Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů Andreje Kozyreva, prvního ruského ministra zahraničí v postsovětské éře. Dnes o tom informoval server Meduza a další média. Čtyřiasedmdesátiletý Kozyrev žije ve Spojených státech a patří mezi kritiky prezidenta Vladimira Putina, odsoudil také ruskou invazi na Ukrajinu.
Ministerstvo spravedlnosti vysvětlilo rozhodnutí zařadit Kozyreva mezi takzvané zahraniční agenty tím, že podle něho šířil „nevěrohodné informace“ o ruské politice a armádě.
„Vystupoval proti speciální vojenské operaci na Ukrajině. Spolupracuje se zahraničními platformami, pobývá za hranicemi Ruské federace,“ uvedl resort spravedlnosti. Souslovím speciální vojenská operace Moskva označuje invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

K poskytnutí dalších deseti protivzdušných systémů Patriot dnes spojence vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. K zástupcům vlád pěti desítek zemí sdružených v kontaktní skupině pro obranu Ukrajiny (UDCG) promluvil v on-line proslovu z města Kryvyj Rih, kde minulý týden ruský vzdušný útok zabil 19 lidí. Ukrajina je také připravena další protivzdušné systémy nakoupit od Spojených států, řekl podle agentury Reuters Zelenskyj později.
„Skutečně je potřebujeme. Deset systémů Patriot, svobodný svět je má. Co nyní potřebujeme, je politické rozhodnutí použít je k zajištění míru,“ vzkázal Zelenskyj zástupcům UDCG. Ti na dnešním zasedání slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Nicméně například německý ministr obrany Boris Pistorius dnes dříve řekl, že systémy Patriot, které Kyjev opakovaně žádá, Německo v současnosti dodat nemůže.

Trumpův zmocněnec Steve Witkoff se setkal s ruským prezidentem Putinem v Petrohradu.

Britský soud dnes za porušení sankcí uložil 40 měsíců vězení Dmitriji Ovsjannikovovi, někdejšímu gubernátorovi Sevastopolu na Ruskem anektovaném Krymském poloostrově. Jde o první podobný verdikt v Británii, píše agentura Reuters. Ovsjannikov byl ve středu shledán vinným z obcházení sankcí a z držení nebo používání majetku pocházejícího z trestné činnosti.
Osmačtyřicetiletý Ovsjannikov podle soudu mezi loňským únorem a letošním lednem obcházel britské sankce, když si v zemi zřídil bankovní účet, na který od své manželky dostal 76.000 liber (přes dva miliony Kč) a od svého bratra 41.000 liber (více než milion Kč). Když si banka uvědomila, že se na Ovsjannikova vztahují sankce, zmrazila mu účet.

Nejméně 51 čínských občanů se v období od června 2023 do května 2024 přihlásilo do smluvní vojenské služby v ruské armádě prostřednictvím moskevského náborového střediska, informoval 11. dubna ruský investigativní server Important Stories.
Odhalení přichází jen několik dní poté, co Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) oznámila zajetí dvou čínských bojovníků u ukrajinských obcí Tarasivka a Bilohorivka. Dokument ukrajinské rozvědky, který získal deník Kyiv Independent, odhaduje, že v ruských ozbrojených silách v současné době slouží nejméně 163 čínských státních příslušníků.

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes setká se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem. Budou spolu jednat o urovnání konfliktu na Ukrajině, uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Schůzka potrvá tak dlouho, jak bude Putin považovat za nutné, řekl mluvčí Dmitrij Peskov podle státní agentury TASS a setkání označil za dobrou příležitost, jak předat ruské stanovisko Trumpovi.
„Ne,“ odpověděl Peskov na otázku, zda má prezident na schůzku s Witkoffem vymezený čas. „(Může trvat) hodinu, dvě, tři, čtyři, pokud bude třeba. Potrvá tak dlouho, jak bude podle prezidenta Putina zapotřebí,“ řekl.

Obrazem: Ministři obrany Boris Pistorius, Rustem Umerov, John Healey a Jana Černochová na konferenci v Bruselu

Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy by měl v letošním roce vzrůst o 25 procent, tedy 33 miliard metrů krychlových, protože kontinent potřebuje kompenzovat nižší dodávky plynovody a poptávka se kvůli počasí zvýšila. Dovoz se tak přiblíží rekordní úrovni. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Loni naopak dovoz klesl.
K nárůstu dovozu LNG přispívají nižší dodávky plynovody z Ruska, vyšší domácí poptávka, potřeba zaplnit zásobníky a také vyšší vývoz plynu z EU na Ukrajinu. Za první čtvrtletí dovoz LNG do Evropy stoupl o 23 procent, tedy o více než devět miliard metrů krychlových.

Spojenci na dnešním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to novinářům řekl britský ministr obrany John Healey. Novou podporu oznámili mimo jiné zástupci Británie, Německa či Nizozemska; česká ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
Ministři se sešli v době, kdy je nejistá budoucnost další americké vojenské podpory pro Ukrajinu, která se od února 2022 brání rozsáhlé vojenské agresi sousedního Ruska. Prezident Donald Trump se více než tři roky po začátku ruské invaze snaží přesvědčit Kyjev i Moskvu k uzavření příměří s vyhlídkou na dlouhodobý mír a v rámci nátlaku na Ukrajinu již jednou sáhl ke zmrazení této podpory.

Estonské vojenské námořnictvo zadrželo v Baltu tanker Kiwala plující do Ruska. Kvůli kontrole jej odeslalo do estonských vod, kde zakotvil, oznámil dnes velitel námořnictva, komodor Ivo Värk na tiskové konferenci ministerstva obrany. Loď byla zadržena kvůli kontrole, uvedl estonský premiér. Plavidlo je na sankčním seznamu Evropské unie, Británie, Kanady a Švýcarska, napsal server Delfi. Komodor Värk podle portálu ujistil, že nynější kontrola nijak nesouvisí s poškozením podmořské kritické infrastruktury v loňském roce.
„Estonské námořnictvo dnes časně ráno zadrželo sankcionované plavidlo plavící se bez vyvěšené státní vlajky. Naše orgány jsou momentálně na palubě lodi a kontrolují její právní stav a bezpečnost. Estonsko bere podezřelé aktivity v Baltském moři velmi vážně,“ napsal premiér Kristen Michal na síti X. Zveřejnil i snímek s popiskem, že estonské námořnictvo zadrželo tanker z ruské „stínové flotily“.

Německo poskytne Ukrajině čtyři systémy protivzdušné obrany IRIS-T, 15 tanků Leopard 1, průzkumné drony a 100 000 dělostřeleckých nábojů v rámci nového balíčku vojenské pomoci, oznámil 11. dubna ministr obrany Boris Pistorius podle televize N-tv.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes slíbil, že Moskva bude dál usilovat o obnovení přímého letecké spojení se Spojenými státy, které by mělo následovat po případném zrušení amerických sankcí na aerolinky Aeroflot. Američané na ruský návrh dosud nereagovali. Lavrov zdůraznil, že výměny vězňů pomáhají upevnit důvěru mezi Ruskem a USA v době, kdy se snaží obnovit vztahy.
Mluvčí Kremlu potvrdil, že do Ruska přiletěl zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff. Očekává se, že se ještě dnes setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Předsedové českého Senátu a Sněmovny Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyzvali americký Kongres, aby zachoval stabilní financování rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE). V dopise předsedovi Sněmovny reprezentantů Miku Johnsonovi a úřadujícímu šéfovi Senátu Chucku Grassleymu upozorňují na to, že ukončení činnosti stanice by znamenalo vítězství autoritářských režimů a oslabení svobody slova ve světě. ČTK o tom informoval mluvčí předsedkyně dolní komory Martin Churavý.
„Jsme si plně vědomi úsilí americké administrativy o snížení federálního deficitu a podporu fiskální odpovědnosti. Právě v tomto kontextu však musíme zvážit i širší a dlouhodobé důsledky tohoto rozhodnutí. Ukončení činnosti Rádia Svobodná Evropa by totiž ve skutečnosti znamenalo významné vítězství autoritářských režimů v Evropě, Asii i jinde,“ uvedla Pekarová Adamová. Stanice má totiž podle ní přínos i pro kolektivní obranu demokratických hodnot.

Ukrajinu je třeba vojensky podporovat i v době snah o mírová jednání, aby byla její pozice vůči agresorskému Rusku co nejsilnější. Na úvod dnešní schůzky ministrů obrany kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) se na tom shodli ministři Británie a Německa John Healey a Boris Pistorius. Zasedání skupiny založené před třemi lety Spojenými státy se vůbec poprvé osobně neúčastnil zástupce americké vlády, ministr obrany Pete Hegseth se ke svým kolegům z pěti desítek zemí světa hodlá připojit na dálku. Healey oznámil, že jeho země poskytne Ukrajině vojenskou podporu za dalších 350 milionů liber (10,2 miliardy korun) a vyzval k novým závazkům i ostatní země.
Ministři se sešli v době, kdy je nejistá budoucnost další americké vojenské podpory pro Ukrajinu, která se od února 2022 brání rozsáhlé vojenské agresi sousedního Ruska. Prezident Donald Trump se více než tři roky po začátku ruské invaze snaží přesvědčit Kyjev i Moskvu k uzavření příměří s vyhlídkou na dlouhodobý mír a v rámci nátlaku na Ukrajinu již jednou sáhl ke zmrazení této podpory.

Ruská vojska, útočící na východě Ukrajiny, dobyla obec Oleksandropil v Doněcké oblasti a pronikla do vsi Uspenivka, ležící jen šest kilometrů od hranice Dněpropetrovské oblasti. Uvedl to dnes v noci server Ukrajinska pravda s odvoláním na projekt Deepstate, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Ztráty ruské armády od rozpoutání války proti Ukrajině v únoru 2022 přesáhly 930.000 mužů, tvrdí ukrajinský generální štáb. Obě země dnes informovaly o zničení desítek nepřátelských dronů.
Ruským jednotkám se dosud nepodařilo proniknout do Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, přestože se o to každý den pokoušejí, uvedl dnes v ukrajinské televizi šéf oblastní správy Volodymyr Arťuch podle serveru RBK-Ukrajina.

Ukrajinské frontové jednotky mají kvůli omezené dostupnosti náhradních dílů a komplikované údržbě problémy s několika zbraňovými systémy dodanými Německem, uvedl 10. dubna list Spiegel s odvoláním na interní německé vojenské dokumenty.
Analýza se odvolává na lednovou přednášku zástupce vojenského atašé na německém velvyslanectví v Kyjevě, které se zúčastnilo asi 200 nižších důstojníků Bundeswehru. Podle přepisu si některé německé systémy vysloužily na Ukrajině pochvalu, jiné se však ukázaly jako nevhodné pro nasazení v konfliktech vysoké intenzity.

Zvláštní tribunál, který západní země plánují zřídit v Haagu v rámci Rady Evropy za účelem vyšetřování ruských zločinů proti Ukrajině, nebude moci soudit Putina, dokud je stále prezidentem, píše server Euronews s odkazem na dva zdroje z evropské diplomacie.
„Alternativně by soud v nepřítomnosti mohl být veden poté, co Putin opustí svůj úřad,“ uvedl jeden z evropských úředníků.

Vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff odcestoval do Ruska, kde se podle serveru Axios ještě dnes setká s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Trump se snaží Moskvu přesvědčit, aby souhlasila s příměřím na Ukrajině, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi.
Witkoff, kterého si Trump vybral jako zmocněnce pro Blízký východ, se ujal rovněž kontaktů administrativy amerického prezidenta s Kremlem a mezitím v Moskvě dvakrát jednal s Putinem. Nynější schůzka tak bude třetí.

Británie zvažuje, že na Ukrajinu na pět let vyšle své vojáky, uvedl ve čtvrtek britský zpravodajský web The Telegraph s odvoláním na nejmenované zdroje. Vojáci by podle něj na Ruskem napadanou Ukrajinu byli vysláni v rámci plánu, o němž nyní Londýn jedná se svými spojenci.
Jedna z variant plánu, o němž se jedná, je podle zdrojů serveru vyslání Evropany vedených sil na Ukrajinu. Jejich úkolem by bylo odradit Rusko od porušení možné dohody o příměří a zároveň by ulevilo ukrajinským vojákům.
Mluvčí britského premiéra Keira Starmera v březnu podle agentury Reuters uvedl, že „významný počet“ zemí je ochotných poskytnout Ukrajině mírové síly v případě, že bude uzavřena mírová dohoda s Ruskem.

Britský princ Harry dnes přijel na neohlášenou návštěvu Ukrajiny a v západoukrajinském Lvově se setkal s lidmi zraněnými ve válce. S odvoláním na jeho mluvčího o tom napsala agentura AP. Zároveň připomněla, že Harry, který deset sloužil v britské armádě, dlouhodobě spolupracuje se zraněnými veterány.
Harry navštívil ortopedickou kliniku Superhumans Center ve Lvově, která provádí rehabilitace pro zraněné vojáky a civilisty a zároveň zdarma poskytuje protézy, rekonstrukční operace a psychologickou pomoc.
Vévoda ze Sussexu, který sloužil deset let v britské armádě, z toho dvakrát v Afghánistánu, kde působil v posádce bojového vrtulníku Apache, ve kterém obsluhoval palubní zbraně, se zaměřuje na pomoc zraněným vojákům dlouhodobě. V roce 2014 založil hry Invictus Games, které zraněným veteránům nabízí příležitost soutěžit ve sportovních disciplínách podobných paralympiádě.

Dobré ráno, vážení čtenáři,
americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková po zhruba třech letech v Kyjevě odchází z funkce. Napsaly to dnes agentury AP a Reuters s odvoláním na americké ministerstvo zahraničí. Její rezignace se očekávala už nějakou dobu, zejména s ohledem na to, že administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa klade důraz na sbližování s Ruskem a ukončení rusko-ukrajinské války, podotkla AP.
Brinkovou do vedení diplomatické mise na Ukrajině jmenoval v roce 2022 tehdejší prezident Spojených států Joe Biden a ve východoevropské zemi působila od května téhož roku, napsala agentura Reuters, která s odvoláním na své zdroje dále píše, že diplomatka odchází na vlastní žádost. Chystá se prý zcela opustit diplomatickou službu.
👍 👍 👍