Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Americká vojenská pomoc, kterou Kongres schválil koncem dubna, již dorazila na Ukrajinu, řekl Bidenův bezpečnostní poradce Sullivan.

Srbsko poprvé od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu před dvěma lety vyšle na Ukrajinu svého velvyslance, ohlásil prezident Vučić po setkání s Kulebou podle ruské redakce BBC.

Putinova lehkomyslnost nás přivedla blíže k nebezpečné jaderné eskalaci, uvedl britský premiér Rishi Sunak.

V Kurské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, si útok dronů vyžádal jednu oběť a tři raněné, ohlásily odpoledne místní úřady. „(Drony) svrhly výbušná zařízení na osobní automobily obyvatel vsi Popovo-Ležači. Jedna žena zahynula na místě, další tři lidé utrpěli zranění,“ uvedly úřady podle ruské redakce BBC. Útoky dronů hlásí ruské úřady v pohraničních oblastech pravidelně, ale ukrajinské úřady se k těmto tvrzením nevyjadřují.

Srbský premiér Miloš Vučević po dnešním jednání s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou vyjádřil podporu Ukrajině, která se brání už více než dva roky rozsáhlé ruské vojenské agresi. Nezavázal se ovšem připojit k mezinárodním sankcím proti Moskvě kvůli její invazi do sousední země. Napsaly to dnes agentury Reuters a AP. Kuleba je v Srbsku společně s první dámou Olenou Zelenskou.

Členské státy EU dnes definitivně schválily prodloužení volného obchodu s Ukrajinou a Moldavskem, ovšem s kroky k vyšší ochraně zemědělců v Evropské unii. Informovalo o tom dnes belgické předsednictví v Radě EU.
Dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude pokračovat bez cel a kvót, budou ale platit omezení. Právě ta mají podpořit unijní farmáře, kteří v uplynulých měsících protestovali v mnoha zemích sedmadvacítky. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.

Švédský premiér Ulf Kristersson je otevřený rozmístění jaderných zbraní na švédském území v případě války. Předseda vlády Švédska, které se nedávno stalo členem Severoatlantické aliance, to řekl švédskému veřejnoprávnímu rozhlasu. Kristersson dnes ve Stockholmu jedná s lídry severských zemí a s německým kancléřem Olafem Scholzem. Tématem schůzky je mimo jiné bezpečnostní situace v Evropě, podpora Ukrajiny či hrozba hybridních útoků.
Švédský parlament bude v červnu hlasovat o obranné dohodě, kterou uzavřelo Švédsko se Spojenými státy. Dohoda by měla Spojeným státům umožnit přístup na všechny vojenské základny v této skandinávské zemi a skladování vojenského vybavení a zbraní na švédském území.
Několik nevládních organizací vyzvalo švédskou vládu, aby do smlouvy zahrnula zákaz rozmisťování jaderných zbraní na švédském území. Švédská vláda opakovaně uvedla, že to není potřeba, protože „ohledně jaderných zbraní panuje ve Švédsku široká shoda“.

Vedení pražského magistrátu nechá bronzovou plastiku s nápisem Moskva-Praha ve vestibulu stanice metra B Anděl doplnit vysvětlující tabulku. Bude na ní uvedeno, že tehdejší Československo bylo okupováno Sovětským svazem a přátelství mezi oběma zeměmi bylo pouze propagandistickým tvrzením. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Město zároveň spolu s dopravním podnikem (DPP) a Galerií hlavního města Prahy (GHMP) vypíše výtvarnou soutěž na úpravu reliéfu.
Stanice na lince B byla pod názvem Moskevská otevřena 2. listopadu 1985, na její podobě se významnou měrou podíleli sovětští inženýři.
„Československo však bylo v té době okupováno Sovětským svazem a tím připraveno o svou suverenitu. Legenda o československo-sovětském přátelství byla proto vnuceným narativem sovětské okupační moci,“ píše se v dokumentu.

„Když se ekonomika země přesouvá na vojenské koleje, kdy se obranný průmysl stává hlavním faktorem..., může být volba Andreje Belousova za nového ministra obrany logickým krokem. To nám říká, že válka bude trvat dlouho,“ míní BBC.
Agentura Reuters označuje návrh civilního ekonoma na post ministra obrany za snahu připravit Rusko na ekonomickou válku lepším využitím obranného rozpočtu a s pomocí inovací dosáhnout vítězství v tažení na Ukrajině. Tato změna bude pravděpodobně vnímána jako Putinův pokus podrobit výdaje na obranu větší kontrole a zajistit efektivní vynakládání peněz poté, co úřady obvinily Šojguova spojence a náměstka Timura Ivanova z přijímání úplatků, píše Reuters.

„Ruské bomby FAB-500 opět spadly v Bělgorodské oblasti,“ hlásí kanál Nexta TV. „Oficiálně úřady o pádu munice neinformovaly, ale místní obyvatelé hromadně hlásí, že střela spadla z prolétajícího letadla.“
„Ruská bomba, která spadla v noci v obci Razumnoje, pravděpodobně nevybuchla, byla pohřbena pod asfaltem na parkovišti mezi domy. Druhá vybuchla několik desítek metrů od první, ale o 8 hodin později,“ dodává Nexta.

„Oficiálním důvodem pro změnu v čele ministerstva obrany je, že se zvyšují výdaje (na válku) a rozpočet ministerstva obrany je na úrovni 6–7 % rozpočtu,“ komentoval odvolání Sergeje Šojgua politický geograf Michael Romancov. „Proto je třeba, aby v čele stanul ekonom (Bělousov).“ O jiných než oficiálních důvodech se vedou různé debaty.
„Já bych se ani nedivil, že by to byla pravda. Rozkradli a rozkrádají všechno. S těmi penězi, co do toho vkládají, už měli být dávno v Kyjevě,“ reagoval Karel Svoboda z katedry ruských a východoevropských studií IMS FSV UK.

Ukrajinská armáda vyměnila velitele sil v Charkovské oblasti, kde ruská armáda v pátek zahájila novou ofenzivu. Informuje o tom RBK Ukrajina. Ruské jednotky tam dokázaly obsadit několik obcí a těžké boje v pohraničním regionu pokračují.
Dosavadního velitele Jurije Haluškina na tomto postu vystřídal brigádní generál Mychajlo Drapatyj. Ten se zároveň také stal zástupcem náčelníka generálního štábu ukrajinské armády.
Ukrajinský generální štáb v dnešní ranní zprávě k vývoji na severu Charkovské oblasti uvedl, že Rusové mají taktické úspěchy v bojích o příhraniční město Vovčansk, situace je složitá a dynamicky se mění.
Drony ukrajinské tajné služby SBU zaútočily na sklad pohonných hmot u města Staryj Oskol na severovýchodě Belgorodské oblasti, informuje RBK Ukrajina s odvoláním na nejmenované zdroje. Zasažená elektrická stanice v Lipecké oblasti zásobuje ropnou přečerpávací stanici Stanovaja, která je součástí ropovodu Družba, dodává elektrickou energii pro železnici a zajišťuje přenos energie mezi Lipeckou, Orlovskou a Brjanskou oblastí.

Kreml má v úmyslu pověřit nového ministra obrany Andreje Bělousova integrací obranného průmyslu a odvětví napojených na ruský bezpečnostní aparát s širší domácí ekonomikou, uvádí americký Institut pro výzkum války (ISW). Tak to vidí i několik různých zdrojů obeznámených s děním na špičce ruské moci. Putin si podle nich dělá velké starosti kvůli korupci a zpronevěře peněz v ruské armádě, konfliktům mezi armádou a zástupci zbrojního průmyslu a neefektivitě ministerstva obrany jako celku.
Nejmenovaný vládní činitel opozičnímu ruskému serveru Važnyje istorii řekl, že Bělousov v nové funkci bude pracovat na tom, aby ekonomiku orientoval na „speciální vojenskou operaci“, jak Moskva nazývá válku na Ukrajině, a vytěžil technologické maximum z obranného průmyslu.

„Je to signál, že Rusko pokračuje v přesunu své ekonomiky do armády a chce řešit velké problémy s korupcí a některými státními zakázkami v rámci ministerstva obrany,“ komentuje Igor Čalenko, vedoucí Centra pro analýzy a strategie, změnu ve vedení ruského ministerstva obrany. Ekonom Andrej Bělousov nahrazuje Sergeje Šojgua. „Je to signál, že se Rusko připravuje na dlouhou válku,“ řekl ve večerním televizním zpravodajství. „Velký signál, že Rusko v žádném případě neplánuje vést nějaké mírové rozhovory.“

„Český export do Kyrgyzstánu v březnu 2024 dosáhl 2700% objemu před ruskou invazí na Ukrajinu. Některé české firmy tak obcházejí sankce a pomáhají Rusku zbrojit a vraždit na Ukrajině,“ tweetuje Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ve svém pravidelném hlášení o radiační situaci na Ukrajině (zůstává normální). „Prachy za hodnoty a svědomí holt nekoupíš.“

Záchranáři dokončili odstraňování trosek obytného domu v Belgorodu, celkem vyprostili 15 těl. Dalších 27 lidí bylo raněno, uvedl na Telegramu gubernátor Vjačeslav Vladkov. Další tři civilisté podle něj zahynuli při večerním ostřelování města.

Ruské jednotky mají v bojích o město Vovčansk na severu Charkovské oblasti taktické úspěchy, operační situace tam je složitá a dynamicky se mění. Dnes to k situaci na frontě v Charkovské oblasti, kde Rusové v pátek zahájili novou ofenzivu, uvedl generální štáb ukrajinské armády.
„Bojuje se o příhraniční město Vovčansk. Nepřítel do útoku nasadil značné síly v počtu až do pěti praporů a neohlíží se na vlastní ztráty,“ citovala ze sdělení ukrajinského generálního štábu ukrajinská média. Kyjev tvrdí, že za jeden den ruská armáda v tomto úseku fronty přišla o sto lidí, tyto údaje ale nelze nezávisle ověřit.
Rusko tvrdí, že od pátku v příhraniční části Charkovské oblasti dobylo devět vesnic, Kyjev ale během víkendu informoval, že útoky odráží a že o vesnice bojuje.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek v několika regionech zneškodnila čtyři rakety Storm Shadow, 12 střel Vilcha a 31 dronů vyslaných z území Ukrajiny, uvedlo ráno ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS.
Dvanáct raket dlouhého dosahu Vilcha a 12 dronů Rusové sestřelili nad Belgorodskou oblastí hraničící s Ukrajinou, osm dronů nad Kurskou oblastí, čtyři střely s plochou dráhou letu Storm Shadow a sedm bezpilotních letounů nad okupovaným Krymem a čtyři drony nad západoruskou Lipeckou oblastí.
Podle gubernátora Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova se noční útok podle předběžných informací obešel bez obětí, v Belgorodu bylo ale poničeno pět domů.

Americký voják, kterého na začátku tohoto měsíce zadržely úřady ve Vladivostoku na ruském Dálném východě pro podezření z krádeže, se odvolal proti vazbě. Napsala to dnes agentura RIA Novosti s odkazem na tiskové oddělení soudu. Dříve informovala, že čtyřiatřicetiletý poddůstojník americké armády Gordon Black má ve vazební věznici setrvat nejméně do 2. července.
„Od obhajoby jsme obdrželi odvolání,“ uvedla mluvčí okresního soudu ve Vladivostoku.
Black podle amerických médií sloužil v Jižní Koreji, po skončení turnusu z vlastní iniciativy a bez svolení nadřízených odcestoval do Ruska. Americká média dříve uvedla, že voják odjel za ženou, se kterou navázal milostný vztah a která ho později obvinila z krádeže.
👍 👍 👍