Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Polsko a Británie mají shodný názor na situaci na Ukrajině, na ruskou vojenskou agresi i na to, co je třeba dělat ohledně podpory Kyjeva. Podle polské tiskové agentury PAP to dnes ve Varšavě řekl polský premiér Donald Tusk po setkání se svým britským protějškem Keirem Starmerem. Ten uvedl, že obrana Ukrajiny je klíčová pro obranu Evropy a Londýn bude spolupracovat se spojenci ve snaze zajistit co nejsilnější ukrajinskou pozici.
Tusk si pochvaloval vztahy mezi Polskem a Británii, které označil za blízké a dobré, a hovořil o důvěře mezi zeměmi v „těžkých časech geopolitické nejistoty, radikálních změn a války“ u polských hranic. Ruská válka proti Ukrajině je stále hlavním tématem rozhovorů mezi politickými vůdci, uvedl Tusk. V otázce podpory napadené země bude Varšava s Londýnem podle polského premiéra úzce spolupracovat.

Ruský soud dnes odsoudil ke 3,5 až 5,5 letům vězení tři právníky opozičního vůdce Alexeje Navalného, který loni zahynul ve vězeňském táboře. O rozsudku soudu ve Vladimirské oblasti informoval nezávislý server Mediazona. Obhajoba se míní odvolat. Soud za členství v extremistické organizaci odsoudil Vadima Kobzeva k 5,5 roku, Alexeje Lipcera k pěti letům a Igora Sergunina k 3,5 roku v trestanecké kolonii. Soudní proces se odehrával za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti.
„Kluci, jste hrdinové! Jsme na vás hrdí, jste nejlepší lidé Ruska!“ volali na odsouzené diváci, kterým se podařilo dostat do soudní síně pouze na vynesení rozsudku. „Co by se dalo říci, vše dopadlo podle očekávání,“ poznamenal k novinářům Lipcer. „Díky všem, kdo přišel,“ dodal Kobzev. Soud vyzval všechny přítomné k odchodu ze síně vzápětí poté, co kdosi vykřikl: „Hanba juntě!“, dodala Mediazona. Policie podle portálu zadržela čtyři novináře a jednoho diváka, které posléze propustila bez sepsání protokolů a bez vysvětlení. Nicméně si od nich vyžádala písemné objasnění, proč k soudu přijeli.

Prezident Vladimír Putin a íránský prezident Masúd Pezeškján podepsali dohodu o partnerství mezi Ruskem a Íránem. Dohoda podle Kremlu pokrývá všechny oblasti od obchodu přes vojenskou spolupráci až po vědu, vzdělávání a kulturu, napsala agentura AP. Podle listu Kommersant úmluva, která nahradí smlouvu z roku 2001, klade důraz na spolupráci obou zemí v bezpečnosti a obraně.
Podle agentury Interfax ve smlouvě stojí, že pokud bude jeden ze signatářů napaden, druhý nepomůže agresorovi, ale bude podporovat urovnání sporů na základě Charty OSN a mezinárodního práva. Dále se ve smlouvě hovoří mimo jiné o spolupráci v oblasti energetiky včetně té jaderné. Moskva a Teherán také chtějí vytvořit platební systém nezávislý na třetích zemích.

Putinova válečná ekonomika běží na výpary, tvrdí komentátor pro The Kyiv Independent. Krize se podle něj prohlubuje ve vícero směrech: inflace roste, vládne nedostatek pracovních sil, docházejí rezervy a zhoršují se technologické možnosti. „Do podzimu 2025 může dojít ke kritickému rozpočtovému schodku,“ uvádí.

Bidenova administrativa tajně financovala ukrajinský průmysl dronů, uvádí prestižní americký server The New York Times a ukrajinský Kyiv Independent. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odtajnila dříve nezveřejněné snahy o podporu ukrajinského průmyslu dronů, včetně finančních prostředků ve výši 1,5 miliardy dolarů zaslaných v září 2024, informoval 17. ledna The New York Times s odkazem na anonymní úředníky. Američtí zpravodajští důstojníci údajně pomáhali při zlepšování schopností ukrajinských dronů a pomáhali navrhovat novou generaci dronů určených k revoluci v moderní válce.

Velvyslanectví Francie, Německa a Spojených států na Slovensku se ve společném prohlášení ohradili proti výrokům místopředsedy slovenské sněmovny Andreje Danka, že jejich země vytvářejí konflikty mezi středoevropskými státy.
Danko během nedávné návštěvy Moskvy v rozhovoru s ruskou státní tiskovou agenturou TASS tvrdil, že konflikty mezi Slováky, Čechy, Poláky a Maďary vytváří Západ: „Němci, Francouzi a Američané se radují, vydělávají na tom,“ uvedl.
„Komentáře pana Danka jsou nekorektní a nepravdivé a neodrážejí přátelské vztahy, které má Slovensko s ostatními členy EU a se svým americkým partnerem,“ napsali velvyslanci v prohlášení, které ambasády zveřejnily na sociální síti.

Předseda nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka se dnes sešel v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, se kterým mimo jiné jednal o energetice. Šimečka to oznámil na sociální síti X a v tiskové zprávě PS. Uvedl také, že slovenský premiér Robert Fico je v Kyjevě vítán a může tam přijet vyjednávat. Reagoval tak na Zelenského dřívější výzvu adresovanou Ficovi, aby dnes přicestoval do Kyjeva jednat o pozastavených dodávkách plynu z Ruska přes ukrajinské území.
Zelenskyj na síti X diskuzi se Šimečkou označil za konstruktivní a uvedl, že Ukrajina je připravena se Slovenskem vést vzájemně výhodný dialog o energetice.
„Důležitá schůzka s prezidentem Zelenským. Nesu od něho pro Slovensko jasný vzkaz. Ukrajina si váží naší podpory a má zájem na těch nejlepších vztazích a spolupráci - včetně energetiky. Je připravená jednat. Přesně k tomu nyní vyzývám Roberta Fica,“ napsal na sítí X Šimečka.

Nejméně 12 Indů sloužících v ruské armádě bylo zabito, oznámilo dnes podle agentury Reuters indické ministerstvo zahraničí. Podle něj v ruské armádě nadále slouží 18 indických občanů, přičemž 16 z nich Rusko označilo za pohřešované.

Íránský prezident Masúd Pezeškján a jeho ruský protějšek Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsali novou dohodu o komplexním strategickém partnerství, oznámily tiskové agentury. Pakt, který vyvolává obavy na Západě a který zahrnuje vojenskou spolupráci, Moskva a Teherán uzavřely krátce před návratem Donalda Trumpa do Bílého domu.

Německý kancléř Olaf Scholz neočekává, že by Spojené státy po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu zastavily vojenskou pomoc Ukrajině. Řekl to dnes na tiskové konferenci po setkání se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem. Oba předsedové vlád zdůraznili, že jejich země budou Ukrajině pomáhat v obraně proti ruské agresi, jak dlouho to bude nutné.

Íránský prezident Masúd Pezeškján a jeho ruský hostitel Vladimir Putin dnes v Kremlu zahájili společné jednání, při němž mají podepsat novou dohodu o strategickém partnerství, budící obavy na Západě. Pezeškján podle agentur na začátku schůzky označil dohodu za pevný základ rozvoje spojenectví mezi oběma státy a zdůraznil strategický význam vztahů Teheránu s Moskvou.
Vztahy Ruska s Íránem se utužily poté, co Putin v únoru 2022 nařídil vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Kyjev a Západ obvinily Teherán, že poskytl Rusku stovky dronů přímo útočích na cíl, což Moskva a Teherán popíraly. V Rusku se mezitím rozběhla výroba dronů íránské konstrukce.

Nejméně tři mrtvé si vyžádal ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Další lidé jsou zraněni, oznámil dnes na sociální síti Telegram Serhij Lysak, který stojí v čele správy Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny. Ruský útok poškodil vzdělávací zařízení a obytné domy, uvedl gubernátor, který zveřejnil záběry z místa zpustošeného výbuchem.

Největší ruská banka Sberbank v loňském roce zvýšila čistý zisk o 4,6 procenta na rekordních 1,56 bilionu rublů (374 miliard Kč). Hospodaření banky podpořil růst firemních půjček a vysoké úrokové sazby, které na konci roku dosáhly 21 procent. Banka to uvedla v dnešní tiskové zprávě. Výsledky jsou podle ruských účetních standardů.

Nastal čas zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, uvedl dnes ve státním rozhlase maďarský premiér Viktor Orbán. EU se podle něj bude muset přizpůsobit nové éře, až se zvolený americký prezident Donald Trump vrátí do Bílého domu, a měla by si vytvořit vztahy s Ruskem nepošramocené sankcemi, prohlásil Orbán podle agentury Reuters. Od Trumpova prezidentství si šéf maďarské vlády, která má velmi komplikované vztahy s Bruselem, slibuje zlatou éru americko-maďarských vztahů, poznamenala agentura.

Ukrajina i v noci na dnešek čelila náletům 50 ruských dronů, ruská vojska také odpálila dvě rakety Iskander-M. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila nad 11 oblastmi země 33 dronů, dalších devět dronů se zřítilo a jeden odletěl směrem do Rumunska, uvedlo ukrajinské letectvo podle médií.

Ruský soud dnes odsoudil ke 3,5 až 5,5 letům vězení tři právníky opozičního vůdce Alexeje Navalného, který loni zahynul ve vězeňském táboře. O rozsudku soudu ve Vladimirské oblasti dnes informoval nezávislý server Mediazona.
Soud za členství v extremistické organizaci odsoudil Vadima Kobzeva k 5,5 roku, Alexeje Lipcera k pěti letům a Igora Sergunina k 3,5 roku v trestanecké kolonii. Soudní proces se odehrával za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti.

Rumunsko uvedlo, že jeho vzdušný prostor byl v noci na dnešek narušen při ruském dronovém útoku na Ukrajinu. Odstartovaly kvůli tomu dvě stíhačky. Pravděpodobná zóna dopadu dronu se nachází v blízkosti hranic mezi Rumunskem a Ukrajinou u města Tulcea, oznámilo podle agentur ministerstvo obrany v Bukurešti.


Ruský prezident Vladimir Putin svou politikou a invazí na Ukrajinu usiloval o obnovení Varšavské smlouvy. Podle agentury AFP to řekl americký prezident Joe Biden v rozhovoru, který v noci na dnešek odvysílala stanice MSNBC. Podle Bidena Rusko zaznamenalo v bojích velké lidské ztráty, které končící americký prezident odhadl na více než 670 000 zraněných či mrtvých vojáků. Údaj nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit.

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Podle britského deníku The Mirror začali severokorejští vojáci vyhazovat seniory z jejich domovů, údajně proto, aby se skryli před ukrajinskými smrtícími drony. Důchodci tak byli vyhnáni do mrazu.
Severokorejští vojáci, kteří pomáhají Rusku bojovat v jeho válce proti Ukrajině, údajně vyhazují seniory z jejich obydlí.
Podle nových zpráv bojovníci vyhazují starší osoby, aby se mohli „skrýt před útoky ukrajinských dronů“. Krutý krok údajně způsobil, že nejzranitelnější byli vyhnáni do mrazů.
Záběry z dronu mají ukazovat, jak Severokorejci vyvádějí starší lidi z jejich domovů. K incidentům údajně došlo blízko frontové linie ve vesnici Machnovka v Kurské oblasti.
Telegramový kanál InformNapalm uvedl: „Severokorejští vojáci vyhnali místní obyvatele (Rusy) z jejich domů, aby se tam ukryli. Místní starší lidé zůstali v mrazu a jejich domovy se staly úkryty pro severokorejské vojáky."

Dnes zveřejněná zpráva HRW kritizuje „zesílené represe“ v Rusku, Indii, Číně, Venezuele či Salvadoru a upozorňuje na dopady konfliktů v Pásmu Gazy, na Ukrajině nebo v Súdánu. Vedle praktik autoritářských režimů cílí i na „liberální demokracie“, které podle ní nejsou vždy spolehlivými obhájci lidských práv doma nebo ve světě. Mimo jiné uvádí, že čím dál víc evropských vlád používá ekonomické a bezpečnostní argumenty jako záminku k selektivnímu odepírání práv, například migrantům.
„Události minulého roku podtrhly důležitost obrany mezinárodních lidskoprávních norem a demokratických institucí tváří v tvář zbabělé neochotě mnohých vlád zakročit proti utrpení a utlačování,“ uvádí v předmluvě ke zprávě ředitelka HRW Tirana Hassanová. Dokument popisuje stav lidských práv v asi stovce zemí světa, Česko ani Slovensko mezi nimi nejsou.

Plánované ruské vojenské reformy, které by zvýšily počet ruských vojáků o 30 procent, představují hrozbu pro Severoatlantickou alianci a je třeba na ně reagovat ostražitě, uvedl dnes podle agentury Reuters šéf finské vojenské zpravodajské služby Pekka Turunen.
Finsko, které sdílí s Ruskem nejdelší hranici Evropské unie, vstoupilo do NATO v roce 2023; jeho severský soused Švédsko následoval Finy v březnu 2024. Obě země tak učinily v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
Finská vojenská zpravodajská služba ve výročním přehledu, který byl dnes zveřejněn, upozornila, že Moskva oznámila plány na reformu své armády do konce roku 2026.
„Ano, jedná se o hrozbu pro NATO, zejména pokud bude plán realizován,“ řekl Turunen agentuře Reuters. Dodal, že si myslí, že Rusko může svých cílů reálně dosáhnout do roku 2030. Turunen uvedl, že ruské zvýšení počtu vojáků o 30 procent by znamenalo, že celková síla ruské armády by dosáhla 1,5 milionu vojáků. „Musíme být ostražití,“ dodal.

Poradci zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa připravují rozsáhlou strategii sankcí, která má pomoci vyřešit válku na Ukrajině, píše server Bloomberg. Podle zdrojů agentury Trumpův tým zvažuje dvě základní strategie uvalení sankcí. Debaty se účastní některé osobnosti z budoucí administrativy, bývalí úředníci z Trumpova působení a konzervativní think-tanky.
První přístup počítá se scénářem, kdy je řešení války na Ukrajině „na dohled“, a předpokládá určitá opatření ve prospěch sankcionovaných ropových „baronů“ v Rusku, což by mohlo pomoci uzavřít mírovou dohodu, uvádí se v článku.
Druhá varianta je založena na ještě větším tlaku sankcí a větším vlivu na Moskvu. Podle zdrojů Bloombergu jsou plány Trumpova týmu zatím v počáteční fázi a nakonec budou záviset na rozhodnutí samotného zvoleného prezidenta USA.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil, že Ukrajina Rusku vratí útok ruského dronu, k němuž došlo během jeho jednání s britským premiérem Keirem Starmerem v Kyjevě. „My jim také pošleme pozdravy,“ odpověděl Zelenskyj na dotaz novináře. Starmer na oplátku poznamenal, že útok je připomínkou toho, čemu Ukrajina čelí každý den, a zdůraznil potřebu Ukrajinu podpořit.

Ruské a s Kremlem spřízněné noviny Kommersant informovaly, že Moskva a Podněstří, Ruskem podporovaný separatistický region Moldavska, jednají o možnosti nákupu plynu pro tento region v Evropě prostřednictvím zprostředkovatelské společnosti.
Tím by se obešel plynovod TurkStream, který byl považován za hlavní možnost poté, co Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu. Místo toho se diskutuje o možnosti nákupu plynu na evropském spotovém trhu prostřednictvím zprostředkovatelské společnosti, přičemž náklady by hradila ruská státní pokladna.
Proslýchá se, že probíhají jednání o nákupu plynu v rámci tohoto systému od ledna do dubna v denním objemu 3 milionů metrů krychlových, což by mohlo stát přibližně 164 milionů dolarů (cca přes 4 miliardy korun).

Britský premiér Keir Starmer a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsali v Kyjevě smlouvu o partnerství na sto let. „Dnešek je skutečně historickým dnem, naše vztahy jsou bližší než kdykoli předtím,“ citovala Zelenského po podpisu smlouvy agentura Reuters.
Dohoda podle agentury AP zavazuje obě strany k obranné spolupráci - zejména v oblasti námořní bezpečnosti proti ruským aktivitám v Baltickém, Černém a Azovském moři - a v oblasti technologických projektů včetně bezpilotních letounů, které se staly životně důležitou zbraní. Smlouva rovněž zahrnuje systém, který má pomoci sledovat ukradené ukrajinské obilí vyvážené Ruskem z okupovaných částí země.
Starmer na společné tiskové konferenci také uvedl, že britská vláda dodá Ukrajině nový mobilní systém protivzdušné obrany, který bude „vyvinut podle potřeb Ukrajiny".

Včerejší masivní útok na Ukrajinu byl podle Moskvy odvetou za ukrajinské údery s využitím západních raket na ruském území a za pokus o útok na plynovod. Konkrétně Moskva zmínila nasazení amerických střel ATACMS a britských Storm Shadow a to, že se Ukrajinci začátkem týdne pokusili zaútočit na kompresorovou stanici na plynovodu TurkStream v Krasnodarském kraji. Ukrajinu včera útok donutil k preventivnímu přerušení dodávek elektřiny v několika oblastech.

Do Kyjeva dnes přicestoval kromě britského premiéra Keira Starmera také italský ministr obrany Guido Crosetto. Stalo se tak dva dny po návštěvě německého ministra obrany Borise Pistoriuse a tři dny poté, co Zelenskyj telefonicky hovořil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Tento příval aktivit spojila jen jedna záležitost – blížící se inaugurace staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa 20. ledna, po které se očekává opuštění závazku stávající americké vlády podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak jen to bude potřeba k zajištění porážky Ruska. Trump již naznačil, že chce, aby Evropa převzala větší díl pomoci Ukrajině.

Polsko sníží dovoz ruského zkapalněného ropného plynu (LPG) o 80 procent. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Polskou organizaci pro zkapalněný plyn. Varšava byla dosud největším dovozcem ruského LPG. Organizace očekává, že po zavedení evropských sankcí na ruský LPG 20. prosince klesne dovoz z Ruska v letošním roce na přibližně 20 000 tun měsíčně z průměrných 100 000 tun měsíčně v loňském roce. Sdružení naopak očekává zvýšení dovozu LPG přes své přístavy a také v kamionech ze zemí, jako jsou Německo či Nizozemsko.

Britský premiér Keir Starmer, který dnes přicestoval na Ukrajinu, novinářům po návštěvě kyjevské nemocnice specializované na léčbu popálenin řekl, že je velmi důležité zajistit, že Ukrajina bude v nejsilnější možné pozici až nastanou případná vyjednávání o příměří. „To je důvod, proč jsem vedl tak intenzivní diskuse s prezidentem Volodymyrem Zelenským od té doby, co jsem se stal premiérem, a znovu s ním budu jednat zde v Kyjevě,“ uvedl. Británie patří k největším zastáncům Ukrajiny už od vpádu ruských vojsk před téměř třemi lety. „Ušli jsme v tomto konfliktu dlouhou cestu. Nesmíme polevit,“ doplnil Starmer.

Začleňovat ukrajinské uprchlíky do české společnosti se daří podle těsné většiny občanů ČR. Nadále ale převládá názor, že Česká republika přijala víc Ukrajinců, než dokáže zvládnout. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Celorepublikově představují uprchlíci z Ukrajiny problém podle víc než poloviny účastníků průzkumu, v místě svého bydliště je ale považuje za problematické jen necelá třetina dotázaných.
Začleňovat ukrajinské uprchlíky do společnosti v Česku se daří podle 51 procent lidí, nedaří podle dvou pětin. Lidí, podle kterých je začleňování úspěšné, je méně než loni v létě, kdy si to myslelo 55 procent účastníků průzkumu. Mnohem více lidí z Ukrajiny, než je schopné zvládnout, Česko přijalo podle 60 procent účastníků průzkumu, přiměřený je jejich počet podle 32 procent. Čísla se loni na podzim proti průzkumu loni na jaře změnila jen mírně – tehdy počet přijatých Ukrajinců považovalo za nezvládnutelný 58 procent Čechů a za přiměřený 35 procent.

V centru ukrajinského hlavního města, do kterého ráno přicestovali britský premiér Keir Starmer a italský ministr obrany Guido Crosetto, dopoledne zněly sirény a výbuchy. Podle kyjevského starosty Vitalije Klička zasahovala protivzdušná obrana. Ukrajinské letectvo dříve varovalo, že se k metropoli od východu blíží nepřátelský dron.
„V centru hlavního města zasahuje protivzdušná obrana. Zůstaňte v krytech!" vyzval obyvatele Kličko.

Místopředseda slovenského parlamentu Andrej Danko v rozhovoru s ruskou státní agenturou TASS v Moskvě vychvaloval ruského prezidenta Vladimira Putina a kritizoval Západ a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Danko, jehož cestu do ruské metropole spolu s dalšími pěti vládními poslanci ostře kritizuje slovenská opozice, také vyjádřil přesvědčení, že Putin a nastupující americký prezident Donald Trump letos ukončí válku na Ukrajině.
Slovenská opozice chce hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Roberta Fica, slovenská sněmovna by o návrhu měla začít jednat příští úterý. Opoziční strany mimo jiné tvrdí, že členové vlády svými prohlášeními a návštěvami zpochybňují zahraničně-politickou orientaci země a kabinet umožňuje šíření ruské propagandy. Kritiku opozičních politiků vyvolala zejména prosincová schůzka Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Ukrajina letos vede Globální alianci pro prevenci sexuálního násilí v konfliktech. V Kyjevě se již uskutečnilo první, ustavující, setkání tohoto společenství. „Je to naše příležitost maximálně využít mezinárodní odborné znalosti a podporu a také se podělit o vlastní zkušenosti, jak rychle přejít od závazku k činům. Hlavním cílem je zajistit spravedlivé potrestání zločinců,“ sdělila první dáma Ukrajiny Olena Zelenská na sociální síti X. To je dle ní to, co stovky Ukrajinců, kteří trpěli od ruských okupantů, potřebují nejvíce.

Komunální služby v Kyjevě ve čtvrtek začaly s odstraňováním zničených aut, která v ulicích zůstávají po ruských útocích. Na facebooku o tom informoval nový šéf kyjevské městské vojenské správy Tymur Tkačenko. Podle něho po městě stojí takových vraků více než tisíc.
Podle Tkačenka mnoho těchto vraků představuje pro fungování města problém, protože omezují průjezd vozidel záchranných složek. Zároveň prý kazí vzhled ulic a dvorků.

Ruská protivzdušná obrana v noci sestřelila 27 ukrajinských dronů, včetně sedmi nad Voroněžskou oblastí, 15 nad Belgrodskou, tří nad Tambovskou a dvou nad Kurskou oblastí, tvrdilo ve čtvrtek ráno ruské ministerstvo obrany. Sklad pohonných hmot ve Voroněžské oblasti na jihozápadu evropského Ruska, který zapálily ukrajinské drony, stále hoří, reagovaly ukrajinské úřady.

„Mír skrze sílu,“ uvedl britský premiér Keir Starmer na svém profilu na sociální síti X. „Jsem v Kyjevě s jednoduchým poselstvím ukrajinskému lidu: Naše 100leté partnerství je příslibem, že jsme s vámi nejen dnes nebo zítra, ale po sto let - dlouho poté, co tato válka skončí a Ukrajina bude opět svobodná a prosperující,“ doplnil. Formule »mír skrze sílu« je základem současné ukrajinské diplomacie.
Británie tvrdí, že její stoletý závazek pomůže zajistit, aby Ukrajina „už nikdy nebyla zranitelná vůči takové brutalitě, jakou jí způsobilo Rusko", které v roce 2014 anektovalo Krym a v únoru 2022 zahájilo invazi na celou Ukrajinu.

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na čtvrtek zničila 34 z 55 ruských dronů, dalších 18 bezpilotních letounů se zřítilo bez způsobení škod, uvedlo ukrajinské letectvo na sociální síti. Drony podle místních úřadů poškodily energetickou infrastrukturu v Poltavské oblasti ležící na severovýchodě centrální části země.
Drony byly podle letectva sestřeleny nad 11 oblastmi země, která se již téměř tři roky brání ruské invazi. Do odražení náletů se zapojily i stíhačky. Už ve středu večer několik dronů zasáhlo hospodářství v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny, kde poškodily i sklad s více než 2000 tunami kukuřice.

Britský premiér Keir Starmer má dnes dle britských médií v Kyjevě oznámit pomoc na poválečnou hospodářskou obnovu Ukrajiny ve výši 40 milionů liber (zhruba 1,2 miliardy korun). Od začátku celoplošné ruské invaze v únoru 2022 přislíbila vojenskou a civilní pomoc ve výši 12,8 miliardy liber (383,6 miliardy korun). Více než 50 000 ukrajinských vojáků také absolvovalo v Británii výcvik.

Velká továrna na střelný prach v Tambovské oblasti ve střední části Ruska se stala terčem útoku. Informoval o tom Andrij Kovalenko, šéf ukrajinského centra proti dezinformacím. Nepřipsal ovšem přímou odpovědnost za útok Ukrajině a neuvedl ani, jaké měl útok důsledky, napsala agentura Reuters.
„Tento podnik je jedním z hlavních dodavatelů výbušných materiálů pro armádu Ruské federace," napsal Kovalenko na svém účtu na telegramu. „Po začátku plnohodnotné války na Ukrajině se výroba v továrně podstatně zvýšila," dodal.

Britského premiéra Keira Starmera na kyjevském nádraží přivítali velvyslanec Spojeného království na Ukrajině Martin Harris a vyslanec Ukrajiny v Londýně Valerij Zálužnyj.

Předseda opozičního hnutí ANO, expremiér Andrej Babiš, se domnívá, že do podzimních sněmovních voleb americký prezident Donald Trump vyřeší válku na Ukrajině. Řekl to v rozhovoru s ČTK. O tom, jakým způsobem tak Trump učiní, nemá konkrétní představu. Babiš však nepochybuje, že Trump svůj slib, že válku ukončí, naplní.

Soud v Lotyšsku poslal za špionáž ve prospěch Ruska na osm let do vězení 72letého muže, který byl v minulosti důstojníkem sovětské armády. Tento senior s ruským občanstvím podle rozsudku shromažďoval veřejně dostupné informace například o kritické infrastruktuře a vojenských objektech v blízkosti letiště v Rize, napsala ve středu agentura DPA.
Podle obžaloby muž po odchodu ze sovětské armády zůstal žít v Lotyšsku. Jezdil do Kaliningradu, který je centrem stejnojmenné ruské oblasti vklíněné mezi Polskem a Litvou, a předával tam informace zástupci ruské tajné služby. Týkaly se i politického dění v Lotyšsku nebo samotného rižského letiště, třeba oprav nebo stavby nových hangárů.
Litevská média uvádějí, že se jen těžko dá určit, jak velké množství informací ruské straně předal, protože s ní spolupracoval dlouhá léta. Tohoto seniora příslušníci lotyšské kontrarozvědky zadrželi v prosinci 2023. V jeho garáži vyšetřovatelé našli výbušné látky a munici. Nynější rozsudek nad ním není pravomocný, může se proti němu odvolat.

Dobrý den, Do Kyjeva dnes na předem neohlášenou návštěvu přijel britský premiér Keir Starmer, píše agentura AP. Slíbí během ní, že Británie pomůže s garancí bezpečnosti Ukrajiny po dalších sto let.
Britská vláda uvedla, že Starmer s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským podepíše smlouvu o „partnerství na sto let“ v oblasti obrany, vědy, energetiky a obchodu. Starmer v čele britské vlády stojí od loňského července. Na Ukrajinu jel předloni ještě jako lídr opozice. Od nástupu do premiérské funkce se Zelenským dvakrát jednal v Londýně.
Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Útok několika dronů dnes způsobil požár v ropném skladu ve Voroněžské oblasti. Uvedl to šéf regionu Alexandr Gusev. „Pád několika bezpilotních letounů v jednom z okresů regionu měl za následek požár na území ropného skladu,“ napsal Gusev na Telegramu. Útok se podle něj obešel bez zraněných.
Ruské ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvedlo, že jednotky protivzdušné obrany zničily za deset minut čtyři drony nad Voroněžskou oblastí a jeden nad Belgorodskou oblastí.

Rusko bude během jednání s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem požadovat, aby Ukrajina přetnula své vazby s NATO a stala se „neutrálním státem s regulovanou armádou“, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje.
Trump již dříve naznačil, že je připraven se po své inauguraci „velmi rychle“ setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, a dodal, že o to usiluje i Kreml. Trump opakovaně prohlásil, že má v plánu rychle ukončit válku na Ukrajině.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ukrajinská armáda nyní čítá 880 000 vojáků, kteří brání celou zemi proti 600 000 Rusů soustředěných v určitých oblastech. Na společné tiskové konferenci s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě Zelenskyj uvedl, že lokální koncentrace ruských vojsk vytváří početní výhodu pro okupanty.

Evropská unie zvažuje restrikce na dovoz ruského hliníku a postupné omezování dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Tato opatření by se podle zdrojů mohla stát součástí nového balíku sankcí na Rusko.
Zdroje uvedly, že návrhy na opatření v novém balíku zahrnují rovněž sankce na další lodě přepravující ruskou ropu a rozšíření kontroly exportu zboží používaného pro vojenské účely do Ruska. Podle zdrojů se zvažuje také odstřižení dalších bank od mezinárodního platebního systému SWIFT.

Kapacita ropovodu TAL se po pracích financovaných Českou republikou zvýší na 50 milionů tun ropy. Vloni ropovod přepravil 40 milionů tun ropy pocházejících především z Ázerbájdžánu, Kazachstánu a severní Afriky, uvedla na dotaz ČTK Paola Pasinová, mluvčí společnosti SIOT, správce ropovodu na italském území. Omezení podle ní nyní nepředstavuje kapacita přístavu Terstu, kde lodě ropu vykládají.
V loňském roce ropovod TAL přepravil 40,2 milionů tun ropy, což bylo nejvíce za posledních pět let. „Do České republiky jsme přepravili 3,8 milionu tun (ropy),“ uvedla Pasinová. S dokončením projektu TAL-PLUS, který financovala Česká republika, se přepravní kapacita navýší na 50,2 milionů tun ropy.

Volodymyr Zelenskyj dnes jednal také se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. Rovněž polský prezident podle serveru Wirtualna Polska na tiskové konferenci zmínil Volyň a pokračující jednání ohledně tohoto citlivého tématu. Zároveň podle agentury PAP řekl, že hlavními tématy jednání byl ukrajinský vstup do EU a NATO.
Bezpečnost Ukrajiny v podstatě mohou zaručit pouze země Severoatlantické aliance, řekl Duda. „Nejsilnější zárukou bezpečnosti pro Ukrajinu by bylo členství v NATO,“ uvedl Duda, podle něhož vstup země do aliance bude „pravděpodobně možný až po skončení války“, ale vyjádřil názor, že členské státy by měly Kyjevu udělit formální pozvánku. Počet zemí, které se k tomu staví kladně, podle něj roste.

Spotřebitelské ceny v Rusku se v loňském roce zvýšily o 9,52 procenta. Jejich růst tak zrychlil ze 7,42 procenta v předchozím roce. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad. Loňská inflace v Rusku byla čtvrtá nejvyšší za posledních 15 let, napsala agentura Reuters.
V roce 2022, kdy Rusko zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu, přesáhla inflace deset procent. Nad touho hranicí se nacházela rovněž během ekonomické krize v letech 2014 a 2015, která následovala po anexi ukrajinského Krymu.

Spojené státy dnes oznámily další balík sankcí namířených proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Jejich cílem je zabránit obcházení předchozích postihů uvalených Washingtonem. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž se USA v posledních dnech vlády prezidenta Joea Bidena snaží vyvinout větší tlak na Moskvu.
Americké ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že Washington uvaluje dodatečné sankce na téměř 100 subjektů již dříve zařazených na americký sankční seznam s cílem zvýšit riziko takzvaných sekundárních sankcí. Ty mají postihovat třetí strany podílející se na činnosti primárně sankcionovaných subjektů. Mezi bezmála stovkou těchto subjektů jsou ruské banky a společnosti působící v ruském energetickém sektoru.

Ukončení války Ruska proti Ukrajině bude vyžadovat ústupky na obou stranách, prohlásil dnes americký senátor Marco Rubio, kterého si nastupující prezident Donald Trump vybral jako budoucího ministra zahraničí. Informují o tom agentura Reuters nebo deník The New York Times (NYT). „Tenhle konflikt musí skončit,“ řekl Rubio před zahraničním výborem Senátu, který jeho nominaci na klíčovou vládní funkci posuzuje. „Bude to složitá práce,“ cituje jej Reuters.

Česká republika obdržela za rok 2024 kompenzaci za vojenský materiál dodaný Ukrajině z Evropského mírového nástroje (EPF) v celkové výši 372 milionů korun. Další kompenzace budou následovat v letošním roce. Na svém webu o tom dnes informovalo ministerstvo obrany. Celkem od roku 2022 ČR obdržela přes 730 milionů korun. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v prosinci uvedla, že od začátku ruské invaze poskytlo Česko napadené zemi nepotřebný vojenský materiál v hodnotě 7,3 miliardy korun.

Na Ukrajinu se už dostalo na 80 procent munice slíbené Kyjevu v rámci české iniciativy. Webu Jevropejska pravda to řekl v dnes zveřejněném rozhovoru ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Iniciativu označil za velmi užitečnou a České republice za ni poděkoval. Podle šéfa ukrajinské diplomacie bylo ke konci loňského roku do země, která se už téměř tři roky brání rozsáhlé ruské vojenské agresi, dodáno 520 000 dělostřeleckých granátů ráže 155 mm a významné množství nábojů dalších ráží.

Rusko plánovalo teroristické útoky proti leteckým společnostem nejen v Polsku, ale i po celém světě. Uvedl to polský premiér Donald Tusk po dnešním jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Varšavě. Vyzval civilizovaný svět ke společnému postupu. Kreml již dříve odmítl obvinění, že Rusko stálo za sabotážemi a žhářskými útoky v Evropě.
„Nebudu zabíhat do podrobností, mohu jen potvrdit opodstatněnost obav, že Rusko plánovalo teroristické útoky v letecké dopravě, a to nejen proti Polsku, ale proti aerolinkám po celém světě,“ prohlásil premiér.

Rusko a Ukrajina podnikly první výměnu zajatců v letošním roce. Domů se vrací 25 Rusů a 25 Ukrajinců, uvedlo ruské ministerstvo obrany a potvrdil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Výměnu zajatců zprostředkovaly podobně jako v předchozích případech Spojené arabské emiráty (SAE).
„Ukrajina neustále pracuje na návratu svých lidí domů. Nezastavíme se, dokud nepřivedeme zpět všechny naše lidi,“ napsal Zelenskyj na sociální síti Telegram. Mezi osvobozenými z ruského zajetí jsou podle něj jak vojáci, tak civilisté. „Mají vážná zranění a nemoci. Každý z nich dostane veškerou potřebnou péči,“ zdůraznil.

Ruština zůstává důležitým jazykem a její vymizení ze základních škol v Česku by nebylo šťastným krokem, domnívá se Anastasija Sokolova z brněnské pedagogické fakulty. Ministerstvo školství v úterý představilo nové rámcové vzdělávací programy (RVP). Jako druhý cizí jazyk už školy nebudou nabízet ruštinu, na výběr k angličtině zůstane němčina, španělština a francouzština.
„Budeme se ještě snažit to změnit. Budeme poukazovat na důležitost ruštiny. Pořád je to strategicky významný jazyk,“ řekla ČTK Sokolova, která působí jako vedoucí Katedry ruského jazyka a literatury Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Vypuštění ruštiny z RVP odbornici překvapilo, ještě během loňska se s ní mezi druhými jazyky počítalo.

Senátní výbor pro bezpečnost podpořil uzákonění neoprávněné činnosti pro cizí moc jako nového trestného činu. Na rozdíl od sociálního výboru dnes odmítl návrh senátorů z klubu ANO, aby se tato změna nestala součástí novely o prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Obdobně po dvouhodinovém projednávání neodmítl zpřísnění podmínky pro ruské žadatele o české občanství.
Samotnou novelu ani bezpečnostní výbor nedoporučil schválit, když pro byl pouze předseda senátorského klubu Starostů Jan Sobotka. Podpořil návrh Davida Šimka (KDU-ČSL), který ve shodě se sociálním výborem doporučil zrušit možnost vypsat pro děti ukrajinských uprchlíků zvláštní termín pro zápis do první třídy základních škol. Ústavně-právní výbor se na žádném doporučení neshodl. Senát bude o novele rozhodovat příští týden.

Slovenský premiér Robert Fico přicestuje do Moskvy s velkou delegací 9. května na oslavy 80. výročí sovětského vítězství ve druhé světové válce. Ruské agentuře TASS to řekl místopředseda slovenského parlamentu Tibor Gašpar. Oslavy Dne vítězství spočívají především ve vojenské přehlídce na moskevském Rudém náměstí před Kremlem, která bývá vnímána jako ukázka ruské vojenské moci. Rusko už třetím rokem vede válku proti Ukrajině, považovanou za nejkrvavější v Evropě od druhé světové války.
„Chceme přijet 9. května, bude to opravdu velká delegace. O tom jsme hovořili s předsedou Státní dumy (Vjačeslavem Volodinem). Premiér také přijede,“ řekl Gašpar, který je od neděle spolu s pěti dalšími slovenskými poslanci včetně dalšího místopředsedy Národní rady Slovenské republiky Andrejem Dankem na návštěvě v Moskvě. Gašpar je z Ficovy strany Směr-sociální demokracie.

Polské předsednictví bude pracovat na urychlení ukrajinské cesty do Evropské unie, uvedl dnes ve Varšavě polský premiér Donald Tusk po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Polsko, které nyní předsedá Radě EU, je jedním z hlavních spojenců Ukrajiny, která se již téměř tři roky brání ruské agresi. Ukrajinský prezident očekává, že i po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa příští týden budou USA pokračovat ve své podpoře Ukrajiny.
„Poláci pomáhají Ukrajině od prvního dne války a naše podpora bude pokračovat. Tato válka skončí, pro Ukrajinu a Západ vítězně, jsme si jistí, že tato agrese bude poražena,“ uvedl polský premiér na společné tiskové konferenci s ukrajinským vůdcem.

Podle profilu Obrany Ukrajiny na sociální síti X Německo poskytlo Ukrajině nový balíček pomoci, který obsahuje munici pro Leoparda 1, 20 nábojů MRAP, 14 tisíc nábojů 155mm, 19 tisíc nábojů 122mm a 11 tisíc nábojů 120mm do minometů. Dorazily také úderné drony, průzkumné drony a další bezpilotní letouny a útočné pušky.

Britská rozvědka tvrdí, že Rusko od začátku války na Ukrajině tvýšilo své úsilí o nátlak a kontrolu nad sdělovacími prostředky. Mnoho médií a novinářů tak třeba v roce 2024 vyfasovalo pokutu za to, že jsou „nežádoucí“. Informuje o tom server Ukrajinska pravda.
Britové se v analýze opírají o data mediální organizace Mediazon. Organizace mluví o postižených novinářích, kteří podle tajných služeb mají sloužit jako odstrašující příklad pro další redaktory a nezávislá média. „Ruské snahy o omezení nezávislých masmédií budou s největší pravděpodobností pokračovat po celou dobu konfliktu,“ uzavírají britští zpravodajští důstojníci.

Rusko je ochotné pomoci Vietnamu s rozvojem jaderné energetiky a poskytnout zemi ropu i zkapalněný zemní plyn (LNG). Obě země to dnes uvedly ve společném prohlášení. Vietnam chce mít svou první jadernou elektrárnu do konce tohoto desetiletí, informuje agentura Reuters.
Rusko v úterý podepsalo s Vietnamem dohodu o spolupráci v jaderné energetice a o několika společných projektech. Cílí na obnovu vietnamského jaderného programu, který byl roky pozastaven. Vietnamský premiér Pham Minh Chinh dnes řekl, že si přeje, aby první jaderná elektrárna v zemi byla postavena do roku 2030. Pro stavbu elektrárny v provincii Ninh Thuan v centrální části země už dříve Hanoj vybrala ruskou státní společnost Rosatom. Vietnam podle úřadů probíral stavbu malých, moderních jaderných reaktorů i s dalšími zeměmi včetně Jižní Koreje a Kanady.

Obyvatelé Kyjeva strávili noc v protileteckých krytech kvůli ruskému raketovému útoku. Mnozí se již běžně schovávali před ostřelováním ve stanicích metra. Snímky a videa z metra sdílí na sociální síti X ukrajinská TV Nexta.

Nové americké sankce na ruskou ropu by mohly výrazně narušit dodávky této suroviny z Ruska. V pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Prognózu dodávek z Ruska a z Íránu na tento měsíc ale IEA ponechala beze změny.
Plný dopad sankcí vyhlášených minulý týden v pátek je ale podle agentury stále nejasný. Agentura nicméně uvedla, že opatření Washingtonu by mohla vést ke zhoršení rovnováhy na trhu s ropou a pohonnými hmotami.

Ruské ministerstvo obrany podle agentur potvrdilo úder na ukrajinskou energetiku a tvrdilo, že ruská vojska úspěšně zasáhla všechny zamýšlené cíle. Ruské jednotky podle ministerstva také dobyly další vesnici, Ukrajinka, u Pokrovsku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. O dobytí této vsi informovala ukrajinská média na konci prosince.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země čelí takřka tři roky ruské invazi, dnes přicestoval do Polska. Uvedl to podle ukrajinských médií prezidentův mluvčí Serhij Nykyforov. Zelenskyj má ve Varšavě jednat s premiérem Donaldem Tuskem a se svým polským protějškem Andrzejem Dudou.
„Válka, zbraně, sankce, dějiny a oslabení ruské energetiky jako nástroje financování války,“ uvedl o tématech jednání šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak. „Všichni potřebují slabého (ruského prezidenta Vladimira) Putina a silnou Evropu,“ dodal.

Podle ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského odpálili Rusové během středečního rána více než 40 raket, včetně balistických. Nejméně 30 jich bylo zničeno, dodala hlava státu podle serveru Unian. „Další masivní ruský úder uprostřed zimy. Cíl pro Rusy zůstává stejný - náš energetický sektor a plynová infrastruktura, která zajišťuje lidem normální život,“ uvádí Zelenskyj.
V noci navíc měli okupanté na Ukrajinu zaútočit více jak 70 útočnými drony. „Díky našemu systému protivzdušné obrany všechny jednotky udržují náš energetický systém funkční,“ zmínil Zelenskyj.

K dnešnímu dni Rusko od počátku invaze přišlo o 812 tisíc vojáků. Ztráty vypočítávají ozbrojené složky Ukrajiny. Podle jejich informací také Rusko přišlo o 369 letadel, 331 helikoptér a o téměř 34 tisíc vozidel. Desetitisícové ztráty počítají také u dronů či u raketových systémů.

Rusko dnes uskutečnilo masivní letecký útok na Ukrajinu, který ji donutil k preventivnímu přerušení dodávek elektřiny v několika oblastech. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informovala agentura AP.
„Nepřítel pokračuje v terorizování Ukrajinců,“ napsal na facebooku ukrajinský ministr pro energetiku Herman Haluščenko a vyzval občany, aby během útoku zůstali v krytech. Společnost Ukrenerho, provozovatel ukrajinské rozvodné sítě, informovala o výpadcích elektřiny v Charkovské, Sumské, Poltavské, Záporožské, Dněpropetrovské a Kirovohradské oblasti.

Česká policie vyšetřuje 9 případů porušování sankcí proti Rusku. Týkají se vývozu luxusního zboží a chemických látek, řekla Aktuálně.cz žalobkyně Lenka Bradáčová.

Dobrý den. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštíví Varšavu. Podle agentury Reuters to oznámil úřad polského premiéra Donalda Tuska. Podrobnosti k cestě do polské metropole Reuters neuvedl. Tusk v poslední době opakovaně naléhá na západní představitele, že Ukrajina nyní více než kdykoli dříve potřebuje podporu. Stejné výzvy činí i Zelenskyj, neboť ukrajinská armáda poslední měsíce ustupuje před ruskými silami.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Velení ukrajinské armády od loňského roku hromadně přesouvá z letectva k pozemním silám vojenský personál, aby doplnil bojové brigády, napsal dnes server Ukrajinska pravda s odvoláním na leteckého technika Vitalije Horževského a nejmenovaného důstojníka vzdušných sil. Generální štáb mezitím uvedl, že neplánuje přesun nedostatkových specialistů, kteří obsluhují letadla. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj večer řekl, že požádal velitele letectva, aby vše vyjasnil a nesnižoval počet odborníků, které vzdušné síly potřebují.

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedla ukrajinská armáda.

Německý ministr obrany dnes v Kyjevě hovořil o pokračujícím jednání v německé vládě ohledně nového balíku pomoci. „Je to otázka prostředků, které (v rozpočtu) nejsou. Je to fiskální problém rozpočtu a my ho potřebujeme vyřešit, snažíme se najít řešení,“ uvedl Pistorius.
Časopis Der Spiegel minulý týden napsal, že německá ministerstva zahraničí a obrany připravila balík v hodnotě zhruba tří miliard eur. Jeho schválení před únorovými parlamentními volbami ale podle magazínu zablokoval kancléř Olaf Scholz, který se obává, že by tím mohl odradit některé voliče sociální demokracie (SPD).
Pistorius v neděli v rozhovoru s listem Tagesspiegel odmítl, že by novou pomoc kancléř blokoval. Podle něj je třeba o balíku ještě jednat. Za Scholzova vládnutí se po počátečním váhání z Německa stal v objemu vojenské pomoci druhý největší podporovatel Ukrajiny po Spojených státech. Zároveň ale Scholz zdůrazňuje, že Berlín musí postupovat uvážlivě, aby se nestal přímým účastníkem bojů na Ukrajině.
„Chci zdůraznit, že bez ohledu na to, kdo bude vládnout po 23. únoru, podpora Německa Ukrajině zůstane spolehlivá, silná a rozhodná,“ řekl dnes Pistorius.

Společnost Metinvest dnes kvůli zhoršující se bezpečnosti a nedostatku elektrické energie oznámila přerušení prací v uhelném dole u východoukrajinského města Pokrovsk, ke kterému se blíží ruská invazní vojska. Agentura Reuters informovala o zastavení těžby už v pondělí a upozornila, že se jedná o jediný ukrajinský důl na koksovatelné uhlí, jenž zásobuje ocelářský průmysl země.
Ruská armáda o důležitý logistický uzel Pokrovsk v Doněcké oblasti usiluje už dlouho a postupně se k němu přibližuje. Podle analytického projektu DeepState, jenž má blízko k ukrajinské armádě, jsou ruští vojáci zhruba dva kilometry od jedné ze šachet dolu.

Německo poskytlo Ukrajině za ruské vojenské agrese přibližně 16 procent z veškeré mezinárodní pomoci. Podle agentury Ukrinform to dnes při setkání s německým ministrem obrany Borisem Pistoriusem v Kyjevě řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Jsme velmi vděčni za pomoc Německa Ukrajině. Od začátku plnohodnotné invaze Německo Ukrajině pomáhá. Jeho příspěvek tvoří kolem 16 procent veškeré pomoci, kterou Ukrajina obdržela. To je velmi významné číslo,“ uvedl Zelenskyj, který děkoval Německu i za pomoc při ochraně ukrajinského nebe před ruskými vzdušnými útoky v podobě poskytnutých systémů Patriot nebo Iris-T. „Německo poskytlo jeden z největších příspěvků do budování ukrajinského systému protivzdušné obrany,“ řekl prezident.

„Místopředseda slovenského parlamentu Danko se sešel s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Mluvili o ekonomické spolupráci či válce na Ukrajině,“ píše ruská tisková agentura TASS.
„Jsme první delegací z Unie, se kterou může Ruská federace konečně navázat diplomatické vztahy,“ uvedl na síti X Danko. Podle něj nabízí rozvoj rusko-slovenských vztahů nové obchodní možnosti. „Ministr zahraničí Sergej Lavrov i předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková se shodli na tom, že obchodovat je možné pouze s těmi, kteří jsou ochotni zasednout k jednacímu stolu“, dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil na síti X další video z výslechu zajatého severokorejského vojáka. Zajatec mimo jiné uvádí, že před nasazením netušil nic o Rusku nebo Ukrajině a tamním způsobu života. Ukrajinské vojáky prý měli rozlišovat od civilistů pomocí kartiček, které měli lidem nabízet. „Kdo vybral ten s obrázkem domu, měl být považován za civilistu a propuštěn, kdo vybral ten se zbraní, měl být zajat,“ tvrdí na videu Severokorejec.
„Svět se dozví celou pravdu o tom, jak Rusko zneužívá tyto chlapce, kteří vyrostli v naprostém informačním vakuu, naprosto neznalí Ukrajiny, a kteří jsou Ruskem využíváni pouze k prodloužení a eskalaci této války,“ napsala hlava ukrajinského státu.

V Saratovské oblasti byl zaveden nouzový režim meziobecní úrovně k likvidaci požáru v Engelsu, kde došlo ke škodám po útoku bezpilotního letounu, uvedl tamní gubernátor Roman Busargin. V ruském městě Engels Ukrajinci podle svých slov zasáhli sklad ropy. Mělo jít o součást útoku na vojenskou infrastrukturu Ruska, který ukrajinský generální štáb označil za největší v historii tohoto konfliktu.

Ukrajinské ministerstvo obrany na sociální síti X upřesnilo některé cíle dnešního největšího vzdušného úderu na vojenskou infrastrukturu Ruska.
„Mezi cíli jsou mimo jiné: Sklad ropy v Engelsu v Saratovské oblasti. Brjanský chemický závod ve městě Selco. Tento závod vyrábí munici pro dělostřelectvo, odpalovací systémy vícenásobných raket, letectvo, strojírenská zařízení a komponenty pro řízené střely Kh-59. A ropná rafinerie a závod Kazanorgsintez v Saratově,“ uvedlo.
„Ničení ruských vojenských zařízení pokračuje. Sláva Ukrajině!“ uzavřel úřad.

Obyvatelé zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, si váží práce Ukrajinců, ale nepodporují rychlé přijetí Ukrajiny do Evropské unie. O poznatcích z průzkumu profesora Piotra Dlugosze z krakovské univerzity UKEN dnes napsal polský list Rzeczpospolita.
Tento průzkum podle deníku ukazuje, že ve všech zemích V4 je všeobecně přijímáno poskytování humanitární pomoci Ukrajině, ale přítomnost samých Ukrajinců je vnímána negativně. Polsko se v této souvislosti odlišuje nejvyšší úrovní sympatií vůči Ukrajincům, jakkoli si Poláci uvědomují zápory masové přítomnosti uprchlíků v zemi.

Koalice má v Senátu potíže s prosazením trestnosti neoprávněné činnosti pro cizí moc. Ústavně-právní výbor nepodpořil a pouze o jeden hlas nenavrhl zrušení této změny, kterou by měla přinést novela o prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Výbor pro sociální politiku úpravu podle senátorky Daniely Kovářové (nezávislá) odmítl. Senát by měl o novele rozhodovat příští středu, předtím ji ještě projedná bezpečnostní výbor.
Sporné ustanovení je podle kritiků formulováno příliš obecně a je zneužitelné. Navíc s novelou přímo nesouvisí, a je podle nich proto ústavně nepřípustným přílepkem. Proti novému trestnému činu se postavily nejen obě zástupkyně opozice, ale také předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09 a místopředseda senátního ústavně-právního výboru Michael Canov (SLK).

Česká republika je nově připravená přejít v případě výpadků ruské ropy z ropovodu Družba na plné zásobování ropou západní cestou ropovody TAL a IKL.Technologické úpravy pro rozšíření italského ropovodu TAL jsou hotové a technologie je funkční. Nyní pokračují testy a certifikace.
Nadále platí, že se má Česko od ruské ropy odstřihnout v polovině letošního roku, jak vláda oznámila loni v červnu. Kapacita západních ropovodů dosáhne až osmi milionů tun ropy ročně, což zcela pokryje spotřebu rafinerií v Česku. Novinářům to dnes řekli premiér Petr Fiala (ODS) a generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves.

Soud v Moskvě uložil americké technologické společnosti Google pokutu přes osm miliard rublů (1,92 miliardy korun) za to, že se nepodřídila předchozímu peněžitému trestu. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na vyjádření soudu.
Google, podobně jako jiné západní společnosti, z Ruska odešel poté, co ruská vojska v únoru 2022 v plném rozsahu vpadla na Ukrajinu. Soud uvedl, že Google byl uznán vinným z vyhýbání se výkonu správního trestu, a proto mu byla vyměřena nová pokuta ve výši 8,008.684.193 rublů a 68 kopějek, uvedla tisková služba soudu.

Ukrajinské ozbrojené síly dnes uvedly, že v noci na dnešek uskutečnily svůj dosud největší vzdušný útok na Rusko. Zasaženy byly podle sdělení cíle ve vzdálenosti 200 až 1100 kilometrů od ukrajinských hranic, a to v Brjanské, Saratovské a Tulské oblasti, ale také v Tatarstánu. O rozsáhlém útoku i jím způsobených škodách v průběhu dne informovaly také ruské zdroje.

Slováci ani po částečném obnovení činnosti některých pracovišť katastru, jehož informační systém před více než týdnem zasáhl kybernetický útok, nevyřídí některé praktické záležitosti. Zástupci geodetů dnes upozornili, že nadále nelze vyhotovovat dokumenty potřebné ke kolaudaci staveb. Lidé na sociálních sítích i opozice tvrdili, že na otevřených úřadech katastru funguje jen podatelna.
Slovenské ministerstvo vnitra i úřad geodezie, kartografie a katastru (ÚGKK) už předem oznámily, že katastrální odbory budou prozatím pracovat jen v omezeném režimu. Zájemci také nemají přístup například k elektronickému systému s údaji z katastru nemovitostí.

Země NATO si v Baltském moři vyhrazují právo zakročit proti jakémukoli plavidlu, které je podezřelé z obcházení sankcí nebo představuje hrozbu. Lídři zemí kolem Baltského moře to dnes uvedli ve společném prohlášení po setkání v Helsinkách. Generální tajemník NATO Mark Rutte po schůzce oznámil novou operaci zaměřenou mimo jiné na ochranu podmořských kabelů v Baltském moři. Rutte řekl, že nová alianční aktivita v Baltském moři ponese označení Baltská stráž (Baltic Sentry), uvedla agentura AP.
Rutte podle agentury Reuters řekl, že aliance zřídí baltské centrum, jehož součástí budou vojenské lodě, hlídkové letouny či menší čluny a námořní drony, které budou provádět „rozšířený průzkum a odstrašení“. Je důvod k vážnému znepokojení a ochrana infrastruktury má pro země NATO nejvyšší důležitost, zdůraznil Rutte. Potenciální hrozby vůči této infrastruktuře podle něj budou mít důsledky. Rutte ujistil, že NATO bude spolupracovat s provozovateli podmořské infrastruktury na její lepší ochraně.

Opozice na Slovensku navrhne ve sněmovně vyslovení nedůvěry kabinetu čtyřnásobného premiéra Roberta Fica. Na společné tiskové konferenci lídrů opozičních stran to dnes řekl šéf hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka. Opozice však nemá ve sněmovně dostatek hlasů na odvolání vlády, která nastoupila do úřadu předloni v říjnu.
„Slovensko se propadá. Jsme chudší než drtivá většina jiných evropských států. Máme horší zdravotnictví, horší vzdělání, horší infrastrukturu. Je to zodpovědnost Roberta Fica,“ uvedl Šimečka, který také kritizoval prosincovou schůzku Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož země v únoru 2022 vojensky napadla Ukrajinu. Podle opozice Fico selhává při vládnutí a v zahraničí dělá Slovensku ostudu.

Rusko bude čekat konkrétní iniciativy od Spojených států, včetně schůzky na nejvyšší úrovni. Počká si také na stanovisko zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně Ukrajiny, až se ujme funkce. Uvedl to dnes podle tiskových agentur ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rovněž řekl, že Rusko je připraveno jednat o bezpečnostních zárukách „pro zemi, která se nyní nazývá Ukrajina, anebo pro část této země“.
Kreml se v pondělí vyjádřil, že otázka bezpečnostních záruk pro obě znepřátelené strany, Rusko a Ukrajinu, by měla být nedílnou součástí jakékoliv možného urovnání konfliktu, připomněla agentura Reuters.

Dvě německé opoziční strany dnes uvedly, že jsou připraveny podpořit nový balík vojenské pomoci Ukrajině, jehož schválení údajně blokuje kancléř Olaf Scholz. Časopis Der Spiegel minulý týden napsal, že ministerstva zahraničí a obrany připravila balík v hodnotě zhruba tří miliard eur (75 miliard Kč). Jeho schválení před únorovými parlamentními volbami podle magazínu ale zablokoval Scholz, který se bojí, že by tím mohl odradit některé voliče sociální demokracie (SPD).
„Už v listopadu jsme avizovali, že jsme připraveni podpořit balík ve výši tří miliard eur na dodatečnou pomoc Ukrajině,“ uvedl předseda Svobodné demokratické strany (FDP) Christian Lindner v rozhovoru s mediální skupinou Bayern. S financováním by podle něj nebyl problém, nemusela by se kvůli tomu porušit ani ústavně zakotvená dluhová brzda.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes podle médií obvinil Spojené státy, že se kvůli potlačení konkurence snaží přimět Ukrajinu, aby vyřadila z provozu plynovod TurkStream. Tím ještě proudí ruský plyn do Evropy. Na kompresorovou stanici plynovodu v pondělí zaútočily ukrajinské drony.
„Spojené státy nechtějí žádného konkurenta v žádné oblasti, počínaje energetikou, kde bez váhání schvalují teroristické akce ničící základy ekonomické prosperity Evropské unie. Podněcují své ukrajinské klienty, aby po plynovodech Nord Stream vyřadily z provozu i TurkStream,“ prohlásil ruský ministr na tiskové konferenci podle agentury TASS.

Nadnárodní podniky sídlící v členských státech Evropské unie v roce 2023 zaplatily v Rusku na dani z příjmu zhruba tři miliardy dolarů (téměř 74 miliard Kč). Uvádí to studie, kterou tento týden zveřejnila organizace B4Ukraine. Od amerických podniků Rusko podle studie předloni na dani ze zisku obdrželo zhruba 1,2 miliardy dolarů.
„Navzdory rozsáhlým ruským zvěrstvům a více než 150.000 zdokumentovaných válečných zločinů na Ukrajině působí nadále v Rusku příliš mnoho západních podniků, což podporuje jeho válečnou ekonomiku,“ uvedla organizace B4Ukraine. „Je načase, aby odešly,“ dodala.

Slovenský premiér Robert Fico nepojede v pátek do Kyjeva, aby jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o tranzitu zemního plynu. Ruské státní agentuře TASS to řekl místopředseda slovenského parlamentu Tibor Gašpar, který je od neděle spolu s pěti dalšími slovenskými poslanci včetně dalšího místopředsedy Národní rady SR Andrejem Dankem na návštěvě v Moskvě.
„Premiér Fico včera (v pondělí) zveřejnil otevřený dopis Zelenskému a pozval jej na jednání. Zelenskyj odvětil, že má přijet v pátek do Kyjeva. To není možné. Myslím, že se to nestane,“ řekl Gašpar, který je z Ficovy strany Směr-sociální demokracie.

Ruské útoky proti Ukrajině zabily během uplynulého dne nejméně dva lidi a zranily 19 osob, včetně dětí, informovaly regionální úřady. V Doněcké oblasti byli v důsledku ruských útoků zabiti dva lidé a další dva zraněni, informoval gubernátor Vadym Filaškin na svém kanálu Telegram.
Devět lidí bylo zraněno v důsledku útoků ruské armády na město Cherson a 33 dalších regionálních sídel, informoval gubernátor Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin. Při ruském útoku v Dněpropetrovské oblasti byli zraněni tři lidé, včetně 14leté dívky, informoval gubernátor Serhij Lysak. Dvě dospělé oběti byly hospitalizovány se středně těžkými zraněními.
👍 👍 👍