Forum 2000 v Praze: Pavel varoval před úpadkem demokracie. Vystoupí i osvobozený kritik Putina
Po nedělním slavnostním zahájení dnes pokračuje 28. ročník mezinárodní konference Forum 2000 v pražském Kongresovém centru. Úvodní projev přednesl prezident Petr Pavel, který následně vystoupil i v panelové diskusi na téma globálních demokratických partnerství. Dalšími účastníky akce, která potrvá do úterý, budou například kritik ruského režimu Vladimir Kara-Murza nebo běloruská opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská.
Letošní ročník nese podtitul Prokazování odhodlání a odolnosti demokracie, z českých politiků se mají zúčastnit například ministr zahraničí Jan Lipavský (zvolen za Piráty) nebo šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Mezi hlavní témata 28. ročníku patří Ukrajina, technologie nebo křehké demokracie. Na konferenci vystoupí podle agentury Reuters také bývalá tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.
U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Záměrem zakladatelů tradice bylo poskytnout prostor osobnostem z různých oborů k analýze výzev nového tisíciletí.
„Téměř tři desetiletí slouží Forum 2000 jako platforma pro ochránce lidských práv z celého světa. Opakovaně přijíždíte do Prahy, abyste se zastali lidí, kteří jsou ve své vlasti zbaveni svých práv. Opoziční aktivisté, právníci, nezávislí novináři a političtí vězni využívají toto fórum k tomu, aby vrhli světlo na nedostatečné demokratické standardy a zneužívání moci. Od Caracasu po Kábul, od Harare po Chartúm, od Teheránu po město Naping, od Minsku po Moskvu, tento seznam je bohužel mnohem delší,“ započal svůj projev Pavel.
Varoval před vlivem autoritářských režimů jako Rusko, Čína nebo Írán, které podle něj dělají vše pro to, aby rozbily demokratické státy ve svých základech. „Sbližují se ve svých zájmech, jimiž je podkopávání mezinárodního řádu a potlačování opozice a občanské společnosti,“ pokračoval.
„I ve 21. století jsme svědky toho, jak země vraždí své vlastní občany. Anna Politkovská, Boris Němcov nebo Alexej Navalnyj jsou jen někteří, kteří za své sny o demokracii a lidských právech doplatili nejvíce. Nesmíme na ně zapomenout,“ apeloval prezident.
Ruská agrese na Ukrajině dle něj vedla k nárůstu porušování lidských práv v dalších zemích a byla inspirací pro ty, kteří nerespektují ostatní. Hlava státu rovněž vyzvala hlavní globální síly, zejména Čínu, aby využily své postavení k propagaci míru a mezinárodní spolupráce.
„V digitálním věku nemůžeme obejít naši závislost na technologiích nebo zastavit jejich rozvoj. Místo toho musíme zajistit, aby naše komunity měly správné vzdělání a dovednosti, které jim umožní využívat nové technologie ve svůj prospěch, ale také se stát odolnými vůči jejich zneužití,“ dodal prezident.
Komunistický lampasák, bolševik, "varoval před úpadkem demokracie"?