Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Vážení čtenáři,
pro dnešek končíme zpravodajství z konfliktu na Ukrajině. Budeme se mu věnovat opět zítra v ranních hodinách. Za redakci Blesk Zpráv vám přejeme dobrou noc.

V důsledku ruské války na Ukrajině se v současné době diskutuje o přistoupení Ukrajiny a dalších zemí. „Naše studie a dosavadní výsledky však ukazují, že takové rozšíření by vyžadovalo reformy i ze strany EU,“ uvedla autorka studie Institutu německého hospodářství v Kolíně nad Rýnem (IW Köln) a ekonomka IW Samina Sultanová.
Kromě reforem rozhodovacích procesů v EU by na to podle ní musel být připraven i rozpočet EU. Studie IW ukazuje, že prostředky z politiky soudržnosti se často využívají se zpožděním. Zde se mimo jiné jeví jako nezbytné zjednodušení pravidel pro přidělování peněz. „Kromě toho by se tyto fondy měly v případě možného rozšíření více zaměřit na nejchudší členské státy,“ dodává expertka IW.

Setkání prezidenta a jeho týmu s delegací Senátu USA. „Potřebujeme povolení k použití západních zbraní dlouhého doletu na ruském území k zastavení teroru proti Ukrajině. Jsme vděčni USA za jejich podporu,“ prohlásil Andrij Jermak, vedoucí kanceláře prezidenta Zelenského.

Spojené státy a jejich spojenci jsou připraveni na rychlou a tvrdou reakci, pokud by se Írán rozhodl dodat Rusku balistické rakety. Řekl to dnes mluvčí americké diplomacie poté, co agentura Reuters v pátek informovala, že Teherán by mohl brzy začít Rusům posílat stovky raket. Podrobnosti o možných odvetných opatřeních ihned nesdělil.
„Jsme hluboce znepokojeni zprávami, že Írán plánuje doručit Rusku stovky balistických raket,“ řekl novinářům mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel. Washington by podle něj takovýto vývoj považoval za dramatickou eskalaci íránské podpory pro ruskou válku na Ukrajině a komunikuje s partnery ohledně možné reakce.

Rusko přineslo válku ostatním, teď se mu vrací domů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina podle něj vždy chtěla jen mír. „Před 24 roky to začalo katastrofou Kursku, a teď to Kurskem pokračuje,“ odkázal Zelenskyj v projevu, který odvysílala televize Nexta, na explozi ruské jaderné ponorky, při které zemřelo 118 lidí.

Televize Nexta na síti X zveřejnila záběry intenzivních bojů, které se odehrávají na kontrolním stanovišti Kolotilovka v Belgorodské oblasti.

Ukrajinští vojáci mají pod kontrolou přibližně 1000 kilometrů čtverečních ruské Kurské oblasti, prohlásil hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. To je zhruba dvakrát více, než je rozloha Prahy, která má 496 kilometrů čtverečních. Hlavní velitel ukrajinské armády se k ofenzívě v Kurské oblasti vyjádřil poprvé, podotkla agentura Reuters. Učinil tak na jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími činiteli.

Úřadující šéf Kurské oblasti Alexej Smirnov prohlásil, že Ukrajina údajně použila chemické zbraně.
Stěžoval si také na skutečnost, že v regionu působí sabotážní skupiny s ruskými doklady: „V našem oblečení a autech s našimi doklady operují sabotážní skupiny, takže zesilujeme hlídkování.“
Podle něj se brigáda ruské energetické společnosti dostala pod palbu v Belovském okrese Kurské oblasti, granáty byly údajně s chemickými zbraněmi.
Ukrajinská armáda má pod kontrolou asi 44 osad v ruské Kurské oblasti, píše Ukrajinska pravda. Na základě odhadů projektu DeepState, který analyzuje ukrajinské bojiště, bylo Ukrajinci osvobozeno přibližně 44 osad a stav deseti dalších zatím není znám.
„Jde o odhad. V tuto chvíli málokdo zná skutečný počet, ale jsou vesnice, kde byli naši vojáci vyfotografováni, ale neměli jsme nad nimi kontrolu. Proto to zůstává jako odhad,“ uvedl projekt.
Zpráva přišla jako reakce na prohlášení Alexeje Smirnova, úřadujícího gubernátora Kurské oblasti, který řekl, že „asi 28 osad v regionu je pod kontrolou nepřítele“.

Alexej Smirnov, úřadující gubernátor Kurské oblasti v Rusku, informoval ruského prezidenta Vladimira Putina, že 28 osad Kurské oblasti je „pod kontrolou nepřítele“, uvedla ruská média Novaja Gazeta s odkazem na Smirnovovo prohlášení.

Ruský prezident Vladimir Putin svolal schůzku týkající se situace v regionech sousedících s Ukrajinou a požádal ruské ministerstvo obrany, aby "vytlačilo nepřítele" z Kurské oblasti, uvádí ruská agentura RIA Novosti.
"Ministerstvo obrany rozhodně stojí před hlavním úkolem vytlačit nepřítele z našeho území a v koordinaci s pohraniční službou zajistit solidní ochranu státní hranice," citovala RIA Putina.
Ruský prezident rovněž prohlásil, že Ukrajina se zřejmě snaží zlepšit svou budoucí vyjednávací pozici.
V důsledku požáru v Záporožské jaderné elektrárně nebyly zaznamenány žádné překročené hodnoty radioaktivních emisí a výpustí, uvedlo ukrajinské ministerstvo energetiky.
Rusové včera kolem 20:00 založili požár v zařízení pro zásobování technickou vodou. Ten mohl poškodit chladicí věž a další technologické zařízení.
„Zatím nebyly zaznamenány žádné radioaktivní emise ani výpusti,“ uvedla náměstkyně ukrajinského ministra energetiky Svitlana Hrynčuková.
Ministerstvo dále uvedlo, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) požádala Rusy o okamžité umožnění přístupu do zařízení, kde došlo k požáru, za účelem posouzení situace.

Ukrajinci v Kurské oblasti ovládají 28 osad, v nichž žije asi dva tisíce lidí. Situace je podle zástupce gubernátora "složitá". Ukrajinská armáda podle něj vnikla do Ruska 12 km hluboko, šířka fronty je 40 km, uvedl. Informovala o tom nezávislý běloruský zpravodajský kanál NEXTA.

Nejméně dva lidé přišli o život a další utrpěl zranění při dnešním ostřelování města Ukrajinsk na východě země ruskými děly, uvedl šéf ukrajinské správy Doněcké oblasti Vadym Filaškin. Ruská palba podle něj poškodila dvě pětipodlažní budovy, dodal.
Město, ve kterém před válkou žilo asi 11.000 lidí, se nyní nalézá necelých deset kilometrů od fronty. Zůstávat v něm je nebezpečné, varoval Filaškin.

„Je tu rušné ráno, nepřítel je aktivní na hranici Krasnojaružského okresu. Jsem si jistý, že naši vojáci udělají vše pro to, aby se s vznikající hrozbou vypořádali. Začínáme ale s přesunem tamních obyvatel do bezpečnějších míst,“ řekl dnes ráno šéf Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na videu zveřejněném na telegramu. Evakuovalo se na 11.000 lidí z příhraniční části Bělgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou i s Kurskou oblastí Ruska.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes prudce stoupá a je na letošním maximu. Kolem 11:15 SELČ se cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala nad 41,20 eur za megawatthodinu (MWh), což představuje denní nárůst o více než dvě procenta. Cena v TTF je pro evropský trh s plynem určující.
Za pokračujícím růstem cen je podle analytiků obava o pokračování tranzitu plynu z Ruska přes Ukrajinu. Po průniku ukrajinských jednotek na ruské území se v minulých dnech bojovalo poblíž města Sudža, kde je poslední funkční tranzitní bod pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.
Ukrajina v červenci navýšila vývoz obilí na 4,27 milionu tun z loňských 2,36 milionu tun, informovala agentura Reuters na základě dat Ukrajinského svazu obchodníků s obilím UGA. Děje se tak navzdory zesíleným útokům Ruska na ukrajinské přístavy. Před začátkem ruské invaze v únoru 2022 Ukrajina jen přes Černé moře vyvážela kolem šesti milionů tun obilí měsíčně.
Ukrajinský export ztěžují zejména ruské útoky na Oděsu, která je klíčovým uzlem pro vývoz přes Černé moře, a na Izmajil v Oděské oblasti, hlavní přístav na Dunaji, přes který se vozí obilí do Evropy. Podle údajů o vývozu Ukrajina v červenci vyvezla 3,7 milionu tun zemědělského zboží z Oděsy a 569.000 tun po Dunaji.Ve stejném měsíci loňského roku to bylo 291.000 tun z Oděsy a 2,07 milionu tun po Dunaji.
„Ruský prezident Vladimir Putin a ruské vojenské velení pravděpodobně nesprávně vyhodnotili, že Ukrajina postrádá schopnost narušit ruské držení iniciativy. Schopnost Ukrajiny dosáhnout operačního překvapení a napadnout ruskou iniciativu na celém bojišti zpochybňuje operační a strategické předpoklady, na nichž stojí současné ruské útočné úsilí na Ukrajině,“ míní analytici amerického Institutu pro studium války (ISW).
Operace v Kurské oblasti a další možné ukrajinské výpady přes hranice nutí Kreml a ruské velení přemýšlet o tom, zda tisícikilometrový úsek hranice se severovýchodní Ukrajinou pokládat za aktivní frontu, kterou Rusko musí bránit, a ne za „spící“ úsek, jak k němu Moskva přistupovala od předloňského podzimu. Nyní může Kreml vyžadovat od ruského velení, aby hledělo na obranu hranic jako na součást celé kampaně, což může vést k dlouhodobým omezením v plánování operací, na jaké Rusko dříve nenaráželo, upozornili analytici.

Ruské jednotky postoupily ve směru na Toreck v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, uvedli analytici ukrajinského projektu DeepState, pokládaného za blízký ukrajinské armádě. "Nepřítel postoupil u obcí Pantelejmonivka, Pivnične, Ňju-Jork a jeho okolí," napsali analytici, citovaní agenturou Unian. Ta dodala, že podle ukrajinského generálního štábu se ruská vojska za podpory letectva čtyřikrát pokusila prorazit obranu u Torecka; dva útoky byly odraženy a dva ještě pokračují, tvrdí ukrajinské velení.

„Náměstek ukrajinského ministra energetiky byl zadržen kvůli úplatku 500 000 dolarů (11,5 milionu Kč),“ informuje kanál Nexta TV. „Podle ukrajinských bezpečnostních služeb úředník slíbil šéfům státních podniků Lvovsko-volyňské uhelné pánve, že jim předá těžební zařízení z dolů ve frontovém okrese Doněcké oblasti. Spolu se třemi komplici byl zadržen při přebírání třetí tranše úplatku. Podle poslance Železňaka je zadrženým Oleksandr Hejlo.“

Německá zbrojovka Rheinmetall Česku dodá tanky jako kompenzaci za pomoc Ukrajině, potvrdila firma. Má jít o 14 tanků Leopard 2A4 a vyprošťovací vozidlo.

Telegramový kanál Baza s odvoláním na ruské vojenské zpravodaje píše, že ukrajinští vojáci se snažili proniknout do Krasnojaružského okresu Kurské oblasti přes jeden z hraničních přechodů s nasazením tanků, obrněných vozidel a pěchoty. K dnešnímu ránu se prý ale Ukrajincům nepodařilo se na ruské území v těchto místech dostat.
Při požáru, který v neděli vypukl na Záporožské jaderné elektrárně, vyhořela chladicí věž, uvedla mluvčí elektrárny. Podle ní však nehrozí, že by se zřítila.

Ruské ministerstvo obrany dnes rovněž uvedlo, že protivzdušná obrana během noci sestřelila 18 ukrajinských dronů nad třemi ruskými oblastmi - Belgorodskou, Kurskou a Voroněžskou. Ruskojazyčný server BBC zároveň upozornil, že nálety bezpilotních letounů a sestřelení čtyř letounků ohlásily i úřady v Rostovské oblasti.
Zprávy o ukrajinských dronech během noci přicházely z různých oblastí Ruska. Protivzdušná obrana podle zatím neověřených informací pracovala i u Moskvy, poblíž vojenského letiště Čkalovskij, píše BBC.

Úřady Belgorodské oblasti se kvůli aktivitám ukrajinské armády rozhodly evakuovat příhraniční části regionu. Na telegramu to uvedl gubernátor.

Devět set. Tolik dní v neděli uplynulo od doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. A stejně tak dlouho jsou našimi spoluobčany také statisíce lidí, kteří k nám před válkou utekli. Blesk proto zmapoval, jaká je aktuální situace největší komunity cizinců u nás. Celý článek čtěte ZDE.

Dobré ráno, vážení čtenáři.
Požár, který v neděli propukl v jedné z chladících věží Ruskem obsazené Záporožské jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny, se podařilo uhasit. Na telegramu to uvedl představitel ruských okupačních úřadů Záporožské oblasti Vladimir Rogov.
Ruská strana tvrdí, že požár způsobil útok ukrajinského dronu. Kyjev naopak podle ruskojazyčného serveru BBC z ohně v jednom z největších jaderných zařízení v Evropě viní ruskou armádou. Obě strany dříve uvedly, že radiace je i přes požár v normě.
Rogov dnes po půlnoci napsal, že plameny se podařilo „zcela uhasit“. Z útoku na zařízení opět obvinil ukrajinské ozbrojené síly.
👍 👍 👍