Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.
Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Rumunsko je otevřeno diskusi o možnosti vyslat na Ukrajinu systém protivzdušné obrany Patriot, uvedl rumunský prezident Klaus Iohannis.

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) úspěšně provedla kybernetický útok na ruskou společnost 1C Company, potvrdil zdroj z agentury deníku Kyiv Independent. Společnost 1C Company se sídlem v Moskvě je vývojářem, distributorem a vydavatelem obchodního softwaru.

Nejméně šest lidí, včetně šestileté dívky a 91leté ženy, bylo zraněno během intenzivních ruských úderů v Nikopolu na jihovýchodě Dněpropetrovské oblasti, informovaly úřady.

Lotyšská premiérka Evika Silinia obvinila Rusko z toho, že používá hrozbu jaderných zbraní k zastrašování zemí, které se účastní mírového summitu ve Švýcarsku naplánoveného na 15.-16. června. Rusko nebylo k účasti na celosvětovém mírovém summitu pozváno a Moskva prohlásila, že by účast bývala stejně odmítla.

Dánské ministerstvo zahraničí oznámilo 7. května nový balíček humanitární pomoci Ukrajině ve výši 33,2 milionu dolarů. Humanitární balíček bude zahrnovat potraviny, léky, vodu a přístřeší pro Ukrajince v nejvíce postižených oblastech. Podle prohlášení je zaměřen na ochranu nejzranitelnějších občanů, včetně dětí a žen, a bude zahrnovat také psychologickou podporu a zdravotní péči o matky.

Ruský výrobce stíhaček Su-30 v letech 2022 a 2023 odkoupil zpět vlastní vojenské vybavení v hodnotě přes 400 milionů dolarů, které dříve prodal zahraničním partnerům, uvedl ruský nezávislý list Moscow Times.

Vláda 7. května podpořila návrh dekretu prezidenta Volodymyra Zelenského o vytvoření samostatné složky ozbrojených sil věnované bezpilotním systémům. „Je to strategický krok pro naši zemi tváří v tvář rostoucí hrozbě ze strany Ruska,“ uvedl ministr obrany Rustem Umerov.

Evropská unie navrhla omezení pro 11 lodí, o nichž se předpokládá, že jsou součástí stínové flotily plavidel, která pomáhají Rusku vyhýbat se sankcím, uvedla agentura Bloomberg.

Přibližně polovina severokorejských raket KN-23 odpálených Ruskem se odchýlila od své trajektorie a explodovala ve vzduchu, citovala agentura Reuters úřad generálního prokurátora. Podle zpráv zpravodajských služeb dodala Severní Korea Rusku 50 takových raket.

Rusko letos v bývalé továrně japonské automobilky Toyota Motor v Petrohradu zahájí výrobu luxusních vozů značky Aurus, které používá ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl to dnes podle agentury TASS prozatímní ruský vicepremiér Denis Manturov.
Automobil Aurus Senat je oficiálním ruským prezidentským vozem. Putin dnes v limuzíně značky Aurus dorazil na svou inauguraci. V únoru jeden z těchto vozů daroval severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, píše agentura Reuters.

Unijní ministři zodpovědní za rozvojovou problematiku dnes v Bruselu řešili, jak dále podpořit Ukrajinu a jak zajistit doručení humanitární pomoci civilistům v palestinském Pásmu Gazy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell zdůraznil, že je třeba Kyjev podporovat vojensky, ale zároveň podpořit i reformy, které v zemi probíhají. V souvislosti se situací v Pásmu Gazy Borrell vyzval k obnovení financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které některé státy pozastavily.
„Všichni jsme se shodli na tom, že musíme pokračovat v podpoře Ukrajiny. Hledat cesty, jak se co nejlépe připravit na rekonstrukci, která přijde po skončení ruské agrese, ale zároveň pomoci Ukrajině k vítězství,“ řekl ČTK náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák, který Česko na jednání zastupoval. „Všechny státy se víceméně shodovaly v tématech, která jsou na stole. Hodně se mluvilo o energetice, infrastruktuře, ale samozřejmě jsme se dotkli i toho, že je potřeba dodávat zbraně,“ dodal Kozák.

Na extremistické scéně v Česku i nadále dominuje takzvané antisystémové hnutí, jehož představitelé nevěří demokratickému systému, často vyjadřují obdiv k režimu v Rusku a nerespektují stát a jeho instituce. Zcela zastínilo tradiční extremistické a xenofobně populistické subjekty. Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra o extremismu za rok 2023, kterou dnes schválila vláda.
Hnutí podle ministerstva v roce 2023 účelově zneužívalo témata zdražování, energetické a migrační krize, ruské agrese vůči Ukrajině nebo i konfliktu na Blízkém východě. Jeho slabinou je ale podle vnitra "roztříštěnost" a také absence politického programu. I přesto se však některým aktivistům dařilo získávat důvěru občanů pomocí dezinformací a konspiračních teorií, uvádí vnitro.

Bělorusko zahájilo prověrku připravenosti své armády k nasazení taktických jaderných zbraní, informovalo dnes podle agentury AFP ministerstvo obrany v Minsku. Bělorusko nedisponuje jaderným arzenálem, ale na jeho území během již více než dva roky trvající rusko-ukrajinské války rozmístilo své taktické jaderné zbraně Rusko. Dnešní oznámení Minsku přišlo poté, co v pondělí Moskva informovala, že takové cvičení chystá ruská armáda.
„Ozbrojené síly zahájily prověrku sil a odpalovacích zařízení taktických jaderných zbraní,“ uvedl dnes běloruský resort obrany. Běloruský lídr Alexandr Lukašenko podle agentury Reuters před časem řekl, že Rusko v Bělorusku rozmístilo „několik desítek“ taktických jaderných zbraní na základě dohody, kterou loni oznámil společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Vladimir Putin a čestná stráž prezidentského pluku po jeho inauguračním ceremoniálu. Podívejte se na další nové snímky.

„Teroristický čin, který měl být dárkem k Putinově inauguraci, byl ve skutečnosti selháním ruských tajných služeb,“ řekl Maljuk o plánu na zabití ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Zároveň varoval, že „nepřítel je silný a zkušený a nelze ho podceňovat“.

K Velkému kremelskému paláci dnes ruský prezident přijel luxusní ruskou limuzínou Aurus, zatímco jeho čestná stráž čekala několik hodin ve sněhu a dešti a při teplotě těsně nad nulou, podotkla agentura AP. Dodala, že Putin několik prvních okamžiků svého pátého funkčního období tradičně využil k poděkování „hrdinům“ své války na Ukrajině a k výpadům proti Západu.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes uvedla, že informace, které obdržela o údajném použití chemických zbraní na Ukrajině, nejsou dostatečně podložené. Rovněž sdělila, že dosud neobdržela oficiální žádost o prošetření těchto tvrzení, informovala agentura AFP. Spojené státy minulý týden obvinily Rusko z použití chlorpikrinu proti ukrajinským jednotkám a z porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních.

SBU zadržela pět lidí, mezi nimi dva členy státního bezpečnostního úřadu, který má na starosti ochranu nejdůležitějších úřadů v zemi. Jedním z úkolů agentů bylo vyhledat mezi členy prezidentské ochranky člověka, který by byl ochotný vzít Zelenského jako rukojmí a pak ho zavraždit. Kromě Zelenského prý agenti plánovali zabít také ředitele SBU Vasyla Maljuka a šéfa vojenské rozvědky (HUR) Kyryla Budanova. Podezřelí podle ukrajinských vyšetřovatelů předávali ruské straně informace a také připravili prostředky pro provedení teroristického útoku. Jeden z nich dostal dva drony a munici k nim. Prý je měl předat svým společníkům, aby je použili.

Ruská vláda dnes podle zvyklostí po inauguraci prezidenta Vladimira Putina podala demisi. Odpovídající nařízení podepsal premiér Michail Mišustin. Ruská hlava státu Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, v nejbližších dnech předloží jméno nového šéfa kabinetu; kdo to bude, zatím není jasné, napsal server Meduza.

Rusko k dodávkám vojenské techniky invazním jednotkám na Ukrajině přestalo používat Krymský most, který vystavělo po anexi Krymu. Dnes o tom informuje britský The Independent s odvoláním na ukrajinskou bezpečnostní poradenskou společnost Molfar.

Ukrajinská civilní kontrarozvědka (SBU) dnes oznámila, že odhalila skupinu agentů ruské tajné služby (FSB), kteří údajně plánovali zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a další ukrajinské činitele.

Dnešní inaugurace se zúčastnili členové ruské vlády včetně premiéra Michaila Mišustina či ministra obrany Sergeje Šojgua, moskevský starosta Sergej Sobjanin nebo vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov. Francie dříve uvedla, že na ceremoniál vyšle svého velvyslance v Moskvě Pierra Lévyho, ačkoliv odsuzuje represe, které provázely březnové volby.
„Prezident Putin byl znovuzvolen a bude pokračovat ve své cestě, i když se to Západu pravděpodobně nelíbí. (...) Pro Rusko je to stabilita - můžete se zeptat kteréhokoliv občana na ulici,“ řekl agentuře Reuters před ceremonií šéf ruského zbrojařského koncernu Rostěch (Rostec) Sergej Čemezov, blízký Putinův spojenec.

Jedenasedmdesátiletý ruský prezident, který dominuje politické scéně své země už od přelomu tisíciletí, při ceremonii převzal symboly svého úřadu a pronesl k účastníkům v sále krátký projev. V něm uvedl, že dialog se Západem nevylučuje, musí se ale nastavit za rovnocenných podmínek.

Putin složil přísahu a popáté se ujal úřadu ruského prezidenta. Putin označil své prezidentství za „svatou povinnost“.

Putin před příchodem na inauguraci. Podívejte se na video.

Rusko vede lhář, zloděj a vrah, uvedla dnes krátce před začátkem páté inaugurace ruského prezidenta Vladimira Putina Julija Navalná, vdova po letos zesnulém předním ruském opozičním představiteli Alexeji Navalném. Odpůrce stávající hlavy státu podle agentury Reuters Navalná vyzvala, aby v boji proti Putinově režimu nepolevovali.
„Naši zemi vede lhář, zloděj a vrah, ale jednou to nevyhnutelně skončí,“ uvedla ve videu na sociálních sítích Navalná, která nyní žije v exilu. „S (Putinem) v čele nebude v naší zemi mír, rozvoj ani svoboda,“ dodala.

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v kremelském Andrejevském sále oficiálně ujal dalšího šestiletého prezidentského mandátu. Oznámil to předseda ruského ústavního soudu Valerij Zorkin poté, co hlava státu složila přísahu.
Putina krátce předtím v honosné síni potleskem přivítaly zástupy politiků a významných osobností, mezi kterými však na protest proti stavu ruské demokracie a ruské agresivní válce proti Ukrajině chybí řada západních diplomatů.

Na Putinovu inauguraci již dorazili Steven Seagal, Ramzan Kadyrov či patriarcha Kirill. Soudě podle videa, po „těžkém“ výstupu po schodech došly vůdci Čečenska síly, a tak mu jeho lokajové sundali bundu.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při okázalé inauguraci v Kremlu zahájí svůj pátý mandát v čele země. Volby hlavy státu vyhrál letos v březnu poté, co v roce 2022 zahájil invazi na Ukrajinu a v podstatě zničil jakoukoliv politickou opozici.
Slavnostní ceremonie začne ve 12:00 moskevského času (11:00 SELČ) a potrvá přibližně hodinu. Putina nejprve do Velkého kremelského paláce podle ruských médií přiveze luxusní vůz, prezidenta pak přivítají hosté v Andrejevském sále - na stejném místě, kde se inaugurace koná už od roku 2000. Putin zde složí přísahu a vystoupí s projevem.

Kreml se s pomocí jaderných hrozeb a diplomatického zastrašování snaží manipulovat rozhodnutí Západu ohledně pomoci Ukrajině. S odkazem na pondělní oznámení Moskvy, podle kterého ruská armáda chystá cvičení zahrnující přípravu rozmístění a použití taktických jaderných zbraní, to dnes v analýze uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni podle Ozbrojených sil Ukrajiny.

Ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj se na síti X pochlubil úspěšným úderem proti ruským jednotkám.
Б'ємо ворога 24/7. Слава Україні! pic.twitter.com/Ru2LSojWnH
— Commander-in-Chief of the Armed Forces of Ukraine (@CinC_AFU) May 7, 2024

Evropská unie plánuje podle agentury Bloomberg ve svém dalším balíku sankcí uvalit sankce na bankovní systém Bank of Russia, který banka začala používat poté, co Rusko ztratilo přístup k mezinárodnímu systému SWIFT.

Ropná rafinérie v ruském městě Tuapse, kterou vlastní společnost Rosněft, byla terčem dronového útoku. Tomu čelila už v lednu a teprve nedávno po něm dokončila opravy. Informuje o tom server The Kyiv Independent.

Ruský opoziční politik Vladimir Kara-Murza, který si momentálně v trestanecké kolonii s maximální ostrahou odpykává pětadvacetiletý trest za kritiku ruské války proti Ukrajině, získal jednu z prestižních Pulitzerových cen za své komentáře psané za mřížemi pro list The Washington Post. Oznámila to média s odvoláním na organizátory udělování cen. Cena byla udělena "za vášnivé komentáře napsané s velkým osobním rizikem z vězeňské cely", uvedli.

Dobré ráno, vážení čtenáři.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes při okázalé inauguraci v Kremlu zahájí svůj pátý mandát v čele země. Volby hlavy státu vyhrál letos v březnu poté, co v roce 2022 zahájil invazi na Ukrajinu a v podstatě zničil jakoukoliv politickou opozici.
Slavnostní ceremonie začne ve 12:00 moskevského času (11:00 SELČ) a potrvá přibližně hodinu. Putina nejprve do Velkého kremelského paláce podle ruských médií přiveze luxusní vůz, prezidenta pak přivítají hosté v Andrejevském sále - na stejném místě, kde se inaugurace koná už od roku 2000. Putin zde složí přísahu a vystoupí s projevem.
👍 👍 👍