Nové onemocnění COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním).

Aktuální počet nakažených a mrtvých v celé České republice můžete sledovat zde, tady pak najdete přehled nakažených ve světě i s přehlednými grafy. Zde na videu.

V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v ČR. V Česku je omezen volný pohyb osob, nařízení má platit do 1. dubna. Ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem na veřejnosti, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci.

BRNO ONLINE KORONAVIRUS
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě Refresh
 
19:04
29. 3. 2020

Na jihu Moravy je už 156 pacientů s COVID-19, onemocněl i lékař Nemocnice Milosrdných bratří. Na jihu Moravy přibylo během neděle šest pacientů s potvrzenou diagnózou nemoci COVID-19, celkový počet stoupl k 18. hodině na 156. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které sčítá evidence od hygieniků i dalších laboratoří.

 

Nejvíce jich je v Brně, 79, což znamená nový přírůstek o 7 případů. Mezi nimi i lékař brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. Nadále pouze jediný případ registrují hygienici na Vyškovsku. Největší podíl pacientů, celkem 45, spadá do věkové kategorie 25-44 let. Seniorů nad 65 let s potvrzenou diagnózou je aktuálně 16.  

 

Čtyři pacienti v těžkém stavu leží ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Podle večerní informace hygieniků se na jižní Moravě vyléčilo již 7 pacientů, z toho 6 doma a jeden v péči lékařů. Celkem bylo na jižní Moravě testováno 2302 osob. V karanténě zůstává nyní 666 osob.

 

Na jižní Moravě by se měla také od pondělí testovat tzv. chytrá karanténa, tedy vytipovávání potenciálně nakažených pomocí technologií, především mobilních telefonů, a jejich následná izolace. Po Velikonocích by se tento systém měl rozšířit po celé republice. Krajští hygienici zatím nemají podrobné informace.

 
17.16
29. 3. 2020

V Brně slouží první automat na dezinfekční gel na ruce. Lidé, kteří nemohou sehnat v drogeriích dezinfekční gel na ruce, mají v Brně možnost koupit si jej v automatu u sídla výrobce For Life & Madaga. Takzvaný dezimat stojí na adrese Moravanská 85 a lidé si mohou koupit libovolné množství. Vybírat mohou mezi 50 a 200mililitrovým balením.

 

Cena balení o objemu 50 mililitrů je 150 korun, balení o objemu 200 mililitrů stojí 480 korun. Výrobce zákazníky upozorňuje, aby dodržovali bezpečné rozestupy a používali při nákupu ochranné rukavice.

 
16:08
29. 3. 2020

Mezi nově nakaženými na jihu Moravy s potvrzenou diagnózou nemoci COVID-19 je i lékař brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. Informaci potvrdil ČTK ředitel zařízení Pavel Piler.

 

Nákaza v Nemocnici Milosrdných bratří má za následek karanténu pro několik dalších zaměstnanců, chod oddělení omezený ale není. „Nevíme, kde se nemocný lékař nakazil, ale byl velmi pečlivý a dělal vše pro to, aby nákazu dále nešířil,“ řekl ředitel.

 

Ze soboty na neděli přibylo na jižní Moravě sedm pacientů s potvrzenou diagnózou nemoci COVID-19, celkem jich je 150. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které sčítá evidence od hygieniků i dalších laboratoří. Polovina připadá na Brno, naopak jediný případ registruje Vyškovsko.

 
15:34
29. 3. 2020

Magistrát upozorňuje brněnské lékaře, že výdejní místo osobních ochranných pomůcek se mění. Nově bude v areálu brněnských veletrhů, a to v pavilonu E (vjezd branou č. 4).

 

Každý z lékařů bude vyzván k odběru pomocí e-mailu. V něm bude zmíněn přesný termín, ve kterém si daný lékař bude moci pomůcky vyzvednout. „Prosíme lékaře, aby své e-mailové schránky kontrolovali. Zároveň doporučujeme, aby u sebe měli mobilní telefon z důvodu případného ověřování kontaktních údajů,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě.

 

Výdejní hodiny v pavilonu E jsou od pondělí do neděle v čase od 9.00 do 17.00. Příchozí by měli určené termíny dodržovat.

 
15:14
29. 3. 2020

Apel na nošení roušek se ujal nad rámec v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Ochrany před nákazou koronavirem se tak dostalo i sochám apoštolů před místním kostelem a školákovi Boříkovi, jehož nosu se dotýkají na začátku září dítka začínající školní docházku.     

 
14:38
29. 3. 2020

Obývákové krmení medvědice Kamčatky. Zoo Brno za situace, kdy kvůli šíření koronaviru zůstává nepřístupná, zprostředkovala pro své příznivce na dálku komentované krmení zasloužilé medvědice Kamčatky. Přímý přenos na instagramu sledovaly ze svých domovů téměř tři tisícovky diváků. „Skvělá zábava u odpoledního kafíčka,“ reagovala jedna z divaček.

 
13:52
29. 3. 2020

Ve Znojmě začala o víkendu distribuce roušek. Radnice ve Znojmě si pochvaluje spolupráci s místní firmou PPO Group, díky které bude k dispozici dostatečné množství ochranných roušek pro všechny obyvatele města. „Díky skvělé spolupráci s firmou a obětavosti a ochotě zaměstnanců jsme schopni zahájit distribuci roušek do domácností už o víkendu,“ uvedl starosta Jan Grois.

 

Roušky balené jednotlivě v hygienických obalech roznášejí zaměstnanci úřadu. O víkendu se dostalo na občany v městských částech Znojma, od pondělí jsou na řadě Přímětice, ve zbytku týdne centrum a další ulice. Do konce příštího týdne by tak roušku, která není jednorázová, ale k opakovanému použití, mělo obdržet všech 34 tisíc obyvatel Znojma. 

 
12.13
29. 3. 2020

Proti nudě a koronaviru. Jako zpestření domácího vzdělávání mohou po dobu uzavření škol posloužit jednoduché fyzikální a chemické pokusy. Zábavní vědecké centrum Vida!, jehož budova u brněnského výstaviště je nyní nepřístupná, zveřejnilo na svém webu desítky návodů. Některé experimenty živě vysílá přes internet.

 

Pokusy prý zaručeně zaženou nudu. „Dobrou zprávou je, že většinou budete potřebovat jen to, co máte běžně doma," uvedla Ema Zezulová, redaktorka webu a sociálních sítí Vida! centra. Na webu jsou například pokusy s vodou, kuchyňskou chemií, experimenty se světlem nebo návody na výrobu domácí kosmetiky.

 

První živé vysílání bylo ve středu. Přímý přenos sledovalo asi 400 lidí na webu Vida! centra, na facebooku pak další tisíce v Česku i na Slovensku. „Společně jsme si vyzkoušeli experimenty přibližující hravou formou, co je to povrchové napětí, tlak vody nebo hustota kapalin," popsala "vidátorka" Daniela Marková.

 
11:08
29. 3. 2020

Společnost Lidl Česká republika informovala město Břeclav, že jedna z brigádnic v tamní prodejně měla pozitivní test na koronavirus.

 

„Brigádnice byla v prodejně naposledy v sobotu 21. března a nejevila žádné příznaky nemoci. Již od začátku minulého týdne nosila roušku a rukavice, a také nebyla v úzkém kontaktu přesahujícím 15 minut se žádným z našich zaměstnanců ani zákazníků prodejny,“ uvedla v dopise starostovi města Zuzana Holá, vedoucí firemní komunikace Lidl ČR.

 

Hygienická opatření, která zaměstnanci v prodejně dodržují, vyhodnotila Krajská hygienická stanice jako vyhovující.  „Z těchto důvodu nenařídila žádnému z našich zaměstnanců karanténu a po důkladném vydezinfikování všech prostor povolila standardní provoz prodejny," upozornila mluvčí společnosti.

 
10:49
29. 3. 2020

Brňáci vyměnili obchody a kavárny za lesy. Zatímco ulice v centru Brna zejí o víkendu prázdnotou, Brňané vzali útokem lesy mezi Útěchovem, Vranovem a Adamovem. Auta parkují, kde se dá i nedá, zejména na polních cestách a mýtinách. V lesích tráví víkend odhadem tisícovky lidí. Podobná situace je i v okolí Brněnské přehrady.

 
10:34
29. 3. 2020

Vyhlášky pro některé neplatí? Radostice na Brněnsku zakázaly volný pohyb lidem a cyklistům, kteří nejsou občany vesnice, na cestě z Mlýnské ulice k Radostickému mlýnu. Cesta je součástí turistické cyklostezky vedoucí okolo Brna. Turisté, zejména z Brna, ovšem k nelibosti místních závazné obecní nařízení nerespektují.

 
10:24
29. 3. 2020

Na jihu Moravy přes noc přibylo sedm nových pacientů s potvrzenou diagnózou nemoci COVID-19, celkem jich je 150. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které sčítá evidence od hygieniků i dalších laboratoří.

 

Nejvíce jich je v Brně, zhruba polovina, vyplývá z údajů Krajské hygienické stanice. Po nákaze v břeclavské nemocnici se dnes znovu otevřela oddělení ARO a ORL. Naopak v sobotu ohlásila první nemocné zaměstnance nemocnice ve Znojmě, provoz zatím neomezila.

 

Čtyři pacienti v těžkém stavu leží ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Podle sobotní večerní informace hygieniků se pět pacientů na jižní Moravě již vyléčilo. V Česku bylo dnes ráno prokázáno 2669 případů nemoci, testů bylo 40.700.

 
8:48
29. 3. 2020

Nařízení pro domovy seniorů je mimo realitu, tvrdí náměstek. Náměstek jihomoravského hejtmana pro sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD) zkritizoval ministerstvo zdravotnictví za tristní komunikaci s kraji. Informace se podle něho dozvídají pouze z tiskových konferencí.

 

Nařízení, kdy mají domovy seniorů vyhradit deset procent kapacity pro klienty nakažené nemocí COVID-19, je podle něj zcela mimo realitu. „Podle ředitelky jednoho z domovů je přístup ministerstva hazardem se zdravím a životy jak klientů, tak zaměstnanců, protože o ně nemohou pečovat, když nemají žádné ochranné pomůcky," uvedl Šlapal.

 

Ministerstvo informovalo o svém nařízení vůči domovům seniorů v pátek. Klienti, kteří nebudou vyžadovat převoz do nemocnice a budou mít lehčí příznaky, mají zůstávat podle ministra Adama Vojtěcha (ANO) v zařízení.

 

„Z domovů pro seniory nelze udělat nemocnici. Je možné zařídit dočasnou karanténu do výsledku testu, ale ne déle. Pak musí následovat převoz do nemocnice. Jakmile se nákaza rozšíří v zařízení, smrtnost bude obrovská a nikoho v domově neochrání ona nesmyslná desetiprocentní covidzóna," tvrdí Šlapal.

 
19:01
28. 3. 2020

Počet případů prokázaného onemocnění COVID-19 se na jižní Moravě za posledních 24 hodin zvýšil o deset na 143. Vyplývá z aktuálně zveřejněných statistik Krajské hygienické stanice.

 

Ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík ve vyjádření pro média uvedl, že se objevil první pozitivní test u zaměstnance v tomto zařízení. Zda jde o lékaře, nemocnice nechtěla uvést. Provoz to podle něj zatím nijak neomezí a nemocnice maximalizuje úsilí, aby to tak zůstalo.

 

Naopak již v neděli se má znovu otevřít oddělení ARO a také oddělení ORL v břeclavské nemocnici, kde byli někteří lékaři také pozitivně testovaní a další museli do karantény.

 

Podle posledních informací leží ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně čtyři nemocní pacienti ve vážném stavu. Nejvyšší počet případů, 72,  je na jižní Moravě v Brně. Na Vyškovsku zůstává zatím jediný. Na jižní Moravě se již uzdravilo pět lidí, v celé republice dohromady 11 a stejný počet zemřel.

 

Na jižní Moravě bylo k večeru podle hygieniků 2118 testovaných. V karanténě je nyní 663 lidí, dalších 500 už je z karantény venku.

 
17:18
28. 3. 2020

Relax s rouškami. Slunnou sobotu využili mnozí Brňané k vycházkám do přírody. Rušno bylo i u oblíbené kavárny u obřanského mostu.  

 
16:56
28. 3. 2020

Jihomoravský kraj obdržel ochranné pomůcky, v neděli je rozveze. Nemocnice, jednotliví lékaři i domovy pro seniory by měli v neděli, případně v pondělí, dostat ochranné pomůcky z dodávky, kterou dnes obdržel Jihomoravský kraj.

 

Pro domovy pro seniory půjde vůbec o první dodané pomůcky. Jedná se o 45.000 respirátorů, 336.000 ochranných roušek, 19.000 rukavic, 3300 obleků a 2200 brýlí, které umožní efektivnější práci s pacienty nakaženými nemocí COVID-19 a zajistí ochranu před nákazou. „Dnes se musí zásilka rozdělit a v neděli budou hasiči jednotlivé zásilky rozvážet na místa určení,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

 

Hasiči zásilky rozvezou buď přímo do nemocnic, či domovů pro seniory, případně do obcí s rozšířenou působností, které budou pomůcky dále distribuovat. Pro soukromé lékaře a lékárny v Brně se budou pomůcky vydávat na výstavišti v pavilonu E.

 
15:32
28. 3. 2020

Koronavirus zhatil mandloňový festival. Hrozba nákazy rozesmutnila tisíce návštěvníků tradičních třídenních slavností vína a nádherně rozkvetlých květů mandloní v jihomoravských Hustopečích. Akci s termínem od pátku do neděle pořadatelé zrušili, místní radnice na Starém vrchu zavřela rozhlednu.

 

I tak si to namířilo v sobotu do sadu se stovkami stromů a tisíci květy několik desítek věrných obdivovatelů. „I když s rouškama, nemohli jsme si procházku mezi tou krásou odpustit,“ svěřili se manželé Jakub a Eva s ročním Adámkem v kočáru. Pořadatelé už oznámili, že příští ročník slavností se uskuteční od 26. do 28. března 2021.    

 
14:40
28. 3. 2020

Na dálnici D2 se před hraničním přechodem na Slovensko Lanžhot-Brodské začala po 13:00 znovu tvořit kolona kamionů. Ta, která se vytvořila v pátek odpoledne a v noci na sobotu,  měřila 20 kilometrů a rozjela se teprve po 10:00.

Slováci po obědě znovu uzavřeli vjezd do země kvůli tomu, že Maďaři také nevpouštějí kamiony přes hranice. Problém již několik dnů opakovaně vzniká na rumunsko-maďarské hranici. Jde o důsledek přísných opatření kvůli šíření nemoci COVID-19.

 

 
12:35
28. 3. 2020

Už nikdy nebude host vyhazovat z restaurace číšníka, tak jako v legendární scénce z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag! Nejnoblesnější brněnský hotel Slavia se octl na pokraji krachu. Prvorepublikový hotel bude zavřený až do konce roku. Hoteliér Libor Daněk propustil dohodou přes 30 zaměstnanců, vyplatí jim mzdu ještě za květen. Nechal si pouze sedm lidí, kteří vypořádávají rezervace, které má hotel i na rok 2021. Podle jednatele nemá vzhledem k zahraniční klientele, která tvoří 83 procent hostů, další fungování ekonomický smysl. Hotel nyní nabídl k dispozici krizovému štábu. Jak a zda bude hotel uvádět po novém roce do provozu, o tom hoteliér zatím neuvažuje.

 
10:58
28. 3. 2020

Počet lidí s nemocí COVID-19 se na jihu Moravy přes noc nezměnil. Počet případů prokázaného onemocnění COVID-19 zůstal přes noc na jižní Moravě na 133, vyplývá z aktuálně zveřejněných statistik ministerstva zdravotnictví.

 

Ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík ve vyjádření pro média uvedl, že v pátek se objevil první pozitivní test u lékaře v tomto zařízení. Provoz to podle něj zatím nijak neomezí a nemocnice maximalizuje úsilí, aby to tak zůstalo. Naopak pravděpodobně již v neděli by se mělo znovu otevřít oddělení ARO v břeclavské nemocnici, kde byli někteří lékaři také pozitivně testovaní a další museli do karantény.

 

Podle posledních informací leží ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně čtyři nemocní pacienti ve vážném stavu. Nejvyšší počet případů, 68, je na jižní Moravě v Brně. Na Vyškovsku je zatím jediný. V celém Česku je aktuální počet prokázaných onemocnění 2422, otestovaných je 36.374.

 

Na jižní Moravě by se měla také od pondělí testovat tzv. chytrá karanténa, tedy vytipovávání potenciálně nakažených pomocí technologií, především mobilních telefonů, a jejich následná izolace. Po Velikonocích by se tento systém měl rozšířit po celé republice.

 
9:49
28. 3. 2020

Kolona na D2 přes noc dosáhla 20 km, už se rozjíždí. Na dálnici D2 se před hraničním přechodem na Slovensko Lanžhot-Brodské vytvořila v noci 20 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Slováci v pátek uzavřeli vjezd do země kvůli tomu, že Maďaři také nevpouštěli kamiony přes hranice. Jde o důsledek přísných opatření kvůli šíření nemoci COVID-19.

 

Dnes kolem 8:00 začali Slováci kamiony opět částečně pouštět a kolona se rozjíždí. Jak bude vypadat situace během dne, není zřejmé. „Čeští policisté budou reagovat na kroky slovenských kolegů,“ řekl mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

 

 

Dnes kolem 9:00 byla podle webu Dopravniinfo.cz kolona mezi 43. a 51. kilometrem, dále směrem k hranicím už se kamiony rozjely.

 
8:21
28. 3. 2020

Místo šatů vyrábí roušky. Patří k návrhářským ikonám, její svatební, večerní a společenské šaty jsou ozdobou každé významné akce či prestižních přehlídek. Marie Zelená se svou dcerou Martinou Hrnčířovou teď ale připravují roušky pro potřebné, vše ostatní šlo stranou.

 

„Vyrábíme dvojité z kvalitní bílé bavlny. Už to ani nepočítáme, určitě jich bylo kolem tisícovky. Putovaly převážně do brněnských nemocnic, do Masarykova onkologického ústavu a k seniorům. Teď chceme přejít na barevné roušky, trochu si pohrát s designem,“ svěřila se Blesku rodačka ze Slovácka.

 

Zelená neskrývá, že jí není lhostejný osud seniorů. Přišla proto s výzvou, která jim má zpříjemnit situaci poté, co se většina ocitla kvůli koronaviru v nedobrovolné izolaci. „Vnoučata Eliška a Tomáš proto natočili výzvu pro další děti. Ty by mohly malovat veselé obrázky a potěšit jimi seniory v domovech důchodců a pečovatelských zařízeních,“ přemítá renomovaná návrhářka.

Přední česká módní návrhářka Marie Zelená teď společně se svou dcerou Martinou šije roušky. Mezi potřebné jich obě dámy vyexpedovaly už přes tisíc.
VIDEO
 
19:55
27. 3. 2020

Fakultní nemocnice (FN) Brno chce výrazně rozšířit počet testů na koronavir COVID-19. Ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba sdělil, že intenzivně pracuje na tom, aby nemocnice výrazně zvýšila počet testu na koronavir. Nemocnice jich nyní provádí cca 170 denně. "Chtěli bychom jich ale provádět několik tisíc denně," uvedl pro televizi NOVA ředitel. Štěrba je ředitelem FN Brno teprve od ledna letošního roku.

 
19:16
27. 3. 2020

Místostarosta Veselí nad Moravou má koronavirus. Mezi občany, kteří byli pozitivně testovaní na nemoc Covid-19, je i první místostarosta města Veselí nad Moravou Pavel Bouda (65, ODS). Společně s manželkou byli po návratu ze zahraničí v karanténě a v pátek u nich testy potvrdily výskyt nemoci. Manželka místostarosty je v nemocnici, Pavel Bouda zůstal v domácí karanténě.

Mohu potvrdit, že pan místostarosta nebyl v osobním kontaktu s nikým z veselské radnice, ani s nikým z našeho města. Oběma držíme palce, myslíme na ně a přejeme brzké uzdravení,“ uvedl starosta Petr Kolář (TOP 09).

VIDEO
 
18:02
27. 3. 2020

Šmejdi ze čtyř e-shopů zneužívají strach lidí z koronaviru. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v Brně odhalila čtyři e-shopy, které prodávají potravinové doplňky a zneužívají současných obav lidí z nemoci COVID-19. Jde o prodejce Zapper-Club, který provozuje web www.parazitivnas.cz, prodejce BioBeauty, který provozuje stejnojmenný web, e-shop www.zelenazeme.cz. a Energy Czech Republic a web www.energy.cz/cz/!

 
17:31
27. 3. 2020

Aqualand Moravia hlásí velké problémy. „Dostáváme se do bezvýchodné situace. Určité rezervy si vždy děláme, ale na dlouhodobé uzavření jsme se nemohli předem připravit,“ uvedl Petr Pavlacký, ředitel Aqualandu. Akvapark přichází kvůli uzavření areálu přibližně o 10 milionů korun měsíčně. „Navíc musíme vynaložit šest milionů korun na mzdy zaměstnanců, energie, servis, pojištění a další věci,“ upozornil ředitel Petr Pavlacký. Podle Pavlackého je situace kritická.

 
17:17
27. 3. 2020

Slovensko zavřelo hranice pro kamiony. Kvůli kolapsu na maďarsko – slovenské hranici rozhodlo Slovensko, že až do odvolání nevpustí do země kamiony nad 7,5 tuny. Rozhodnutí komplikuje situaci v Lanžhotě na Břeclavsku, kde se kolem 16. hodiny vytvořila více než 12 kilometrů dlouhá kolona. „Řidičům doporučujeme odstavení vozidla na bezpečném místě a vyčkání na vyřešení situace,“ řekl mluvčí policie Bohumil Malášek.

 
14:56
27. 3. 2020

Omezte vyřizování na úřadě, žádá Brno. „S propadlým řidičským průkazem či změnou jména v občance si nyní vůbec nelamte hlavu. Není třeba s tím nyní chodit na úřad,“ vyzývá obyvatele Brna tamní magistrát. „Pokud to jde, vyřizujte vše elektronicky či telefonem, firmy mohou využít datové schránky,“ zdůraznila Markéta Vaňková (42, ODS), primátorka Brna. Opatření má zabránit šíření koronaviru COVID-19.

 
14:46
27. 3. 2020

Fakultní nemocnice v Brně poslala do karantény několik svých pracovníků. Reagovala tím na zjištění, že jeden z jejích zaměstnanců je nakažen koronavirem COVID-19. Nemocnice neupřesnila, zda se jedná o lékaře či zdravotní sestru. Jen, že k nákaze došlo při výkonu povolání. Nemocnice aktuálně léčí 10 lidí s COVID-19, připravených má ještě dalších 33 lůžek pro tyto pacienty.

 
14:19
27. 3. 2020

Zmrzlinu ani virus nespálí. V Brně se objevil první stánek se zmrzlinou. Na Halasovo náměstí na Lesné chodí lidé s nádobkami, do kterých jim obsluha zmrzku načepuje. Místní počin chválí, na chvíli vrací jejich životy do normálu.