Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.
Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Švédské letectvo společně s německými stíhačkami zachytilo poblíž švédského pobřeží ruský průzkumný letoun Il-20, oznámila švédská armáda.

Více než dvě třetiny ruských tanků, které ukrajinská armáda v posledních měsících zničila, byly zlikvidovány pomocí bezpilotních letounů, uvedl představitel NATO v rozhovoru pro plátek Foreign Policy. Zmíněná statistika pravděpodobně naznačuje, že Ukrajina se stále více spoléhá na bezpilotní letouny v situaci, kdy má kritický nedostatek munice.

Ruský útok na centrum Charkova dnes způsobil zranění nejméně čtyřem lidem. Ve městě a v přilehlém regionu byl během dneška ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který o tom informoval na svém telegramovém účtu.
Zelenskyj poděkoval všem, kteří i přes intenzivní ruské ostřelování zůstávají v Charkově, a uvedl, že Rusko podle něj usiluje o vylidnění města i celé Charkovské oblasti. V médiích se v poslední době opakovaně objevily spekulace o hrozící ruské invazi zaměřené na Charkov a o plánech na evakuaci města. Podle Zelenského, který dnes zveřejnil záběry budovaného opevnění v Charkovské oblasti, musí Rusko vidět, že region má silnou obranu.

Ruský dobrovolník Alexandr Demidenko, který pomáhal ukrajinským uprchlíkům s návratem do vlasti, spáchal ve vazební věznici v Belgorodské oblasti sebevraždu. Tvrdí to podle serveru Meduza regionální oddělení vězeňské služby. O smrti Demidenka informovala média v pondělí s odvoláním na příbuzné jednašedesátiletého muže. O příčině smrti tehdy nebyly informace, ruské úřady se nevyjádřily. Demidenko podle médií pomáhal Ukrajincům poté, co do jejich země vtrhla ruská vojska, proti invazi i protestoval.

Evropská unie potřebuje více finančních prostředků na přípravu na případný plnohodnotný konflikt, protože riziko války v Evropě za hranicemi Ukrajiny již není fantazií, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Ruské síly zasáhly předměstí Slovjansku v Doněcké oblasti a zranily tři lidi, informoval gubernátor Vadym Filaškin.

„V květnu nedojde k mobilizaci za žádných okolností,“ uvedl šéf výboru pro obranu ruské Státní dumy Kartapolov.

Protivládní demonstrant Jakub Jašek uzavřel dohodu o vině a trestu v případu, kdy přišel na demonstraci s nášivkou s písmenem Z a logem ruské Wagnerovy skupiny. Za veřejné schvalování válečných zločinů dostal půlroční podmínku a roční zákaz účasti na veřejných politických shromážděních na území Prahy. Obvodní soud pro Prahu 1 dohodu schválil na konci února. České televizi (ČT) to řekla mluvčí soudu Eva Švíglerová. Verdikt zahrnuje i Jaškův předchozí trest z podobné kauzy.

Britský ministr zahraničí David Cameron dnes při návštěvě Washingtonu ocenil český plán nákupů dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo Evropskou unii. Zmínil jej na tiskové konferenci se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem, kde apeloval na obnovení americké podpory pro zemi bránící se už déle než dva roky ozbrojené ruské agresi.
„Víme, že (Ukrajinci) potřebují munici. Je tady skvělá česká iniciativa s cílem poskytnout munici, která dorazí v červnu,“ řekl Cameron na tiskové konferenci. Británie podle něj ale podniká kroky, kterými chce už předtím zajistit Ukrajině dodatečné dodávky projektilů.

Nejméně 604 civilistů bylo na Ukrajině zabito či zraněno v březnu, to je o 20 procent více než v únoru. Za nárůstem jsou mimo jiné ruské údery, uvádí OSN. OSN potvrdila nejméně 10.810 zabitých a 20.556 zraněných civilistů od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Skutečné počty budou ale pravděpodobně vyšší.

Ruský soud dnes prodloužil trest bývalé spolupracovnici ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Liliji Čanyševové o dva roky na 9,5 roku. Z odkazem na zpravodajský telegramový kanál SOTAvision o tom informovala ruská média. Čanyševová čtyři roky vedla regionální Navalného štáb v ruském městě Ufa na Urale. Zadržovaná je od roku 2021, kdy ji ruská justice obvinila z extremistické činnosti, odsouzena byla loni.

Ruský parlament dnes schválil návrh, aby ruská plynárenská společnost Novatek získala právo zřídit vlastní bezpečnostní síly k ochraně svých zařízení. Informovala o tom agentura Reuters. Podobné právo již dříve získaly i jiné ruské energetické podniky, například největší ruská plynárenská společnost Gazprom či největší ruský producent ropy Rosněfť.
Společnost Novatek je největším ruský producentem zkapalněného zemního plynu (LNG). Její komplex na zpracovaní plynu v přístavu Usť-Luga a terminál v Baltském moři se v lednu staly terčem útoků ukrajinských dronů.

Rusko dnes obvinilo Kyjev z dalšího útoku na ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou Rusové už dva roky okupují. Moskvou dosazená správa zařízení uvedla, že ukrajinský dron zaútočil na výcvikové středisko elektrárny. Ukrajinská vojenská rozvědka následně opět popřela, že by za sérií nedávných útoků stál Kyjev, informovala agentura Reuters.
„Útok ukrajinských ozbrojených sil se odehrál deset minut poté, co kolem školícího střediska projeli pracovníci (Mezinárodní agentury pro atomovou energii) MAAE, kteří se vraceli z plánované návštěvy vnější laboratoře pro monitorování radiace,“ uvedla podle ruské státní agentury TASS mluvčí okupační správy elektrárny Jevgenija Jašinová. Dron podle ruského prohlášení dopadl na střechu výcvikového střediska. Nikdo nebyl zraněn.

Německá vláda pověřila německého výrobce zbraní Rheinmetall, aby dodal Ukrajině dalších 20 obrněných vozidel Marder, informovala zbrojařská společnost.

Spojené státy předaly Ukrajině ruční zbraně a munici, které původně poslal Írán jemenským šíitským povstalcům Húsíům, ale zabavila je armáda USA a jejich spojenci. Na síti X to dnes oznámilo regionální velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Dodávka zbraní má pomoci Kyjevu, který se při obraně před ruskou invazí potýká s vážným nedostatkem munice, ale neřeší deficit klíčových zbraní, jako jsou dělostřelecké granáty nebo munice do protivzdušné obrany, podotkla agentura AFP.
„Vláda Spojených států předala 4. dubna ukrajinským ozbrojeným silám přes 5000 kusů (útočných pušek) AK-47, kulometů, odstřelovačských pušek, (protitankových granátometů) RPG-7 a přes 500.000 kusů munice ráže 7,62 milimetrů,“ uvedl CENTCOM v prohlášení. Dodal, že toto množství stačí k vybavení jedné ukrajinské brigády ručními zbraněmi.

Ruští kriminalisté tvrdí, že ukrajinská energetická společnost Burisma byla zapojena do financování teroristických útoků v Rusku i jinde. S teroristickými aktivitami ji dnes spojil ruský vyšetřovací výbor, který plní funkci kriminální ústředny. Výbor kromě toho oznámil, že jím nově zahájené vyšetřování financování terorismu se týká vysoce postavených představitelů Spojených států amerických a zemí NATO.
„Bylo zjištěno, že finanční prostředky z komerčních organizací, zejména z ropné a plynárenské společnosti Burisma Holdings působící na ukrajinském území, byly v několika uplynulých letech použity k provedení teroristických útoků na území Ruské federace i za jejími hranicemi,“ tvrdí vyšetřovací výbor.

Prezident Zelenskyj v souvislosti s prohlídkou stavby opevnění v regionu podle RBK Ukrajina uvedl, že „musíme být připraveni a Rusové musí vidět, že jsme připraveni se bránit“. Ukrajinští vojáci v oblasti rozmisťují protitankové betonové zátarasy a hloubí příkopy. Kdy Zelenskyj do regionu přijel, není jasné. Znovu naléhal na spojence, aby Ukrajině poskytli další prostředky protivzdušné obrany v situaci, kdy „Rusko den za dnem záměrně ničí město (Charkov) a zabíjí lidi v jejich domovech“.

Ruská armáda dnes podnikla útok na centrum Charkova, ve městě byly slyšet dva výbuchy. Zranění utrpěli nejméně tři lidé. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na svém telegramovém účtu informoval o tom, že si v Charkovské oblasti prohlížel stavbu opevnění.
Podle šéfa správy Charkovské oblasti Oleha Syněhubova byl ve městě zasažen civilní podnik. „Jsou poničené budovy, vznikly požáry. V této chvíli jsou tři zranění, jsou ve středně těžkém stavu,“ uvedl Syněhubov. Jde podle něho o zaměstnance podniku. Dodal, že záchranáři pátrají po dalších obětech, které by mohly být pod troskami.

Ukrajinští pohraniční zachránili 42letého muže, který se snažil dostat přes Karpaty do Rumunska a v horách šest dnů bloudil. Nečekal, že cesta přes hory bude tak náročná. Na některých místech sněhová pokrývka stále dosahovala dvou metrů. Vypověděl, že v lese viděl rysa karpatského a v noci slýchal výt vlky. Několikrát zabloudil a nachodil asi 70 kilometrů. Pohraničníci ho objevili zesláblého a pomohli mu dostat se do civilizace.
Čeká ho trest za pokus o nelegální přechod hranice.

Lidé se na náměstí Nezávislosti v Kyjevě rozloučili s padlými vojáky. Serhij Konoval a Taras Petrušun zemřeli v bitvě s ruskými jednotkami.

„Po sérii cílených raketových a dronových útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu ze strany Ruska utrpěla ukrajinská energetická síť v posledních týdnech značné škody. V reakci na tuto krizi EU rychle zmobilizovala nouzovou energetickou pomoc, která je na cestě na Ukrajinu,“ uvedla Evropská komise s tím, že posílá deset velkokapacitních generátorů ze svých strategických rezerv. Každý má kapacitu dodávat elektřinu středně velké nemocnici, která se ocitla v nouzové situaci.
K tomu v reakci na ukrajinskou žádost nabídly Rakousko, Německo, Švédsko a Nizozemsko prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU celkem 157 generátorů různých velikostí.

Alarmy před nálety už některé Ukrajince nevzrušují. „Obyvatelé bytového domu v Oděské oblasti zalili sirénu montážní pěnou, aby nerušila spánek,“ ukazuje jejich otrlost kanál Nexta TV.

Slovensko bude podle premiéra Roberta Fica jednat s Ukrajinou o svém jednostranném zákazu dovozu vybraných ukrajinských zemědělských a potravinářských produktů. Bratislava ale podle něj chce, aby byli slovenští farmáři nadále chráněni před ukrajinskou konkurenci. Téma bude součástí společné schůzky členů slovenské a ukrajinské vlády, která je naplánovaná na čtvrtek na východním Slovensku.
„Hledáme a chceme najít takový mechanismus, který by mohl vést ke zrušení jednostranných rozhodnutí a opatření, ale musí to být mechanismus, který bude chránit naše zemědělce,“ řekl dnes novinářům Fico.
Nynější Ficova vláda loni na podzim rozšířila jednostranný slovenský zákaz dovozu čtyř zemědělských komodit z Ukrajiny, o kterém rozhodl předchozí úřednický kabinet, o dalších deset druhů zboží. Restrikce se vztahují například na pšenici, kukuřici, med, řepku, slunečnici či cukr.

Asistent poslance SPD Jaroslava Foldyny Milutin Ilić spoluorganizoval v Praze únorovou konferenci, které se zúčastnili zástupci proruského zpravodajského portálu Voice of Europe, který je nově na českém sankčním seznamu. Na organizaci a financování se podle Iliče podílel také německý poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň. Vyplývá to ze zjištění Deníku N a polského listu Gazeta Wyborcza. Web Voice of Europe podle Bezpečnostní informační služby (BIS) provozovali proruští podnikatelé s cílem ovlivnit evropské volby.
Deník N uvedl, že únorové konference se vedle zástupců zmíněného serveru účastnili zástupci krajně pravicových stran z různých zemí Evropy a vystoupil tam mimo jiné sám Ilić, Foldyna, europoslanec za SPD Ivan David nebo člen českých Pirátů Giuseppe Maiello. Akci spoluorganizoval spolek Geopolitikon, který založil a vede Foldynův asistent srbského původu Ilić.
Ilić Deníku N řekl, že německý poslanec Bystroň, který je českého původu, se podílel na organizování druhé části konference a pomáhal i s financováním. Následně ale řekl, že Bystroň platil pouze oběd některým hostům.

Britský ministr zahraničí David Cameron se na Floridě setkal s uchazečem o křeslo v Bílém domě a exprezidentem Donaldem Trumpem ve snaze o posílení podpory Kyjevu a uvolnění 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) z amerického balíčku pomoci pro Ukrajinu.
Setkání šéfů diplomacie s opozičními kandidáty při zahraničních návštěvách podle BBC není neobvyklé. Trump si už zajistil dostatečný počet delegátů na to, aby získal nominaci Republikánské strany do očekávaného souboje o Bílý dům. V listopadových prezidentských volbách se utká s nynějším demokratickým prezidentem Spojených států Joem Bidenem.

Za poslední den ztratil protivník 850 lidí, 23 tanků, 45 obrněných vozidel, 37 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

„Bezpilotní letouny zaútočily na letecké výcvikové středisko v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti v Rusku,“ tweetuje kanál Nexta.

Moskva požádala Kazachstán, aby byl připraven dodat Rusku 100.000 tun benzinu v případě nedostatku pohonných hmot na ruském trhu. Agentuře Reuters to řekly zdroje z odvětví. Ruský trh s pohonnými hmotami je v poslední době pod tlakem, protože ruské rafinerie se potýkají s výpadky kvůli technickým závadám a útokům ukrajinských dronů.
Podle jednoho ze zdrojů byla již uzavřena dohoda ohledně použití kazachstánských rezerv benzinu pro dodávky do Ruska. To se už na pomoci se zásobováním benzinem dohodlo také se sousedním Běloruskem.
V důsledku útoků ukrajinských dronů bylo na konci března mimo provoz zhruba 14 procent ruských kapacit pro primární rafinaci ropy. Ruské úřady nicméně zatím tvrdí, že situace na domácím trhu s pohonnými hmotami je stabilní a zásoby jsou dostatečné, píše Reuters.

Čína chce posílit strategickou spolupráci s Ruskem pod vedením prezidenta Vladimira Putina, řekl podle ruské státní agentury TASS šéf čínské diplomacie Wang I po setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Pekingu.
„Jako přátelský soused Ruska a všestranný strategický partner budeme rozhodně podporovat stabilní rozvoj a obrodu Ruska pod vedením prezidenta Putina,“ řekl podle TASS čínský ministr s tím, že „strategickou spolupráci“ hodlají obě země posilovat i na globální scéně.
Lavrov podle agentury Interfax řekl, že obě země budou i nadále spolupracovat v boji proti terorismu. Poděkoval svému protějšku za soustrast v souvislosti s útokem na koncertní síň v Crocus City Hall v Krasnogorsku na okraji Moskvy z 22. března, který si podle ruských úřadů vyžádal nejméně 144 mrtvých. Lavrov dnes končí dvoudenní návštěvu Pekingu. Naposledy Čínu navštívil loni na podzim, předtím se s Wangem I sešel v Moskvě.

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila všech 20 dronů, kterými Rusko v noci na dnešek zaútočilo na řadě míst země. Uvedl to velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.
Na odražení útoku se podle Oleščuka podílely ukrajinské stíhačky, rakety země-vzduch, prostředky elektronického boje i mobilní jednotky protivzdušné obrany. Na 20 dronů Šáhed bylo sestřeleno nad Mykolajivskou, Oděskou, Chersonskou, Dněpropetrovskou, Poltavskou, Vinnyckou a Lvovskou oblastí.
Podle Oleščuka vyslalo Rusko na Ukrajinu také čtyři protiletadlové řízené střely S-300. Neuvedl však, zda se je podařilo sestřelit či zda zasáhly nějaké cíle.
👍 👍 👍