Nové onemocnění covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním).
Aktuální počet nakažených a mrtvých v celé České republice můžete sledovat zde, tady pak najdete přehled nakažených ve světě i s přehlednými grafy. Zde na videu.
V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v ČR. Ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem na veřejnosti, Češi mohou vycestovat, ale při návratu musí doložit, že nejsou nakaženi, nebo musí do 14denní karantény.
Fakultní nemocnice Brno začne postupně uvolňovat opatření, která zavedla kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru. „Nemocnice je nyní asi na 50 procentech výkonu, do konce dubna by měla být na 65 procentech,“ řekl v pátek ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba.
Nemocnice kvůli koronaviru odložila zákroky, které nejsou akutní. Omezila také chod ambulancí. „Na konci dubna chceme být na 65 procentech napříč všemi obory. Obnovování provozu musí reflektovat aktuální epidemiologickou situaci, kterou budeme hodnotit ze dne na den, z týdne na týden," uvedl Štěrba.
Dětská nemocnice spadající pod Fakultní nemocnici Brno odhalila při testech zatím tři děti s nemocí covid-19 bez nutnosti hospitalizace. Denně tady testují několik desítek dětí.
V celé fakultní nemocnici bylo hospitalizováno s koronavirem 35 dospělých, podle ředitele Jaroslava Štěrby je jich nyní asi 15. Nemocnice jedná o tom, aby do měsíce dostala pro tyto pacienty lék Remdesivir.
Brno v pátek ve spolupráci s charitativními organizacemi Společností Podané ruce a Diecézní charitou Brno otevřelo první dvě kontaktní centra pro lidi bez domova. Důvodem je ochrana jejich i okolí v době pandemie nemoci covid-19.
„Získají přístup k základní hygieně, pravidelnému jídlu, přespání i možnosti otestovat se na přítomnost koronaviru,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Denní centrum je na nevyužívaných pozemcích ve Vlhké ulici, nonstop centrum je na Střeláku v Pisárkách.
Blanko zruší MHD zdarma. Kdo bude od pondělí 20. dubna cestovat hromadnou dopravou v Blansku, musí již mít jízdenku. „Bezplatná přeprava se ruší zejména proto, aby se sjednotil systém v rámci celé IDS JMK. Podobně k tomu přistoupili také v Adamově či Znojmě, kde bezplatnou MHD stejně jako v Blansku zavedli,“ vysvětlil starosta města Jiří Crha (57, ODS). Zároveň budou jízdní řády opět fungovat ve svém normálním, nikoliv prázdninovém režimu.
Jihomoravští záchranáři natočili koronavirový tanec. Pracovníci Jihomoravské záchranky se zapojili do koronavirusdancechallenge. „Náš taneček jsme pojali s nadsázkou, abychom odlehčili tíhu tohoto náročného období. Berte jej prosím především jako naše poděkování za všechnu podporu, kterou nám vyjadřujete mnoha způsoby, moc nám tím pomáháte. Tančili jsme pro vás. Děkujeme!“ vzkázali prostřednictvím své mluvčí Michaely Bothové jihomoravští záchranáři.
Rouškobox v Brně už pomohl stovkám lidí. Pozitivní reakce sklízí rouškobox v brněnském nákupním centru v Králově Poli, do něhož lidé nosí ušité roušky, které sami nepotřebují. „Následně je zdarma rozdáváme potřebným, například do Domova seniorů v Bystrci. Roušky už pomohly stovkám lidí,“ uvedla manažerka centra Edita Smělíková. Rouškobox je přístupný nonstop každý den v přízemí u hlavního vstupu z garáží.
V Jihomoravském kraji je k pátečnímu ránu podle údajů ministerstva zdravotnictví 374 potvrzených případů nemoci covid-19, od čtvrtečního večera se jedná o nárůst o devět případů. Podle dosud posledních informací krajské hygienické stanice se v kraji celkově vyléčilo 94 lidí a zemřelo deset lidí. Všichni zesnulí byli v seniorském věku s vícero závažnými nemocemi s věkovým průměrem 75 let. Nejvíce nakažených je v Brně (135), nejméně naopak na Hodonínsku (9). V karanténě je na jižní Moravě nyní 704 lidí. Aktivně nakažených v kraji zůstává 270 lidí.
Na jižní Moravě ubylo nakažených. V Jihomoravském kraji je ve čtvrtek večer podle údajů ministerstva zdravotnictví 365 potvrzených případů nemoci covid-19, za uplynulých 24 hodin se jedná o nárůst o 2 případy. Podle posledních informací krajské hygienické stanice se ale v kraji vyléčili tři lidé a celkově jich je už 94 lidí. Za celé období deset lidí zemřelo (nově nikdo). Byli to lidé v seniorském věku s vícero závažnými nemocemi (věkový průměr 75 let). Nejvíce nakažených je v Brně (135), nejméně naopak na Hodonínsku (9). V karanténě je na jižní Moravě nyní 704 lidí.
V Brně se v pondělí znovuotevřou soukromé mateřské školy. Od pondělí 20. dubna mohou někteří brněnští rodiče opět poslat své děti do mateřských škol. „Povolení platí pro soukromé mateřské školy. U těch, které jsou zřízeny městem, počítáme s termínem od počátku května. Rodiče budou ve všech případech předem informováni,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík (35, KDU-ČSL).
Brněnská společnost Respilon, která vyvíjí a vyrábí ochranné masky, respirátory či ústenky, měla dodat ministerstvu zdravotnictví během dubna 400 tisíc respirátorů s vrstvou oxidu mědi. Od objednávky ale resort ustoupil, protože výrobce nedokázal garantovat termíny dodávky, uvedla mluvčí Gabriela Štěpanyová.
Firma nedokázala zajistit včasnost dodávek z výroby v Turecku, potvrdila výkonná ředitelka firmy Jana Zimová s tím, že při mezinárodní přepravě zdravotních pomůcek nelze v současnosti garantovat prakticky vůbec nic, situace se neustále mění.
„Nejprve jsme o tom informovali ministerstvo zdravotnictví. Měli jsme i objednávky od koncových uživatelů a mysleli jsme si, že máme dostatečnou časovou rezervu, ale dnes jsme museli zájemce informovat, že objednávky rušíme a vracíme peníze. Až budeme mít výrobky v Česku, budeme je informovat," vysvětlila Zimová.
Město Veselí nad Moravou rozdává svým občanům dezinfekci. Po Znojmu je radnice ve Veselí nad Moravou dalším městem, kde lidé dostávají dezinfekci zdarma. „Všem občanům nad 70 let jsme ji dodali přímo domů, ostatní obyvatelé města si ji mohou vyzvednout v sedmi výdejních místech. Na domácnost vydáváme 0,5 litru dezinfekce,“ uvedla mluvčí radnice Žaneta Jančaříková.
Nemocnice Blansko kvůli novému koronaviru pořídí monitor pro měření průtoku krve, který bude určený pro pacienty s nemocí covid-19 ve vážném stavu. V zařízení žádný pacient s covid-19 hospitalizován dosud nebyl, nemocnice ale chce být připravená, vysvětlila mluvčí Kateřina Ostrá. Přístroj pro neustálé monitorování pacientů bude nainstalován na jednotce intenzivní péče.
Fakultní nemocnice Brno oznámila, že ode dneška umožňuje přítomnost otců nebo třetích osob u porodu. Podmínkou je absence příznaků nákazy covid-19 a teplota do 37,0 °C, která bude měřena. Po dobu přítomnosti u porodu musí mít otec chirurgickou roušku a rodička být umístěna na samostatném porodním boxu.
„Kapacitu máme dostatečnou, tím pádem jsme schopni umožnit účast u porodu všem otcům, kteří o to mají zájem,“ uvedl vedoucí porodního sálu Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Petr Janků.
Od pondělí 20. dubna umožní Mendelova univerzita v Brně studentům posledních ročníků studia některé individuální aktivity. Půjde například o konzultace, laboratorních měření, experimenty a zkoušky, zejména u závěrečných či rigorózních prací. Konzultace mohou být ve skupině do maximálního počtu 5 studentů.
„S návratem studentů do škol počítáme dle předběžných informací v půlce května. To znamená, že již uplyne celá rozvrhovaná výuka a je nutné se na tuto variantu připravit," uvedla rektorka Danuše Nerudová.
Brno posune z konce května na konec srpna termín pro platbu za komunální odpad. Město tím chce vyjít vstříc občanům za současné složité situace kvůli koronaviru. Poplatek je 670 korun za rok a osobu. Osvobozené od poplatku jsou děti do čtyř let a senioři nad 70 let.
„Za současné složité situace, kdy se nařízená opatření dotýkají života mnoha občanů, jsme doporučili zastupitelům, aby posunuli splatnost poplatku za odpady na konec srpna. Věřím, že to mnoha lidem může pomoci zmírnit potíže, které s pandemií vyvstaly," uvedla primátorka Markéta Vaňková.
Na Anesteziologicko resuscitační klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ve čtvrtek dopoledne stále zůstává šest pacientů. Stav jednoho z nich se mírně zlepšil, proto ho lékaři mohli včera večer odpojit od mimotělní podpory života, přístroje ECMO, uvedla mluvčí zdravotnického zařízení Dana Lipovská.
Na ECMO tedy zůstává jeden pacient, pět je na umělé plicní ventilaci. Zdravotní stav všech pacientů je i nadále vážný.
Domovy seniorů a se zvláštním režimem v Jihomoravském kraji mají dostatek ochranných pomůcek, ale chybějí jim respirátory. Jihomoravský kraj rozdal v sociálních službách 379 000 roušek, 47 000 respirátorů, 145 000 párů rukavic a dále ochranné obleky, štíty, brýle a podobně. „V pátek rozdělíme dalších 160 000 roušek. Potřebovali bychom ale respirátory. Máme je už jen jako součást 8000 ochranných setů, které krom respirátorů obsahují brýle, štít, plášť a rukavice. Chceme si je ale nechat pro případ, že by se někde objevila nákaza,“ uvedl hejtmanův náměstek Marek Šlapal.
V Jihomoravském kraji je ve čtvrtek ráno 363 potvrzených případů nemoci covid-19, proti středečnímu večeru přibylo 5 případů. V ČR je 6303 lidí nakažených koronavirem.
V Jihomoravském kraji je ve středu večer podle údajů ministerstva zdravotnictví 358 potvrzených případů nemoci covid-19, za uplynulých 24 hodin se jedná o nárůst o 6 případů. Podle posledních informací krajské hygienické stanice se v kraji vyléčilo 91 lidí, deset lidí zemřelo. Byli to lidé v seniorském věku s vícero závažnými nemocemi (věkový průměr 75 let). Celkem na jižní Moravě absolvovalo od ledna testy 4 371 lidí. Z nich bylo 37 hospitalizováno na infekčních odděleních, 22 lidí v jiných odděleních nemocnic a 296 lidí se léčí doma. Nejvíce nakažených je v Brně (134), nejméně naopak na Hodonínsku (9). V karanténě je na jižní Moravě nyní 600 lidí.
Chtěl nakupovat bez roušky, po odmítnutí personálem si vybil zlost na terminálu. Velké problémy čekají na muže z Brna, který si chtěl v úterý odpoledne nakoupit potraviny v brněnském supermarketu. Do prodejny totiž vešel bez zakrytých dýchacích cest. „Zaměstnankyně ho okamžitě upozornila, že pokud nebude mít roušku, nákup mu nedovolí. Vzápětí ho vyvedl z obchodu pracovník ostrahy. To se muži nelíbilo a cestou poničil vstupní terminál,“ uvedl mluvčí strážníků Pavel Šoba. Ve správním řízení nyní muži hrozí pokuta 20 tisíc korun.
Brno od pondělí obnoví provoz na Zelném trhu. Prodávat zde budou výhradně zemědělci, kteří mají aktuálně v nabídce přísadby a sazenice. Jsou to například kedlubny, květák ,brokolice, zelí, kapusta, rajčata, jahody, chřest, různé druhy koření a salátů, jako koriandr, kopr, polníček, rukola, hořčice, řeřicha, pažitka, libeček, petrželka, rozmarýn, yzop, kari, šťovík, lichořeřišnice nebo oregáno. Nakupující zde najdou i tradiční sadbové brambory, ředkvičky, jarní špenát, mnoho druhů rajčat, paprik a další.
„Prodejní stoly budou rozmístěny ve zhruba pětimetrových rozestupech a u všech bude k dispozici desinfekce na ruce,“ informovala mluvčí radnice Brno-střed Kateřina Dobešová.
Nemocnice Znojmo otevřela ve středu odběrové místo pro testování na covid-19. To je umístěno před nemocnicí a je určeno pouze pro pacienty, které na testování odesílá krajská hygienická stanice nebo praktický lékař, je průjezdové a není určeno pro pěší. Odběry budou prováděny denně, tedy včetně víkendů, od 8–16 hod.
Onemocnění covid-19 má aktuálně v Jihomoravském kraji personál v nemocnicích v Břeclavi, Znojmě a Brně. Naopak žádný nakažený lékař ani sestra nebo pacienti nejsou v nemocnicích v Kyjově, Hodoníně a Vyškově.
Nejvíce nakaženého personálu má břeclavská nemocnice, kde je osm nakažených sester a tři lékaři z interny. Oddělení proto nepřijímá žádné nové pacienty, zavřené být ale nemusí.
V úterý odpoledne byl hospitalizován na Anesteziologicko-resuscitační klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně další pacient s koronavirem v těžkém stavu. Muže (79) přivezla sanitka z infekční kliniky v Bohunicích. „Na klinice je nyní šest pacientů s onemocněním covid-19, dva jsou stále napojeni na mimotělní podporu života, čtyři na umělou plicní ventilaci. Všichni jsou ve vážném zdravotním stavu,“ řekla mluvčí svatoanenské nemocnice Dana Lipovská.
V Jihomoravském kraji je v úterý večer 353 potvrzených případů nemoci covid-19, vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Podle posledních informací krajské hygienické stanice se v kraji vyléčilo 85 lidí, 10 zemřelo. Byli to lidé v seniorském věku s vícero závažnými nemocemi (věkový průměr 75 let).
Celkem na jižní Moravě absolvovalo od ledna testy 4357 lidí. Z nich bylo 36 hospitalizováno na infekčních odděleních, 22 lidí v jiných odděleních nemocnic a 291 se léčí doma. Nejvíce nakažených je v Brně (133), nejméně naopak na Hodonínsku (9). V karanténě je na jižní Moravě nyní 558 lidí.
Veřejná sbírka Brna vyhlášená na konci března kvůli koronaviru zatím vynesla skoro 150 tisíc korun. Na účet 111377222/0800 může přispět každý.
Část peněz město použilo na obědy pro lidi, kteří se ocitli v tíživé životní situaci a nemají například střechu nad hlavou. V kraji je aktuálně přes 350 nakažených novým typem koronaviru, nejvíce je jich v Brně.
Dvanáct hostů veselících se ve vinotéce přistihla policie na Blanensku. Hosté seděli uvnitř bez roušek a popíjeli alkohol, část se snažila při vstupu policistů odejít, uvedla policejní mluvčí Lenka Koryťáková.
Podle svědků nebylo výjimkou, že majitelka podniku umožnila místním vstup opakovaně. Majitelku i hosty tak čeká za lhostejnost k vládnímu nařízení nemalý finanční postih.
Město Znojmo otevře ve středu všechny hřbitovy. „Zároveň bych chtěl apelovat na všechny, aby se na hřbitovech neshlukovali, pořád platí vládní nařízení o omezení pohybu, nošení roušek a dodržování vzdálenosti 2 metrů a naší prioritou je ochrana občanů,“ uvedl starosta Jan Grois.
Z venkovních sportovišť ve správě města se ve středu otevřou jen dvě. Atletický ovál na stadionu v Horním parku bude sloužit pouze pro individuální tréninky atletů, kteří jsou členy oddílu TJ Znojmo. Otevřou se také tenisové kurty Leska.
Lodě dopravního podniku měly vyplout na Brněnskou přehradu v sobotu 18. dubna, avšak současná situace a trvající nouzový stav kvůli nemoci covid-19 odložila slavnostní začátek sezony na neurčito. Podnik se na tom dohodl s městem jako akcionářem, uvedl generální ředitel Miloš Havránek. Zahájit dopravu není podle něj problém, vše bude připravené.
Interní oddělení Nemocnice Břeclav nepřijímá nové pacienty. Interní stanice B je uzavřená a vedení nemocnice přijalo „veškerá opatření k zabránění šíření nákazy“. V reakci na úmrtí důchodkyně s přidruženou nemocí covid-19 o tom informoval Krajský úřad. Nemocnice podle něj postupuje „dle opatření stanovených krajskou hygienickou stanicí.“