Decimuje Družbu a štve Orbána. Velitel úderů na ropovod „Maďar“ Brovdi má ukrajinský metál
Robert „Maďar“ Brovdi je jednou z nejvýraznějších postav současné ukrajinské armády. Přestože začínal jako podnikatel a regionální politik, stal se symbolem moderního boje Ukrajiny proti Rusku a zároveň mužem, který svým působením dokáže rozčílit i vládu sousedního Maďarska. Jeho přezdívka „Maďar“ odkazuje na jeho původ v maďarské menšině na Zakarpatsku.
Před válkou Brovdi působil v zemědělství a vedl ukrajinskou burzu zemědělské produkce. Po ruské invazi v roce 2022 se přihlásil do teritoriálních jednotek a brzy se proslavil jako zakladatel dronové jednotky „Ptáci Maďara“ (Magyar’s Birds). Dle magyarbirds.army nejprve v roce 2022 začínal jako velitel střelecké čety 2. útočné roty 206. OB TRO. Od listopadu téhož roku začal působit jako velitel roty úderných bezpilotních leteckých systémů (RUBAK) 59. brigády speciálních jednotek. Od června 2023, velitel roty-taktické skupiny (RTGR) „Ptáci Maďarů“, do července 2024 byl velitelem samostatného praporu „Ptáci Maďarů“ (414. OBUBAS). Do ledna 2025 byl velitelem 414. samostatného pluku úderných bezpilotních leteckých systémů Pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny „Ptáci Maďarů“ .
Brovdi si získal obrovskou popularitu nejen svými vojenskými výsledky, ale i otevřeným vystupováním. Na sociálních sítích pravidelně sdílí záběry z dronových operací, často doprovázené sarkasmem či černým humorem. Pro mnohé Ukrajince se stal tváří nového typu války, kde technologie a improvizace hrají větší roli než klasická těžká technika.
V roce 2023 obdržel medaili „Za obranu Ukrajiny“, v roce 2025 byl vyznamenán titulem Hrdina Ukrajiny a prezident Zelenskyj jej jmenoval velitelem nově zřízených Bezpilotních sil Ozbrojených sil Ukrajiny.
Brovdiho jednotka „Ptáci Maďara“
Jednotka vznikla z improvizovaného nápadu. Brovdi nakoupil civilní drony DJI a s pomocí týmu dobrovolníků je přestavěl pro vojenské účely. Původně šlo o podporu pro 28. mechanizovanou brigádu, brzy ale začaly drony fungovat i jako útočné prostředky.
„Ptáci Maďara“ se proslavili v Bachmutu, kde prováděli denní i noční průzkumy, shazovali munici a likvidovali ruskou techniku. Zvláštní pozornost věnovali odhalování ruských skladů munice a logistiky. Díky jejich činnosti utrpěly ruské jednotky citelné ztráty. Jednotka se rychle rozrostla a získala profesionální zázemí. Brovdi zde zavedl vlastní systém výcviku operátorů, taktiku rojových útoků a využívání umělé inteligence při vyhledávání cílů. „Ptáci Maďara“ se stali vzorem pro podobné dronové útvary v celé ukrajinské armádě a jsou dokladem toho, že improvizace, technologie a odvaha mohou zásadně měnit situaci na frontě.
Proč leží Brovdi Maďarsku v žaludku?
Kontroverze však přišla tento měsíc, kdy jeho dronová jednotka zaútočila na ruský ropovod Družba. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli před novináři připustil, že útoky ukrajinských dronů na ropovod Družba v Rusku souvisejí s Orbánovým odporem proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Orbán následně pohrozil Kyjevu dlouhodobými důsledky. Szijjártó dnes údery označil za útok na maďarskou suverenitu a ohrožení energetické bezpečnosti země.
Útok přerušil tok ruské ropy do Maďarska a Slovenska, což vyvolalo ostrou reakci Budapešti. Maďarská vláda Viktora Orbána označila akci za hrozbu energetické bezpečnosti a Brovdimu zakázala vstup do země i do celého schengenského prostoru.
Brovdi reagoval v jeho „typickém stylu" na sociálních sítích a ostře se opřel do maďarského prezidenta, nevyhýbal se ani vulgarismům. „Strčte si sankce a omezení týkající se návštěvy Maďarska do zadku, pane „tanečníku s kostmi“. Jsem Ukrajinec a do vlasti svého otce dorazím po vás. V Maďarsku je dost opravdových Maďarů a jednoho dne je ošukáte,“ napsal. Píše o tom Evropská Pravda.
Polský ministr zahraničí Radoslav Sikorski jako reakci na Orbánův zákaz, Brovdiho do Polska pozval. Ukrajina naopak reagovala diplomatickou cestou a předvolala maďarského velvyslance a protestovala proti zákazu, který označila za politicky motivovaný.
While Russian missiles rain death on Kyiv, Hungary bans a brave ethnic Hungarian who dares to fight for Ukraine's freedom.
— Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) August 28, 2025
Commander Magyar: if you need some R&R and Hungary won't let you in, please be our guest in Poland. https://t.co/oDGTqIflmR
V noci 28. srpna provedlo Rusko masivní letecký úder na Kyjev. Maďarská vláda útok neodsoudila, ačkoli prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že čeká na reakci Budapešti, která opakovaně vyzvala k míru s Ruskem.

Američtí fanoušci vojenské historie si začínají hrát na válku proti Rusku, upozornil list The New York Times (NYT) v reportáži, které si povšimla i další média, včetně ruské redakce BBC. „Ve Spojených státech je rekonstrukce historických bitev dlouhodobým koníčkem. Ale falešné bitvy, které jsou ozvěnou probíhající války, jsou relativně novým jevem," napsal deník. Američtí milovníci vojenské historie obvykle rekonstruují bitvy z doby války za nezávislost, občanské války či druhé světové války.
Účastníci čtyřicetihodinové bitvy na severu Oklahomy se převlékli do ruských uniforem se symboly Z a používali téměř přesné kopie výzbroje a výstroje, jaké používají ruští vojáci, kteří od roku 2022 bojují a umírají na Ukrajině.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve večerním videu řekl, že Ukrajina stále nemá od Rusů návrhy, o kterých se má jednat v pondělí v Istanbulu. Napadená země přitom své podklady pro mírová jednání už tento týden zaslala. „V tuto chvíli neexistují jasné informace o tom, co přesně Rusové plánují do Istanbulu přivézt. My to nemáme, Turecko to nemá a Spojené státy ani jiní partneři to také nemají. A v tuto chvíli to zdaleka nevypadá vážně. Včera jsme o tom diskutovali s prezidentem Erdoğanem. Samozřejmě, každý na světě si přeje, aby diplomacie fungovala a aby došlo ke skutečnému příměří. Všichni chtějí, aby Rusko přestalo hrát si s diplomacií a ukončilo válku. Všichni chtějí skutečný mír – a Rusko s tím musí souhlasit,“ uvedl Zelenskyj.
We are now preparing for new diplomatic steps together with our partners in Europe and, importantly, in the United States. In fact, we are in contact almost daily with everyone who can make diplomacy meaningful.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 31, 2025
As of now, there is no clear information about what exactly the… pic.twitter.com/rw1BNgir68

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění týkající se ruské agrese na Ukrajině budeme sledovat zase od nedělního rána.

O tom, že na Ukrajině zuří v poslední době velmi tvrdé boje, svědčí ztráty Rusů. Jen za pátek přišli o 1250 mužů, do statistik se započítávají jak mrtví, tak zranění.

Německý kancléř Friedrich Merz se ve čtvrtek v Bílém domě setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl dnes podle agentury DPA kancléřův mluvčí Stefan Kornelius. Půjde o první schůzku obou vrcholných politiků.
Dá se očekávat, že oba politici budou jako o hlavních tématech jednat o snahách ukončit válku na Ukrajině, o neshodách v oblasti cel, která Trump zavedl, a také o spolupráci v rámci NATO. Jak podotýká DPA, Merz bude zřejmě na amerického prezidenta naléhat, aby zvýšil tlak na ruskou hlavu státu Vladimira Putina ve snaze dosáhnout příměří ve více než tři roky trvající válce na Ukrajině.

Slovenská vláda je připravena obnovit jednání s českým kabinetem, obě země by se měly zaměřit na diskusi o mírovém řešení války na Ukrajině, obnovení spolupráce v rámci středoevropského uskupení zemí visegrádská čtyřka (V4) či o odmítnutí případného návrhu na zrušení jednomyslného souhlasu členských zemí Evropské unie v některých záležitostech. Řekl to dnes slovenský premiér Robert Fico na konferenci v Bratislavě, kterou zorganizoval český spolek Svatopluk.

Rusové přešli do ofenzívy na frontě v Záporoží. S odkazem na velitelství armády o tom informují ukrajinská média.

Ruská armáda v posledních měsících zesílila tlak na hranici se Sumskou oblastí a obsadila tam několik vesnic. Dnes ruské ministerstvo obrany ohlásilo, že jeho vojska dobyla Vodolahy několik kilometrů v hloubi ukrajinského území. Ukrajinská strana se k tomu nevyjádřila.

Sedm raněných zůstalo v obcích Vasyščeve a Bezljudivka jižně od Charkova, které zasáhly bomby KAB, uvedly úřady. Škody vznikly na obytných i administrativních budovách, v jednom podniku vypukl požár.

Rusové otevřeli ve Volgogradu největší vojenský výcvikový tábor pro děti. Několik stovek dětí ve věku 14 až 17 let se učí zabíjet Ukrajince a Evropany. Třetina z nich jsou děti z okupovaných území Ukrajiny.
Russians have opened the largest military training camp for children in Volgograd, Russia.
— WarTranslated (@wartranslated) May 31, 2025
Several hundred children aged 14 to 17 are being taught to kill Ukrainians and Europeans. One third of them are children from the occupied territories of Ukraine. pic.twitter.com/Z9harAEvHR

Vladimir Putin v případě úspěchu na Ukrajině napadne některou ze zemí NATO, varuje David Petraeus, vysloužilý americký generál a bývalý šéf CIA. Podle bezpečnostního experta Milana Mikuleckého jsou jeho obavy oprávněné, prvotní úder by však očekával v jiné oblasti. Celý článek čtěte ZDE.

V noci na dnešek Rusko k útokům proti Ukrajině použilo 109 dronů různých typů, dvě rakety S-300 a tři řízené střely Ch-59/69, informovalo letectvo napadené země. Protivzdušná obrana zneškodnila všechny tři řízené střely a 69 bezpilotních letounů.

Jeden z dronů zasáhl v Sumské oblasti dodávku vezoucí chléb, řidič utrpěl zranění. Zasaženo bylo několik zemědělských podniků a šéf oblastní vojenské správy Oleh Hryhorov uvedl, že uhynuly stovky hospodářských zvířat a zničené jsou desítky tun obilí.
Hryhorov dnes nařídil povinnou evakuaci civilistů z dalších 11 vesnic v příhraničí kvůli nebezpečí ostřelování. Ruskojazyčný servis BBC píše, že úřady v regionu už nařídily odchod lidem z více než 210 míst.
At night, the russian butchers attacked the Sumy region missiles and drones😡!A car delivering bread got hit !The driver was injured.Also,5 russian bloody drones hit a farm😡!A fire had started,hundreds of livestock died and dozens of tons of grain were destroyed! @IntlCrimCourt pic.twitter.com/8PTD8PlxeX
— Clown (@DanaSLJL) May 31, 2025

V Rylsku ležícím v ruské Kurské oblasti nedaleko hranic se Sumskou oblastí ukrajinské drony vletěly do dvou pětipodlažních bytových domů, informovaly podle telegramového kanálu Astra místní úřady. Hořelo ve dvou bytech, tlaková vlna vyrazila velký počet oken, poškozené jsou fasády budov. Drony zasáhly i Lgov dále na východ. Zranění utrpělo celkem deset lidí.

V Charkově se v noci ozvala série výbuchů ve dvou čtvrtích. Město zasáhlo osm dronů, někde vypukly požáry. Poškozená je čerpací stanice a její prostory a několik aut, informoval starosta druhého největšího města na Ukrajině Ihor Terechov. Jeden člověk při ruských úderech utrpěl zranění.

Terčem ruského raketového i dronového útoku se v noci na dnešek stala Sumská oblast na severovýchodě Ukrajiny, píše telegramový kanál RBK Ukrajina s odvoláním na místní úřady. Nikomu se nic nestalo, zasaženy byly blíže neurčené zemědělské podniky a nějaká vozidla.

Devítiletá dívka přišla o život při útoku, který ruská armáda podnikla proti vesnici nacházející se poblíž frontové linie v ukrajinské Záporožské oblasti. Dnes o tom informoval šéf regionální vojenské správy Ivan Fedorov.
Rusko na vesnici Dolynka ležící ve východní části Záporožské oblasti shodilo letecké bomby KAB. Kromě života dívky si útok vyžádal jednoho zraněného, je jím 16letý chlapec, uvedl Fedorov na svém účtu na telegramu. Rusové podle něho útočili na obytnou zástavbu, jeden dům zničili a několik dalších poničili.

Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o více než polovinu na 170 miliard rublů (48,2 miliardy Kč). Mohly za to vysoké úrokové sazby, sankce a silnější rubl, uvedla společnost ve svém prohlášení.
Dobré ráno, vážení čtenáři.
Ruská společnost sídlící v Jekatěrinburgu na Urale vyplatila odměnu 15 milionů rublů (asi 4,25 milionu Kč) tuctu vojáků za zničení stíhačky F-16 na Ukrajině, uvedl server The Moscow Times s odvoláním na prohlášení firmy Fores, která je dodavatelem pro ropný a plynárenský, petrochemický, chemický a energetický sektor.
Na snímcích ze čtvrtečního předání odměny na nejmenovaném místě poblíž rusko-ukrajinské hranice mají vojáci rozmazané obličeje. Ruské ministerstvo obrany potvrdilo zničení první stíhačky F-16 ukrajinského letectva minulý měsíc, připomnělo firemní komuniké.