Ruský generál (†59) zemřel při výbuchu auta u Moskvy! Pomáhal plánovat operace na Ukrajině
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské internetové zpravodajské kanály. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
Obětí se stal devětapadesátiletý generál Jaroslav Moskalik, tvrdí zpravodajský kanál Baza, pokládaný za blízký tajným službám. Nálož v zaparkovaném voze Volkswagen Golf vybuchla v 10:40 (09:40 SELČ), když generál procházel okolo auta. Výbuch jej odhodil do vzdálenosti několika metrů.
Soudě podle snímků z místa činu byla nálož opatřena dalšími prvky pro zvýšení smrticího účinku, napsala Baza. Dodala, že generál byl podle údajů z roku 2021 zástupcem náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu.
„Otázka zní, jak ukončit válku ve středu Evropy a světa. Tak mnoho obětí vidíme každý den. Dnes byl dokonce zabit ruský generál v důsledku teroristického útoku v Moskvě,“ řekla mluvčí Zacharovová podle agentury TASS.
Účastnil se plánování operací proti Ukrajině
Balašicha leží asi 25 kilometrů východně od centra Moskvy, za okružní dálnicí okolo ruské metropole. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal před více než třemi lety vpád ruských vojsk do sousední země na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Purtina.
Správa, ve které pracoval Moskalik, je hlavním článkem plánování operací proti Ukrajině, poznamenal server Ukrajinska pravda. Do hodnosti generálporučíka povýšil Moskalika v roce 2021 ruský prezident Vladimir Putin, připomněl server BBC News.
Dříve se v ruských médiích objevila verze, že v autě vybuchla plynová nádrž a exploze zabila náhodného kolemjdoucího. Deník Kommersant na svém webu píše, že mohli zahynout dva lidé: řidič auta a cestující, který právě vystupoval z vozu.
U Moskvy byl zlikvidován špičkový ruský generál, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na Bazu a připomněl, že nejde o první případ svého druhu. Loni v prosinci zahynul při atentátu v Moskvě náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov a jeho asistent. Ukrajina o den dříve oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů. Za generálovou smrtí stála ukrajinská tajná služba SBU, dodal portál.
Moskalik se v roce 2015 zúčastnil jednání s Ukrajinou. V roce 2022 v zájmu svého syna vysoudil na ministerstvu obrany byt v domě ve městě Balašicha, u kterého dnes zahynul, poznamenal server The Moscow Times s odvoláním na informace ze sociálních sítí.
Dodal, že auto, které dnes vyletělo do povětří, od konce ledna přinejmenším třikrát změnilo majitele: nejprve jej pětatřicetiletá Margarita přepsala na ázerbájdžánského občana, který jej vzápětí prodal šestadvacetiletému Andrejovi, a od něj vůz koupil čtyřicetiletý Ihnat, narozený v ukrajinském městě Sumy.

Musíme předpokládat, že incidenty v Baltském moři jsou součástí hybridní strategie, která ohrožuje evropské země. Řekl to dnes podle agentury Reuters německý kancléř Olaf Scholz v Helsinkách před jednáním lídrů členských zemí NATO sousedících s Baltským mořem. Pobaltské a skandinávské státy v posledních týdnech zavedly zvýšená bezpečnostní opatření na ochranu podmořských kabelů, z nichž několik bylo poškozeno.
Scholz při příjezdu na helsinskou schůzku vyzval dotyčné země ke koordinaci a rychlému jednání v Baltském moři. Podle agentury Reuters oznámil, že Německo se bude podílet na monitorování Baltského moře.

Německý ministr obrany Boris Pistorius dnes přicestoval do Kyjeva. S ukrajinskými představiteli bude jednat o další vojenské pomoci a o situaci na bojišti, uvedla agentura DPA. Ukrajina, která se již téměř tři roky brání agresi Ruska, čelila i v noci na dnešek náletům ruských dronů: 58 z 80 dronů protivzdušná obrana sestřelila, dalších 21 se zřítilo, aniž by zasáhly své cíle, oznámilo ukrajinské letectvo na sociální síti.
„Je pro mě důležité touto cestou ukázat, že nadále aktivně podporujeme Ukrajinu,“ řekl Pistorius německé tiskové agentuře v Kyjevě. „Je to signál, že Německo jako největší země NATO v Evropě stojí na straně Ukrajiny. Nikoliv samo, ale s mnoha dalšími spojenci,“ dodal.

Obrazem: První fotbalový turnaj pro válečné veterány s amputovanými končetinami v Kyjevě

Zvolený americký prezident Donald Trump 13. ledna prohlásil, že se hodlá „velice brzy“ setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dodal, že ruský vůdce se „chce setkat také“. V rozhovoru pro Newsmax Trump uvedl, že Putin touží po schůzce, protože válka „pro něj také nedopadla dobře“.
„Vím, že se chce setkat, a setkám se s ním velmi rychle,“ řekl zvolený prezident a dodal, že setkání se musí uskutečnit po jeho inauguraci. Trump rovněž poznamenal, že Ukrajina je „decimována“, zatímco umírá mnoho ruských i ukrajinských vojáků.

Finští vyšetřovatelé tvrdí, že posádka ropného tankeru obviněná z poškození elektrických a komunikačních kabelů v Baltském moři se chystala poničit další infrastrukturu. Minulý měsíc finské úřady provedly prohlídku ropného tankeru Eagle S, který je údajně součástí takzvané „stínové flotily“ Moskvy.
Od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 se země v okolí Baltského moře potýkají s četnými narušeními energetických kabelů, telekomunikačních spojení a plynovodů. Členské státy NATO z oblasti Baltského moře se mají 14. ledna sejít v Helsinkách, aby projednaly kolektivní opatření proti těmto hrozbám.

Na předměstí Kazaně po náletu dronů vzplála nádrž s plynem, ale požár hasiči již uhasili a nikdo nebyl zraněn, tvrdí regionální úřady v ruském Tatarstánu podle BBC. Dříve místní list Večernaja Kazaň napsal, že ukrajinský dron zasáhl nikoliv chemický závod Kazaňorgsintez, jak tvrdily četné ruské zdroje, ale pouze sklad zkapalněných plynů, nacházející se vedle chemičky.

V ruském městě Engels, kde se nachází základna ruských strategických jaderných bombardérů, dron poškodil blíže neurčený průmyslový podnik, uvedl bez dalších podrobností gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin. Dodal, že výuka ve školách ve městech Engels a Saratov bude probíhat distančně.
V Saratovu, Kazani, Penze a Uljanovsku byla zavedena omezení letového provozu, uvedl ruský letecký regulátor.

Dobrý den. Ukrajina v noci na dnešek masivně zaútočila na několik ruských regionů kombinací dronů a amerických střel ATACMS, informovala agentura Reuters s odvoláním na ruské telegramové kanály a proruské válečné bloggery. Telegramový kanál Shot napsal, že ruská protivzdušná obrana sestřelila přes 200 ukrajinských dronů a pět raket ATACMS.

Prezident Volodomyr Zelenskyj hovořil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Hovořili mimo jiné o situaci na bojišti a o postupu ukrajinských sil v operaci Kursk. Zelenskyj uvedl, že poděkoval svému protějšku za neochvějnou pomoc jeho země, která přibližuje Evropu k trvalému míru. „Dohodli jsme se také na úzké spolupráci s klíčovými spojenci na dosažení míru a rozvoji účinných bezpečnostních záruk. Jako jednu takovou záruku jsme diskutovali o francouzské iniciativě rozmístit vojenské kontingenty na Ukrajině,“ dodal Zelenskyj na sociální síti X.

Deset členských zemí EU, včetně České republiky, vyzvalo Evropskou unii, aby zavedla úplný zákaz dovozu plynu a rovněž zkapalněného plynu (LNG) z Ruska. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dokument, který má k dispozici. V rámci sedmadvacítky se nyní debatuje o již šestnáctém balíčku sankcí proti Rusku kvůli jeho útočné válce proti Ukrajině a právě zákaz dovozu ruského LNG by podle informací ČTK mohl být jeho součástí.

V Donětském regionu po komunikacích projíždějí ukrajinští vojáci a snaží se likvidovat nebezpečnou munici.

Lídři Evropské unie, Británie a generální tajemník NATO Mark Rutte budou na mimořádném setkání jednat o evropské obraně, uvedl předseda Evropské rady António Costa v tiskové zprávě. Schůze se uskuteční 3. února, dva týdny po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta 20. ledna.
„Domnívám se, že hodnotíme hrozby, kterým Evropa čelí, podobně,“ napsal Costa ve zvacím dopise vysokým představitelům. Zmiňuje v něm především ruskou agresi vůči Ukrajině a situaci na Blízkém východě.

Slovenský premiér Robert Fico pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na jednání o tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu, který Kyjev po vypršení platnosti příslušné dohody s ruskou stranou zastavil na začátku letošního roku. Fico to napsal v otevřeném dopise Zelenskému. Ukrajinský prezident pak na síti X vyzval Fica, aby v pátek přijel do Kyjeva. Dříve Fico Zelenského opakovaně kritizoval za neprodloužení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu. Východnímu sousedovi pohrozil odvetnými opatřeními včetně zastavení pomoci Ukrajině a vetem při hlasování v EU v případě, že se situace nevyřeší.

Evropané musí více investovat do obrany a podporovat Ukrajinu, řekl dnes při debatě v Evropském parlamentu nový generální tajemník NATO Mark Rutte. Evropská unie a Severoatlantická aliance se podle něj musí doplňovat, nikoli dublovat. Šéf NATO se dnes v Bruselu poprvé setkal s europoslanci z Výboru pro zahraniční věci (AFET) a podvýboru pro bezpečnost a obranu (SEDE).
„Myslím si, že posílení spolupráce mezi Evropskou unií a NATO je v těchto nebezpečných časech nezbytné,“ uvedl Rutte a zmínil zejména destabilizační kampaň, kterou podle něj proti Evropě vede Rusko. „Sabotáže, kybernetické útoky, instrumentalizace migrace. Naše země jsou cílem nepřátelských kroků a nestojí za nimi jen Rusko, na své straně má i Čínu, Severní Koreu a Írán,“ dodal šéf NATO.

ExPro:Tranzit ruské ropy přes Ukrajinu loni klesl, tok do ČR se snížil o třetinu
Tranzit ruské ropy přes Ukrajinu do Evropy jižní větví ropovodu Družba vloni klesl o 16 procent na zhruba 11,36 milionu tun. Dostal se tak na nejnižší úroveň nejméně od roku 2014 a pravděpodobně byl nejnižší od roku 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost. Dodávky ropovodem Družba do České republiky klesly o více než třetinu. Uvedla to dnes poradenská společnost ExPro, která se zabývá ukrajinským energetickým sektorem.

Nové americké sankce na ruský energetický sektor podle analytiků zvýší ceny ropy a možná i zemního plynu na trhu. To se nejspíš dotkne i České republiky. Naopak přerušení dodávek energetických surovin do tuzemska podle odborníků nehrozí. Vyplývá to z komentářů analytiků a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které oslovila ČTK.
Vláda končícího amerického prezidenta Joea Bidena v závěru minulého týdne uvalila další sankce na ruský energetický sektor, který podle Washingtonu poskytuje Moskvě největší zdroj financování agrese proti Ukrajině. Postihy se vztahují na velké ruské ropné společnosti, stejně jako na takzvanou stínovou flotilu tankerů přepravujících ruskou ropu.

Slovenský premiér Robert Fico pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na jednání o tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu, který Kyjev po vypršení platnosti příslušné dohody s ruskou stranou zastavil na začátku letošního roku. Fico to napsal v otevřeném dopise Zelenskému, který dnes ČTK poskytl úřad slovenské vlády. Dříve Fico Zelenského opakovaně kritizoval za neprodloužení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu. Východnímu sousedovi pohrozil odvetnými opatřeními včetně zastavení pomoci Ukrajině a vetem při hlasování v EU v případě, že se situace nevyřeší.
Fico by uvítal jednání se Zelenským v co nejbližší době, schůzka by se podle něj mohla uskutečnit na Slovensku, blízko hranic s Ukrajinou, která se již téměř tři roky brání ruské vojenské invazi.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes odmítl návrh nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby země Severoatlantické aliance vydávaly na obranu pět procent svého hrubého domácího produktu (HDP). Učinil tak na mítinku v Bielefeldu, kterým zahájil své předvolební turné po Německu. Berlín loni poprvé dosáhl ve vojenských výdajích dvouprocentního cíle HDP.
„Pět procent by bylo přes 200 miliard eur ročně, ve spolkovém rozpočtu není ani 500 miliard,“ řekl Scholz, který vede do voleb sociální demokracii (SPD). „To by pak šlo jen s masivním zvyšováním daní nebo s masivními úsporami u mnoha věcí, které jsou pro nás důležité,“ dodal.

Bývalý český voják Filip Siman, který se po ruské invazi přidal k ukrajinským dobrovolníkům, si odpyká osm let vězení za to, že při válečných operacích raboval. Původní uložený trest mu dnes o rok zvýšil odvolací pražský vrchní soud. Muže na základě odvolání státního zástupce uznal vinným nejen z plenění, ale také ze služby v cizích ozbrojených silách. To, že český občan slouží ve spřátelené armádě cizího státu, podle soudu neznamená, že nelze vyvozovat jeho trestní odpovědnost za tento přečin.
Siman odcestoval na Ukrajinu v březnu 2022, prodělal tam základní výcvik a nechal se vyzbrojit. Se skupinou dobrovolníků, které velel, se následně přesunul do měst Irpiň a Buča. Tam měl za úkol hlídkovat v zákopech a provádět takzvané začišťovací operace. Podle rozsudku se při plnění rozkazů i ve svém volnu zmocnil věcí jak padlých vojáků, tak i civilních obyvatel – například prstenu, dalších šperků, investičních slitků zlata i stříbra či hotovosti. V dubnu 2022 Simana zadržela ukrajinská armáda, následně odcestoval zpátky do vlasti.

Slovenská parlamentní delegace znovu navštíví Rusko, prohlásil místopředseda Národní rady SR Andrej Danko po jednání v Moskvě s předsedou Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslavem Volodinem. Ten pozval slovenské zákonodárce na květnové oslavy sovětského vítězství ve druhé světové válce a jiné akce. Další místopředseda slovenského parlamentu Tibor Gašpar podle agentury TASS označil návštěvu slovenských vládních poslanců v ruské metropoli za signál, že je nezbytné Moskvě naslouchat.
„Říkáme opozici, že pokud mají tak dobré vztahy ve Spojených státech tak jako my v Ruské federaci, tak ať klidně navštěvují Spojené státy americké, Afriku i jakékoliv jiné státy. Na našich vztazích (s Ruskem) je možné stavět,“ vzkázal Danko domácím kritikům cest do Ruska, které již téměř tři roky vede válku proti sousední Ukrajině.

Bavorský zemský kriminální úřad (LKA) zahájil vyšetřování opakovaných nelegálních přeletů dronů nad vojenskými objekty. S žádostí o pomoc se dnes obrátil na veřejnost a uvedl, že v souvislosti s ruskou útočnou válkou proti Ukrajině nevylučuje špionáž.

Evropská unie poskytne Ukrajině další humanitární pomoc v hodnotě 148 milionů eur (3,7 miliardy Kč). Informovala o tom dnes Evropská komise. Eurokomisařka pro krizové řízení Hadja Lahbibová dnes rovněž dorazí do Kyjeva, kde bude jednat s ukrajinskými vůdci včetně prezidenta Volodymyra Zelenského. Celkem 140 milionů z nové pomoci je určeno na humanitární projekty přímo na Ukrajině, osm milionů pak bude směřovat na podporu ukrajinských uprchlíků v Moldavsku.
„Ruská útočná válka nadále ničí Ukrajinu a naléhavou pomoc v zemi potřebuje přibližně 12,7 milionu lidí,“ uvedla Evropská komise ve svém prohlášení. Důležité podle ní je, aby se pomoc dostala k nejzranitelnějšímu obyvatelstvu Ukrajiny. „Nové finanční prostředky ve výši 148 milionů eur budou nadále podporovat životně důležitou humanitární pomoc na Ukrajině i v Moldavsku a navýší celkovou hodnotu humanitární pomoci dosud přidělené Evropskou komisí na více než 1,1 miliardy eur,“ dodala unijní exekutiva.

Ve Lvově na západě Ukrajiny dnes začal soud s obžalovaným z vraždy ukrajinské političky a jazykovědkyně Iryny Farionové, známé radikálním prosazováním ukrajinštiny v zemi, ve které část obyvatel hovoří rusky. V soudní síni je jak obžalovaný Vjačeslav Zinčenko, tak dcera Farionové Sofija. Ta podle svého právního zástupce požaduje od obžalovaného 15 milionů hřiven (asi 8,7 milionu Kč) jako odškodnění za morální újmu, napsala agentura Interfax-Ukrajina.

Konkrétní přípravy na případnou schůzku mezi šéfem Kremlu Vladimirem Putinem a příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem nezačaly, řekl dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentur. Kontakty mezi prezidenty obou zemí by podle něho byly potřebné a užitečné.
Peskov řekl, že různé země nabízejí, že by takovou schůzku mohly uspořádat, „ale zatím je předčasné o tom mluvit, zatím se nic nepřipravuje“. V uplynulých dnech zorganizování takového summitu nabízelo Švýcarsko a Srbsko, píše agentura Interfax.

Soud na Sibiři poslal na devět let do trestanecké kolonie s přísným režimem muže, který finančně podporoval ukrajinskou armádu. Podle rozsudku, o kterém dnes informují ruská média s odvoláním na tajnou službu FSB, se dopustil vlastizrady.
FSB, která vyšetřuje také závažné trestné činy, Sergeje Lošakova žijícího ve městě Surgut označila za „odpůrce vnitřní i zahraniční politiky Ruské federace“. Podle ní si s neznámým člověkem psal prostřednictvím telegramu a posílal peníze ukrajinské armádě. O jakou částku šlo, není jasné.
Po odpykání devíti let v trestanecké kolonii Lošakova čeká ještě jeden rok omezené svobody, rozhodl soud v Chanty-Mansijsku.

Počet kybernetických incidentů v Česku byl loni znovu rekordní. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jich eviduje 268. Meziročně je to o šest víc. Dlouhodobý trend tak zůstává vzestupný. ČTK to řekl ředitel úřadu Lukáš Kintr.
„Nejčastějším typem útoku je ten, který cílí na dostupnost, primárně jde o DDoS útoky. Za většinu z těchto útoků jsou zodpovědné ruskojazyčné hacktivistické skupiny, jejichž DDoS kampaně představují nejviditelnější trend v období po ruské invazi na Ukrajinu,“ uvedl Kintr. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů a tím ho vyřadí z provozu. Právě tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda v únoru 2022.

Ruská protivzdušná obrana za loňský rok sestřelila 7345 ukrajinských bezpilotních letounů. Uvedla to dnes agentura TASS, a to na základě pravidelných svodek ministerstva obrany. Ruskojazyčný servis BBC podotýká, že o nesestřelených dronech se ruská agentura nezmiňuje. Rusko i Ukrajina na sebe s nasazením těchto bojových prostředků útočily i v noci na dnešek. Podle Moskvy se devět ukrajinských dronů snažilo útočit na součást infrastruktury plynovodu TurkStream. Podle ukrajinského letectva jich Rusko vyslalo 110, z nich 78 sestřelila protivzdušná obrana.
Ukrajinské letectvo uvedlo, že 31 bezpilotních letounů se ztratilo, což znamená, že ukrajinská armáda použila nástroje elektronického boje, aby je přesměrovala. Úřady po noční vlně útoků hlásí škody ze Sumské oblasti, kde byla poškozena budova dětského léčebného centra. V Záporožské oblasti jsou podle šéfa tamní vojenské správy Ivana Fedorova dva zranění, jeden z nich je ve středně těžkém stavu. Rusové útočili na civilní infrastrukturu, tvrdí Fedorov. Tvrzení stran konfliktu nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit.

Podívejte se aktuální odhad ruských ztrát. Čísla nelze v bojových podmínkách nezávisle ověřit.
These are the indicative estimates of Russia’s combat losses as of Jan. 13, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/UBolOTcoMp
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) January 13, 2025

Dobré ráno, vážení čtenáři.
Počet zabitých a raněných severokorejských vojáků nasazených do boje proti Ukrajině pravděpodobně přesáhl 3000. Uvedl to dnes podle agentury Reuters jihokorejský zákonodárce s odkazem na informace, které mu sdělila jihokorejská tajná služba NIS. Podle agentury AFP poslanec I Son-kwon novinářům také řekl, že severokorejští vojáci jsou patrně nabádáni, aby raději spáchali sebevraždu, než aby padli do zajetí.
„Poznámky nalezené u mrtvých vojáků naznačují, že severokorejské úřady na ně vyvíjely nátlak, aby spáchali sebevraždu,“ řekl I. Sebevraždu údajně mají spáchat například například tím, že se před hrozícím zajetím vyhodí do vzduchu.

Fico podle Zelenského udělal chybu, když vsadil na Moskvu místo na svou zemi, sjednocenou Evropu a zdravý rozum. Ukrajinský prezident to napsal na X.

Švédsko vyčlení pro NATO tři vojenské lodě s úkolem chránit v Baltu podmořskou komunikační a energetickou infrastrukturu před sabotážemi, uvedla AP.

Ve městě Engels v Saratovské oblasti už pátým dnem hoří ropný zásobník, který vzplál po ukrajinském dronovém úderu. „Pokračuje proces kontrolovaného spalování paliva,“ informoval na Telegramu gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin. Uklidňuje obyvatele, že splodiny nepřekračují bezpečnou úroveň v ovzduší.

Během rána a dopoledne úřady v jihoukrajinské Chersonské oblasti informovaly o útocích ruských dronů nesoucích výbušniny v Antonivce a Chersonu. V Antonivce utrpěla zranění jedna žena, v Chersonu jedna žena a jeden muž.
Po ruském ostřelování Chersonu zůstalo přibližně 23.000 domácností ve městě bez elektrického proudu, informovala místní vojenská správa. Podle šéfa Chersonské oblasti čelilo v posledních 24 hodinách kromě Chersonu ostřelování ruskými jednotkami přibližně 50 obcí v regionu. „Ruská armáda ostřelovala občanskou infrastrukturu a obytné oblasti obcí, zejména poškodila dvě vícepodlažní budovy a osm rodinných domů,“ uvedl Prokudin na Telegramu.

Donald Trump a Vladimir Putin by spolu měli v příštích dnech či týdnech hovořit přinejmenším telefonicky, řekl v ABC News Trumpův poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz. Na přípravě kontaktu už se podle něj pracuje. „Z pohledu prezidenta Trumpa není možné dosáhnout dohody, pokud nemáte nějaký vztah a dialog s druhou stranou,“ poznamenal Waltz k válce na Ukrajině, která se už téměř tři roky brání ruské agresi. Takový vztah chce podle něj Trumpova administrativa v příštích měsících určitě vybudovat. „Očekávám přinejmenším telefonát v příštích dnech a týdnech,“ podotkl.
O chystané schůzce s Putinem mluvil na tiskové konferenci tento týden i Trump, žádný časový plán však neposkytl. Nastupující americký prezident také vyjádřil naději, že příměří na Ukrajině se podaří uzavřít do šesti měsíců od jeho nástupu do funkce 20. ledna. Dříve tvrdil, že válku ukončí do 24 hodin po svém návratu do Bílého domu. Kreml pak oznámil, že Putin je rozhovorům s Trumpem otevřen.

Šéf dněpropetrovské oblastní rady Mykola Lukašuk varoval obyvatele několika okresů u hranic s Doněckou oblastí, že kvůli ruskému postupu na Udačne jsou v dosahu nepřátelské dělostřelecké palby a řízených leteckých bomb KAB. Vyzval je, aby neignorovali výstrahy protivzdušné obrany a důsledně dodržovali všechna bezpečnostní pravidla. Server RBK Ukrajina píše, že za poslední dva měsíce se zhoršila situace také dále na jih u Velyké Novosilky v Doněcké oblasti, která leží v blízkosti administrativní hranice s Dněpropetrovskou a Záporožskou oblastí.

Maďarsko plánuje rozhovory s regionálními partnery o dopadech vyšších cen ropy v důsledku nových amerických sankcí proti ruskému energetickému sektoru, uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Nové sankce uvalené dosluhující administrativou prezidenta Joea Bidena se vztahují na velké ruské ropné společnosti Gazpromněfť a Surgutněftěgaz, stejně jako na 183 plavidel včetně takzvané stínové flotily tankerů přepravujících ruskou ropu.
Ceny ropy se po zveřejnění zprávy o sankcích dostaly na tříměsíční maximum. „Tento balíček sankcí opět vyvolává vážné problémy pro střední Evropu,“ uvedl Szijjártó ve videu na síti Facebook. Dodal, že nižší dodávky ropy zvýší poptávku po rafinovaných palivech, jako je benzin a nafta, což zvyšuje riziko „velmi vážného“ zvýšení cen v regionu.
Podle ministra bude účelem jednání s regionálními spojenci zmírnit dopady na ceny a ekonomiku. Konkrétní partnery pro rozhovory ale nejmenoval. Maďarsko dováží většinu ropy ropovodem Družba, kterým se ruská ropa přepravuje přes Bělorusko a Ukrajinu do Maďarska a také na Slovensko.

Šest poslanců slovenských vládních stran Směr-sociální demokracie a Slovenská národní strana (SNS) odletělo na návštěvu Ruska. Místopředseda Národní rady Andrej Danko z nacionalistické SNS před odletem na svém účtu na sociální síti X řekl, že Polsko speciálu nepovolilo přelet nad svým územím a že kvůli tomu poletí přes Německo. Už v prosinci v Moskvě jednal slovenský premiér Robert Fico, a to navzdory tomu, že Rusko už skoro tři roky vede útočnou válku proti Ukrajině.
„Nerozumím tomu postoji Polska, ale beru to jako realitu,“ řekl Danko k rozhodnutí polských úřadů. Podle slovenských médií oklika kvůli tomu vedla přes Česko a Německo.
Podle místopředsedy parlamentu Tibora Gašpara z Ficova Směru-sociální demokracie, který spolu s Dankem delegaci vede, slovenští poslanci budou v Rusku jednat o dodávkách ruského plynu na Slovensko nebo o válce na Ukrajině. Sejdou se s ruskými zákonodárci a některými ministry. Když Danko v prosinci o plánované cestě do Moskvy informoval, řekl, že pro něj bude „čest navštívit Ruskou federaci“. Poslanci tam mají zůstat do středy.

Slovensko stále nijak nereagovalo na českou nabídku přepravních a zásobníkových kapacit plynu. V televizi Nova to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Využití české infrastruktury nabídl slovenským protějškům na konci loňského roku v reakci na zastavení tranzitu plynu na Slovensko přes Ukrajinu.
„Do dneška nemám žádnou odpověď,“ řekl Vlček. Podle něj Slovensko nyní dodávky plynu do země výrazně dotuje, navíc se musí vyrovnávat s výpadkem ročních příjmů z tranzitu plynu kolem 400 milionů eur (přes deset miliard korun), kvůli čemuž je tamní rozpočet ve velkých problémech.
Česká nabídka podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) platí pro nadcházející jaro i dlouhodobější období. Tuzemská plynárenská infrastruktura je přitom podle úřadu připravena zahájit přepravu plynu na východ okamžitě bez nutnosti dalších úprav. Ukrajina na začátku roku ukončila přepravu suroviny z Ruska do EU a do Moldavska, protože vypršel pětiletý kontrakt mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftohazem. Kyjev, který už téměř tři roky čelí ruské vojenské invazi, platnost této dohody neprodloužil.

Ruské síly na východě Ukrajiny zablokovaly silniční tah důležitý pro zásobování strategicky důležitého Pokrovsku. Blíží se k Dněpropetrovské oblasti.
Tisíce dronů, které Litva slíbila Ukrajině bránící se ruské invazi, leží v armádních skladech kvůli průtahům způsobeným byrokracií, informuje litevská veřejnoprávní televize a rozhlas (LRT). Vláda ve Vilniusu je přitom Ukrajincům slíbila poslat do konce minulého roku.
„Část dronů jsme dodali v říjnu, část v listopadu, ale zatím nemáme informace o tom, že by byly převezeny na Ukrajinu,“ řekl šéf společnosti RSI Europe Tomas Milašauskas. Její zástupci zatím nemohli vyškolit ukrajinské vojáky, kteří budou bezpilotní letouny obsluhovat. Podobná situace je podle LRT také u některých dalších firem.
Bývalý ministr obrany Laurynas Kasčiunas tvrdí, že zpoždění v dodávkách na Ukrajinu vzniklo kvůli komplikovanému byrokratického procesu. Aby drony došly na místo určení, je podle něho udělat několik kroků, do kterých jsou zapojené agentura pro obranné zdroje, armáda i vláda. Podle exministra jsou tyto kroky logické, ale pokud někde nastane zádrhel, celý proces se „zasekne“. Kvůli tomu jsou rozladění výrobci dronů, kteří připomínají, že když ukrajinští vojáci drony nemají, znamená to pro Ukrajinu větší ztráty.

Neovladatelný tanker Eventin, který plul v Baltském moři severně od Rujány, remorkéry odtáhly k přístavu Sassnitz na východě tohoto německého ostrova. Informovala o tom agentura DPA, podle které je plavidlo zřejmě součástí takzvané ruské stínové flotily. Na kotvišti vzdáleném zhruba pět kilometrů od pevniny loď naložená asi 99.000 tunami ropy zůstane do doby, než se rozhodne, co se s ní stane dál. DPA píše, že zatím není jasné, kdy a kde se 274 metrů dlouhý tanker se 24člennou posádkou bude opravovat. V noci na pátek ho postihl kompletní výpadek systémů, takzvaný blackout. Plavidlo na volném moři zůstalo bez elektřiny a s motory vyřazenými z provozu.

Terčem ruské dělostřelecké palby se v noci na dnešek stalo město Nikopol v Dněpropetrovské oblasti, uvedl šéf regionální vojenské správy Serhij Lysak. Poničené je sídlo firmy. Drony útočily na okolí Zelenodolsku a Kryvého Rihu, hlášeny jsou škody na blíže neurčené infrastruktuře.

Jihokorejská tajná služba potvrdila informace Kyjeva o tom, že Ukrajinci v ruské Kurské oblasti zajali dva vojáky z KLDR a vyslýchají je.

Dobré ráno. Rusko v noci na dnešek nad ukrajinské území poslalo 94 dronů, uvedlo ukrajinské letectvo na svém účtu na telegramu. Protivzdušná obrana jich 60 zneškodnila. Nad ukrajinským územím se podle letectva 34 ruských dronů ztratilo z radarů a nezpůsobilo žádné škody. Trosky sestřelených bezpilotních strojů poničily několik budov v Charkovské, Sumské a Poltavské oblasti. Nikomu se nic nestalo.

„Za těchto okolností moje cesta na Ukrajinu nepřipadá v úvahu,“ uvedl dnes slovenský prezident Peter Pellegrini a kritizoval opět zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu, ke kterému Ukrajinci od ledna přistoupili.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že nové sankce Moskvě „zasadí silný úder“. „Čím méně příjmů z ropy Rusko bude mít, tím dříve se obnoví mír,“ dodal.

Rusko bude navzdory nejnovějším americkým sankcím na ruský energetický sektor pokračovat ve velkých projektech v ropném a plynárenském průmyslu. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Zároveň nové sankce odsoudilo jako pokus Spojených států poškodit ruskou ekonomiku, který je hrozbou pro stabilitu globálních energetických trhů, napsala agentura Reuters.
Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že bude na „nepřátelské“ kroky Washingtonu reagovat při přípravě své strategie pro zahraniční politiku. Nové sankce jsou podle ministerstva „pokusem způsobit alespoň nějaké škody ruské ekonomice, a to i s rizikem destabilizace světových trhů, v době, kdy se blíží konec neslavného úřadování prezidenta Joea Bidena“.
„Navzdory křečím v Bílém domě a machinacím rusofobní lobby na západě ve snaze zatáhnout světový energetický sektor do hybridní války rozpoutané Spojenými státy proti Rusku zůstává naše země klíčovým a spolehlivým hráčem na světovém trhu s pohonnými hmotami,“ uvedlo ministerstvo.
Nové americké sankce zasáhnou firmy Gazpromněfť a Surgutněftěgaz. Jejich terčem je také více než 180 lodí, z nichž velká část patří ke stínové flotile tankerů, které po světě rozvážejí ruskou ropu a tím pomáhají Moskvě obcházet dosavadní západní sankce.

Ruské kanály na síti Telegram podle serveru RBK Ukrajina informují o požáru v ropné rafinerii ve městě Nižněkamsk v ruském Tatarstánu. Kanál Baza uvedl, že v Nižněkamsku byl vyhlášen letecký poplach a že zaměstnanci rafinerie byli evakuováni.

Moskva informovala o tom, že její armáda ovládla obec Ševčenko. Ta se nachází v Doněcké oblasti několik kilometrů na jih od strategického města Pokrovsk, o které ukrajinské a ruské jednotky svádí tvrdé boje už několik měsíců.

Ukrajina tvrdí, že má první severokorejské zajatce a vyslýchá je. Jde o první severokorejské zajatce v rukou Ukrajinců, kteří přežili, řekl mluvčí ukrajinské tajné služby SBU Artem Dechtarenko. Kyjev tak podle něho získal „nezpochybnitelné důkazy“ o účasti KLDR na válce Ruska proti Ukrajině.
Také šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha na sociální síti X napsal, že první „severokorejští váleční zajatci jsou v Kyjevě“. Jde podle něho o členy pravidelné severokorejské armády, nikoliv žoldnéře.

Ukrajinská armáda dnes popřela informace o tom, že Rusko ovládlo už celé město Kurachove v Doněcké oblasti. Mluvčí uskupení Chortycja Viktor Trehubov podle ruskojazyčné služby BBC řekl, že ukrajinské ozbrojené síly drží své pozice v částech města.
„Podle mých informací se v oblasti Kurachove bojuje,“ řekl. Ukrajinské ozbrojené síly se podle něho drží na pozicích v tepelné elektrárně, která je součástí města. „Proto nyní nemůžeme mluvit o tom, že ruská vojska město ovládla úplně,“ uvedl také mluvčí. Elektrárna se nachází v západní části Kurachove. V jeho okolí je také velké naleziště lithia.
Projekt DeepState, který pracuje s informacemi z volně dostupných zdrojů, informoval o tom, že ruské síly „okupovaly Kurachove“ a postoupily u několika dalších obcí v Doněcké oblasti. BBC připomíná, že ruské ministerstvo obrany o obsazení Kurachove informovalo už 6. ledna. Město leží západně od Doněcku asi 20 kilometrů od míst, kterými procházela frontová linie 24. února 2022.

Ukrajinci v ruské Kurské oblasti zajali dva zraněné vojáky z KLDR a odvezli je do Kyjeva na výslech, informoval ukrajinský prezident Zelenskyj.

Požár ropného skladu v ruském městě Engels, který hoří po útoku dronu od noci na středu, hasiči z 80 procent zlikvidovali, informoval gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin.
Podle telegramového kanálu Astra si lidé v okolí podniku stěžují na špatnou kvalitu ovzduší, podle úřadů ovšem znečištěné není. Palivo z ropného skladu odebírá letecká základna Engels-2. Podle agentury Reuters není jasné, zda ve městě stále platí nouzový stav vyhlášený kvůli požáru. Při jeho hašení ve středu zemřeli dva hasiči.

Ruský letecký úřad Rosavijacija dočasně zastavil odlety a přílety na letištích v Kazani, Nižněkamsku a Uljanovsku.

Ministerstvo obrany v Moskvě podle ruskojazyčného servisu BBC informovalo o zneškodnění 85 dronů vyslaných ukrajinskou armádou. Z Tambovské oblasti na jihozápadě Ruska je hlášených několik zraněných. Ruské úřady dočasně zastavily provoz některých letišť.
Podle Moskvy ruská protivzdušná obrana sestřelila 31 dronů nad Černým mořem, dalších 14 nad Azovským mořem nebo po 16 nad Voroněžskou oblastí a Krasnodarským krajem. BBC uvádí, že zkraje noci se na telegramu objevily informace o náletech ukrajinských bezpilotních letounů na Rusy okupovaný Krym, provoz na mostě spojujícím tento poloostrov s ruskou pevninou byl přerušen.

Dobrý den. Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 47 ruských dronů, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo.
Rusko na Ukrajinu zaútočilo celkem 74 drony, z nich 27 se ztratilo z radarů, aniž by dosáhlo cíle. Podle letectva napadené země jsou po noční vlně útoků škody v sedmi oblastech. Poškozeny byly budovy patřící firmám, obytné domy a vozidla.
Terčem ruského útoku se stalo město Prymorske v Záporožské oblasti, kde byl zasažen automobil, uvedla podle serveru RBK Ukrajina vojenská správa tohoto regionu. Na místě zemřela 47letá žena, čtyři další lidé utrpěli zranění.

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Další zprávy z války na Ukrajině přineseme v sobotu ráno, dobrou noc.

Druhá skupina Ukrajinců žijících v zahraničí vstoupila do Ukrajinské legie v Polsku a zahájila výcvik pod vedením polských instruktorů. Poprvé se k jednotce přidaly i ženy, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinské ministerstvo obrany.

Plné Mahenovo divadlo v Brně dnes sledovalo českou premiéru hry Vlastenci, která ukazuje cestu ruského prezidenta Vladimira Putina k moci. Autorem je britský dramatik Peter Morgan, tvůrce úspěšného seriálu Koruna nebo známé divadelní hry Audience u královny. Morgan v politickém dramatu vykresluje ruskou mentalitu, současně dává nahlédnout do světa ruských oligarchů 90. let.

Polsko identifikovalo ruskou skupinu pověřenou ovlivněním polských voleb dezinformacemi a podněcováním nestability. Oznámil to dnes podle agentury Reuters polský vicepremiér a ministr digitalizace Krzysztof Gawkowski.
Varšava se obává, že její role hlavního uzlu pro dodávky na Ukrajinu učinila z Polska terč špionů pracujících pro Rusko a jeho spojence Bělorusko a také pro akty sabotáže. Minsk a Moskva odmítají obvinění, že by stály za dosavadními sabotážemi.

Ruské úřady dnes podle agentury AFP informovaly o požáru v průmyslovém zařízení u vesnice Čaltyr, žádné podrobnosti však neuvedly.

Tisíce Slováků dnes demonstrovaly na podporu proevropského směřování země. Shromáždění do Bratislavy a do další více než desítky měst po celé zemi, ale také do Prahy svolali zejména občanství aktivisté v reakci na prosincovou schůzku slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě.

Vláda končícího amerického prezidenta Joea Bidena dnes uvalila další sankce na ruský energetický sektor, který podle Washingtonu poskytuje Moskvě největší zdroj financování agrese proti Ukrajině. Postihy se vztahují na velké ruské ropné společnosti, stejně jako na takzvanou stínovou flotilu tankerů přepravujících ruskou ropu. Informovalo o tom americké ministerstvo financí.

„Rusko tuto válku začalo a Rusko za ni také musí zaplatit,“ uvedla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Tři miliardy eur, které dnes přišly Ukrajině, „podpoří ukrajinskou ekonomiku a umožní, aby byly ukrajinské peníze použity na obranu,“ dodala Kallasová na sociální síti X.
Russia started this war so Russia must pay the price of it.
— Kaja Kallas (@kajakallas) January 10, 2025
Today Ukraine will receive €3 billion from our G7 loan which will be repaid with the proceeds from Russian frozen assets.
This will support Ukraine’s economy and free up Ukrainian money for defence.

Spojené státy uvalí na ruský ropný průmysl jedny z dosud nejtvrdších sankcí, napsal dnes Reuters. Odvolává se přitom na dokument, který zřejmě pochází z amerického ministerstva financí. Sankce zasáhnou 180 plavidel, desítky obchodníků, dvě velké ropné společnosti a vysoké představitele ruského ropného průmyslu. Dokument koloval mezi obchodníky v Evropě a v Asii, Reuters však jeho pravost nemohl bezprostředně ověřit.

Výdaje zemí Severoatlantické aliance (NATO) na obranu se neřídí přáním kteréhokoliv z lídrů aliance, ale musí vycházet z hrozících rizik, která vyplynou z příslušných analýz. V dnešním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to řekl prezident Petr Pavel. Na růstu výdajů na obranu by se podle něj mohl shodnout příští summit aliance v červnu v nizozemském Haagu. V případě České republiky pokládá za realistické, že výdaje vzrostou na tři procenta HDP v horizontu roku 2030.
Pavel reagoval na vyjádření nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který chce, aby členské země NATO prudce zvýšily své výdaje na obranu a dávaly na ni pět procent HDP. Dosavadní cíl výdajů na obranu je pro členy NATO na úrovni dvou procent HDP, ani tak ho všechny alianční státy nesplňují. České ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že za loňský rok závazek dvou procent Česko splnilo.

V Baltském moři severně od německého ostrova Rujána pluje tanker, který teď není možné ovládat. Podle spolkové agentury, která se zabývá nehodami na moři, má loď na palubě 99.000 tun ropy. Agentura DPA uvedla, že je tanker Eventin zřejmě součástí takzvané ruské stínové flotily.
Z lodi dlouhé 274 metrů a široké 48 metrů podle německých úřadů ropa zatím neuniká, životnímu prostředí tak nebezpečí nehrozí. Také posádka lodi plující pod panamskou vlajkou je v pořádku a její evakuace není nutná. Tanker by měl nyní být odtažen do přístavu. Proč jej není možné ovládat, zatím není jasné.

Ruské úřady odmítly žádost odebrat předáka ruské opozice Alexeje Navalného ze seznamu teroristů a extremistů, i když je Navalnyj už po smrti. S odvoláním na Juliji Navalnou, vdovu po Navalném, to dnes uvedla agentura Reuters.
Navalnyj je předmětem trestního vyšetřování kvůli praní špinavých peněz a financování terorismu, píše se v dopise od ruského úřadu pro dohled nad financemi Rosfinmonitoring. Dopis datovaný 16. prosince zveřejnila Navalná. Dozorčí orgán nebyl podle dopisu informován o pokroku ani o uzavření případu, Navalnyj tudíž na seznamu teroristů zůstává.

Členové ruské politické elity jsou zklamáni postupem prezidenta Vladimira Putina ve válce na Ukrajině. Doufali, že válka skončí v roce 2024, uvedla agentura Meduza.
S odvoláním na deset představitelů včetně dvou zdrojů blízkých Putinově administrativě a jednoho senátora nezávislé ruské médium uvedlo, že hlavním důvodem napětí je stav ekonomiky země. „Hlavní emocí je zklamání,“ řekl Meduze zdroj z ruské vlády. „Očekávali jsme, že válka skončí, že boje skončí. Je z toho cítit únava,“ dodal.

Kyjev v provádí stovky zátahů proti převáděčům Ukrajinců, kteří se pokoušejí vyhnout odvodům do armády útěkem přes hranice. Napsala o tom agentura AFP s odvoláním na ukrajinskou policii. Ukrajina již několik měsíců vede rozsáhlou náborovou kampaň s cílem posílení své armády, jež usiluje o zabránění postupu výrazně větší ruské armády na východě Ukrajiny.
Mobilizace podle AFP vyvolala paniku mezi ukrajinskými muži. Tisíce z nich nelegálně překročily hranice do Evropy, často nebezpečnými pašeráckými trasami přes hory nebo řeky. Ukrajinci ve věku 18 až 60 let mají až na výjimky zakázáno Ukrajinu opustit.

Ukrajina dnes obdržela první platbu ve výši tři miliardy eur (75,3 miliardy Kč) z půjčky EU, na které se Brusel shodl s partnery ze zemí skupiny G7.

Ukrajina v reakci na Ficovu kritiku zastavení dodávek uvedla, že problémem je neochota některých ukončit závislost na ruském plynu, píše Reuters.

Na výstavbu solární elektrárny pro dětskou nemocnici v Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny poslali dárci z Česka loni od května do prosince přes 900.000 korun. Společně s penězi od spolupracující ukrajinské organizace Ekoklub je to dostatečná částka pro vybudování elektrárny, která pomůže překonávat výpadky elektřiny v důsledku ruské agrese.
Brněnská nezisková organizace Nesehnutí o výsledcích sbírky Slunce pro Ukrajinu informovala v tiskové zprávě. V minulosti takto spolu s Ekoklubem sehnala peníze na elektrárny pro nemocnice v Sumách a Žytomyru a pro centrum pro válečné veterány ve Lvově.

Ruský prezident Vladimir Putin podle slovenského premiéra Roberta Fica zaručil, že Moskva dostojí svým závazkům ohledně dodávek plynu. Fico to dnes řekl poslancům evropského výboru slovenského parlamentu, před kterými hovořil o své nedávné cestě do Moskvy. Fico současně označil Rusko za spolehlivého dodavatele energetických surovin, byť v minulosti dodávky plynu na Slovensko krátilo. Naopak, Fico v této souvislosti kritizoval Ukrajinu.

Za kybernetický útok na slovenský katastr nemovitostí z uplynulé neděle by mohli být odpovědní útočníci z Ukrajiny, plyne z vyjádření slovenských ministrů zemědělství Richarda Takáče a vnitra Matúše Šutaje Eštoka po dnešním jednání bezpečnostní rady státu, která se případem zabývala. Katastr, který podle nich čelil největšímu podobnému útoku v historii Slovenska, by činnost mohl začít obnovovat postupně v příštím týdnu.

Dva lidi zabil a další dva zranil úder ukrajinské armády na samoobsluhu v Ruskem ovládaném městě Doněck na východě Ukrajiny, napsala agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady. Supermarket v Doněcku nejspíš zasáhly rakety HIMARS, uvedla podle ruské státní agentury TASS záchranná služba. Podle agentury Reuters ruští vyšetřovatelé informovali o dvou mrtvých a dvou zraněných. Informace z míst bojů není obvykle bezprostředně možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Německý kancléř Olaf Scholz zablokoval další vojenskou pomoc, kterou chtěli Ukrajině ještě před únorovými parlamentními volbami poslat ministr obrany Boris Pistorius a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informoval časopis Der Spiegel. Podle něj měl mít balíček hodnotu zhruba tří miliard eur (75 miliard Kč).
Pistorius, který je stejně jako Scholz členem sociální demokracie (SPD), a Baerbocková ze strany Zelených začali na novém balíčku vojenské pomoci Ukrajině pracovat už v závěru loňského roku. V listopadu se v Německu rozpadla koaliční vláda SPD, zelených a svobodných demokratů (FDP), předčasné volby prezident Frank-Walter Steinmeier vypsal na 23. února.

Ukrajinské bezpilotní letouny zaútočily v noci na 10. ledna na několik ruských oblastí a způsobily vážné požáry v Leningradské a Rostovské oblasti, informovaly místní úřady a ruská nezávislá média. Ruské síly protivzdušné obrany údajně během noci zachytily 40 ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.
Podle ministerstva ruské síly zničily 16 dronů nad Rostovskou oblastí, čtyři nad Kurskou a Voroněžskou oblastí, tři nad Brjanskou oblastí, dva nad Kubáňskou oblastí, jeden nad Belgorodskou oblastí a 10 nad Azovským mořem.

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko odmítl pozvat misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby sledovala nadcházející prezidentské volby v zemi, uvedla OBSE ve svém prohlášení z 9. ledna.
Lukašenko je u moci již 30 let a 26. ledna se bude ucházet o sedmý mandát. Zmanipulování voleb režimem v roce 2020, kdy se v Bělorusku naposledy konalo prezidentské hlasování, vyvolalo masové protesty a následně bylo násilně potlačeno.

Potíže skandálně proslulé ukrajinské 155. mechanizované brigády pramení z toho, že její vojáci musí ve skutečnosti bojovat hned proti dvěma nepřátelům současně: proti Rusům, ale také proti příliš centralizovanému velení jako dědictví sovětské minulosti. Upozornila na to agentura AFP v reportáži od zmíněné jednotky, bojující v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

O ruské válce proti Ukrajině nebo o konfliktech na Blízkém východě jednal během své návštěvy Británie francouzský prezident Emmanuel Macron s britským premiérem Keirem Starmerem. Napsala to v noci na dnešek agentura AFP, podle níž státníci zmínili potřebu jednoty v nejistých časech.

Ruský prezident Vladimir Putin se chce setkat, připravuje se schůzka, řekl příští americký prezident Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí 20. ledna. Žádný časový plán ohledně rozhovorů se šéfem Kremlu však neposkytl, napsala agentura Reuters.
„Chce se setkat a připravujeme to,“ řekl Trump ve své floridské rezidenci Mar-a-Lago s odkazem na Putina. „Řekl to dokonce veřejně a my tu válku musíme ukončit,“ dodal politik.

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) vydala nové doporučení aerolinkám, aby nelétaly ve vzdušném prostoru západní části Ruska kvůli riziku z neúmyslného napadení ruskými systémy protivzdušné obrany. Napsala to agentura Reuters, podle níž jde o doporučení společnostem ze zemí mimo EU schváleným agenturou, neboť pro unijní aerolinky je ruský vzdušný prostor uzavřen.

Dobré ráno, vážení čtenáři, online přenos k válce na Ukrajině pokračuje.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Rusko na Ukrajinu od začátku invaze před téměř třemi lety svrhlo více než 51 000 naváděných leteckých bomb, z toho zhruba 40 000 loni. Uvedlo to dnes ukrajinské letectvo na platformě Telegram.
Naváděné bomby, označované také jako klouzavé či chytré, jsou vysoce destruktivní a je obtížné je sestřelit. Jde o konvenční zbraně odpalované ze vzduchu.
Rusové často používají bomby ze sovětské éry, které byly dodatečně vybaveny křídly a satelitní navigací, což rozšiřuje jejich dolet a přesnost. Jsou levnější než balistické střely a řízené střely s plochou dráhou letu, které Rusko také na Ukrajinu pravidelně posílá, a je jich více k dispozici. Dokážou také ničit i dobře opevněné ukrajinské obranné pozice, píše agentura Reuters.

Šestice poslanců slovenských vládních stran Směr-sociální demokracie a Slovenská národní strana (SNS) poletí do Moskvy v neděli. Kromě místopředsedů sněmovny Andreje Danka a Tibora Gašpara je v delegaci například i šéf zahraničního výboru Národní rady Marián Kéry (Směr). Informoval o tom dnes slovenský server Denník N.

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj na schůzce se spojenci a partnery Ukrajiny na základně Ramstein v Německu. Slíbili mu další podporu.

„Fico dosud lhal jen na Slovensku, ode dneška lže i v Bruselu. Jde jim o tlumočení Putinovy propagandy. Chtějí poštvat Evropskou unii vůči Ukrajině,“ reagoval předseda slovenské opoziční strany Svoboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling na dnešní výroky premiéra Roberta Fica v Bruselu.
Podle SaS tranzit plynu přes Ukrajinu skončil proto, aby Rusko přišlo o peníze z prodeje suroviny, které používá na financování vojenské agrese vůči Kyjevu. „Ukrajina je ta země, která se brání agresorovi, Rusku. To je problém celé této situace. My bychom měli připravovat sankce vůči Rusku,“ uvedl Gröhling.

Německý ministr obrany Boris Pistorius zdůraznil, že se Ukrajina může spolehnout na podporu Německa ve své obraně proti ruské agresi, a to i po nadcházejících předčasných parlamentních volbách, které současná koalice Olafa Scholza nejspíš prohraje. Řekl to na začátku schůzky takzvané kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein; Ramsteinská skupina podle něj má smysl, osvědčila se a Berlín ji chce udržet i v případě, že by o ni USA ztratily zájem po nástupu Donalda Trumpa.

„Když nás bude ukrajinský prezident dále poškozovat, poškozovat EU, Slovenská republika ukáže, že je suverénní zemí,“ řekl slovenský premiér Robert Fico v Bruselu. Recipročním opatřením vůči Kyjevu může být zastavení humanitární pomoci na Ukrajinu i snížení či odnětí dávek pro ukrajinské uprchlíky. Zmínil rovněž možnost zastavení dodávek elektřiny na Ukrajinu i to, že při jednáních v Evropské unii týkajících se Ukrajiny použije Bratislava své právo veta.

Ruská armáda postupuje v Charkovské oblasti u Kupjansku, kde neustále napadá ukrajinské pozice. „Situace je extrémně složitá a představuje velkou hrozbu nejen pro Kupjansk, ale také pro celou frontu u Dvoričny, kde se nepřítel snaží vybudovat opěrný bod v samotné osadě Dvorična, která je na pravém břehu řeky Oskil,“ řekl šéf vojenské správy Kupjansku Andrij Besedin.
Pokud se Rusům podle Besedina podaří dostat do osady Dvorična a přesunout do ní vybavení, dostanou se do týlu ukrajinských jednotek v Kupjansku.
Ve středu ruští vojáci podnikli 12 útočných operací ve směru od Petropavlivky a Holubivky, dva kilometry od Kupjansku. Besedin dále upozornil, že velmi složitá je situace také na linii Zahryzove - Lozova - Kruhljakivka. „Nepřítel neustále útočí, aby se dostal na levý břeh řeky Oskil,“ dodal.

Americký ministr obrany Lloyd Austin oznámil další vojenskou pomoc Ukrajině za 500 milionů dolarů, další balíčky pomoci slíbily podle něj Norsko či Dánsko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že v zájmu Spojených států je stát po boku Ukrajiny. Učinil tak na začátku schůzky takzvané kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein, která je poslední před nástupem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle Zelenského by bylo pošetilé nepokračovat ve spolupráci v ramsteinské skupině. Spojence také vyzval, aby Ukrajině dodali slíbené systémy protivzdušné obrany.
Na pětadvacáté schůzce kontaktní skupiny jednají zástupci více než 50 spojeneckých zemí o další podpoře Ukrajiny, která se už téměř tři roky brání rozsáhlé ruské invazi. Setkání se účastní kromě Zelenského také mimo jiné americký ministr obrany Lloyd Austin, německý ministr obrany Boris Pistorius, generální tajemník NATO Mark Rutte či šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.
Podle Zelenského by se měla nyní prohloubit spolupráce Ukrajiny a jejích spojenců mimo jiné při výrobě dronů. Vyzval také k dodání slíbených systémů protivzdušné obrany a v této souvislosti zmínil středeční ruský úder na Záporoží, který si vyžádal 13 obětí. Cílem Kyjeva je podle Zelenského ukončit válku důstojně, a to ještě v tomto roce. Přes pokračující západní podporu nyní ruské síly za cenu velkých ztrát na východě Ukrajiny pomalu postupují.

Situace v Kupjansku na východě Ukrajiny je extrémně složitá, ruská armáda je dva kilometry od města. Kurachove zřejmě padlo, Kyjev to ale nepotvrdil.

Vladimir Putin podle svého mluvčího Dmitrije Peskova vítá zájem o kontakt ze strany nastupujícího prezidenta USA Donalda Trumpa, prozatím ale žádná taková žádost nepřišla, je třeba nejprve počkat na inauguraci.

Překážky, plameny, ostnatý drát... Fotograf 65. mechanizované brigády takto zachytil výcvik na polygonu v Záporožské oblasti
👍 👍 👍