Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Rusko je připraveno nabídnout USA a dalším účast na projektech těžby kovů vzácných zemin, mimo jiné na okupovaných ukrajinských územích, řekl Putin.

Dohoda Spojených států s Ukrajinou o vzácných nerostech je „velmi blízko“, prohlásil americký prezident Donald Trump s tím, že by se už tento či příští týden mohl setkat s prezidentem Volodymyrem Zelenským k jejímu podpisu. Trump to dnes řekl novinářům před jednáním s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Bílém domě, které bylo věnováno především vyhlídkám na ukončení války na Ukrajině. Tu přesně před třemi lety rozpoutalo Rusko svým vpádem do sousední země a podle Trumpa by konflikt mohl skončit během několika týdnů.

Dva lidé zahynuli a další utrpěli zranění při dnešním ruském ostřelování ukrajinské Sumské oblasti. S odvoláním na místní úřady to dnes napsal server RBK-Ukrajina, který také informoval o ruském náletu na ukrajinskou Charkovskou oblast, jenž si vyžádal zraněné civilisty, a o nočním útoku na město Cherson, kde zemřel senior.
„Dnes kolem 16:00 (15:00 SEČ) zaútočili ruští okupanti bezpilotními letouny na obytnou část oblastního centra (město Sumy). V důsledku výbuchu zemřel muž a další člověk byl zraněn,“ cituje web policii. Ruská invazní armáda podle něj také dělostřelecky ostřelovala obec Ševčenkove v regionu, přičemž také tam jeden člověk zemřel a čtyři lidé byli zranění.

Válka na Ukrajině může skončit během týdnů a ruský prezident Vladimir Putin by v rámci příměří akceptoval evropské mírové síly na Ukrajině, řekl při setkání s Macronem Donald Trump. Ukrajina „musí být zapojena“ do rozhovorů o ukončení války, doplnil ho Macron. Počáteční rozhovory mezi Rusy a Američany z minulého týdne, do nichž nebyl zapojen Kyjev ani Evropané, vyvolaly na starém kontinentu vážné obavy.

Lidé ve velkých evropských městech, jako jsou Londýn, Berlín či Curych, přišli do ulic vyjádřit Ukrajině podporu. Podívejte se na nové snímky.

Některé evropské země jsou připraveny po podpisu mírové smlouvy vyslat na Ukrajinu mírové síly jako bezpečnostní záruku, řekl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v Bílém domě, kde se setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Macron zároveň zopakoval, že cílem Francie je vybudovat na Ukrajině stabilní a dlouhodobý mír, informovaly agentury AFP a Reuters.
Evropa je připravena posílit svou obranu, řekl také Macron před novináři v Oválné pracovně Bílého domu, kde se setkání obou státníků uskutečnilo přesně tři roky po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.
„Naším společným cílem je vybudovat na Ukrajině stabilní a trvalý mír,“ prohlásil francouzský prezident a dodal, že doufá v „silné“ americké zapojení, které by jej zaručilo. Macron rovněž uvedl, že Francie je připravena poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky, píše Reuters.

Valné shromáždění OSN dnes většinou hlasů přijalo rezoluci Ukrajiny a jejích evropských spojenců o válce na Ukrajině, která potvrzuje ukrajinskou suverenitu a územní celistvost a označuje Rusko za agresora. Pro dokument hlasovalo 93 zemí včetně Česka; 65 států, mezi nimi Čína, Indie a Kuba, se zdrželo hlasování a 18 zemí bylo proti, mimo jiné USA po boku Ruska, Maďarska, Izraele, Severní Koreje či Běloruska. Rezoluce navržená Ukrajinou a Evropou potvrzuje „závazek OSN vůči svrchovanosti, nezávislosti, jednotě a územní celistvosti Ukrajiny“, píše web stanice BBC.

Několik desítek lidí dnes před velvyslanectvím USA v Praze protestovalo proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu a požadovalo, aby se EU sjednotila v pomoci válkou zasažené země. Podle nich už není možné s podporou USA nadále počítat. Od počátku konfliktu dnes uplynuly tři roky.
Trump se v posledních dnech ostře vymezuje vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, jehož nazval diktátorem. Také prohlašuje, že USA se nezapojí do dohledu nad dodržováním případného míru na Ukrajině. Evropští politici se obávají, že Trump převzal rétoriku Kremlu, a i dnes dávali najevo, že přítomnost amerických mírových jednotek považují za důležitou.

Francouzský prezident Emmanuel Macron přijel do Bílého domu za Donaldem Trumpem. Podívejte se na nové snímky.

Lídři zemí NATO se v září 2014 na summitu ve Walesu zavázali, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) v jednotlivých zemích. Dvě a více procent HDP vydalo na obranu v loňském roce podle oficiálních odhadů NATO 23 členských zemí z 32. V roce 2023 to bylo 11 zemí. Česko podle ministerstva obrany v roce 2024 tento závazek splnilo.
Za loňský rok se podle úřadu podařilo vyčerpat na obranné výdaje 166,8 miliardy korun, což je podle makroekonomické predikce z listopadu 2,09 procenta HDP. Dnes premiér Petr Fiala (ODS) ve svém projevu řekl, že výdaje na obranu je třeba navýšit na minimálně tři procenta HDP během několika dalších let. Tři a více procent HDP vydalo loni podle NATO pět zemí.
Nejvíce vydalo loni podle oficiálních odhadů NATO na obranu Polsko (4,12 procenta HDP), Estonsko (3,43 procenta) a USA (3,38 procenta). Nad tři procenta vydaly loni také Lotyšsko (3,15 procenta) a Řecko (3,08 procenta). Nejméně vydaly na obranu Lucembursko (1,29 procenta), Slovinsko (1,29 procenta) a Španělsko (1,28 procenta).

Valné shromáždění OSN většinou hlasů přijalo rezoluci Ukrajiny a jejích evropských spojenců o válce na Ukrajině, která potvrzuje suverenitu a územní celistvost Ukrajiny. Pro rezoluci hlasovalo 93 zemí, 65 se zdrželo hlasování a 18 hlasovalo proti. USA se zdržely hlasování.
Spojeným státům se nepodařilo dosáhnout toho, aby Valné shromáždění schválilo americkou rezoluci o ukončení války na Ukrajině bez zmínky o ruské agresi. Valné shromáždění přijalo rezoluci navrženou USA s pozměňovacími návrhy ze strany Evropy. Hlasovalo pro ni 93 zemí, zatímco 73 zemí se zdrželo a osm bylo proti.

Severské a pobaltské země se dnes zavázaly zvýšit svou vojenskou pomoc Ukrajině, která se už tři roky brání ruské invazi. Oznámení přichází v době, kdy jsou vedoucí představitelé těchto zemí spolu s dalšími evropskými lídry v Kyjevě na setkání, které zorganizoval v den třetího výročí napadení své země ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O společném prohlášení severských a pobaltských států informuje agentura AFP.
Tato skupina zemí se zavázala poskytnout Ukrajině další podporu, zejména v podobě „vybavení a výcviku pro vojenskou jednotku velikosti brigády“ a investicemi do ukrajinského obranného průmyslu. Podle norské vlády by se brigáda, kterou země pomohou vyzbrojit a vycvičit, měla skládat z 3000 až 5000 vojáků.
„Výsledek války bude mít zásadní a trvalé dopady na evropskou a transatlantickou bezpečnost,“ uvedli ve společném prohlášení prezidenti Finska, Litvy, Lotyšska a Ukrajiny a premiéři Dánska, Estonska, Islandu, Norska a Švédska.

Výdaje na obranu je třeba navýšit podle premiéra Petra Fialy (ODS) na minimálně tři procenta hrubého domácího produktu během několika dalších let. Peníze musí být utraceny rozumně a účelně, uvedl v dnešním projevu k občanům. Je podle něj také třeba, aby Evropská unie změnila fiskální pravidla, která umožní další obrovské investice do obrany a bezpečnosti. Na její posílení by mohlo jít nepoužitých 93 miliard eur (asi 2,3 bilionu korun) z Fondu obnovy, míní premiér.
K další vojenské podpoře Ukrajiny je třeba využít peníze ze zmrazeného ruského majetku z celé Evropy, uzavřel Fiala výčet možných zdrojů k financování obrany a bezpečnosti.
Více čtěte ZDE.

„Ukrajina už tři roky s obdivuhodnou odvahou bojuje proti agresorovi – Rusku. Za suverenitu a svobodu,“ napsal francouzský prezident Emmanuel Macon na síti X.
„Naše podpora Ukrajiny zůstane neochvějná. Jsem ve Washingtonu, abych to znovu potvrdil a postoupil vpřed s prezidentem Donaldem Trumpem a našimi spojenci,“ dodal.

Obrazem: Protiruská demonstrace k tříletému výročí invaze na Ukrajinu v srbském Bělehradu.

Na sankční seznam EU bude přidáno 48 jednotlivců a 35 subjektů. Všichni budou nyní v sedmadvacítce čelit zmrazení majetku a jednotlivé osoby také budou mít zákaz cestovat do zemí EU. Také jim nikdo nesmí přímo či nepřímo poskytovat finanční prostředky.
Vladimira Jevtušenka před více než rokem a půl, kdy jej česká vláda zařadila na sankční seznam, ministr zahraničí Jan Lipavský označil za předního ruského podnikatele, který společně se synem poskytuje značné zdroje ruské vládě. Web iRozhlas.cz a Radiožurnál v březnu 2022 uvedly, že Jevtušenkovi patří pětihvězdičkový hotel Savoy Westend v Karlových Varech. Tím, že byl dnes zařazen na sankční seznam EU, jej zároveň Česko odebralo ze svého listu.

Ukrajina by mohla vstoupit do Evropské unie před rokem 2030, pokud bude pokračovat v reformách stejně rychle a stejně kvalitně jako dosud. Řekla to dnes v Kyjevě na tiskové konferenci šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle serveru BBC také uvedla, že pevné datum EU nechce sdělovat, protože by ho pak žádaly i další kandidátské země.

Působení humanitární organizace Člověk v tísni na Ukrajině se od začátku války před třemi lety výrazně rozrostlo. Z původních dvou kanceláří nyní působí v deseti a rozsah pomoci se rozšířil z východní Ukrajiny na celé území země.
Zaměřuje se především na opravy bydlení, evakuaci, přístup k vodě a energetickou soběstačnost, ale také na psychologickou podporu a finanční pomoc vysídleným lidem. V současnosti pro organizaci na Ukrajině pracuje přes 300 zaměstnanců a 150 dalších lidí na zkrácené úvazky, uvedla v rozhovoru s ČTK vedoucí programu Člověka v tísni na Ukrajině Anna Duda.
Podle Dudy se Člověk v tísni snaží přizpůsobit pomoc aktuálním potřebám obyvatel. V oblasti bydlení poskytuje jak okamžitou pomoc v místech postižených boji, kde nelze domy plně opravit, tak středně velké opravy, například zateplení proti zimě, výměnu oken a dveří. „Pomáháme také institucím, včetně škol a krytů, aby mohly nadále poskytovat své služby lidem,“ uvedla.

Nástěnná malba, kterou brněnský výtvarník Timo vytvořil na autobusovém nádraží ve Lvově na Ukrajině, už má i svůj brněnský protějšek. Jde o nápis Skutek na budově bývalého kláštera v sousedství Nadace Partnerství v Údolní ulici. Mural ve Lvově tvoří stejné slovo, jen v ukrajinštině. Symbolizuje odvahu a odolnost Ukrajinců, uvedl za Nadaci Partnerství David Kopecký. Od napadení Ukrajiny Ruskem uplynuly tři roky.
Jedna z posledních zdí bývalého boromejského kláštera v Údolní ulici, zničeného na sklonku druhé světové války, stále nese viditelné stopy po bombardování. Je tak připomínkou toho, jak dlouho trvá zacelit následky války. „Cílem projektu není pouze připomenutí těžkých událostí na Ukrajině, ale také inspirace k další vzájemné podpoře a spolupráci mezi Ukrajinou a Českem,“ řekl strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.
Timo vystupuje pod pseudonymem, jeho tvář není veřejně známá. Proslul jako tvůrce poetického i angažovaného graffiti, jeho dílo se však už dostalo i do kamenných galerií a aukčních síní. „Nemám jedno konkrétní poselství, které bych chtěl tímto muralem předat. Skutek je pojem, který se nachází mezi teorií a praxí, mezi slovy a skutečnými činy. Mám to slovo rád, protože vždy předpokládá aktivitu, konkrétní akt, který mění realitu. Podle mě je skutek slovem síly,“ uvedl Timo.

„Naším zájmem je, aby Ukrajina zůstala silná,“ řekl dnes v Senátu vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jan Jireš. „Silná ukrajinská armáda je primárním odstrašujícím faktorem vůči budoucí ruské agresi,“ dodal. Upozorňoval, že síla Ukrajiny i česká obranyschopnost jsou spojené záležitosti. „Pokud se vykašleme na jedno, tak nebude fungovat ani to druhé,“ podotkl. Domnívá se také, že současná dvě procenta hrubého domácího produktu určená na obranu jsou naprosto nedostatečná. Bude nutné zvýšit výdaje na tři až 3,5 procenta, ale to bude předmětem diskusí nejen v Česku, ale i v Evropě a v NATO.
Jireš prohlásil, že pokud Spojené státy ukončí zcela svoji vojenskou podporu Ukrajiny a dají na stůl návrh příměří nebo míru, který bude z pohledu Ukrajiny nepřijatelný a země ho odmítne, tak Evropa musí být připravena ji dál podporovat. Ukrajina by se tak dál mohla bránit i bez americké podpory. „Myslím si, že je to možné,“ zdůraznil. Míní, že evropské kapacity umožňují v horizontu několika měsíců podíl USA nahradit.
Pokud jde o vojenskou podporu, USA poskytly Ukrajině pomoc za zhruba 66 miliard dolarů (1,57 bilionu korun) a země EU poskytly tu samou pomoc za 52 miliard dolarů (1,24 bilionu korun), dodal Jireš. Pokud se ale sečte celková pomoc včetně finanční nebo humanitární, tak USA zatím podpořily Ukrajinu celkovou pomocí za zhruba 130 miliard dolarů (3,1 bilionu korun), ale země EU poskytly pomoc za zhruba 250 miliard dolarů (5,97 bilionu korun). Celková evropská pomoc je tak zhruba dvakrát vyšší než americká, podotkl. Připomněl, že jen za rok 2024 ČR pro Ukrajinu zprostředkovala dodávky přibližně 1,5 milionu kusů dělostřelecké munice různých ráží. Od počátku války Česko zprostředkovalo dodání 2,7 milionu kusů velkorážové munice.

Lídři evropských i dalších zemí dnes v rámci připomínky třetího výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu slíbili další podporu Ukrajincům, kteří podle nich musí být zapojeni do mírových rozhovorů. Prezident Volodymyr Zelenskyj při jednání se spojenci v Kyjevě ocenil hrdinství spoluobčanů, poděkoval za dosavadní pomoc zahraničním spojencům a nabídl Rusku výměnu všech válečných zajatců. Rusko, jehož vzdušné síly opět útočily na ukrajinské území, ocenilo přístup Spojených států a prezidenta Donalda Trumpa, který se staví kriticky k Ukrajině a inicioval mírové rozhovory pouze mezi USA a Ruskem.
Zelenskyj se dnes v Kyjevě sešel s lídry institucí Evropské unie a řady evropských států či Kanady. Na dálku se k jednání připojili vrcholní politici Británie, Turecka, Japonska či dalších evropských zemí, Česko zastupoval prezident Petr Pavel. Nezúčastnil se však žádný zástupce USA, ale ani Slovenska či Maďarska, jejichž vlády se vyjadřují vstřícně vůči Rusku.
„Ukončení války by mělo začínat kroky obnovujícími důvěru, protože žádná důvěra k Rusku není. Zapotřebí jsou kroky vypovídající o ukončení války. Reálné kroky. Teď by se takovým krokem mohlo stát osvobození zajatců,“ nabídl Zelenskyj Moskvě. Podotkl také, že Ukrajina nedostane mír zadarmo a musí vytrvat a ukázat sílu ve chvíli, kdy se schyluje k vyjednávání.
Další političtí vůdci zdůrazňovali, že Ukrajina má nadále podporu jejich zemí, někteří mluvili o konkrétních dodávkách zbraní. Britský premiér Keir Starmer, kanadský předseda vlády Justin Trudeau, japonský premiér Šigeru Išiba, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či řada evropských lídrů se shodla, že Ukrajina musí být zastoupena u vyjednávacího stolu a její zájmy nelze ignorovat. Někteří evropští představitelé hovořili i o tom, že musí být slyšet i hlas Evropy.

„Třetí výročí začátku totální ruské invaze. Tři roky absolutního hrdinství našich lidí,“ napsal dnes na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V příspěvku sdílel i video, na kterém vzdává hold padlým vojákům spolu s dalšími světovými státníky, kteří do Kyjeva dorazili.
„Věčná památka všem, kteří se postavili na obranu našeho státu a našeho lidu a položili své životy, aby Ukrajina žila. Věčná vděčnost padlým hrdinům — vděčnost Ukrajiny, vděčnost všech svobodných národů,“ dodal Zelenskyj.

Ruská policie během tří let války proti Ukrajině uskutečnila více než 20 tisíc zatčení kvůli protiválečným postojům. Nejvíce z těchto zatčení ale bylo v prvním roce války, v dalších letech se jejich počet snížil na stovky, respektive desítky. Vyplývá to z údajů, které na výročí rozpoutání války zveřejnil specializovaný web OVD-Info.
V prvním roce války, 2022, ruská policie při veřejných protiválečných protestech uskutečnila 18 910 zatčení. V roce 2023 ochránci lidských práv zaznamenali 274 případů zadržení kvůli veřejným protiválečným akcím a loni pak 41 případů. Kromě toho policisté uskutečnili 856 zatčení kvůli protiválečným příspěvkům na sociálních sítích, protiválečné symbolice či z jiných důvodů, které se přímo či nepřímo týkaly války, citoval z údajů server BBC News.

Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová ocenila, že dnes ministři zahraničí EU schválili šestnáctý balíček sankcí proti Rusku, který se zaměřil mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. V současné době podle ní pokračují práce již na sedmnáctém sankčním balíčku. Ten by mohl být podle zdrojů ČTK hotový už v březnu.
„Je jasné, že prohlášení přicházející ze Spojených států nás všechny znepokojují,“ reagovala Kallasová na vývoj ve vztazích mezi USA, EU a Ukrajinou. „Měli jsme rozdílné názory již dříve, ale vždy jsme je dokázali vyřešit a očekáváme, že se nám to podaří i tentokrát,“ dodala. Právě kvůli navázání dalších kontaktů s americkou administrativou odjíždí v úterý do USA, kde se má ve středu a ve čtvrtek setkat se šéfem americké diplomacie Markem Rubiem a dalšími americkými představiteli.

Policie se v současné době setkává s celou paletou útočných operací vůči ČR. Útoky směrují proti celé společnosti, nezaměřují se na konkrétní jednotlivce, ale snaží se narušit fungování celého státu. V Senátu na konferenci Ruská agrese proti Evropě: Po třech letech ukrajinské obrany svobody to dnes řekl náměstek ředitele Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě Jiří Nový. Připomněl i žhářský útok na autobusy pražského dopravního podniku v garážích na pražském Klíčově.
„Z mého pohledu jsme ve válce,“ řekl Nový. Český stát podle něj čelí nejen kybernetickým útokům, ale i dezinformačním vlnám nebo dlouhodobému zpochybňování schopnosti státu zajistit základní hodnoty, na kterých stojí. Protivník nerozlišuje cíle a útočí na cokoli, popsal.
Žhářský útok v Praze byl jen jedním z mnoha, které se odehrály třeba v Polsku nebo v pobaltských zemích. Způsob provedení je velmi podobný a spočívá v náboru osob z ohrožených sociálních skupin a nezaměstnaných. V poslední době zpravodajské služby v západní Evropě upozorňují, že jsme na prahu nové vlny útoků. Sabotáže se uskuteční prostřednictvím živých kurýrů s výbušným zařízením, kteří se budou snažit zasáhnout společnost na živých místech, varoval.
Upozornil, že společnost je plná citlivých technologií a různých míst, která jsou z bezpečnostního hlediska problematická, jako jsou třeba benzinové čerpací stanice, plynové přečerpávací stanice nebo například produktovody. Cílem útoků je podle Nového vyvolat strach v populaci, oslabit důvěru ve fungování právního státu i ve smysluplnost pomoci Ukrajině.

Podporovatelky Ukrajiny považují za čest přijetí prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě, znamená to pro ně i vyjádření budoucí české podpory napadené zemi. Hlava státu se dnes setkala se zhruba čtyřmi desítkami podporovatelů z řad humanitárních organizací, spolků, dobrovolníků či veřejně známých osobností. Některé z dobrovolnic, které hovořily s novináři, vozí pomoc přímo na frontu.
„Jezdíme jednou za měsíc, možná i dvakrát přímo k frontové linii. Vyrábíme a dodáváme všechno podle požadavků vojáků. Půl díla děláme my tady, další část se dodělává tam,“ řekla Lesja Kopčuková ze spolku Spark, který vyrábí například batohy pro dronaře. „Montujeme občas i drony, ale jen část vyrobíme, zbytek dodělávají vždycky vojáci,“ dodala.
Na Ukrajinu její spolek dodává také například terénní vozy, Kopčuková je zároveň součástí rehabilitačního centra pro ženy, které byly v zajetí. „Ta hrůza je tak velká, silná. Těžko se potom žena dostává na nějaký aspoň trošku normální život,“ řekla. Po vyslechnutí některých příběhů nemůže i několik dní spát, neboť si představuje, kolik lidí je stále v zajetí mučeno, uvedla. „Válečné zločiny, které Rusko dělá vůči ukrajinskému lidu, pokračují dál. Ve velkém,“ řekla.

„Poskytujete opravdovou praktickou pomoc Ukrajině,“ poděkoval v Senátu České republice velvyslanec Ukrajiny Vasyl Zvarych. „Tři roky nesmírného utrpení pro ukrajinský lid. Také ukázaly odhodlání a neochvějnou vůli Ukrajiny bránit svou svobodu, nezávislost a suverenitu. Ukrajinci v těžké době ukázali svou odvahu a sílu nejen na frontě, ale i v každodenním životě. Vaše podpora nám pomáhá tuto těžkou zkoušku zvládnout,“ řekl na konferenci v Senátu Parlamentu České republiky.
A vyjádřil se i k úvahám o mírových jednáních: „Je důležité, aby to byl trvalý a spravedlivý mír. Je naší prioritou dosáhnout spravedlivého míru na základě mezinárodního práva, jehož základním principem je územní celistvost a suverenita. Nejlepší bezpečnostní zárukou bude pro Ukrajinu členství v EU a NATO – a Rusko by se do toho nemělo vměšovat. Ani EU ani NATO nejsou hrozbou pro Rusko. Naopak Rusko ohrožuje celý demokratický svět,“ řekl velvyslanec.

„Evropa má v tento okamžik méně bojeschopných brigád než Ukrajina. Je to proto, že si furt říkáme, že to je tak nějak v pohodě, tak nějak to vyřeší Amerika, tak nějak se ubrání Ukrajina,“ kritizuje Otakar Foltýn, koordinátor strategické komunikace Úřadu vlády ČR.
Evropská rozvědka spočítala, že na zastavení Ruska stačí 0,25 procenta HDP Evropy, dodal na konferenci Ruská agrese proti Evropě.

„Evropská pomoc Ukrajině od začátku války je cca dvakrát vyšší než americká,“ sečetl Jan Jireš, vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstvo obrany. Od zemí Evropské unie šla na Ukrajinu asistence v hodnotě asi 250 miliard dolarů (6 bilionů Kč), z USA 130 miliard dolarů (3,1 bil. Kč). Větší podíl americké pomoci připadal na vojenské výdaje – 66 miliard dolarů oproti 52 ze zemí EU. Ale co se nedávných balíčků týče, i tam už převažovaly evropské peníze, uvedl na konferenci Ruská agrese proti Evropě konané v Senátu ke třetímu výročí Putinovy invaze.

Ruská justice zamítla odvolání francouzského výzkumníka Laurenta Vinatiera, kterého soud v Moskvě loni poslal na tři roky do vězení za to, že se v Rusku neregistroval jako zahraniční agent. Francouzská diplomacie rozhodnutí odvolacího soudu kritizovala, žádá neprodleně osvobodit francouzského občana, uvedla agentura AFP.

Šéf opozičního ANO a expremiér Andrej Babiš uvedl, že agresi neměli světoví lídři ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nikdy umožnit. „Pokud bude válka pokračovat, bude pokračovat i zabíjení lidí a ničení celých měst a vesnic. Věřím, že teď jsme ukončení té šílené války blízko a brzy se přestane bojovat a vraždit,“ napsal na síti X.
Tři roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Agrese, kterou světoví lídři neměli Putinovi nikdy umožnit a kvůli které každý den umírá obrovské množství lidí. Pokud bude válka pokračovat, bude pokračovat i zabíjení lidí a ničení celých měst a vesnic. Věřím, že teď jsme ukončení…
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) February 24, 2025

„Před 3 lety Rusko brutálně napadlo Ukrajinu. Její boj je i naším bojem – za svobodu, demokracii a právo žít v míru. Poslanecká sněmovna dnes svítí v modro-žlutých barvách jako symbol naší podpory obětí agrese,“ uvedla šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Před 3 lety Rusko brutálně napadlo Ukrajinu. Její boj je i naším bojem – za svobodu, demokracii a právo žít v míru.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) February 24, 2025
Poslanecká sněmovna dnes svítí v modro-žlutých barvách jako symbol naší podpory oběti agrese. pic.twitter.com/NzKCa8rsWD

„Ve fungování společnosti se u nás výrazně projevuje pátá kolona, ať už Ruskem podporovaná, nebo motivovaná ve vztahu k budoucí spolupráci s Ruskem, nebo skupina užitečných idiotů,“ varuje policejní plukovník Jiří Nový, náměstek ředitele NCTEKK pro kybernetickou kriminalitu. V Senátu na konferenci ke třem letům ruské invaze na Ukrajině také varoval, že demokratické společnosti jsou zranitelné vůči hybridním útokům, například na „měkké cíle“, jako je dopravní či energetická infrastruktura.

Prezident Petr Pavel dlouhodobým podporovatelům Ukrajiny poděkoval za to, že se nenechali odradit poraženeckými názory, nepochopením, či dokonce útoky. Na Pražském hradě dnes přijal zhruba čtyři desítky podporovatelů z řad humanitárních organizací, spolků, dobrovolníků či veřejně známých osobností.
„Vážím si toho, že jste se mnozí za dlouhou dobu, kterou Ukrajinu podporujete, nenechali odradit různými poraženeckými názory, případně nepochopením, někdy dokonce útoky. Velice si vážím toho, co děláte, a chtěl bych vás podpořit v tom, abyste věděli, že v tom nejste sami. Že těch hlasů negativních je výrazně méně než pozitivních, jen jsou bohužel občas více slyšet,“ řekl Pavel.

Rusko se dohodlo s Ukrajinou na evakuaci ruských civilistů původem z Kurské oblasti na západě Ruska, kteří se nyní nacházejí v sousední, ukrajinské Sumské oblasti. Oznámila to dnes ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. Do Kurské oblasti před půl rokem vpadly ukrajinské jednotky, které stále ovládají několik stovek kilometrů čtverečních ruského území v této pohraniční oblasti.
„Je dohoda s Červeným křížem a ukrajinskou stranou, že se (Rusové) budou evakuovat (z Ukrajiny) do Ruska přes Bělorusko,“ řekla Moskalkovová podle listu Kommersant před poslanci vládní strany Jednotné Rusko. Ombudsmanka neupřesnila, kolika lidí se evakuace bude týkat, ani kdy se uskuteční, dodal list.

Náčelník generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka ocenil kuráž všech Ukrajinců vstříc ruské invazi, trvající právě tři roky: „Bez váhání čelili přesile, bránili svou zem a stali se symbolem odporu – vojáci, dobrovolníci, všichni lidé na Ukrajině. Jako voják vám mohu říct, že taková odvaha není jen o zbraních, ale o srdci, o vůli, o víře v to, za co člověk bojuje,“ pronesl náčelník v senátu na konferenci ke třetímu výročí. „Válka odhalila sílu Ozbrojených sil Ukrajiny – od posledních pěšáků v zákopech po piloty v kokpitech ukázali, že i proti obrovské mašinerii lze vzdorovat, když víte, za co bojujete,“ dodal a připomněl citát svého bývalého ukrajinského protějšku, generála Valerije Zalužného: „Bojujeme nejen za naše domovy, ale za právo být sami sebou. Každý krok zpět je krokem k porobě. Radši padneme, než se vzdáme.“

Vrcholní představitelé řady evropských zemí, Turecka či Kanady dnes vyjádřili podporu Ukrajině, která se již tři roky brání ruské invazi. Při setkání v Kyjevě, které ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zorganizoval v den třetího výročí napadení své země, hovořili o nutnosti zachovat územní celistvost a suverenitu Ukrajiny a dojednat s Ruskem mír, který bude respektovat zájmy Kyjeva.

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem pochválil „snahy Ruska a dalších zemí ukončit válku na Ukrajině“, uvedly agentury. Putin podle nich partnera informoval o jednáních Ruska se Spojenými státy v Rijádu, kde se minulý týden sešli ministři zahraničí obou zemí k rozhovorům, ovšem bez účasti Ukrajiny.

Aktivisté ze spolku Kaputin dnes ráno na budově Ruského střediska vědy a kultury v Praze vyvěsili české vlajky a transparenty s nápisy „Russácké majetky zabavit, špionážní střediska zavřít!“ a křičeli „Sláva Ukrajině“ nebo „Jsme Češi a nikdy se nevzdáme“. Přelezli plot a na budovu vylezli po žebřících, které poté část z aktivistů odstranila do doby, než přijela policie. Policisté pak aktivisty odvezli na stanici k podání vysvětlení. Protestní akci spolek zorganizoval k dnešnímu třetímu výročí začátku války na Ukrajině.

Na Ukrajině byl mezitím vyhlášen letecký poplach, tentokrát kvůli tomu, že vzlétly ruské letouny MiG-31K vyzbrojené hypersonickými střelami Kinžal, uvedl portál a připomněl, že naposledy ukrajinské letectvo z tohoto důvodu vyhlásilo poplach před 27 dny, na konci ledna.

„Když je Rusko slabé, příroda ho nechrání před vnějším útokem,“ uvedl politický geograf Michael Romancov a připomněl různé historické nájezdy. Ale platí to i naopak: „Když je silné, nebrání mu v expanzi. Rusko nemá – a proto po nich touží – tzv. přirozené, přírodní hranice,“ řekl v Senátu na konferenci Ruská agrese proti Evropě.

Rusko zastaví svou válkou na Ukrajině, pokud dosáhne kýžených výsledků v jednáních se Spojenými státy. Dnes to v Ankaře řekl podle agentury AFP ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko svou agresi proti Ukrajině začalo přesně před třemi roky. Lavrov před týdnem jednal s americkým ministrem zahraničí Markem Rubiem o možném urovnání války na Ukrajině bez přítomnosti zástupců této země. Podle tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana by se rozhovorů měly účastnit obě strany konfliktu.

Světové společenství stojí před zásadním úkolem, jak ukončit lidské utrpení a nastolit na Ukrajině mír, který přijmou všechny zúčastněné strany, napsal slovenský prezident Peter Pellegrini na sociální síti k třetímu výročí ruské vojenské invaze do sousední země. Rusko ve svém příspěvku Pellegrini nezmínil.
„Věřím, že diplomatické úsilí a dialog, který začal na mezinárodní scéně, přinesou ukončení války a nastolení udržitelného míru,“ uvedl Pellegrini. Dodal, že válka přinesla mnoho neštěstí, obětí a poničené země.

Kreml vítá nový přístup Spojených států za prezidenta Donalda Trumpa k dialogu s Ruskem, uvedl dnes podle tiskových agentur mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. V den třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu naopak Moskva nevidí předpoklady pro dialog s Evropskou unií. Mluvčí Dmitrij Peskov podle agentur postavil přístup USA a EU do kontrastu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při setkání s evropskými vůdci v Kyjevě navrhl podle BBC výměnu zajatců s Ruskem, a to všechny ruské zajatce za všechny ukrajinské.
„Ukončení války by mělo začínat kroky obnovujícími důvěru, protože žádná důvěra k Rusku není. Zapotřebí jsou kroky vypovídající o ukončení války. Reálné kroky. Teď by se takovým krokem mohlo stát osvobození zajatců. Tisíc lidí je vězněno v Rusku. Jen část z nich je od roku 2022, ale mnohem více jich je (vězněno) už od roku 2014. Rusko by mělo propustit Ukrajince. Ukrajina je připravena na výměnu všech za všechny. To je spravedlivá varianta,“ řekl Zelenskyj.

Za úspěch a důkaz, že země Evropské unie jsou schopné dohody, pokládá český ministr zahraničí Jan Lipavský dnešní potvrzení šestnáctého souboru sankcí EU mířících proti Rusku. Ministři zahraničí balíček potvrdili v Bruselu v den, na který připadá třetí výročí ruské invaze do sousední země. Česká pozice se podle ministra nemění, Praha bude i nadále podporovat Ukrajinu všemi způsoby a zároveň pracovat na posílení evropské bezpečnosti.

Kreml po parlamentních volbách v Německu doufá ve střízlivější přístup Berlína k realitě a k otázkám vzájemných zájmů, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Předčasné volby vyhrála konzervativní unie CDU/CSU, jejíž volební lídr Friedrich Merz se tak zřejmě stane novým spolkovým kancléřem.
Vztahy Moskvy a Berlína byly v posledních letech napjaté kvůli německé vojenské podpoře Ukrajiny, podotkla agentura Reuters. Ukrajina se již tři roky brání ruské agresi.
Merz už ale mezitím ujistil Ukrajinu o evropské podpoře v její obraně proti ruské agresi. Na síti X v den třetího výročí ruské invaze uvedl, že Kyjev musí být součástí jednání o míru.

Mezinárodní společenství musí udělat vše pro dosažení spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině. Prohlásil to dnes generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres, podle něhož je cílem ukončit válku v souladu s mezinárodním právem a chartou OSN.
„Musíme vyvinout veškeré úsilí k ukončení tohoto konfliktu a dosažení spravedlivého a trvalého míru v souladu s chartou OSN, mezinárodním právem a rezolucemi Valného shromáždění,“ řekl podle agentury Reuters Guterres v projevu v Radě OSN pro lidská práva v den třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu.

„O co se na Ukrajině bojuje? Není to jen o Ukrajině, jen o lidech, kteří na Ukrajině žijí, o její suverenitě, nezávislosti a svobodě. Je to o nás, o našich hodnotách, naší svobodě, naší nezávislosti, naší suverenitě. Válka Ukrajinců proti agresorovi je naše válka,“ prohlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil. „My si to buď uvědomíme, a šance na výhru bude větší, nebo si to neuvědomíme, Ukrajince v tom necháme a jednou na to doplatíme,“ řekl začátkem konference Ruská agrese proti Evropě, která se koná v Senátu ke třetímu výročí Putinovy invaze.
„Můj dojem je, že jsme na morální a hodnotové křižovatce. V Evropě žijeme, někdy se říká evropský sen – založený na úctě ke svobodě, k demokracii, k úctě k právnímu řádu, k pravidlům, k lidské důstojnosti. Tyto hodnoty musíme hájit, nesmíme si je nechat relativizovat. Jinak jsme z té křižovatky odbočili špatným směrem. Jsme připraveni hájit ten náš evropský sen? Odříci si část našeho pohodlí? Nasadit i své vlastní síly k hájení svobody, demokracie, lidské důstojnosti, právního státu, řádu a pořádku? Nebo necháme zvítězit ty, kteří chtějí dělat zejména byznys, chtějí se strategicky domlouvat, zemi si rozdělovat na základě úplně jiných pravidel?“ ptá se předseda Senátu.

Ukrajinští vojáci dokázali osvobodit více než polovinu území, které zprvu okupovalo Rusko po své invazi před třemi lety, uvedl velitel ukrajinských ozbrojených sil, generál Oleksandr Syrskyj u příležitosti výročí rozpoutání války Ruska proti Ukrajině. Syrského předchůdce ve velitelské funkci Valerij Zalužnyj, který je nyní ukrajinským velvyslancem v Británii, připomněl, že ruská armáda byla pokládána za jednu z nejsilnějších na světě, ale Ukrajina jí odolala.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) napsal, že miliony Ukrajinců byly vysídleny ze svých domovů nebo musely utéct před válkou za hranice. „Rusko označuje za svého nepřítele celou západní civilizaci včetně nás. Ukrajina tak bojuje nejen za sebe, ale i za nás,“ uvedl. Také on hovořil o důležitosti podpory a míru, se kterým bude Ukrajina souhlasit a Evropa se na něm podílet.
Už tři roky Ukrajina hrdinně odolává otevřené ruské agresi. Miliony Ukrajinců byly za tu dobu vysídleny ze svých domovů nebo musely utéct před válkou za hranice. Rusko označuje za svého nepřítele celou západní civilizaci včetně nás. Ukrajina tak bojuje nejen za sebe, ale i za… pic.twitter.com/jrZk8z9Sn4
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) February 24, 2025

Ruský konzulát v Marseille dnes ráno zasáhly dvě zápalné láhve, které však nezpůsobily větší škody. Informuje o tom stanice BFM-TV s odkazem na policejní zdroje. Incident v diplomatickém areálu potvrdil ruským médiím i generální konzul Stanislav Oranskij.
Ruské ministerstvo zahraničí v Moskvě vyzvalo francouzské úřady, aby okolnosti útoku plně vyšetřily. Podle ruského ministerstva nese čin stopy teroristického útoku, uvedla agentura TASS.
K útoku, který se stal v den třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu, se zatím nikdo nepřihlásil.

Válka na Ukrajině se nás týká více, než si mnozí možná chtějí připustit, pokud padne, budou hranice konfliktu o krok blíže našim domovům, uvedl premiér Petr Fiala na sociálních sítích.
Dnes jsou to tři roky od chvíle, kdy ruská armáda překročila hranice svobodné Ukrajiny. Tři roky od chvíle, kdy se svět stal svědkem brutální agrese a nespravedlivého útoku na suverénní stát. Tři roky války, která nepřestává ničit životy, rodiny a města, ale která zároveň ukázala… pic.twitter.com/iW1NkKWq7T
— Petr Fiala (@P_Fiala) February 24, 2025

Ukrajina musí být součástí jednání o míru, uvedl k výročí ruské invaze vítěz německých parlamentních voleb Friedrich Merz. Ujistil Kyjev o evropské podpoře.

Do Kyjeva krátce po špičkách EU přicestovali také lídři Dánska, Španělska, Norska, Švédska, Finska, Litvy, Lotyšska a Estonska, uvádí BBC.

Ukrajina v březnu obdrží dalších 3,5 miliardy eur (87,5 miliardy korun) od Evropské unie. Při návštěvě Kyjeva to dnes podle sdělení Evropské komise oznámí její předsedkyně Ursula von der Leyenová. Země, kterou před třemi roky napadlo Rusko, bude podle ní moci těžit také z navýšené výroby zbraní v EU, vyplývá z prohlášení zveřejněného unijní exekutivou.

Ministři zahraničí zemí EU schválili šestnáctý balíček sankcí, který se zaměřil na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska.

Do Kyjeva v den třetího výročí ruského útoku na Ukrajinu přicestoval kanadský premiér Justin Trudeau, píše AFP. V zemi jsou také šéfové institucí EU.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příspěvku na X vyzdvihl tři roky hrdinství Ukrajinců, vzpomněl na padlé a poděkoval spojencům.
Three years of resistance. Three years of gratitude. Three years of absolute heroism of Ukrainians. I am proud of Ukraine! I thank everyone who defends and supports it. Everyone who works for Ukraine. And may the memory of all those who gave their lives for our state and people… pic.twitter.com/HeNMpJX891
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 24, 2025

Ministři zahraničí zemí Evropské unie budou dnes v Bruselu od rána jednat zejména o podpoře Ukrajiny, která se již tři roky brání ruské agresi. Formálně by měli rovněž schválit šestnáctý balíček sankcí proti Rusku, který se zaměřil mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Dalším tématem je situace na Blízkém východě; ministři by měli schválit částečné zmírnění sankcí EU vůči Sýrii. Česko bude na jednání zastupovat šéf diplomacie Jan Lipavský.
Na začátku jednání budou přítomní držet minutu ticha za padlé během ruské války proti Ukrajině, v budově Rady EU by měla být rovněž vyvěšena ukrajinská vlajka pocházející přímo z místa bojů na východě Ukrajiny. Právě na dnešek připadá třetí výročí ruské invaze. O nejnovějším vývoji situace na Ukrajině bude ministry prostřednictvím videokonference informovat ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.

Do Kyjeva dnes ráno přicestovala delegace Evropské unie v čele s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem Evropské rady Antóniem Costou. Stalo se tak u příležitosti třetího výročí zahájení rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu.
„Jsme dnes v Kyjevě, protože Ukrajina je Evropa. V tomto boji o přežití nejde jen o osud Ukrajiny, ale o osud Evropy,“ uvedla šéfka unijní exekutivy na sociální síti X.
„Na Ukrajině, o Ukrajině, s Ukrajinou,“ napsal ke svému příjezdu do ukrajinské metropole Costa.

Ukrajinský dronový útok způsobil v noci na dnešek požár průmyslového podniku v ruské Rjazaňské oblasti, uvedl místní gubernátor Pavel Malkov. Podle agentury Reuters, která se odvolává na ruské telegramové kanály, byla cílem útoku opět rjazaňská rafinerie.
„Síly protivzdušné obrany ministerstva obrany zničily dva bezpilotní letouny nad územím Rjazaňské oblasti. Padající trosky způsobily požár na území jednoho podniku,“ uvedl Malkov s tím, že nejsou hlášeny žádné oběti.
👍 👍 👍