Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od čtvrtečního rána.

Vztahy Ruska a Spojených států se nijak nezmění, ať americké prezidentské volby v listopadu vyhraje kdokoli. V rozhovoru se zahraničními novináři to dnes podle agentury AP řekl ruský prezident Vladimir Putin. Dodal ovšem, že je těžké předpokládat, s jakou politikou vůči Rusku přijde v případě volebního úspěchu pravděpodobný republikánský kandidát Donald Trump.
"Budeme pracovat s jakýmkoli prezidentem, kterého si Američané zvolí," řekl Putin zástupcům zahraničních tiskových agentur během ekonomického fóra v Petrohradu.

V hotelu v Roissy-en-France poblíž pařížského letiště Charlese de Gaulla francouzské bezpečnostní síly nedávno zatkly 26letého muže, který se pokoušel podomácku vyrobit výbušninu. Agentura Reuters s odvoláním na zdroj z Francouzské protiteroristické prokuratury (PNAT) uvádí, že šlo o muže s ukrajinským a ruským občanstvím, podle stanice BFM TV šlo o ruskojazyčného občana Ukrajiny z Donbasu.
Vyšetřování má nyní v rukou tajná služba DGSI. Podle zdrojů týdeníku Journal Du Dimanche (JDD) z DGSI si podezřelý v hotelu popálil obličej peroxidem acetonu, který chtěl k výrobě výbušniny údajně použít.
Týdeník JDD s odvoláním na své nejmenované zdroje napsal, že podle prvotních závěrů vyšetřování chtěl dotyčný zaútočit na francouzskou vojenskou techniku určenou pro ukrajinskou armádu.

V Polsku začala pracovat nová komise, která má vyšetřit možný vliv ruských a běloruských tajných služeb v zemi během posledních 20 let. Podle agentur to dnes oznámil premiér Donald Tusk.
Úkolem orgánu složeného z 12 bezpečnostních, komunikačních či právních expertů je podle Tuska objasnit, „jak dnes vypadají skutečné hrozby ze strany Ruska a Běloruska“. „Již nyní víme, že tyto dvě země a jejich služby jsou v Polsku nejaktivnější,“ dodal podle agentury AFP s tím, že první závěry mají být hotovy do dvou měsíců.

Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru poblahopřál indickému premiérovi Naréndrovi Módímu k úspěchu jeho Indické lidové strany (BJP) v parlamentních volbách. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na tiskovou službu Kremlu.
Indie ruskou invazi na Ukrajinu výslovně neodsoudila, ale opakovaně vyzvala k mírovým jednáním. Poté, co západní země uvalily sankce na ruskou ropu, se Indie stala jedním z hlavních trhů, na něž se ruský ropný průmysl přeorientoval.

Podle dnes zveřejněného průzkumu si asi 50 procent Ukrajinců myslí, že prezident Volodymyr Zelenskyj nesplnil všechny nebo většinu svých předvolebních slibů. Toto zjištění vyplývá z průzkumu ukrajinské organizace provádějící sociologický výzkum zvané Kiev International Institute of Sociology (KIIS).

Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Sybiha při své dnešní návštěvě Pekingu vyzval Čínu, aby se zúčastnila mírové konference ve Švýcarsku plánované na polovinu června. Čína je blízkým spojencem Ruska, které podniklo v únoru 2022 invazi na Ukrajinu a od té doby vede proti Kyjevu válku.
„Andrij Sybiha informoval svůj protějšek o situaci na Ukrajině a přípravách na summit,“ uvedla podle agentury AFP ukrajinská diplomacie po schůzce Sybihy a čínského náměstka ministra zahraničí Sun Wej-tunga. „Ukrajinská strana věří, že by účast Číny na této události mohla být dobrou příležitostí a přispět k nastolení spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině,“ dodala.

Praha je připravena na případnou novou vlnu ukrajinských uprchlíků v případě eskalace rusko-ukrajinského konfliktu, řekl dnes náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) na tiskové konferenci společného projektu Prahy a Dětského fondu OSN (UNICEF) k pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.
Nejproblematičtější v pomoci Ukrajincům je podle krajské koordinátorky pro Ukrajinu Geti Mubeenové bydlení a školství. Praha podle ní za dva roky trvání války na Ukrajině, kterou napadlo Rusko, podpořila zhruba 50.000 ukrajinských utečenců. Registrovaných jich je ve městě přes 90.000.

Vyhození Kachovské přehrady na Dněpru do povětří loni 6. června způsobilo záplavy, smrt desítek lidí i nepopiratelné škody na životním prostředí, ale příroda se po půl roce začala vzpamatovávat, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na ukrajinského botanika. Ten dokonce připustil, že z dlouhodobého hlediska by zničení přehrady mohlo mít pro přírodu i pozitivní důsledky.
„Všechna tato vegetace tu dříve nebyla,“ řekl profesor Oleksandr Chodosovcev, obklopený v parčíku v Chersonu bujnou vegetací vyšší než on sám. Park byl loni zaplaven podobně jako většina oblasti poté, co výbuchy protrhly přehradu.

Ruský státní exportér plynu Gazprom ani do deseti let nedokáže nahradit propad odbytu, který mu způsobily okolnosti vyvolané ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechalo vypracovat vedení společnosti a o které dnes informoval britský deník Financial Times (FT).

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) inicioval vznik dopisu, kterým belgické předsednictví v Radě Evropské unie vyzval k posunu v jednáních o vstupu Ukrajiny a Moldavska do EU. Připojilo se k němu dalších 11 států, například Německo, Slovensko, Švédsko či Finsko. ČTK o tom informovala Dvořákova mluvčí Veronika Lukášová.

Zhruba pětina uprchlic z Ukrajiny v Česku trpí těžkými depresemi. Vyplývá to z výzkumu vědkyň a vědců z Univerzit Karlovy a Akademie věd ČR. Asi 45 procent žen hodnotilo své zdraví jako špatné. K tomu podle výzkumu přispívaly právě deprese spolu s problémy týkajícími se ekonomické situace domácnosti nebo hledání pomoci a práce.
„Kromě počtu nemocí a depresivních symptomů se ukázalo, že základním faktorem, jak ukrajinské ženy vnímají svoje zdraví, jsou sociální kapitál a ekonomické faktory,“ uvedla jedna z autorek výzkumu, Ivana Kulhánová z institutu SYRI a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Ženy s vyšším počtem onemocnění a ty, které vykazují závažné depresivní příznaky, ženy žijící samy v domácnosti a mající potíže s hledáním pomoci u druhých a ty, které trpí materiální deprivací, vykazují zvýšené riziko horšího subjektivně vnímaného zdraví,“ doplnila. Materiální deprivace znamená, že domácnost si nemůže dovolit třeba pračku, telefon nebo uhradit neočekávaný výdaj v tisících korun.

Ruský nejvyšší soud dnes odmítl odvolání sociologa Borise Kagarlického proti pětiletému trestu vězení. Informovala o tom agentura TASS. Kagarlickij byl obžalován ze schvalování terorismu za to, jakým způsobem se v roce 2022 vyjádřil k výbuchu na Krymském mostě připisovanému Ukrajincům.
„Soud se rozhodl ponechat rozhodnutí odvolacího soudu beze změny a kasační stížnosti Kagarlického obhajoby nevyhovět,“ stojí v rozhodnutí. Sociolog původně dostal pokutu, proti verdiktu se ale odvolala obžaloba, která požadovala vězení. Odvolací soud jí dal letos za pravdu.

Ukrajinská policie zabavila ruským oligarchům aktiva za 38 miliard hřiven (asi 21,5 miliardy Kč), čili v přepočtu za téměř miliardu dolarů, které nyní podle ní slouží pro blaho a potřeby země, jež se brání třetím rokem útoku Ruska. Uvedl to náčelník odboru strategických vyšetřování ukrajinské policie Andrij Rubel, jehož vyjádření dnes citoval i ruský tisk.
„Jde zejména o vrtulník Bell-427, letadlo Gulfstream G650, 47 nákladních aut, 55 osobních aut a tři návěsy, které byly předány našim obráncům (ukrajinským ozbrojeným silám),“ řekl Rubel serveru RBK-Ukrajina. Ruské podnikání v ukrajinské ekonomice, dříve velice rozsáhlé, se podle policistova odhadu podařilo z 90 procent vykořenit, a to i přes veškerou snahu ukrýt skutečné vlastníky pod firmy z daňových rájů, a ochránit je tak před dopady sankcí.

Ukrajinská protivzdušná obrana dnes nad pěti oblastmi sestřelila 22 z 27 dronů, které na ukrajinské území vyslalo Rusko. Jednoho zraněného a škody na průmyslovém podniku oznámily úřady Poltavské oblasti na východě země. V jihoukrajinské Mykolajivské oblasti trosky jednoho dronu zničily obytný dům a poničily desítku dalších.

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni podle Ozbrojených sil Ukrajiny.

Americký prezident Joe Biden se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským během připomínkových akcí k 80. výročí vylodění spojenců v Normandii a také příští týden na summitu zemí skupiny G7 v Itálii. Na palubě prezidentského speciálu Air Force One mířícího do Francie, to podle agentury AFP řekl v noci na dnešek bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.

Zelenající se Bělověžský prales, který se rozpíná přes polsko-běloruskou hranici, je jedním z ohnisek dlouhé měsíce trvajícího sporu mezi Běloruskem a jeho hlavním spojencem Ruskem a 27členným evropským blokem. Ten před nadcházejícími parlamentními volbami zaznamenal nápor migrantů, kteří přicházejí na jeho hranice.
Počet pokusů o nelegální překročení hranic z Běloruska do Polska se v posledních měsících zvýšil na téměř 400 denně. Na začátku letošního roku se o nelegální přechod unijních hranic podle polských představitelů pokoušelo jen několik lidí za den.
Unijní instituce opakovaně viní autoritářského běloruského vůdce Alexandra Lukašenka z toho, že migraci využívá jako zbraň a do své země láká lidi na snazší trasu, než je nebezpečná plavba přes Středozemní moře. Přesto několik migrantů zahynulo. Část z nich byla pohřbena na muslimských a křesťanských hřbitovech v Polsku.

Dobré ráno, vážení čtenáři. Na Ukrajině bylo od začátku ruské invaze poškozeno nebo zničeno více než 210.000 budov. Napsal to na svém webu americký deník The New York Times (NYT), který k tomuto odhadu došel na základě analýzy údajů ze satelitů. Zhruba polovina z poničených domů se podle něj nachází na Donbase na východě Ukrajiny, největší škody utrpělo město Mariupol v Doněcké oblasti.
Jen málo zemí od druhé světové války zažilo takovou míru devastace jako nyní Ukrajina, píše list, který na analýze spolupracoval s odborníky na dálkový průzkum Země. Dospěl přitom k závěru, že poškozeno nebo zničeno je přes 900 škol, nemocnic a kostelů, přestože je chrání Ženevské konvence. Konkrétně zmiňuje 106 poničených nemocnic a klinik, 109 chrámů, mešit nebo klášterů a 708 školských zařízení.
👍 👍 👍