Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Vážení čtenáři, to je pro dnešek z našeho zpravodajství o válce na Ukrajině vše. Znovu se přihlásíme ve středu ráno, dobrou noc.

Čtrnáctiletý chlapec, zraněný u dětského hřiště při ruském ostřelování obce Malokaterynivka v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, zemřel v nemocnici, oznámil dnes šéf oblastní správy Ivan Fedotov. Ukrajinská policie již dříve uvedla, že při ostřelování Malokaterynivky byly zraněny čtyři děti ve věku od 11 do 17 let, jakož i osmnáctiletá dívka.

Ruský ministr obrany Andrej Belousov dnes – dva týdny po ukrajinském útoku na Kurskou oblast – ohlásil vytvoření uskupení vojsk Belgorod, Brjansk a Kursk, která mají v pohraničních oblastech sousedících s Ukrajinou zajistit „ochranu občanů a území před útoky dronů a jiných prostředků napadení“.

O situaci na bojišti a ukrajinských operacích v pondělí hovořili americký ministr obrany Lloyd Austin a jeho ukrajinský protějšek Rustem Umerov, uvedl dnes Pentagon v prohlášení. Umerov podle něj Washington informoval o aktuálních dopadech ruské kampaně na Ukrajině. Ministři obrany jednali také o příštím zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu.

Na Pokrovsk směřuje hlavní nápor nynější ruské ofenzívy v Doněcké oblasti, která neustává ani po výpadu ukrajinských sil do Kurské oblasti na západě Ruska, kde jednotky podle velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského postoupily do hloubky 28 až 35 kilometrů a upevňují své pozice. Ukrajinci ovládli asi 1250 kilometrů čtverečních ruského území a 92 obcí, uvedl v pondělí prezident Volodymyr Zelenskyj. Syrskyj dnes uvedl, že ukrajinská armáda dobyla 93 obcí a 1263 kilometrů čtverečních.

Ruské jednotky během dneška podnikly 87 útoků, z nichž více než třetina, 34, připadla na úsek fronty u Pokrovska, uvedl ukrajinský generální štáb v odpoledním přehledu situace na bojišti. „Obránci čelí nepřátelskému náporu, již odrazili 24 útoků a deset střetů ještě pokračuje,“ citoval ze svodky list Ukrajnska pravda.
U Torecka podle ukrajinského velení podnikli Rusové během dneška 14 útoků, z nichž Ukrajinci již 13 odrazili. Generální štáb v této souvislosti zmínil útok u obce Ňju-Jork. Dobytí této obce dnes ohlásilo ruské ministerstvo obrany. Ňju-Jork leží jižně od města Toreck, který patří k cílům nynější ruské ofenzivy v Doněcké oblasti.

Moskevský soud vzal do vazby vědce podezřelého z vlastizrady. Vyšetřovatelé ruské tajné služby FSB tvrdí, že podezřelý na pokyn ukrajinských tajných služeb podnikal kybernetické útoky na počítačové sítě kritické infrastruktury Ruska, uvedl dnes na svém webu ruský list Kommersant. Jméno podezřelého ani organizace, pro kterou pracoval, úřady nezveřejnily.

Rusové podle televizního vyjádření velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského ve snaze podpořit svou ofenzívu na východě Ukrajiny posílají k Pokrovsku dodatečné síly, napsala agentura Reuters.
Na Pokrovsk směřuje hlavní nápor nynější ruské ofenzívy v Doněcké oblasti, která neustává ani po výpadu ukrajinských sil do Kurské oblasti na západě Ruska, kde jednotky podle generála Syrského postoupily do hloubky 28 až 35 kilometrů a upevňují své pozice. Ukrajinci ovládli asi 1250 kilometrů čtverečních ruského území a 92 obcí, uvedl v pondělí Zelenskyj.

Zelenskyj označil situaci u Pokrovska a Torecka za těžkou, Rusové podle ukrajinského velitele posílají k Pokrovsku víc vojáků, píše Reuters. V Doněcké oblasti rovněž probíhají evakuace civilního obyvatelstva. Podívejte se na aktuální snímky.

„Je pro mě vždy zvláštní ctí mluvit s našimi válečníky. Dnes jsem navštívil jednu z nemocnic v Kropyvnyckyji, kde se naši obránci zotavují ze zranění, a předal jsem jim státní vyznamenání. Jsem vděčný našim bojovníkům za obranu Ukrajiny, její svobody a nezávislosti. Jsme na ně všichni nesmírně hrdí," napsal ukrajinský prezident na sociální síti X.

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, podle Ozbrojených sil Ukrajiny.

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo americkou chargé d'affaires Stephanie Holmesovou na protest proti „provokativním akcím“ amerických novinářů v ruské Kurské oblasti, kde pokračuje ukrajinský útok. Informují o tom agentury Reuters a TASS.
Ruská diplomacie Holmesové sdělila, že se novináři na ruské území dostali nelegálně „za účelem propagandistického informování o zločinech kyjevského režimu“. Moskevské úřady je proto hodlají stíhat a postavit před soud.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace dnes oznámilo, že Kurskou oblast už opustilo 122 000 lidí. Ruské ministerstvo obrany pak státní tiskové agentury TASS sdělilo, že ukrajinské síly v oblasti za den přišly o 350 vojáků a 25 obrněných vozidel včetně čtyř tanků.
Ukrajinský parlament přijal zákon, jenž zakazuje působení ruské pravoslavné církve a umožňuje zakázat činnost dalších církví napojených na Moskvu.
Zákon, pro který se vyslovilo 265 poslanců, na ukrajinském území výslovně zakazuje činnost ruské pravoslavné církve, která otevřeně podporuje kroky Kremlu a jejíž patriarcha Kirill opakovaně ospravedlňuje válku proti Ukrajině. Kvůli tomu je Kirill na sankčním seznamu na Ukrajině, v Británii či Česku.
Další část zákona, podle níž mohou soudy na základě žádosti úřadů zakázat působení i dalším církvím, je podle ukrajinských médií namířena především proti Ukrajinské pravoslavné církvi. Ta měla před vpádem ruských vojsk do země v oficiálním názvu i dovětek "moskevského patriarchátu", po invazi se však oficiálně s Moskvou rozešla. Ukrajinské úřady ji však nadále podezírají ze spolupráce s Ruskem.
BBC ale poznamenává, že Ukrajinská pravoslavná církev je složena z několika tisíc samostatných právních subjektů, které bude zřejmě nutné zakázat jednotlivě. Navíc je třeba počítat s tím, že soudní spory mohou trvat měsíce, takže skutečný zákaz jakýchkoliv struktur Ukrajinské pravoslavné církve může přijít třeba až rok po podpisu zákona prezidentem.
Ruské ministerstvo obrany ohlásilo dobytí obce Ňju-Jork na východě Ukrajiny. Podle ukrajinské armády se o místo v Doněcké oblasti stále bojuje.
Americký Institut pro studium války (ISW) už v pondělí s odkazem na ruské válečné blogery napsal, že ruské síly nad Ňju-Jorkem fakticky převzaly kontrolu. Podobně se vyjádřili i analytici z projektu DeepState, jenž má blízko k ukrajinské armádě.
Aktivisté ze skupiny Kaputin, kteří čelí obvinění kvůli namalování ukrajinské vlajky v pražském komplexu ruských domů, si podali stížnosti proti zahájení stíhání. Právník aktivistů Karel Jelínek dnes sdělil, že státní zástupce stížnost zamítl.
Obvinění argumentovali tím, že posuzovat politický proces optikou vandalismu a sprejerství je přepjatým formalismem. Míní, že společenská škodlivost jejich činu byla nulová - a že policie chce stíháním legalizovat své nepřiměřené chování vůči účastníkům protestu.
Sedm obviněných namalovalo modrožlutou vlajku na chodníku v oploceném areálu v bubenečské Schwaigerově ulici letos v únoru. Za poškození cizí věci jim hrozí až tři roky vězení. Podle policie totiž způsobili škodu za zhruba 50 000 korun, pomalovaná oblast je památkovou zónou.
Aktivisté zkritizovali také samotný policejní zákrok s tím, že policisté je z místa eskortovali "se zapnutými majáky nepřiměřenou rychlostí jako nebezpečné zločince".
Jedním z hlavních důvodů akce byla prý snaha upozornit na "nedotaženou" legislativní iniciativu směřující k vyvlastnění značného množství nemovitostí, které v Česku vlastní či spravuje Rusko.
V Kurské oblasti, kam vpadla ukrajinská vojska, se stále bojuje a ukrajinské jednotky dále postoupily. To má nejen dopad na dění na frontě a na obraz „silného“ Ruska. Vedlo to také k dalším změnám v ruské mocenské struktuře, kde své pozice dále ztrácí armáda. Dohledem nad „protiteroristickou“ operací v Kurské oblasti Vladimir Putin pověřil svého poradce a někdejšího bodyguarda Alexeje Ďumina.
Podle ruského webu Važnyje istorii to ukazuje, že Putin nevěří ruskému generálnímu štábu ani ruskému ministerstvu obrany, které by jinak měly mít na starosti vedení tamních bojů.
Ukrajinská armáda dnes brzy ráno také uvedla, že metropole Kyjev v noci čelil už pátému ruskému raketovému útoku. Podle předběžných údajů se ukrajinským systémům protivzdušné obrany opět podařilo údery odrazit, a ty tak nezpůsobily žádné škody ani zranění, uvedla kyjevská vojenská správa na telegramu.
Noční raketový úder na hlavní město následoval po útoku pomocí dronů z pondělního večera. Jejich přesný rozsah nebyl bezprostředně znám, ale ranní útoky pravděpodobně zahrnovaly řízené střely, dodala armáda.
Část příjmů ze zmrazeného ruského majetku v Evropské unii bude vynaložena na dodávky munice pro Ukrajinu, kterou pořídí Česká republika. Bude tak možné koupit další stovky tisíc kusů velkorážové munice, oznámila dnes na síti X ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Rozhodla o tom podle ní EU. Konkrétní částku nesdělila.
"Je to další důkaz důvěry spojenců v Českou republiku a v naši muniční iniciativu. Jde o jedinečnou příležitost, jak Ukrajinu podpořit, využít k tomu zdroje původně patřící Rusku a ušetřit veřejné finance evropských zemí," uvedla ministryně.
Do české iniciativy, která shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici i v zemích mimo EU, dosud přispělo 15 zemí. Před časem dorazila na Ukrajinu první zásilka zhruba 50 000 kusů munice. Česko na iniciativě spolupracuje zejména s Nizozemskem a Dánskem. Sama ČR přispěla téměř 866 miliony korun. Do konce roku by mělo být na Ukrajinu dodáno 500 000 kusů munice.
Úřady v západoukrajinském Ternopilu vyzvaly obyvatele města, aby kvůli rozsáhlému požáru pokud možno zůstali ve svých domovech, omezili pobyt dětí venku a zavírali okna.

Ukrajinské letectvo v prohlášení na telegramu uvedlo, že ruský noční vzdušný útok mířil na devět ukrajinských regionů ve střední, severní a jižní části země.

Ukrajina v noci sestřelila tři rakety a 25 dronů odpálených z Ruska, uvedla armáda. V Ternopilu na západě země vypukl během leteckého poplachu požár.

Ruský prezident Vladimir Putin působil během nedávného zasedání ruské bezpečností rady značně nervózně, tématem zasedání byla totiž ukrajinská invaze do Kurska. Putin si nervózně třel ruce a vypadal poměrně neklidně. Celý článek čtěte ZDE.
👍 👍 👍