Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Německý kancléř Olaf Scholz na sklonku svého funkčního období zatelefonoval naposledy ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a poděkoval mu za úzkou a důvěryhodnou spolupráci. Potvrdil také německou „neochvějnou podporu" Ukrajině, oznámil dnes v Berlíně mluvčí spolkové vlády Steffen Hebestreit.
Odstupujícímu kancléři bylo opakovaně vytýkáno, že váhá s podporou Ukrajiny. Scholz to vždy viděl jinak, píše agentura DPA. Kancléř během telefonátu ocenil Zelenského vedení a také statečnost a odhodlání ukrajinského lidu v boji proti ruské agresi, uvedl Hebestreit. Končící spolkový kancléř v telefonickém rozhovoru také zdůraznil, že Zelenského ochota přijmout bezpodmínečné třicetidenní příměří ukazuje, že nikdo si nepřeje mír více než Ukrajina.

Na rozvoji ukrajinských studií bude Filozofická fakulta Univerzity Karlovy spolupracovat s ukrajinským prezidentským fondem. Děkanka fakulty Eva Lehečková dnes podepsala memorandum o spolupráci. Podepsáním se fakulta stává součástí Globální koalice ukrajinských studií, která má za cíl propojovat centra ukrajinských studií po celém světě. Fakulta o tom informovala na svém webu.
Pro pražskou ukrajinistiku je vstoupení do koalice vítanou možností, jak navázat kontakty a stát se součástí širšího dialogu, řekla zástupkyně ředitele Ústavu východoevropských studií FF UK Tereza Chlaňová.
„Naším cílem je již dlouho zpřítomňovat v naší společnosti nejen to, co se děje na Ukrajině v současné době, ale vysvětlovat souvislosti, objasňovat složitou ukrajinskou minulost a domestikovat u nás ukrajinskou kulturu tak, aby se stala součástí našeho kulturního prostoru. Tato koalice bezpochyby poskytne širší možnosti a nové impulzy, které v současné komplikované době mohou nastartovat řadu nových iniciativ,“ uvedla Chlaňová.

Americký prezident Donald Trump dnes vedl „velmi dobrý a produktivní“ telefonický rozhovor s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, v němž probírali širokou škálu témat od způsobu ukončení války na Ukrajině přes situaci v Sýrii až po válku v Pásmu Gazy. Trump to uvedl na své sociální síti. O telefonátu podle agentury Reuters informoval také úřad tureckého prezidenta.
Trump na síti Truth Social také napsal, že jej turecký lídr „do budoucna“ pozval do Turecka a že Erdogan rovněž přicestuje do Washingtonu, neuvedl však kdy. Záznam telefonátu, který zveřejnil Erdoganův úřad, potvrdil, že prezident pozval Trumpa na návštěvu Turecka.
Republikánský prezident označil své vztahy s Erdoganem za svého prvního působení v Bílém domě za „vynikající“ a zdůraznil, že obě země budou spolupracovat na ukončení války na Ukrajině.
„V každém případě se těším na spolupráci s prezidentem Erdoganem na ukončení této směšné, ale smrtící války mezi Ruskem a Ukrajinou - TEĎ!“ uvedl Trump ve svém příspěvku.

Český premiér Petr Fiala (ODS) potvrdil dnes ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který byl dnes druhým dnem na oficiální návštěvě České republiky, další podporu ze strany Česka. Po zhruba dvouhodinovém jednání Fiala uvedl, že Česko bude pokračovat ve výcviku ukrajinských pilotů na letadlech L-39 i F-16 na svém území. Zelenskyj ocenil českou podporu i diskusi se zástupci českého obranného průmyslu, očekává, že se vzájemné vztahy odrazí v posílení kapacit výroby na Ukrajině. Ukrajinský prezident se dnes sešel také s vedením Sněmovny a Senátu, již v neděli ho přijal prezident Petr Pavel.
Zelenskyj navštívil Prahu v prezidentské funkci již v roce 2023. Tentokrát přicestoval i s manželkou Olenou, která se dnes zúčastnila zahájení konference Global Healthcare Initiative for Ukraine.

Neparlamentní Slovenské hnutí obrody (SHO) předalo dnes kanceláři prezidenta Petera Pellegriniho petici se žádostí o vypsání referenda o neuplatňování protiruských sankcí. Ústavní právníci už dříve uvedli, že hlava státu by měla nechat navrhovanou otázku přezkoumat ústavnímu soudu, neboť o protiruských sankcích nerozhodla Bratislava, ale Evropská unie, a Slovensko se na jejich uplatňování podílí jako členský stát evropské sedmadvacítky.
SHO tvrdí, že k vypsání plebiscitu shromáždilo téměř 400.000 podpisů. To by znamenalo, že toto hnutí s proruskými názory splnilo podmínku získat podporu alespoň 350.000 občanů Slovenska, které má zhruba 5,4 milionu obyvatel. Petice žádá vypsat referendum s otázkou, zda obyvatelé země souhlasí s tím, aby Slovenská republika neuplatňovala sankce vůči Ruské federaci, které škodí slovenským občanům, živnostníkům i podnikatelům.

Konflikt na Ukrajině je horkou laboratoří technických inovací a improvizací. Zdokonalují se různé typy dronů, ale i různé metody ochrany před nimi. Třeba jako tato síť namontovaná na terénním vozidle Hummer, jakou předvedla 65. mechanizovaná brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny v Záporožské oblasti.

Česko podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) prověří možnost rychlejšího vydávání potvrzení o beztrestnosti ukrajinským uprchlíkům, aby mohli vykonávat některá povolání. Vystrčil to dnes uvedl po jednání vedení horní parlamentní komory s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Praze jako jeden z konkrétních výsledků.

Ruská novinářka a filmová kritička Jekatěrina Barabašová uprchla s pomocí francouzské nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) do Francie. Čtyřiašedesátileté ženě hrozí ve vlasti za kritiku ruské invaze na Ukrajinu až deset let odnětí svobody.
„Děkuji Vám za podporu,“ řekla novinářka v pařížském sídle RSF. Kvůli odjezdu z Ruska musela opustit svou 96letou matku, dodala.
„Je to obrovská úleva a štěstí mít ji tu zdravou a v pořádku mezi námi v Paříži,“ uvedl za RSF její generální ředitel Thibaut Bruttin.

Česko bude pokračovat ve výcviku ukrajinských pilotů na svém území. Už nyní se učí na trenažérech české výroby, řekl novinářům po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským premiér Petr Fiala (ODS). Vedle široce citované muniční iniciativy připomenul, že ČR poslalo na Ukrajinu, kterou napadlo Rusko, 2000 kusů těžké techniky.
Na tiskové konferenci po zhruba dvouhodinovém jednání Fiala potvrdil Zelenskému další podporu ze strany ČR. Poděkoval i Čechům za podporu politiky pomoci Ukrajině. Zmínil i vznik středisek pro návrat uprchlíků do vlasti.

Téměř tři čtvrtiny Čechů nevěří, že bude do konce letošního roku v rusko-ukrajinské válce dosaženo stabilního příměří, které označil americký prezident Donald Trump v předvolební kampani za jeden ze svých důležitých cílů. To, že je zastavení konfliktu do konce roku pravděpodobné, si myslí 15 procent občanů ČR. Vyplynulo to z dubnového průzkumu agentury STEM.
„Aktuální data bychom mohli přeložit jako ukázku nízké důvěry Čechů v prezidenta USA Donalda Trumpa. Ačkoli si česká veřejnost dlouhodobě a stabilně přeje rychlé ukončení bojů, v možné příměří v letošním roce, což byl jeden z leitmotivů prezidenta Trumpa, věří jen málokdo,“ uvedl analytik STEM Jiří Táborský. K možnosti brzkého dosažení příměří jsou podle něj o něco skeptičtější podporovatelé současné vládní koalice a Pirátů než voliči opozice a mimoparlamentních stran.

Ukrajinské síly dnes zahájily nový pokus o vpád do ruské příhraniční Kurské oblasti. Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov koncem dubna oznámil, že ukrajinské jednotky byly zcela vyhnány ze západoruské Kurské oblasti, kam Ukrajinci překvapivě vpadli na počátku loňského srpna. Média uváděla, že Kyjev vytlačením z Kurské oblasti přišel o důležitou páku pro případné mírové rozhovory s Moskvou.
„Nepřítel v noci raketami vyhodil do povětří mosty a ráno zahájil útok obrněnými jednotkami,“ uvedl nyní na Telegramu ruský válečný bloger RVvoenkor. „Odminovací vozidla začala dělat průjezdy v minových polích, následovala je obrněná vozidla s vojáky. Na hranicích probíhají těžké boje,“ dodal.
O opětovném pokusu Ukrajiny o vpád do Kurské oblasti informovalo také několik dalších ruských blogerů včetně „Archanděla speciálních sil“ či válečného zpravodaje ruské státní televize Alexandra Sladkova.

Schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem je podle Kremlu nutná, nic konkrétního ale zatím dohodnuto nebylo. „Takové setkání je zjevně na spadnutí. V mnoha ohledech se domníváme, že je nutné,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Vyžaduje to pokračování kontaktů mezi Moskvou a Washingtonem, které byly zahájeny a nyní pokračují. Zatím v tom nejsou žádné podrobnosti,“ odpověděl na otázku, zda by se Putin mohl v květnu setkat s Trumpem v Saúdské Arábii.
V posledních dnech američtí činitelé dávají najevo, že Trumpově administrativě dochází s vyjednáváním trpělivost. Pokud podle nich nebude mírové dohody brzy dosaženo, Spojené státy mohou rozhovory pozastavit či se vzdát role zprostředkovatele. Trump byl podle agentur Reuters v posledních dnech vůči Moskvě kritičtější než obvykle a vyjádřil obavy, zda ho Putin jenom nevyužívá.

Evropská unie v úterý představí plán, jak hodlá postupně ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv. Ukončit smlouvy s Moskvou o dovozu plynu ale nebude pro nakupující země jednoduché, uvedla dnes agentura Reuters. Plán, který zveřejní Evropská komise (EK), přichází v době, kdy Spojené státy tlačí Rusko k mírové dohodě s Ukrajinou. Pokud by bylo dohody dosaženo, ruská energetika by mohla mít v Evropě opět své místo a mohlo by také být zmírněny sankce vůči Moskvě, dodala agentura.
Přibližně 19 procent evropského plynu stále pochází z Ruska, a to prostřednictvím plynovodu TurkStream a dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG). Evropská unie má nezávazný cíl ukončit dovoz ruských fosilních paliv do roku 2027.
Evropská komise nyní zkoumá právní možnosti, které by evropským společnostem umožnily odvolat se na vyšší moc a ukončit smlouvy o dovozu ruského plynu, aniž by jim hrozily sankce. Unijní exekutiva se zabývá i tím, jak firmám zakázat uzavírat nové smlouvy na ruský plyn, cituje Reuters nejmenovaný vysoce postavený unijní zdroj.
Plánovanou účast srbského prezidenta Aleksandara Vučiče na páteční vojenské přehlídce v Moskvě provázejí nejasnosti. Kvůli zdravotním potížím se minulý týden předčasně vrátil z cesty do Spojených států. Po vyšetření prezidenta ve vojenské nemocnici v Bělehradě jeho kardiolog Dragan Dinčić v sobotu uvedl, že není reálné, aby se Vučić v nejbližších dnech vrátil k plnění povinností. Byl již třikrát hospitalizován kvůli vysokému krevnímu tlaku.
Vučić dříve oznámil, že se „s hrdostí“ zúčastní přehlídky, která se u příležitosti 80. výročí vítězství v druhé světové válce uskuteční 9. května na Rudém náměstí v Moskvě. Řekl také, že chce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem jednat o dodávkách ruského plynu do Srbska.
Podle předsedkyně parlamentu a Vučičovy blízké spolupracovnice Any Brnabičové lékaři prezidentovi nařídili přísný klid na lůžku, což však kardiolog přímo nepotvrdil. K chystané Vučičově návštěvě v Moskvě v neděli večer řekla pouze to, že hlava srbského státu „dodrží slovo“.

„Představte si své město, sousedství, kde jste vyrůstali. Stejné domy, stejná atmosféra, Ale z každého okna na vás potenciálně míří nepřítel,“ vykresluje na Facebooku 28. samostatná mechanizovaná brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny a přidává fotky z výcviku. „Boje v městské zástavbě jsou nejtěžší. Ale i ty vás naučíme,“ apeluje na mladé, aby se dobrovolně přihlásili.

Podle ukrajinských vzdušných sil zaútočilo Rusko na Ukrajinu dvěma balistickými střelami a 116 drony, včetně jejich imitací. Útokem byly postiženy Sumská a Doněcká oblast.
„K 09:00 bylo potvrzeno sestřelení 42 útočných bezpilotních letounů typu Šáhed (a dalších typů dronů) na východě, severu a jihu země,“ napsalo letectvo na platformě Telegram. Na 21 atrap dronů, jejichž účelem je přetížit protivzdušnou obranu, zmizelo z radarů, aniž způsobily škody. O osudu zbylých dronů se hlášení nezmiňuje.

Ukrajinské velvyslanectví na Slovensku se ohradilo vůči nedělním výrokům slovenského premiéra Roberta Fica, který za vyhrožování označil vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v souvislosti s nadcházejícími oslavami 80. výročí porážky nacistického Německa a konce druhé světové války v Moskvě. Fico, jenž se moskevských oslav v pátek plánuje zúčastnit, kritizoval Zelenského za výrok, že Ukrajina nemůže zajistit bezpečnost politiků na uvedené akci. Ukrajina se od února 2022 brání ruské vojenské invazi.
Podle ukrajinské ambasády Zelenskyj pouze konstatoval, že Ukrajina nevylučuje provokace ze strany Ruska 9. května a házení viny za narušení bezpečnosti na Ukrajinu. Velvyslanectví také uvedlo, že místo obviňování ukrajinského prezidenta by slovenští politici měli jeho vyjádření důkladněji analyzovat.
Zelenskyj v pátek redaktorům agentury AFP a dalším novinářům ohledně chystaných slavností v Moskvě a jejich bezpečnosti řekl: „Nemůžeme přebrat odpovědnost za to, co se děje na území Ruské federace. To oni zajišťují bezpečnost“. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová toto prohlášení označila za hrozbu od „teroristy mezinárodních rozměrů“. Podle ní ohrožuje bezpečnost „válečných veteránů, kteří v posvátný den přijdou na průvody a oslavy“.

Za poslední den ztratil protivník 1260 lidí, 5 tanků, 8 obrněných vozidel, 137 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Dobré ráno, vážení čtenáři.
Moskevské letiště Domodědovo dnes na zhruba 90 minut zastavilo provoz, důvodem byly ukrajinské drony mířící na ruskou metropoli. Ruská protivzdušná obrana následně oznámila, že čtyři bezpilotní stroje zničila, uvedla agentura Reuters. Ukrajina, která se přes tři roky brání ruské invazi, pravidelně podniká dronové útoky na ruské území.
👍 👍 👍