Pavel pro Blesk o útoku do nitra Ruska raketami z USA: Ukrajina měla povolení dostat hned!

Aktualizováno -
19. listopadu 2024
13:49
Autor: simao, vr - 
19. listopadu 2024
12:49

USA povolily Ukrajině používat americké rakety při útocích do nitra Putinova Ruska, k prvním ukrajinským útokům došlo podle ukrajinských médií dnes. V pořadu Hráči to okomentoval i český prezident Petr Pavel. „To povolení mělo přijít hned s dodávkou těch zbraní, protože Rusko na Ukrajinu, do hloubi ukrajinského území, útočí od samého počátku,“ řekl Blesku Pavel. Jak vidí ruské hrozby o eskalaci situace, které mohou vést až ke třetí světové? 

„Rusko útočí na civilní cíle, útočí na ně balistickými střelami, útočí na ně drony, které nebyly vyrobeny všechny v Rusku. Rusko dělá desítky útoků drony na Ukrajinu denně a mnoho z těch dronů, alespoň v počátcích konfliktu, byly íránského původu. Rusko používá i balistické střely dodané ať už Íránem, nebo Severní Koreou,“ uvedl pro Blesk prezident Petr Pavel v pořadu Hráči.

„Pokud tedy Rusko podniká útoky i cizinou dodanými zbraněmi na ukrajinské území, proč by Ukrajina neměla mít právo dělat to samé ve vztahu k Rusku,“ podotkl Pavel.

Celý rozhovor s prezidentem Pavlem v pořadu Hráči najdete ve středečním Blesku! Video z něj pak ve středu na Blesk.cz.

Pavel přitom má jasno, Rusko si nyní nemá právo stěžovat na to, že americké povolení pro Ukrajince situaci jakkoliv eskaluje. 

„Nebyla to Ukrajina, kdo napadl Rusko. Ukrajina se brání. A obrana neznamená jenom obrana v rámci vlastních hranic, protože to by dávalo Rusku obrovskou výhodu. Kdyby neměli Ukrajinci možnost zasáhnout vojenské cíle na ruském území, pak by Rusko naprosto pohodlně mohlo ze svého území podnikat útoky na ukrajinské území bez jakékoliv odvety. Tady je zapotřebí, aby Ukrajina měla stejnou možnost, jako má Rusko, a to dosud neměla, protože v řadě ohledů byla vystavena omezením ze strany dodavatelů některých druhů zbraní. Pokud se teď to omezení odstraní, tak se vlastně situace vyrovnává. Rusko, prezident Putin nemá jediný důvod poukazovat na to, že tady dochází k nějaké náhlé eskalaci,“ říká Petr Pavel v Hráčích.

Z Moskvy přitom zní i varování, že situace může vést až ke třetí světové... Jsou na místě obavy z ruské reakce?

„Určitě není dobře brát prohlášení představitelů ruského režimu na lehkou váhu a jenom nad nimi mávnout rukou. Na druhou stranu se ukázalo mnohokrát v posledních 1000 dnech konfliktu, kdy Rusko řeklo, že tady je jednoznačně červená linie, a nakonec vlastně se nic nedělo. Tady bychom se neměli nechat vtáhnout do toho, jestli je opatření, které teď přijaly Spojené státy a na základě toho Ukrajina, ve vztahu k Rusku eskalací, a nebo jestli samotnou eskalací byla agrese Ruska proti Ukrajině. Řiďme se fakty a mezinárodním právem,“ dodal.

15:30
Dnes

Zkoušky zbraní Burevestnik (Buřňák) a Poseidon nelze považovat za testy jaderných zbraní, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Dodal, že pokud někdo k takovým zkouškám přistoupí, Rusko zareaguje odpovídajícím způsobem. Reagoval na slova Donalda Trumpa, že nařídil obnovit testy amerických jaderných zbraní stejně, jako to činí ostatní jaderné mocnosti. Šéf Bílého domu o svém rozhodnutí informoval poté, co Kreml oznámil úspěšný test střely Burevestnik s atomovým pohonem, která je schopna nést jadernou hlavici, a také zkoušku podvodní zbraně Poseidon, která má podle Moskvy rovněž atomový pohon a také může nést jadernou nálož.

„Doufáme, že pokud jde o testy burevestnika a poseidona, byly informace prezidentovi Trumpovi předány správně. V tom smyslu, že to nelze v žádném případě interpretovat jako jaderné zkoušky,“ řekl dnes novinářům Peskov. „Pokud nějakým způsobem myslel testy burevestniku (jako jaderné testy provedené nějakou zemí), pak se v žádném případě nejedná o jaderné testy,“ tvrdil mluvčí Kremlu.

Moskva podle jeho dnešního prohlášení bude jednat odpovídajícím způsobem, pokud někdo poruší mezinárodní moratorium na zkoušky jaderných zbraní. Ruský prezident Vladimir Putin se tak podle mluvčího vyjádřil už v minulosti. „Prezident Trump ve svém prohlášení zmínil, že jiné země provádějí testy jaderných zbraní. Dosud nám nebylo známo, že by někdo prováděl testy,“ řekl Peskov. Mluvčí Kremlu se podle TASS zároveň nedomnívá, že by Rusko a Spojené státy zahájily nové závody ve zbrojení.

14:35
Dnes

Šéf správy města Slovjansk v Doněcké oblasti Vadym Ljach informoval o ruském dopoledním ostřelování města ze salvových raketometů, které podle něj zabilo tři lidi.

13:47
Dnes

„(Letouny) MiG-29 dnes zachytily ruský průzkumný letoun nad Baltským mořem, stejně jako včera,“ uvedl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. V úterý dvojice polských stíhaček podle operačního velení polské armády doprovodila ruský průzkumný stroj Il-20, který měl vypnutý transpondér a nedodal ani patřičný letový plán. Ruský letoun nenarušil polský vzdušný prostor, uvedla Varšava. Moskva se nevyjádřila.

Baltské moře je důležitou zásobovací trasou pro NATO a má klíčový hospodářský význam pro jednotlivé baltské země. Severoatlantická aliance eviduje systematickou špionáž tamní vojenské infrastruktury ze strany Ruska, které má přístup k Baltskému moři díky kaliningradské exklávě a pobřeží kolem Petrohradu.

Zobrazit celý online

Video  Ukrajinský velvyslanec v Blesku o severokorejských vojácích: Několik dní a jsou na bojišti! Jak se chce země ubránit?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa