Decimuje Družbu a štve Orbána. Velitel úderů na ropovod „Maďar“ Brovdi má ukrajinský metál
Robert „Maďar“ Brovdi je jednou z nejvýraznějších postav současné ukrajinské armády. Přestože začínal jako podnikatel a regionální politik, stal se symbolem moderního boje Ukrajiny proti Rusku a zároveň mužem, který svým působením dokáže rozčílit i vládu sousedního Maďarska. Jeho přezdívka „Maďar“ odkazuje na jeho původ v maďarské menšině na Zakarpatsku.
Před válkou Brovdi působil v zemědělství a vedl ukrajinskou burzu zemědělské produkce. Po ruské invazi v roce 2022 se přihlásil do teritoriálních jednotek a brzy se proslavil jako zakladatel dronové jednotky „Ptáci Maďara“ (Magyar’s Birds). Dle magyarbirds.army nejprve v roce 2022 začínal jako velitel střelecké čety 2. útočné roty 206. OB TRO. Od listopadu téhož roku začal působit jako velitel roty úderných bezpilotních leteckých systémů (RUBAK) 59. brigády speciálních jednotek. Od června 2023, velitel roty-taktické skupiny (RTGR) „Ptáci Maďarů“, do července 2024 byl velitelem samostatného praporu „Ptáci Maďarů“ (414. OBUBAS). Do ledna 2025 byl velitelem 414. samostatného pluku úderných bezpilotních leteckých systémů Pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny „Ptáci Maďarů“ .
Brovdi si získal obrovskou popularitu nejen svými vojenskými výsledky, ale i otevřeným vystupováním. Na sociálních sítích pravidelně sdílí záběry z dronových operací, často doprovázené sarkasmem či černým humorem. Pro mnohé Ukrajince se stal tváří nového typu války, kde technologie a improvizace hrají větší roli než klasická těžká technika.
V roce 2023 obdržel medaili „Za obranu Ukrajiny“, v roce 2025 byl vyznamenán titulem Hrdina Ukrajiny a prezident Zelenskyj jej jmenoval velitelem nově zřízených Bezpilotních sil Ozbrojených sil Ukrajiny.
Brovdiho jednotka „Ptáci Maďara“
Jednotka vznikla z improvizovaného nápadu. Brovdi nakoupil civilní drony DJI a s pomocí týmu dobrovolníků je přestavěl pro vojenské účely. Původně šlo o podporu pro 28. mechanizovanou brigádu, brzy ale začaly drony fungovat i jako útočné prostředky.
„Ptáci Maďara“ se proslavili v Bachmutu, kde prováděli denní i noční průzkumy, shazovali munici a likvidovali ruskou techniku. Zvláštní pozornost věnovali odhalování ruských skladů munice a logistiky. Díky jejich činnosti utrpěly ruské jednotky citelné ztráty. Jednotka se rychle rozrostla a získala profesionální zázemí. Brovdi zde zavedl vlastní systém výcviku operátorů, taktiku rojových útoků a využívání umělé inteligence při vyhledávání cílů. „Ptáci Maďara“ se stali vzorem pro podobné dronové útvary v celé ukrajinské armádě a jsou dokladem toho, že improvizace, technologie a odvaha mohou zásadně měnit situaci na frontě.
Proč leží Brovdi Maďarsku v žaludku?
Kontroverze však přišla tento měsíc, kdy jeho dronová jednotka zaútočila na ruský ropovod Družba. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli před novináři připustil, že útoky ukrajinských dronů na ropovod Družba v Rusku souvisejí s Orbánovým odporem proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Orbán následně pohrozil Kyjevu dlouhodobými důsledky. Szijjártó dnes údery označil za útok na maďarskou suverenitu a ohrožení energetické bezpečnosti země.
Útok přerušil tok ruské ropy do Maďarska a Slovenska, což vyvolalo ostrou reakci Budapešti. Maďarská vláda Viktora Orbána označila akci za hrozbu energetické bezpečnosti a Brovdimu zakázala vstup do země i do celého schengenského prostoru.
Brovdi reagoval v jeho „typickém stylu" na sociálních sítích a ostře se opřel do maďarského prezidenta, nevyhýbal se ani vulgarismům. „Strčte si sankce a omezení týkající se návštěvy Maďarska do zadku, pane „tanečníku s kostmi“. Jsem Ukrajinec a do vlasti svého otce dorazím po vás. V Maďarsku je dost opravdových Maďarů a jednoho dne je ošukáte,“ napsal. Píše o tom Evropská Pravda.
Polský ministr zahraničí Radoslav Sikorski jako reakci na Orbánův zákaz, Brovdiho do Polska pozval. Ukrajina naopak reagovala diplomatickou cestou a předvolala maďarského velvyslance a protestovala proti zákazu, který označila za politicky motivovaný.
While Russian missiles rain death on Kyiv, Hungary bans a brave ethnic Hungarian who dares to fight for Ukraine's freedom.
— Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) August 28, 2025
Commander Magyar: if you need some R&R and Hungary won't let you in, please be our guest in Poland. https://t.co/oDGTqIflmR
V noci 28. srpna provedlo Rusko masivní letecký úder na Kyjev. Maďarská vláda útok neodsoudila, ačkoli prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že čeká na reakci Budapešti, která opakovaně vyzvala k míru s Ruskem.

Vážení čtenáři, to je pro dnešek z ukrajinského onlinu všechno. S novými zprávami se přihlásíme opět v úterý ráno, dobrou noc.

„Útok ruských sil na dětskou nemocnici v Kyjevě je válečný zločin. Nemám slov. Moskva se rozhodla eskalovat a útočí na další města,“ reagoval na dnešní útok senátor Pavel Fischer.
Útok ruských sil na dětskou nemocnici v Kyjevě je válečný zločin. Nemám slov. Moskva se rozhodla eskalovat a útočí na další města. #WestandbyUkraine pic.twitter.com/FkGcO5bRD0
— Pavel Fischer (@PavelFischer) July 8, 2024

Indický premiér Naréndra Módí dnes přiletěl na první návštěvu Ruska od doby, kdy Moskva v únoru 2022 zahájila invazi na Ukrajinu. Ve své rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy ruský prezident Vladimir Putin uspořádal pro Módího večeři, po které mají následovat jednání, informuje agentura Reuters. Módí na sociální síti X vyjádřil vděčnost za přijetí a uvedl, že se těší na další rozhovory, které se mají odehrát v úterý v Kremlu a které „jistě přispějí k dalšímu upevnění přátelských vazeb mezi Indií a Ruskem.“
Pod Módího vedením se Indie vyhnula odsouzení ruské vojenské agrese na Ukrajině a zároveň zdůraznila potřebu mírového řešení konfliktu. Partnerství mezi Moskvou a Dillí se však začalo komplikovat od doby, kdy Rusko začalo rozvíjet užší vztahy s hlavním indickým rivalem - Čínou, poznamenala agentura Reuters.

Ukrajinská vláda hledá vhodné místo, kam po ruském útoku v Kyjevě přestěhovat dětskou nemocnici Ochmatdyt, na kterou dopadly ruské rakety. Řekl to ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Ruský vojenský soud dnes odsoudil ruskou režisérku Jevgeniji Berkovičovou a dramatičku Svetlanu Petrijčukovou za jejich divadelní hru, dříve oceněnou prestižní cenou, k šesti letům vězení. Obě ženy byly obviněny a posléze odsouzeny za schvalování terorismu kvůli hře Finist, jasný sokol, pojednávající o ženách, které se rozhodnou provdat za islámské bojovníky a vydat se za nimi do Sýrie. Agentura AP označila rozsudek za nejnovější zásah v neutuchajícím tažení proti disentu, které se v Rusku vystupňovalo po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu před více než dvěma lety.

Lékařka z kardiologického centra nemocnice, kam dnes dopadly ruské rakety, okomentovala pro deník The Kyiv Independent útok. „Nechápu, jak mohou být lidé taková zvířata. Ani zvířata nedělají takové věci,“ řekla.

Rusko se chystá na zasedání Rady bezpečnosti OSN předložit fakta o dnešním ostřelování Kyjeva, která mají odporovat ukrajinské verzi incidentu. Oznámil to zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij.

Budovy částečně srovnané se zemí, prach, vysklená okna, děti tisknoucí se ke svým rodičům a desítky pomáhajících záchranářů, lékařů, vojáků i civilistů. Tak podle agentury Reuters dnes vypadala kyjevská dětská nemocnice po zásahu ruskou raketou. Rozsáhlý útok, který kromě metropole zasáhl nejméně pět dalších měst v centrální a východní oblasti Ukrajiny, si vyžádal bezmála přes 30 mrtvých a na 150 zraněných.
Vteřiny poté, co ruská raketa narazila do kyjevského zdravotnického zařízení specializovaného na péči o dětské pacienty, Svitlana Kravčenková přispěchala ke svému dvouměsíčnímu synovi, který se v nemocnici léčil. Miminko přikryla látkou, aby ho ochránila před vzduchem poletujícím prachem.
„Bylo to děsivé. Snažila jsem se ho zakrýt látkou, aby mohl dýchat,“ řekla třesoucím se hlasem 33letá žena, zatímco kolem ní záchranáři v troskách budovy pátrali po přeživších. Malé dítě Kravčenková držela pevně v rukou, zatímco její manžel Volodymyr hleděl na zkázu. Jejich auto zaparkované vedle zničené budovy bylo pohřbeno pod sutinami. Celá rodina ale naštěstí vyvázla jen se škrábanci a odřeninami.

Několik desítek lidí dnes demonstrovalo na Palackého náměstí v Praze proti rannímu bombardování dětské nemocnice v Kyjevě při ruském vzdušném útoku. Organizátoři upozorňovali na to, že bez finanční podpory Ukrajina Rusko neporazí. Stáli s velkým transparentem s anglickým nápisem, kde v překladu bylo napsáno, že „nemůže být mír bez porážky Ruska“. Demonstranti stáli v kruhu s ukrajinskými vlajkami, uprostřed kruhu byly položené dětské hračky a oblečení potřísněné červenou barvou, symbolizující oběti z dětské nemocnice.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes informoval o svém setkání s prezidentem Polska Andrzejem Dudou. „Informoval jsem ho o ruských útocích a diskutoval s ním o tom, co je třeba udělat pro větší ochranu našich lidí. Posílení spolupráce v oblasti obrany a řešení potřeb ukrajinských obranných sil patří mezi hlavní priority. Vyzdvihli jsme také význam zahajovacího mírového summitu a bezpečnostní dohody mezi Ukrajinou a Polskem,“ napsal Zelenskyj.
I had a meeting with the @prezydentpl, Andrzej Duda.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 8, 2024
I informed him about the Russian attacks and discussed what is needed to provide greater protection for our people. Enhancing defense cooperation and addressing the needs of the Ukrainian Defense Forces are top priorities. We… pic.twitter.com/GbNIkUnRdc

Podle předběžných údajů ukrajinských vzdušných sil vypálilo Rusko 8. července na Ukrajinu 38 raket různých typů. Náklady na útok činí podle výpočtů časopisu Forbes přibližně 232 milionů dolarů. Sestřeleny měly být rakety v hodnotě více než 181 milionů dolarů.

K situaci v zasažené kyjevské nemocnici Ochmatdyt Zelenskyj uvedl, že v sutinách jsou uvězněni lidé a že přesný počet zraněných a mrtvých stále není znám. „Nyní všichni pomáhají s odklízením trosek: lékaři, obyčejní lidé,“ dodal s tím, že Rusko „nemůže nevědět“, kam míří jeho rakety.

Nejméně 21 mrtvých a 96 zraněných dnes hlásí Kyjev, podle jehož starosty Vitalije Klička šlo o jeden z nejhorších útoků na metropoli od začátku invaze. V Kryvém Rihu útok zabil 11 lidí a na 47 jich zranil, uvedly podle Reuters ukrajinské úřady. Podle starosty tohoto města v Dněpropetrovské oblasti Oleksandra Vilkula město utrpělo několik zásahů, včetně administrativní budovy a průmyslového podniku. Tři lidé zahynuli ve východukrajinském Pokrovsku. Jednoho mrtvého a šest zraněných hlásí také úřady v Dnipru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) napsal, že krutost ruského teroristického státu nezná mezí. „Na dětskou nemocnici může zaútočit jen nelidská zrůda a přesně takové povahy jsou ruští generálové a diktátor Putin, jejichž rozkazy ruská invazní vojska bezmyšlenkovitě plní,“ uvedl. Klíč k míru podle něj drží Rusko. „Když přestane útočit a stáhne svá invazní vojska, válka skončí. Když se Ukrajina přestane bránit, Rusko ji pohltí a zničí,“ vysvětlil.

Počet mrtvých po ruském útoku na Ukrajinu stoupl na 36. Zraněných je okolo 150, napsala agentura Reuters s odkazem na bilance ukrajinských úřadů.

Hnutí ANO vstoupilo do frakce Patriotů pro Evropu, aby plnilo svůj program, řekl jeho předseda Andrej Babiš. První místopředseda ANO Karel Havlíček řekl, že hnutí hledalo partnery, se kterými má stejný názor na unijní problematiku. Názor ANO na konflikt na Ukrajině včetně kritiky ruské agrese se nemění, doplnil. Odsoudil dnešní vzdušný útok na Ukrajinu, který mířil mimo jiné na dětskou nemocnici.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval takzvanou „mírovou misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy a prohlásil, že úspěšného smíru mezi Ruskem a Ukrajinou lze dosáhnout pouze tvorbou „seriózních a silných spojenectví“.

Ruský raketový útok na dětskou nemocnici v Kyjevě podle premiéra Petra Fialy (ODS) znovu ukazuje brutalitu agresivní války, kterou na Ukrajině vede Rusko. „Vladimir Putin nechce mír, chce za každou cenu dosáhnout svých agresivních mocenských cílů – bez ohledu na civilní oběti a utrpení nevinných lidí,“ napsal na síti X.