Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Děkujeme, že sledujete naše online zpravodajství monitorující válku na Ukrajině. Informace Vám budeme přinášet zase od brzkého rána.

Lotyšsko chce do dvou let zvýšit své výdaje na obranu na pět procent hrubého domácího produktu (HDP). Podle agentury DPA to dnes po zasedání kabinetu oznámili šéfka vlády Evika Siliňová a ministr obrany Andris Sprúds. Letos tato pobaltská země sousedící s Ruskem plánuje dát na obranné výdaje 3,45 procenta HDP.
„Je třeba navýšit prostředky na obranu Lotyšska a urychleně zavést další vojenské kapacity,“ řekl Sprúds. Siliňová zdůraznila, že je nutné přezkoumat rozpočty všech ministerstev, aby se našly potřebné peníze.

Francie ve středu uspořádá druhé jednání o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě. Dnes to podle agentury AFP oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Potvrdil tak dřívější zprávu agentury Reuters. Macron už jednu schůzku uspořádal v pondělí, tu ale omezil na několik evropských představitelů. Nyní sdělil, že pozval i několik dalších evropských a mimoevropských států.
Některé země, jako například Francie, Británie nebo Švédsko, počítají i s účastní na případné mírové vojenské misi. Tu nevyloučilo ani Německo, ačkoli kancléř Olaf Scholz na toto téma nechtěl s novináři hovořit, neboť to v tuto chvíli považuje za nevhodné. Dalším tématem je zvýšení výdajů na obranu, což od členů NATO a od Evropy požaduje americký prezident Donald Trump.

Podle ukrajinského serveru TV Nexta Rusové záměrně infikují děti planými neštovicemi kvůli nedostatku vakcín - výrobci vakcín Varilrix a Varivax opustili ruský trh. „Party s planými neštovicemi“ si podle médií získávají opět popularitu, ačkoliv lékaři před riziky tohoto postupu varují.

Za Česko se středeční videokonference s lídry dalších států o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). ČTK to dnes večer sdělila mluvčí vlády Lucie Ješátková. Druhé jednání v tomto týdnu pořádá Francie. Pondělní schůzku omezil francouzský prezident Emmanuel Macron pouze na několik evropských představitelů, nyní Paříž pozvala i další spojence z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO).
„Pan premiér je v kontaktu s ostatními lídry a můžeme potvrdit, že se zítřejší (středeční) videokonference zúčastní,“ uvedla Ješátková.

Evropská unie chce, aby Ukrajina nehledě na možné příměří s Ruskem měla dostatek zbraní a munice, chystá proto na letošní rok další zbrojní dodávky, mimo jiné 1,5 milionu dělostřeleckých granátů. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura DPA. V Saúdské Arábii se dnes mezitím sešli zástupci Ruska a Spojených států, přičemž Washington schůzku považuje za úvod procesu, který povede k ukončení války na Ukrajině.

Francie ve středu uspořádá druhé jednání o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Pondělní schůzku omezil francouzský prezident Emmanuel Macron pouze na několik evropských představitelů, nyní Paříž podle Reuters pozve i další spojence z Evropské unie a Severoatlantické aliance, mimo jiné i Českou republiku, pobaltské státy, skandinávské země nebo Kanadu. Elysejský palác na žádost o komentář bezprostředně nereagoval.

Spojené státy nemají v úmyslu snížit počet svých vojáků ve východní Evropě, uvedl polský prezident Andrzej Duda před novináři po setkání s Keithem Kelloggem, zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Rusko a Ukrajinu. Kellogg má podle agentury Reuters ještě dnes odcestovat do Kyjeva. Američtí vojáci jsou v Polsku od ledna 2017, kdy dorazila jejich první skupina s úkolem posílit východní křídlo Severoatlantické aliance.

Erdogan v této souvislosti uvedl, že Turecko je podle něj „ideální zemí“ pro pořádání rozhovorů o ukončení války na Ukrajině. Od začátku bojů, které začaly invazí ruských vojsk v únoru 2022, uplynou v sobotu tři roky.

Podívejte se na video, které na X sdílel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ze své návštěvy Turecka.

Zelenskyj uvedl, že odložil středeční cestu do Rijádu na pondělí 10. března. Zopakoval, že rozhovorů o míru na Ukrajině se musí zúčastnit i Kyjev a že žádná jednání se nemohou konat „za jeho zády“. Zelenskyj tak narážel na dnešní americko-ruská jednání v saúdskoarabské metropoli Rijádu, která se týkala rovněž Ukrajiny. Podle Zelenského by se jednání o míru mělo zúčastnit i Turecko a Evropa.

Ukrajina má plnou podporu Turecka, řekl dnes ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. Zelenskyj označil společné rozhovory obou státníků v Ankaře za konstruktivní, informují tiskové agentury. Zelenskyj měl být ve středu v Rijádu, dnes ale řekl, že cestu odkládá na březen.
Turecko podporuje územní celistvost a suverenitu Ukrajiny a pro Ankaru jsou tyto hodnoty nezpochybnitelné, řekl Erdogan. Dodal, že americká diplomatická iniciativa usilující o ukončení války na Ukrajině je v souladu s dosavadní politikou Turecka.

Komplexní urovnání války podle Peskova není možné bez posouzení celoevropské bezpečnosti. „Komplexní urovnání, dlouhodobé urovnání, životaschopné urovnání není možné bez komplexního zvážení otázek bezpečnosti na kontinentě,“ uvedl mluvčí Kremlu. Na konci roku 2021 Rusko žádalo přepracování evropské bezpečnostní architektury a de facto stažení sil NATO ze střední a východní Evropy, jakož i závazek Západu nerozšiřovat alianci na východ, podotkla v této souvislosti agentura AFP a dodala, že nedlouho poté, co byly tyto požadavky odmítnuty, zahájilo Rusko invazi na Ukrajinu.

Zástupci Ruska a USA se dnes v saúdskoarabském Rijádu dohodli na nutnosti vytvořit podmínky, které povedenou k plnému obnovení spolupráce mezi oběma zeměmi. Zároveň se shodli, že je třeba vytvořit proces vedoucí k urovnání války na Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání se svým americkým protějškem Markem Rubiem. Zopakoval také, že ukrajinské členství v NATO by pro Rusko bylo nepřijatelné a ohrožovalo by ruské zájmy. Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko na příkaz prezidenta Vladimira Putina před téměř třemi roky.

Přibližně polovina Němců je pro zapojení německých vojáků do případné budoucí mírové mise na Ukrajině. Vyplývá to z průzkumu společnosti Forsa pro časopis Stern.
Z průzkumu vyplývá, že 49 procent Němců případné nasazení německých vojáků podporuje, zatímco 44 procent to odmítá a sedm procent oslovených nevyjádřilo jasný názor.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se dnes setkal se svým protějškem Jurajem Blanárem v Praze. Oba politici komentovali také dnešní rozhovory mezi Spojenými státy a Ruskem v saúdském Rijádu.
„Pokud budeme dostatečně silní, tak to nebude o nás bez nás,“ dodal Lipavský s odkazem na mnichovskou dohodu z roku 1938. Hlavním poučením podle něj je, že se hranice v Evropě nemají měnit silou. Podle Blanára měla EU dost prostoru na to, aby začala mírová jednání, ale nevyužila ho. Srovnání s Mnichovem 1938 odmítl. „My nejsme v pozici oběti, my nejsme součástí konfliktu, v konfliktu je Ukrajina,“ podotkl. Ukrajina podle něj bude a musí být za jednacím stolem. EU pak musí být za stolem také, ve fázi, do které patří, dodal.

Premiér Petr Fiala (ODS) svolal na příští úterý jednání ministerstva obrany se zástupci Skupiny D, která organizuje sbírku na drony pro Ukrajinu v projektu Nemesis. Reaguje tak na informace médií, které se v poslední době kolem sbírky objevily, sdělil dnes ČTK. Je v zájmu naší bezpečnosti, aby se věci, které se objevily v médiích, vyjasnily, doplnil předseda vlády.
Orgány činné v trestním řízení prověřují podezření související s vývozem dronů z Česka na Ukrajinu. Jde například o možné zneužívání diplomatických pasů a údajné pašování dronů ze strany armády. „V posledních týdnech se v médiích objevily nejrůznější spekulace týkající se sbírky na drony Nemesis. Protože iniciativy na podporu Ukrajiny považuji za důležité, rozhodl jsem se na příští úterý svolat jednání ministerstva obrany se zástupci Skupiny D, aby se věci, které se objevují v médiích, vyjasnily,“ uvedl Fiala.

Všichni, kdo se účastní konfliktu na Ukrajině, musí souhlasit s řešením, které ho ukončí. Po dnešních americko-ruských rozhovorech v saúdském Rijádu to prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio. Jmenoval přitom Ukrajinu, Rusko i Evropu. Cílem je spravedlivý, trvalý a udržitelný konec války, dodal Rubio podle agentury Reuters. Rusko je podle ministra ochotno zapojit se do vážně míněného procesu vedoucího k ukončení války.

Členové sněmovního branného výboru dnes neprojednávali podezření kolem vývozu dronů na Ukrajinu. Bod, v němž měli zástupci ministerstva obrany informovat o závěrech prověřování ministerské inspekce k dronům a souvisejícím cestám vojáků na Ukrajinu, z návrhu programu schůze z iniciativy Pavla Růžičky (ANO) hned v úvodu vyřadili.

Dnešní rozhovory mezi Ruskem a USA v saúdském Rijádu po čtyřech a půl hodinách jednání skončily, uvedla agentura Reuters. Ministři zahraničí Marco Rubio a Sergej Lavrov se shodli na vytvoření vyjednávacích týmů, které začnou pracovat na co nejrychlejším ukončení války na Ukrajině, uvedl podle Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Podle zahraničněpolitického poradce Kremlu Jurije Ušakova bylo jednání dobré, diskutovalo se také o budoucí schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Její termín ale nebyl stanoven.
„Myslím, že je předčasné mluvit o kompromisech. Lze říci, že obě strany spolu začaly komunikovat, začaly si naslouchat. Začal dialog,“ řekl Kirill Dmitrijev, výkonný ředitel Ruského fondu přímých investic (RDIF). Podle Dmitrijeva se k sobě obě delegace chovaly s respektem, jako rovný s rovným.
Ruská a americká delegace si vyložily své postoje k urovnání války na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo před třemi lety svým útokem na sousední zemi, a dohodly se, že ohledně tohoto tématu navážou kontakt „ve vhodný čas“ samostatné týmy vyjednávačů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Turecku setkal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen jednal v pondělí odpoledne v Bruselu s místopředsedkyní slovenské vlády a ministryní hospodářství Denisou Sakovou a ukrajinským ministrem pro energetiku Hermanem Haluščenkem, potvrdila dnes mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová. Tématem byla energetická situace v EU poté, co Ukrajina na začátku roku zastavila tranzit ruského plynu přes své území na Slovensko. Slovenský premiér za tento krok Kyjev několikrát zkritizoval. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na svém rozhodnutí trvá, Moskva totiž mimo jiné i prodejem plynu financuje své válečné tažení proti Ukrajině.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání se svým protějškem Jurajem Blanárem v Praze. Debaty o vyslání vojáků jako jedné z forem bezpečnostních záruk pro Ruskem napadenou zemi předcházely pondělnímu pařížskému summitu několika evropských lídrů, shoda mezi zeměmi ale zatím nepanuje. Slovensko podobný krok odmítlo.

Dnešní rozhovory mezi Ruskem a USA v saúdském Rijádu po čtyřech a půl hodinách jednání skončily, uvedla agentura Reuters. Podle zahraničněpolitického poradce Kremlu Jurije Ušakova jednání proběhlo dobře, diskutovalo se o budoucí schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Termín schůzky ale nebyl stanoven.

Členství Ukrajiny v NATO je pro Rusko nepřijatelné, prosté odmítnutí její nynější žádosti o vstup ale nestačí, prohlásila dnes podle agentur RIA Novosti a Reuters mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Dodala, že Severoatlantická aliance by měla upustit od svého prohlášení z bukurešťského summitu v roce 2008, kdy byl Kyjevu přislíben budoucí vstup do aliance.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Turecka. Podívejte se na aktuální snímky.

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

Itálie čelí druhým dnem po sobě kybernetickým útokům, které provádí proruská hackerská skupina NoName057(16). Tentokrát se zaměřila na ministerstva, ale i policii či dopravní podniky. Informovala o tom dnes agentura APA s odvoláním na místní média.
Itálie se podle APA stává terčem útoků ruských hackerů zejména kvůli podpoře Ruskem napadené Ukrajiny. Italského prezidenta Sergia Mattarellu označili hackeři za rusofoba kvůli jeho vyjádřením na univerzitě v Marseille z tohoto měsíce. Mattarella přirovnal dobyvačnou válku nacistického Německa k současné ruské agresi vůči Ukrajině.

Vstup Ukrajiny do EU je suverénním právem Kyjeva, ale zcela odlišný postoj zastává Moskva v případě vojenských aliancí, řekl mluvčí Kremlu Peskov. Ruský prezident Putin je připraven jednat také s ukrajinskou hlavou státu Zelenským, pokud to bude nutné, řekl dále podle agentur Peskov.

Šéfka EK při setkání se zmocněncem Kelloggem uvedla, že EU chce s USA spolupracovat na ukončení války na Ukrajině a chce pomoci zajistit trvalý mír.
„Finančně a vojensky přispěla Evropa více než kdokoli jiný. A ještě to navýšíme. Chceme spolupracovat s USA a zajistit spravedlivý a trvalý mír pro Ukrajinu. Nacházíme se v kritickém okamžiku,“ napsala von der Leyenová na síti X.

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 176 bezpilotními letouny, z nichž 103 sestřelila protivzdušná obrana nad 12 oblastmi, oznámilo ukrajinské letectvo. Dalších 67 bezpilotních prostředků podle ukrajinských vzdušných sil zmizelo z radarů, aniž by zasáhly cíle. O zbylých šesti dronech se letectvo nezmiňuje, ale škody jsou podle něj ve čtyřech regionech - Kirovohradské, Charkovské, Kyjevské a Čerkaské oblasti. Ruské ministerstvo obrany uvedlo zničení pěti ukrajinských dronů.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se dnes v Bruselu setkala se zvláštním zmocněncem americké vlády pro Ukrajinu a Rusko Keithem Kelloggem. Původně se měla schůzka konat již v pondělí, byla ale přesunuta, protože se šéfka unijní exekutivy účastnila jednání lídrů některých evropských zemí v Paříži. S Kelloggem se v pondělí setkal eurokomisař pro obranu Andrius Kubilius a americký zmocněnec rovněž navštívil sídlo NATO, kde jednal s generálním tajemníkem Markem Ruttem.

Mírových jednání o válce na Ukrajině by se měly účastnit všechny zainteresované strany. V reakci na dnešní setkání představitelů Spojených států a Ruska v Rijádu to uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, napsala agentura AFP.
„Vítáme úsilí směřující k míru. Zároveň ale doufáme, že se mírových rozhovorů budou moci ve vhodnou dobu zúčastnit všechny zainteresované strany,“ řekl mluvčí čínského ministerstva Kuo Ťia-kchun.

V saúdském Rijádu začaly rozhovory mezi zástupci Spojených států a Ruska o ukončení války na Ukrajině, uvádí agentury. Americkou stranu vede ministr zahraničí Marco Rubio, v ruské delegaci nechybí jeho protějšek Sergej Lavrov. Schůzky v paláci Diríja se účastní také saúdský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán, uvedla agentura AP.
Ukrajinští zástupci na dnešní jednání o ukončení války, kterou Rusko rozpoutalo svou invazí před třemi lety, pozváni nebyli.

Začátek rusko-amerických rozhovorů nebude mít žádný vliv na spolupráci Moskvy s Teheránem, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko je připraveno Íránu pomoci při řešení problémů týkajících se jeho jaderného programu, dodal podle agentury TASS. V saúdském Rijádu dnes mají začít jednání mezi zástupci Ruska a Spojených států především o ukončení války na Ukrajině.
Rusko a Írán jsou dlouhodobými spojenci, přičemž Teherán ruské armádě dodává bezpilotní letouny typu Šáhed, které Moskva využívá k útokům na cíle na Ukrajině. Írán na konci ledna oznámil, že od Ruska koupil víceúčelové stíhací letouny Su-35, získal zřejmě i další zbraňové systémy.

Soud v druhém největším ruském městě Petrohradě zabavil ve prospěch státu byt tchýně známého opozičního novináře, který z Ruska emigroval a v nepřítomnosti byl kvůli kritice ruské války proti Ukrajině odsouzen do vězení. Informoval o tom server Meduza s odvoláním na vyjádření mluvčí petrohradských soudů.

V Rijádu se dnes setkají americký ministr zahraničí Marco Rubio a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov, aby jednali o válce na Ukrajině a možné brzké schůzce prezidentů Donalda Trumpa a Vladimira Putina. Zástupci Kyjeva na jednání v Saúdské Arábii, které agentura AP označuje za nejdůležitější mezi oběma stranami od začátku války, pozváni nebyli.

Francouzský prezident Emmanuel Macron mluvil po jednání lídrů klíčových evropských zemí v Paříži s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským. Macron to uvedl na síti X. Zdůraznil, že Ukrajina potřebuje silné bezpečnostní záruky, aby možné příměří s Ruskem neskončilo jako dohody z Minsku, které nedokázaly zabránit ruské invazi v roce 2022.

Dobré ráno, vážení čtenáři, vítejte zpět u online přenosu.
👍 👍 👍