Decimuje Družbu a štve Orbána. Velitel úderů na ropovod „Maďar“ Brovdi má ukrajinský metál
Robert „Maďar“ Brovdi je jednou z nejvýraznějších postav současné ukrajinské armády. Přestože začínal jako podnikatel a regionální politik, stal se symbolem moderního boje Ukrajiny proti Rusku a zároveň mužem, který svým působením dokáže rozčílit i vládu sousedního Maďarska. Jeho přezdívka „Maďar“ odkazuje na jeho původ v maďarské menšině na Zakarpatsku.
Před válkou Brovdi působil v zemědělství a vedl ukrajinskou burzu zemědělské produkce. Po ruské invazi v roce 2022 se přihlásil do teritoriálních jednotek a brzy se proslavil jako zakladatel dronové jednotky „Ptáci Maďara“ (Magyar’s Birds). Dle magyarbirds.army nejprve v roce 2022 začínal jako velitel střelecké čety 2. útočné roty 206. OB TRO. Od listopadu téhož roku začal působit jako velitel roty úderných bezpilotních leteckých systémů (RUBAK) 59. brigády speciálních jednotek. Od června 2023, velitel roty-taktické skupiny (RTGR) „Ptáci Maďarů“, do července 2024 byl velitelem samostatného praporu „Ptáci Maďarů“ (414. OBUBAS). Do ledna 2025 byl velitelem 414. samostatného pluku úderných bezpilotních leteckých systémů Pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny „Ptáci Maďarů“ .
Brovdi si získal obrovskou popularitu nejen svými vojenskými výsledky, ale i otevřeným vystupováním. Na sociálních sítích pravidelně sdílí záběry z dronových operací, často doprovázené sarkasmem či černým humorem. Pro mnohé Ukrajince se stal tváří nového typu války, kde technologie a improvizace hrají větší roli než klasická těžká technika.
V roce 2023 obdržel medaili „Za obranu Ukrajiny“, v roce 2025 byl vyznamenán titulem Hrdina Ukrajiny a prezident Zelenskyj jej jmenoval velitelem nově zřízených Bezpilotních sil Ozbrojených sil Ukrajiny.
Brovdiho jednotka „Ptáci Maďara“
Jednotka vznikla z improvizovaného nápadu. Brovdi nakoupil civilní drony DJI a s pomocí týmu dobrovolníků je přestavěl pro vojenské účely. Původně šlo o podporu pro 28. mechanizovanou brigádu, brzy ale začaly drony fungovat i jako útočné prostředky.
„Ptáci Maďara“ se proslavili v Bachmutu, kde prováděli denní i noční průzkumy, shazovali munici a likvidovali ruskou techniku. Zvláštní pozornost věnovali odhalování ruských skladů munice a logistiky. Díky jejich činnosti utrpěly ruské jednotky citelné ztráty. Jednotka se rychle rozrostla a získala profesionální zázemí. Brovdi zde zavedl vlastní systém výcviku operátorů, taktiku rojových útoků a využívání umělé inteligence při vyhledávání cílů. „Ptáci Maďara“ se stali vzorem pro podobné dronové útvary v celé ukrajinské armádě a jsou dokladem toho, že improvizace, technologie a odvaha mohou zásadně měnit situaci na frontě.
Proč leží Brovdi Maďarsku v žaludku?
Kontroverze však přišla tento měsíc, kdy jeho dronová jednotka zaútočila na ruský ropovod Družba. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli před novináři připustil, že útoky ukrajinských dronů na ropovod Družba v Rusku souvisejí s Orbánovým odporem proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Orbán následně pohrozil Kyjevu dlouhodobými důsledky. Szijjártó dnes údery označil za útok na maďarskou suverenitu a ohrožení energetické bezpečnosti země.
Útok přerušil tok ruské ropy do Maďarska a Slovenska, což vyvolalo ostrou reakci Budapešti. Maďarská vláda Viktora Orbána označila akci za hrozbu energetické bezpečnosti a Brovdimu zakázala vstup do země i do celého schengenského prostoru.
Brovdi reagoval v jeho „typickém stylu" na sociálních sítích a ostře se opřel do maďarského prezidenta, nevyhýbal se ani vulgarismům. „Strčte si sankce a omezení týkající se návštěvy Maďarska do zadku, pane „tanečníku s kostmi“. Jsem Ukrajinec a do vlasti svého otce dorazím po vás. V Maďarsku je dost opravdových Maďarů a jednoho dne je ošukáte,“ napsal. Píše o tom Evropská Pravda.
Polský ministr zahraničí Radoslav Sikorski jako reakci na Orbánův zákaz, Brovdiho do Polska pozval. Ukrajina naopak reagovala diplomatickou cestou a předvolala maďarského velvyslance a protestovala proti zákazu, který označila za politicky motivovaný.
While Russian missiles rain death on Kyiv, Hungary bans a brave ethnic Hungarian who dares to fight for Ukraine's freedom.
— Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) August 28, 2025
Commander Magyar: if you need some R&R and Hungary won't let you in, please be our guest in Poland. https://t.co/oDGTqIflmR
V noci 28. srpna provedlo Rusko masivní letecký úder na Kyjev. Maďarská vláda útok neodsoudila, ačkoli prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že čeká na reakci Budapešti, která opakovaně vyzvala k míru s Ruskem.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Hlavní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj označil jako nezbytný krok letní průnik do ruské Kurské oblasti. V rozhovoru s francouzským listem Le Monde generálplukovník řekl, že neměl jinou volbu - potřeboval porazit ruskou ofenzívu v Charkovské oblasti, zabránit otevření nové fronty v ukrajinské Sumské oblasti a uvolnit část ruského tlaku na dalších úsecích bojové linie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vnímá jednání se šéfem NATO Markem Ruttem a lídry EU v Bruselu jako dobrou příležitost probrat bezpečnostní záruky pro Kyjev v současnosti i do budoucna. Zelenskyj to řekl na tiskové konferenci před konáním schůzky. Prezident také prohlásil, že je pro něj velmi důležité, aby partneři Ukrajiny zaujali jednotný postoj k tomu, jak zemi posílit v jejím boji s Ruskem.

Česko poskytne do společného fondu dronové koalice pro Ukrajinu částku milion eur, zhruba 25 milionů korun. Dar dnes schválila vláda, podrobnosti ČTK sdělilo ministerstvo obrany. Dronovou koalici na podporu Ukrajiny zřizuje Lotyšsko, vznikla letos v únoru. Česká republika se k ní přidala na summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Washingtonu v červenci.

Generální tajemník NATO Mark Rutte a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Bruselu. Podívejte se na nové snímky.

Populární tanečník Sergej Polunin opouští společně s rodinou Rusko. Na sociálních sítích dnes dosud veřejně známý obdivovatel ruského prezidenta Vladimira Putina a zastánce ruské agrese vuči Ukrajině oznámil, že jeho „duše není na svém místě“. Kam odchází, neuvedl.
Rodák z ukrajinského Chersonu je považován za jednu z nejvýraznějších baletních osobností a je držitelem několika prestižních ocenění. Po studiích v Kyjevě se ve 13 letech přestěhoval do Británie a o šest let později se stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně. Po několika letech britskou metropoli opustil, přičemž média psala o jeho divokém životním stylu, plném večírků. Ruské občanství získal v roce 2018.
„Můj čas v Rusku dávno uplynul, jako kdybych zde v tuto chvíli splnil svou misi,“ napsal Polunin na instagramu. Učinil tak přesto, že se mu podle jeho slov v Rusku dostávalo „všeho, co potřeboval“. Fungování instagramu v zemi Moskva zablokovala už krátce po zahájení své invaze na Ukrajinu.

Francie má důkazy, že se Rusko snaží zmanipulovat influencery v evropských zemích, včetně Francie, řekl dnes podle agentur francouzský ministr zahraničí Jean-Noel Barrot. Lidé napojení na Kreml kontaktovali více než 2000 evropských tvůrců obsahu na sociálních sítích s velkým počtem sledujících, aby za finanční odměnu šířili ruskou propagandu, napsal deník Le Monde s odkazem na zpravodajské zdroje.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) telefonoval se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem. Poděkoval mu za jeho roli při posilování vzájemných vztahů i podporu Ukrajiny a Izraele. Uvedl to dnes na síti X. Blinkenovým nástupcem ve funkci by mohl být Marco Rubio, jak dříve uvedl budoucí americký prezident Donald Trump.

Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron se setkali v Bruselu. Podívejte se na nové snímky.

Ruská protivzdušná obrana sestřelila deset raket mířících na Rostovskou oblast na jihu Ruska. Jedna ze střel prý zasáhla kůlnu, útok se podle předběžných informací obešel bez obětí. Uvedl to dnes gubernátor oblasti Jurij Sljusar.

Evropa potřebuje podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského silnou, jednotnou pozici, aby zajistila trvalý mír. Ukrajinský vůdce to napsal na sociální síti X po svém příjezdu do Bruselu, kam dorazil na večerní schůzku se šéfem NATO Markem Ruttem a s dalšími evropskými lídry. Ve čtvrtek se zúčastní summitu EU a bude rovněž jednat s českým premiérem Petrem Fialou.
„Přijel jsem do Bruselu na důležitá jednání s našimi evropskými partnery. Evropa potřebuje silnou, jednotnou pozici, aby zajistila trvalý mír. Každý zásadní problém ovlivňující Evropu - a ukončení ruské války proti Ukrajině je nepochybně jedním z nich - vyžaduje koordinovanou a efektivní práci evropských národů,“ uvedl Zelenskyj. Zmínil, že se v Bruselu setká s vůdci z Francie, Německa, Itálie, Dánska, Nizozemska, Polska a České republiky. S českým premiérem Fialou by měl mít podle informací ČTK bilaterální jednání ve čtvrtek po poledni, schůzku si vyžádala ukrajinská strana.

Nizozemské, finské a švédské stíhačky zachytily ruský letoun s nadzvukovými raketami, který prolétal nad Baltským mořem, sdělil dnes podle agentury Reuters nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans na sociální síti X.

Ve Wiesbadenu na západě Německa začalo fungovat nové velitelství NATO pro koordinaci zbrojní pomoci Ukrajině, oznámil šéf aliance Mark Rutte.

Ruská plynárenská společnost Gazprom poprvé dodala zkapalněný zemní plyn (LNG) do Itálie. S odkazem na data společnosti LSEG o tom dnes informovala agentura Reuters. Gazprom, který má v Rusku monopol na vývoz plynu sítí potrubí, zkapalněný plyn dodal z přístavu Portovaja na pobřeží Baltského moře. Zatímco dodávky plynu potrubím do evropských zemí od roku 2022 kvůli válce na Ukrajině prudce klesly, dodávky LNG po moři jsou na vzestupu.

Mezinárodní kontrola zbrojení je kvůli nedostatku důvěry mezi Ruskem a Západem věcí minulosti. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. Rusko v reakci na jakékoli bezpečnostní hrozby použije zbraně, které bude považovat za vhodné, prohlásil Gerasimov podle agentury TASS. Moskva přitom dnes zároveň obvinila Ukrajinu, že v září ze svých dronů opakovaně shazovala zakázanou fosforovou munici, což Kyjev označil za nepravdivé.

Ruská diplomacie dnes obvinila Ukrajinu z toho, že v září s pomocí dronů shazovala munici s bílým fosforem. Kyjev podle Reuters označil prohlášení rukého ministerstva zahraničí za nepravdivé a nesmyslné a naopak obvinil Moskvu, že ve válce používá zakázané chemické látky, mezi které se řadí i fosfor.

Česko navrhne podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ukončení udělování dočasné ochrany Ukrajincům v případě příměří či konce války na Ukrajině, kterou zahájilo Rusko. Následovat by měly návratové projekty podporované z evropských peněz. Rakušan to uvedl při dnešním závěrečném sněmovním schvalování další novely o prodloužení dočasné ochrany pro ukrajinské běžence.

Jednotlivci i firmy si zřejmě budou moci i v dalších letech snížit daňový základ u daně z příjmů až o 30 procent za poskytnuté dary na zákonem stanovené účely. Sněmovna to dnes schválila v novele zákona zvaném lex Ukrajina, který především upravuje prodlužování dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny. Schválený pozměňovací návrh poslance ODS Vojtěcha Munzara prodlužuje i daňové úlevy související s podporou Ukrajiny a ukrajinských uprchlíků před válkou.

Ruská agrese na Ukrajině, situace na Blízkém východě a migrace budou ve čtvrtek hlavními tématy summitu Evropské unie v Bruselu. Jednání unijních prezidentů a premiérů bude poprvé předsedat António Costa, který 1. prosince ve funkci předsedy Evropské rady vystřídal Charlese Michela. Summit začne hned ráno a bude jednodenní. Na úvod vystoupí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Česko bude zastupovat premiér Petr Fiala.

Ruská armáda dobyla obce Stari Terny a Trudove nedaleko města Kurachove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Informovalo o tom dnes podle tiskových agentur ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda v oblasti ustupuje početnějším a lépe vyzbrojeným ruským jednotkám každý den, poznamenala agentura AFP.
Ruské síly útočí na město Kurachove už několik dní, jde o jedno z nejrušnějších míst celé ukrajinsko-ruské fronty. Ukrajinská armáda se mezitím potýká s nedostatkem mužů i výzbroje a už více než rok je v defenzivě. Od podzimu její síly ustupují stále rychleji, píše AFP.