Je to zásadní pro obranu,“ zdůraznil po poradě s hlavním velitelem Oleksandrem Syrským.

Nizozemí nakoupí a pošle na Ukrajinu 50 radarů, které dokáží detekovat drony. Informuje o tom The Kyiv Independent.

Fotbalisté Ukrajiny odehrají úvodní domácí zápas nového ročníku Ligy národů 7. září proti Albánii v Praze. Svěřenci trenéra Serhije Rebrova kvůli válečnému konfliktu s Ruskem nemohou nastupovat k mezistátním utkáním ve své zemi a pro úvodní duel skupiny B1, v níž je i česká reprezentace, našli azyl na stadionu Sparty na Letné. Dějiště zápasu zveřejnila UEFA.

Drony útočí na Murmanskou oblast Ruské federace již čtvrtý den v řadě, uvádí na sociální síti X ukrajinská TV Nexta. Pracovníci místních podniků byli evakuováni kvůli útoku dronem. Letiště Murmansk a Apatity nepřijímají a nevypouštějí letadla. Byla zavedena omezení vzdušného prostoru, dodává také server.
Západní demokracie mají příliš velká očekávání od toho, co dokáží sankce vůči Rusku. Sankce Rusům sice ubližují, ale nepoloží je, shodli se odborníci na semináři s názvem "Perspektivy změny? Rusko dva a půl roku od agrese proti Ukrajině", který se uskutečnil v Poslanecké sněmovně.
Podle nich mohou být běžní Rusové ze sankcí rozčarovaní, ale mnohdy se situací nezabývají. Důvodem je mimo jiné i to, že prezident Vladimír Putin v lidech v Rusku vyvolává strach z vyjádření nesouhlasu.
Ruské úřady uzavřely letiště v Murmansku a v Apatity, druhém největším městě Murmanské oblasti na severozápadě evropského Ruska, a uzavřely tamní vzdušný prostor. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na anonymní zdroj blízký letištím v obou městech.
Taková opatření ruské úřady obvykle přijímají, pokud hrozí či probíhá útok ukrajinských dronů, napsala agentura Reuters a dodala, že u Murmanska je vojenské letiště. Hrozbu v podobě výskytu dronu následně potvrdil gubernátor Murmanské oblasti Andrej Čibis.
Země Evropské unie téměř naplnily své zásobníky plynu v rámci příprav na zimu a na případné zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Zásobníky jsou nyní naplněny z 90 procent. Druhým rokem za sebou se tak podařilo dosáhnout cílového limitu 90 procent již v srpnu, tedy s dostatečným předstihem před listopadovým termínem. Uvedla to dnes Evropská komise.
Německo, které má největší zásobníky v EU, je naplnilo na 93 procent kapacity. Většina členů EU, kteří mají zásobníky, je naplnila z více než 90 procent. Je mezi nimi i Česká republika, kde naplněnost zásobníků činí 90,43 procenta, ukázaly údaje společnosti Gas Infrastructure Europe (GIE).
Před válkou na Ukrajině, která začala v roce 2022, mělo Rusko podíl na dodávkách plynu do Evropy 40 procent.
Dodávky zemního plynu do Maďarska teď ohroženy nejsou, přestože trvají boje v blízkosti ruského města Sudža, kde je i jediná měřicí stanice, přes kterou nyní proudí do Evropské unie ruský plyn. Maďarsko pracuje také na zajištění alternativních dodávek ropy, i když necítí dostatečnou podporu Evropské komise (EK). Řekl to dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
"Dodávky energií do Maďarska jsou zajištěny," napsal na facebooku Szijjártó. Dodávky přes jiné plynovody jsou podle ministra v současné době dostatečné. Ruská plynárenská společnost Gazprom dodává plyn do Maďarska potrubím Turkstream přes Turecko a Srbsko, uvedla agentura Reuters.
Ukrajinské ozbrojené síly na začátku srpna překročily hranici a dobyly několik ruských měst, včetně Sudže, přes kterou Rusko dodává plyn ze západní Sibiře přes Ukrajinu dál do Evropské unie.
V Maďarsku vstoupilo v platnost rozhodnutí vlády, podle kterého mají nárok na státní pomoc pouze běženci z oblastí Ukrajiny přímo dotčených válkou. V důsledku tak mohou tisíce ukrajinských uprchlíků v Maďarsku zůstat bez střechy nad hlavou, anebo budou nuceni se vrátit do vlasti, upozornil dnes server BBC News na svém ruskojazyčném webu.
Maďarské úřady se řídí seznamem, na kterém je momentálně 13 z 24 ukrajinských oblastí vedeno jako regiony postižené válkou. Je na něm také Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. Seznam má být upravován každý měsíc. V Maďarsku podle BBC získalo azyl 31 000 ukrajinských občanů, ale není jasné, kolik z nich může o pomoc přijít.
Nová pravidla nahrazují systém, který fungoval od roku 2022, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Maďarsko tehdy přijalo statisíce lidí utíkajících před válkou. Budapešť poskytla Ukrajincům právo na dotované bydlení a sociální dávky.
Nyní se tato privilegia mají omezit na uprchlíky z oblastí, ve kterých se bojuje či bojovalo.
Vojenské junty Mali, Burkiny Faso a Nigeru v otevřeném dopise vyzvaly Radu bezpečnosti OSN, aby přijala opatření proti Ukrajině, která podle nich podporuje povstalecké skupiny v západoafrické oblasti Sahelu. S odkazem na malijské ministerstvo zahraničí o tom dnes informují agentury AFP a AP.
Mali začátkem srpna přerušilo diplomatické styky s Ukrajinou kvůli výrokům mluvčího ukrajinské vojenské rozvědky Andrije Jusova o bojích na severu Mali, při nichž koncem července tuarežští povstalci zabili desítky malijských vojáků a žoldnéřů ruské Wagnerovy skupiny. Jusov tehdy v reakci na útok povstalců sdělil, že rebelové dostali nezbytné informace pro úspěšné provedení akce. O několik dní později diplomatické vztahy s Ukrajinou v solidaritě s Mali přerušila také vojenská junta v sousedním Nigeru.
Mali a Niger si výroky mluvčího ukrajinské služby vyložily jako přiznání přímého zapojení Ukrajiny do konfliktu a obvinily ji z podpory mezinárodního terorismu.
Ruská protiletecká obrana v noci na dnešek zničila desítku dronů, které směřovaly k Moskvě. Na platformě Telegram to uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin, který to označil za jeden z dosud největších dronových útoků na jím spravované město.
Ruské ministerstvo obrany informovalo o odražení 11 bezpilotních letounů mířících na hlavní město. Kyjev se k Rusy hlášenému útoku na Moskvu nevyjádřil. Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla protiletadlový systém S-300 v Rostovské oblasti. Ukrajinské letectvo později oznámilo, že ukrajinská obrana v noci zničila 51 ze 72 ruských dronů a střel, 16 bezpilotních letounů zřejmě spadlo vlivem radioelektronického boje.
"Toto byl jeden z největších útoků na Moskvu s použitím dronů," napsal Sobjanin na síti Telegram krátce před 04:00 SELČ, kde informoval o sestřelení deseti dronů. Podle něj některé bezpilotní stroje protiletecká obrana zničila u města Podolsk. To leží jižně od Moskvy asi 38 kilometrů od Kremlu, napsala agentura Reuters. Sobjanin také uvedl, že podle předběžných informací nebyl nikdo zraněn ani nejsou hlášeny žádné škody.
Ruské úřady odložily místní volby v sedmi obcích v Kurské oblasti, do které vpadla ukrajinská armáda. Dnes o tom informovala agentura AFP. Ukrajinským silám se podle dostupných informací daří v ruské Kurské oblasti postupovat, naopak na východě Ukrajiny pod náporem ruských vojáků ustupují. Ruské ministerstvo obrany dnes podle Reuters oznámilo, že převzalo kontrolu nad obcí Želanne v Pokrovském okrese v Doněcké oblasti.
Ruské volební orgány sdělily, že místní volby se budou konat, jakmile bude možné zajistit bezpečnost hlasujících. Naopak volby gubernátora Kurské oblasti se uskuteční v původním termínu od 28. srpna do 5. září.

Podle serveru Ukrajinska pravda budují Rusové podél Kerčského mostu, který spojuje Rusko a okupovaný ukrajinský poloostrov Krym, paralelní konstrukci. Pravděpodobně má samotný most chránit. „V květnu Rusové doplnili opevnění kolem Kerčského mostu na ochranu před drony. Okupanti se pravděpodobně domnívají, že tím mohou stavbu ochránit před ukrajinskými námořními drony, které mají výkonnou útočnou část pro vyhození takových staveb do povětří,“ napsal server.

V Chersonu byly ve 14 hodin slyšeny výbuchy. „Naši zpravodajové hlásí, že v Chersonu jsou slyšet výbuchy,“ píší lokální média.

Podle vojenského analytika Jiřího Vojáčka byl do bojových operací v Kurské oblasti na straně ukrajinské armády nasazen minimálně jeden tak T-72EA, který Ukrajině věnovala Česká republika.

Dokument, kterým Ukrajina dnes přistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), podle agentur Ukrinform a Unian stanoví, že země po dobu sedmi let po ratifikaci nebude uznávat jurisdikci ICC, pokud se bude záležitost týkat ukrajinských občanů. Není jasné, jak přesně bude toto pravidlo fungovat, neboť Ukrajina už ICC udělila právo vyšetřovat zločiny spáchané na ukrajinském území, podotkla Jevropejska pravda.
Poslankyně Jevhenija Kravčuková na facebooku upozornila, že Ukrajina využila v tomto ohledu možnosti odvolat se na článek 124 Římského statutu, jenž tento krok umožňuje. Zmíněný článek praví, že přistupující stát může prohlásit, že po dobu sedmi let od vstupu statutu v platnost nepřijímá jurisdikci ICC, pokud je údajný trestný čin spáchán jeho státními příslušníky nebo na jeho území. Tato klauzule se týká válečných zločinů. ICC má mandát stíhat jednotlivce za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, genocidu a zločin agrese.

Přistoupení Ukrajiny k Mezinárodnímu trestnímu soudu je jednou z podmínek pro vstup Ukrajiny do Evropské unie, podotkla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Podle zpravodajů serveru Suspilne jsou v Ivano-Frankivsku slyšet zvuky výbuchů. Na západě Ukrajiny se již dopoledne pohyboval jeden z dronů, které nad území sousední země v noci vyslal ruský agresor.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že odrazilo útoky ukrajinský jednotek u Komarovky, Koreněva, Malé Lokni a Ruské Konopelky v Kurské oblasti. „Pokusy nepřátelských útočných skupin zaútočit na zmíněné osady byly zmařeny,“ tvrdí ruská agentura RIA Novosti.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace v pondělí oznámilo, že Kurskou oblast už opustilo 122.000 lidí. Dnes pak TASS s odvoláním na zdravotnické služby informoval, že ukrajinská ofenziva v Kurské oblasti si vyžádala smrt 31 lidí a že dalších 143 utrpělo zranění.
Úřadující gubernátor Kurské oblasti Alexej Smirnov dnes na síti Telegram napsal, že ukrajinský dronový útok si dnes v regionu vyžádal jednoho mrtvého a dva zraněné. Bezpilotní prostředek podle něj odhodil výbušninu na vůz, ve kterém tito lidé cestovali.

Ukrajinské síly podle prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dobyly v Kurské oblasti na západě Ruska více než 1250 kilometrů čtverečních a 92 obcí. Americký Institut pro studium války (ISW) dnes informoval, že ukrajinští vojáci pokračují v tomto regionu v útocích, kde od té doby zaznamenali postup. Podle snímků s ověřenou polohou pronikli na východě do města Koreněvo a na severovýchodě se k městu přiblížili. Postoupili také severně u obce Russkoje Porečnoje, kde ale rozsah pokroku ISW nedokázal prozatím ověřit. Vpád do ruského pohraničí v Kurské oblasti Zelenskyj zdůvodnil snahou vytvořit nárazníkovou zónu.

Ruské úřady odložily místní volby v sedmi obcích v Kurské oblasti, do které vpadla ukrajinská armáda. Dnes o tom informovala agentura AFP. Ukrajinským silám se podle dostupných informací daří v ruské Kurské oblasti postupovat, naopak na východě Ukrajiny pod náporem ruských vojáků ustupují. Ruské ministerstvo obrany dnes podle Reuters oznámilo, že převzalo kontrolu nad obcí Želanne v Pokrovském okrese v Doněcké oblasti.
Ruské volební orgány sdělily, že místní volby se budou konat, jakmile bude možné zajistit bezpečnost hlasujících. Naopak volby gubernátora Kurské oblasti se uskuteční v původním termínu od 28. srpna do 5. září.

„Místní obyvatelé hlásí, že v Selidove v Doněcké oblasti hoří místní trh,“ oznámily tamní úřady na telegramu. Zatím není známo, zda došlo k zásahu. Selidove však zřejmě ostřelovaly ruské jednotky.

Čínský premiér Li Čchiang je podle tamního ministerstva zahraničí na cestě do Moskvy. Míří zřejmě na pravidelné setkání se svým protějškem Michailem Mišustinem. „Čínsko-ruské vztahy v nové éře ukazují novou sílu a život, posilují vzájemnou politickou důvěru, prohloubení spolupráce v různých sférách vztahů, hluboké přátelství a těsnou a efektivní mezinárodní koordinaci,“ uvedlo ministerstvo.

Jeden z devatenácti ruských dronů, které se nepodařilo ukrajinským obráncům v noci sestřelit, se vrátil do vzdušného prostoru Ruské federace. Oznámilo to ukrajinské letectvo.

Předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová ve svém projevu na pietním aktu k uctění památky obětí srpnové invaze z roku 1968 uvedla v souvislosti s aktuální ruskou agresí proti Ukrajině, že podobně jako před 56 lety dochází k úplnému matení pojmů. Okupace je podle ní falešně vydávána za realitu, či dokonce normu, se kterou je třeba se smířit.

V okrese Kamenec Podolský v Chmelnycké oblasti Ukrajiny byl spatřen bezpilotní letoun. Podle očitých svědků letí na západ.

Podle ruského válečného blogera uniklo z obklíčení u obce Martynovka v Kurské oblasti 19 vojáků ruských speciálních operačních sil 810. brigády námořní pěchoty, z toho 3 byli zranění. Martynovka se nachází 8 kilometrů na severovýchod od města Sudža a dosud nebyla zahrnuta mezi obcemi pod kontrolou Ukrajinců.

Ruské ministerstvo zahraničí varuje před rostoucím zapojením Lotyšska do ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Informovaly o tom saúdskoarabské noviny Ashraq.

„Dnešní Rusko se nijak podstatně neodlišuje od tehdejšího Sovětského svazu, jeho představitelé se otevřeně hlásí ke Stalinovi a principům sovětského režimu. Nenechme si proto vnutit myšlenku, že by nám s Ruskem bylo lépe,“ varoval prezident republiky Petr Pavel ve svém projevu na pietním aktu za oběti invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Ukrajinský parlament ratifikoval Římský statut Mezinárodního trestního soudu (ICC), na jehož základě tribunál vznikl. S odvoláním na poslance Jaroslava Železňaka to dnes napsal server Jevropejska pravda, podle něhož schválení statutu bude znamenat přistoupení Ukrajiny k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Návrh zákona Nejvyšší radě před několika dny předložil prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 50 z 69 bezpilotních letounů Shahed přes noc a doposud a jeden stále létá nad Čerkasskou oblastí. „Radiokomunikační jednotky letectva zjistily a sledovaly celkem 72 vzdušných cílů,“ oznámilo právě teď ukrajinské letectvo.

Kyjevská městská správa oznámila, že protivzdušná obrana reaguje na ruský vzdušný úder. „V hlavním městě úřady v noci a ráno vyhlásily hned několik poplachů po sobě,“ napsal server Ukrajinska pravda. Zatím nejsou informace o případných škodách. V Chmelnycké oblasti byly v noci slyšet exploze. Ukrajinské letectvo, které obvykle informuje o počtu vystřelených a sestřelených ruských vzdušných zbraní, zatím noční statistiku neprezentovalo.

Ukrajinské speciální operační síly oznámily, že ve spolupráci s armádou úspěšně zničily pontonové mosty v Kurské oblasti. „Kromě toho byl poškozen ruský polní muniční sklad, vozidlo elektronického boje a také 152mm houfnice,“ napsaly.

Ruská agentura TASS hlásí sestřelení dvou dronů nad Tulskou oblastí, která sousedí s tou Moskevskou. Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev informoval o zlikvidované ukrajinské raketě. „Podle předběžných údajů nedošlo k žádným obětem ani škodám v důsledku dopadajících úlomků,“ napsal. Ruské ministerstvo obrany tyto oblasti ve svém hlášení nezmínilo.

Bezpečnostní služba Ukrajiny oznámila, že neutralizovala skupinu agentů FSB, kteří pátrali po továrnách na bezpilotní letouny v Dněpropetrovské oblasti. Mezi prioritní cíle patřily podniky, které vyrábějí bezpilotní letouny pro obranné síly.

„Rusko od počátku invaze v únoru 2022 zasáhlo na Ukrajině raketami a drony 11.879 zařízení, z nichž většina byla civilních, konkrétně 6203, zbývajících 5676 pak bylo vojenských.“ Na kongresu regionálních představitelů to podle webu listu Ukrajinska pravda prohlásil velitel ukrajinských sil Oleksandr Syrskyj. Zveřejnění takovéto statistiky není běžné, neboť Ukrajina se k ruským úderům na vojenské objekty většinou nevyjadřuje.

Podle českého prezidenta Petra Pavla se bude na Ukrajině bojovat tak dlouho, dokud se obě strany nepřesvědčí, že vojenskými prostředky nemohou dosáhnout svých cílů. „Jsem spíše názoru, že v jednotkách roků dojde k tomu, že si obě strany uvědomí, že nelze pokračovat dál a dojde k jednání. K tomu by výrazně měly přispět především světové velmoci, a to nejenom Spojené státy, ale i Čína. A dotlačit politicky, ekonomicky, diplomaticky obě země k jednání,“ řekl Pavel v rozhovoru pro Novinky.cz.

Ukrajina nepotvrdila ztrátu obce Ňju-Jork v Doněcké oblasti. Její dobytí včera ohlásila ruská strana. Podle Ukrajinského generálního štábu se o obec stále bojuje. „Nepřítel postoupil v Pivničném, Družbě, Zavetném, a také u Novohrodivky a Hryhorivky,“ uvedl štáb.

V Komyšanech v Chersonské oblasti byly v důsledku ruského ostřelování zraněny 2 osoby. „Čtyřiasedmdesátiletý muž byl převezen do nemocnice s poraněním způsobeným výbuchem, pohmožděninami a střepinami v trupu, rukou a nohou. Také 72letá žena byla hospitalizována s poraněním způsobeným výbuchem, pohmožděninami a střepinami v oblasti dolních končetin,“ oznámily místní úřady.

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny hlásí noční útok na pozice protiletadlových raketových systémů S-300 v Novošachtinsku v Rostovské oblasti. „Podle výsledků objektivní kontroly byly na určených místech pozorovány výbuchy. Přesnost zásahu se zkoumá,“ uvedl štáb na telegramu.

Minulou noc protiletecká obrana Ruska zničila 45 ukrajinských dronů, oznámilo dnes podle BBC ruské ministerstvo obrany. „Jedenáct bezpilotních letounů bylo zničeno nad Moskevskou oblastí, dalších 23 nad Brjanskou oblastí, šest nad Belgorodskou oblastí, tři nad Kalužskou oblastí a dva nad Kurskou oblastí,“ uvedlo ministerstvo.

Ruská protiletecká obrana v noci na dnešek zničila 11 dronů, které směřovaly k Moskvě, uvedl podle agentury Reuters starosta ruské metropole.

Česko v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti nabízí své schopnosti v energetice, dopravní infrastruktuře, ve zdravotnictví, vodním hospodářství, tradičním strojírenství nebo i technickém školství. V těchto sektorech má vlastní know-how a potřebné zkušenosti. V rozhovoru to ČTK řekl český velvyslanec na Ukrajině Radek Pech.

Ruští vojáci nerabují jenom na Ukrajině, ale i na svém vlastním území. Čtyři z nich byli přistiženi bezpečnostními kamerami, jak vykrádají obchod s mobilními telefony ve městě Gluškovo v Kurské oblasti. Využili chaosu, který způsobila ukrajinská invaze. Celý článek čtěte ZDE.
👍 👍 👍