Nové onemocnění COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním).

Aktuální počet nakažených a mrtvých v celé České republice můžete sledovat zde, tady pak najdete přehled nakažených ve světě i s přehlednými grafy. Zde na videu.

V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v ČR. V Česku je omezen volný pohyb osob, nařízení má platit do 1. dubna. Ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem na veřejnosti, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci.

BRNO ONLINE KORONAVIRUS
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě Refresh
 
19:01
28. 3. 2020

Počet případů prokázaného onemocnění COVID-19 se na jižní Moravě za posledních 24 hodin zvýšil o deset na 143. Vyplývá z aktuálně zveřejněných statistik Krajské hygienické stanice.

 

Ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík ve vyjádření pro média uvedl, že se objevil první pozitivní test u zaměstnance v tomto zařízení. Zda jde o lékaře, nemocnice nechtěla uvést. Provoz to podle něj zatím nijak neomezí a nemocnice maximalizuje úsilí, aby to tak zůstalo.

 

Naopak již v neděli se má znovu otevřít oddělení ARO a také oddělení ORL v břeclavské nemocnici, kde byli někteří lékaři také pozitivně testovaní a další museli do karantény.

 

Podle posledních informací leží ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně čtyři nemocní pacienti ve vážném stavu. Nejvyšší počet případů, 72,  je na jižní Moravě v Brně. Na Vyškovsku zůstává zatím jediný. Na jižní Moravě se již uzdravilo pět lidí, v celé republice dohromady 11 a stejný počet zemřel.

 

Na jižní Moravě bylo k večeru podle hygieniků 2118 testovaných. V karanténě je nyní 663 lidí, dalších 500 už je z karantény venku.

 
17:18
28. 3. 2020

Relax s rouškami. Slunnou sobotu využili mnozí Brňané k vycházkám do přírody. Rušno bylo i u oblíbené kavárny u obřanského mostu.  

 
16:56
28. 3. 2020

Jihomoravský kraj obdržel ochranné pomůcky, v neděli je rozveze. Nemocnice, jednotliví lékaři i domovy pro seniory by měli v neděli, případně v pondělí, dostat ochranné pomůcky z dodávky, kterou dnes obdržel Jihomoravský kraj.

 

Pro domovy pro seniory půjde vůbec o první dodané pomůcky. Jedná se o 45.000 respirátorů, 336.000 ochranných roušek, 19.000 rukavic, 3300 obleků a 2200 brýlí, které umožní efektivnější práci s pacienty nakaženými nemocí COVID-19 a zajistí ochranu před nákazou. „Dnes se musí zásilka rozdělit a v neděli budou hasiči jednotlivé zásilky rozvážet na místa určení,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

 

Hasiči zásilky rozvezou buď přímo do nemocnic, či domovů pro seniory, případně do obcí s rozšířenou působností, které budou pomůcky dále distribuovat. Pro soukromé lékaře a lékárny v Brně se budou pomůcky vydávat na výstavišti v pavilonu E.

 
15:32
28. 3. 2020

Koronavirus zhatil mandloňový festival. Hrozba nákazy rozesmutnila tisíce návštěvníků tradičních třídenních slavností vína a nádherně rozkvetlých květů mandloní v jihomoravských Hustopečích. Akci s termínem od pátku do neděle pořadatelé zrušili, místní radnice na Starém vrchu zavřela rozhlednu.

 

I tak si to namířilo v sobotu do sadu se stovkami stromů a tisíci květy několik desítek věrných obdivovatelů. „I když s rouškama, nemohli jsme si procházku mezi tou krásou odpustit,“ svěřili se manželé Jakub a Eva s ročním Adámkem v kočáru. Pořadatelé už oznámili, že příští ročník slavností se uskuteční od 26. do 28. března 2021.    

 
14:40
28. 3. 2020

Na dálnici D2 se před hraničním přechodem na Slovensko Lanžhot-Brodské začala po 13:00 znovu tvořit kolona kamionů. Ta, která se vytvořila v pátek odpoledne a v noci na sobotu,  měřila 20 kilometrů a rozjela se teprve po 10:00.

Slováci po obědě znovu uzavřeli vjezd do země kvůli tomu, že Maďaři také nevpouštějí kamiony přes hranice. Problém již několik dnů opakovaně vzniká na rumunsko-maďarské hranici. Jde o důsledek přísných opatření kvůli šíření nemoci COVID-19.

 

 
12:35
28. 3. 2020

Už nikdy nebude host vyhazovat z restaurace číšníka, tak jako v legendární scénce z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag! Nejnoblesnější brněnský hotel Slavia se octl na pokraji krachu. Prvorepublikový hotel bude zavřený až do konce roku. Hoteliér Libor Daněk propustil dohodou přes 30 zaměstnanců, vyplatí jim mzdu ještě za květen. Nechal si pouze sedm lidí, kteří vypořádávají rezervace, které má hotel i na rok 2021. Podle jednatele nemá vzhledem k zahraniční klientele, která tvoří 83 procent hostů, další fungování ekonomický smysl. Hotel nyní nabídl k dispozici krizovému štábu. Jak a zda bude hotel uvádět po novém roce do provozu, o tom hoteliér zatím neuvažuje.

 
10:58
28. 3. 2020

Počet lidí s nemocí COVID-19 se na jihu Moravy přes noc nezměnil. Počet případů prokázaného onemocnění COVID-19 zůstal přes noc na jižní Moravě na 133, vyplývá z aktuálně zveřejněných statistik ministerstva zdravotnictví.

 

Ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík ve vyjádření pro média uvedl, že v pátek se objevil první pozitivní test u lékaře v tomto zařízení. Provoz to podle něj zatím nijak neomezí a nemocnice maximalizuje úsilí, aby to tak zůstalo. Naopak pravděpodobně již v neděli by se mělo znovu otevřít oddělení ARO v břeclavské nemocnici, kde byli někteří lékaři také pozitivně testovaní a další museli do karantény.

 

Podle posledních informací leží ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně čtyři nemocní pacienti ve vážném stavu. Nejvyšší počet případů, 68, je na jižní Moravě v Brně. Na Vyškovsku je zatím jediný. V celém Česku je aktuální počet prokázaných onemocnění 2422, otestovaných je 36.374.

 

Na jižní Moravě by se měla také od pondělí testovat tzv. chytrá karanténa, tedy vytipovávání potenciálně nakažených pomocí technologií, především mobilních telefonů, a jejich následná izolace. Po Velikonocích by se tento systém měl rozšířit po celé republice.

 
9:49
28. 3. 2020

Kolona na D2 přes noc dosáhla 20 km, už se rozjíždí. Na dálnici D2 se před hraničním přechodem na Slovensko Lanžhot-Brodské vytvořila v noci 20 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Slováci v pátek uzavřeli vjezd do země kvůli tomu, že Maďaři také nevpouštěli kamiony přes hranice. Jde o důsledek přísných opatření kvůli šíření nemoci COVID-19.

 

Dnes kolem 8:00 začali Slováci kamiony opět částečně pouštět a kolona se rozjíždí. Jak bude vypadat situace během dne, není zřejmé. „Čeští policisté budou reagovat na kroky slovenských kolegů,“ řekl mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

 

 

Dnes kolem 9:00 byla podle webu Dopravniinfo.cz kolona mezi 43. a 51. kilometrem, dále směrem k hranicím už se kamiony rozjely.

 
8:21
28. 3. 2020

Místo šatů vyrábí roušky. Patří k návrhářským ikonám, její svatební, večerní a společenské šaty jsou ozdobou každé významné akce či prestižních přehlídek. Marie Zelená se svou dcerou Martinou Hrnčířovou teď ale připravují roušky pro potřebné, vše ostatní šlo stranou.

 

„Vyrábíme dvojité z kvalitní bílé bavlny. Už to ani nepočítáme, určitě jich bylo kolem tisícovky. Putovaly převážně do brněnských nemocnic, do Masarykova onkologického ústavu a k seniorům. Teď chceme přejít na barevné roušky, trochu si pohrát s designem,“ svěřila se Blesku rodačka ze Slovácka.

 

Zelená neskrývá, že jí není lhostejný osud seniorů. Přišla proto s výzvou, která jim má zpříjemnit situaci poté, co se většina ocitla kvůli koronaviru v nedobrovolné izolaci. „Vnoučata Eliška a Tomáš proto natočili výzvu pro další děti. Ty by mohly malovat veselé obrázky a potěšit jimi seniory v domovech důchodců a pečovatelských zařízeních,“ přemítá renomovaná návrhářka.

Přední česká módní návrhářka Marie Zelená teď společně se svou dcerou Martinou šije roušky. Mezi potřebné jich obě dámy vyexpedovaly už přes tisíc.
VIDEO
 
19:55
27. 3. 2020

Fakultní nemocnice (FN) Brno chce výrazně rozšířit počet testů na koronavir COVID-19. Ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba sdělil, že intenzivně pracuje na tom, aby nemocnice výrazně zvýšila počet testu na koronavir. Nemocnice jich nyní provádí cca 170 denně. "Chtěli bychom jich ale provádět několik tisíc denně," uvedl pro televizi NOVA ředitel. Štěrba je ředitelem FN Brno teprve od ledna letošního roku.

 
19:16
27. 3. 2020

Místostarosta Veselí nad Moravou má koronavirus. Mezi občany, kteří byli pozitivně testovaní na nemoc Covid-19, je i první místostarosta města Veselí nad Moravou Pavel Bouda (65, ODS). Společně s manželkou byli po návratu ze zahraničí v karanténě a v pátek u nich testy potvrdily výskyt nemoci. Manželka místostarosty je v nemocnici, Pavel Bouda zůstal v domácí karanténě.

Mohu potvrdit, že pan místostarosta nebyl v osobním kontaktu s nikým z veselské radnice, ani s nikým z našeho města. Oběma držíme palce, myslíme na ně a přejeme brzké uzdravení,“ uvedl starosta Petr Kolář (TOP 09).

VIDEO
 
18:02
27. 3. 2020

Šmejdi ze čtyř e-shopů zneužívají strach lidí z koronaviru. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v Brně odhalila čtyři e-shopy, které prodávají potravinové doplňky a zneužívají současných obav lidí z nemoci COVID-19. Jde o prodejce Zapper-Club, který provozuje web www.parazitivnas.cz, prodejce BioBeauty, který provozuje stejnojmenný web, e-shop www.zelenazeme.cz. a Energy Czech Republic a web www.energy.cz/cz/!

 
17:31
27. 3. 2020

Aqualand Moravia hlásí velké problémy. „Dostáváme se do bezvýchodné situace. Určité rezervy si vždy děláme, ale na dlouhodobé uzavření jsme se nemohli předem připravit,“ uvedl Petr Pavlacký, ředitel Aqualandu. Akvapark přichází kvůli uzavření areálu přibližně o 10 milionů korun měsíčně. „Navíc musíme vynaložit šest milionů korun na mzdy zaměstnanců, energie, servis, pojištění a další věci,“ upozornil ředitel Petr Pavlacký. Podle Pavlackého je situace kritická.

 
17:17
27. 3. 2020

Slovensko zavřelo hranice pro kamiony. Kvůli kolapsu na maďarsko – slovenské hranici rozhodlo Slovensko, že až do odvolání nevpustí do země kamiony nad 7,5 tuny. Rozhodnutí komplikuje situaci v Lanžhotě na Břeclavsku, kde se kolem 16. hodiny vytvořila více než 12 kilometrů dlouhá kolona. „Řidičům doporučujeme odstavení vozidla na bezpečném místě a vyčkání na vyřešení situace,“ řekl mluvčí policie Bohumil Malášek.

 
14:56
27. 3. 2020

Omezte vyřizování na úřadě, žádá Brno. „S propadlým řidičským průkazem či změnou jména v občance si nyní vůbec nelamte hlavu. Není třeba s tím nyní chodit na úřad,“ vyzývá obyvatele Brna tamní magistrát. „Pokud to jde, vyřizujte vše elektronicky či telefonem, firmy mohou využít datové schránky,“ zdůraznila Markéta Vaňková (42, ODS), primátorka Brna. Opatření má zabránit šíření koronaviru COVID-19.

 
14:46
27. 3. 2020

Fakultní nemocnice v Brně poslala do karantény několik svých pracovníků. Reagovala tím na zjištění, že jeden z jejích zaměstnanců je nakažen koronavirem COVID-19. Nemocnice neupřesnila, zda se jedná o lékaře či zdravotní sestru. Jen, že k nákaze došlo při výkonu povolání. Nemocnice aktuálně léčí 10 lidí s COVID-19, připravených má ještě dalších 33 lůžek pro tyto pacienty.

 
14:19
27. 3. 2020

Zmrzlinu ani virus nespálí. V Brně se objevil první stánek se zmrzlinou. Na Halasovo náměstí na Lesné chodí lidé s nádobkami, do kterých jim obsluha zmrzku načepuje. Místní počin chválí, na chvíli vrací jejich životy do normálu.

 
14:10
27. 3. 2020

Obědy pro divadelníky. V brněnském Divadle Husa na provázku šijí už druhý týden zaměstnanci a další dobrovolníci roušky pro ostatní. To stejné i v Divadle Polárka a jinde. Z Cafe Pilát jim jako poděkování přivezli 55 obědů. „Najděme si takové místo, kde se roušky šijí a objednejme nebo zavezme jim oběd z nějaké místní restaurace. Poděkujeme tím dobrovolníkům a podpoříme drobné podnikatele,“ vyzval krajský zastupitel Michal Doležel (za Žít Brno).

 
12:52
27. 3. 2020

Lidé bez nasazené roušky hledají nejrůznější výmluvy. S řadou kuriózních situací se v minulých dnech potkali strážci zákona, když upomínali „zapomětlivce“ na povinnou ochranu obličeje. „Nejzajímavější si vyslechli od staršího Brňana. Bezelstně jim totiž sdělil, že žádnou nenosí, neboť prý není nemocný,“ uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

 

Ve Slavkově u Brna zase reagoval napomínaný muž na výzvy policistů vulgaritami. „Po důrazném upozornění nakonec přišel hrubián k rozumu a začal s nimi spolupracovat,“ dodal mluvčí.

 

Všem přistiženým přitom ve správním řízení hrozí citelné pokuty, a to v řádu tisíců korun. Jenom od začátku mimořádného opatření byly takto jihomoravskými policisty oznámeny téměř tři desítky přestupků.

 
11.04
27. 3. 2020

Brněnský dopravní podnik přichází v současné situaci, kdy dramaticky klesl zájem o cestování v MHD kvůli epidemii nemoci COVID-19, o dva miliony korun na tržbách denně. Běžné denní tržby se pohybovaly zhruba na úrovni 2,7 milionu. Největší propad je v prodeji jednorázových jízdenek, a to o 90 procent. I u předplatních se projevil pokles, a to o 40 procent.

 

„Ztráty zatím sčítáme a soustředíme se na zajištění chodu dopravy a na další krizová opatření. Tedy, aby zaměstnanci měli roušky, dezinfekční gely a další ochranné pomůcky. Také je potřeba, aby zaměstnanci byli rozděleni do týmů, které se nepotkávají,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

 

Zatímco při běžném provozu je denně potřeba 981 řidičů, při současném prázdninovém provozu pouze 816. „Šetříme však hlavně na palivu a elektřině, ostatní úspory související s omezeným provozem včetně mzdových jsou zanedbatelné,“ dodala Tomaštíková.

 
10:37
27. 3. 2020

Chystají se speciální masky pro děti! Rozsáhlá databáze trojrozměrných snímků obličejů, kterou vytvořili antropologové z Masarykovy univerzity v Brně, pomůže k vývoji ochranných masek pro děti. Experti během týdne spolu s kolegy z ČVUT certifikovali prototyp nové ochranné polomasky „CIIRC RP95-3D“ s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3. Dětské obličeje mají totiž jiné proporce než u dospělých a většina dostupných masek a respirátorů dětem nevyhovuje.

 
10:18
27. 3. 2020

V Brně bojují o život čtyři muži. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, specializovaná na nejtěžší případy koronaviru, přijala ve čtvrtek večer na anesteziologicko resuscitační kliniku muže (74). Lékaři jej převezli z infekční kliniky FN Brno. Je napojený na umělé dýchání a jeho stav je vážný,“ řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Na anesteziologicko resuscitační klinice leží nyní dohromady čtyři pacienti s onemocněním COVID-19 ve velmi těžkém stavu. Zdravotní stav dvou z nich se zlepšil. „Mohli být odpojeni od plicní ventilace. Stále však zůstávají ve vážném stavu.

Stav třetího pacienta se, bohužel, zhoršil. Lékaři ho museli napojit na přístroj ECMO (extrakorporální membránová oxygenace).

 
9:55
27. 3. 2020

Hamáček nechápe. Na stěží uvěřitelný případ hospodského a několika štamgastů, kteří přes zákaz ve středu vesele popíjeli v brněnské hospodě na ulici Veveří, nevěřícně reagoval na facebooku ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 

„Naprosto nepochopím. Mám pocit, že některým lidem pořád nedochází, o co tady jde a o co se všichni snažíme. To vážně musí někdo v rodině umřít, abyste si na chvíli odpustili tři dvanáctky? #spolutozvladneme jen tehdy, pokud se nebudeme chovat takhle nezodpovědně,“ napsal ministr.

 

Podle policie se v hospodě veselo popíjelo a kouřilo, hosté seděli na baru se staženými rouškami. Těm hrozí podle vládního nařízení pokuta až 20 tisíc, nesvědomitý provozovatel může ve správním řízení vyfasovat až třímilionovou sankci.

 
9:06
27. 3. 2020

Zapomněl na stav nouze, hrozí mu vysoký trest. Nakoupit bez placení se pokusil povedený „zákazník“ v Bučovicích. V prodejně potravin si naplnil nákupní košík zbožím za téměř dva tisíce korun a u uzavřené pokladny posunul ven do uličky za pokladnami. „Trik mu však nevyšel. Jeho chování si všiml jiný zákazník, který upozornil zaměstnance,“ uvedla policejní mluvčí Alice Musilová.

 

Přivolaní policisté zjistili, že zloděj (36) není žádným nováčkem. Za krádež byl totiž v posledních třech letech už odsouzen. Protože se nejnovějšího skutku dopustil v době vyhlášeného stavu nouze, hrozí mu až 8 let za mřížemi.

 
8.42
27. 3. 2020

Na D2 u hranic se Slovenskem lze opět počítat s problémy. Řidiči musejí na dálnici D2 u přechodu Lanžhot-Brodské směrem na Slovensko v pátek po ránu počítat s kolonou kamionů, která před 8. hodinou už byla tříkilometrová. Vyplývá to z údajů na webu Ředitelství silnic a dálnic Dopravniinfo.cz. Problémy vznikají už na hranicích Slovenska s Maďarskem. Maďaři zavedli na přechodech přísná opatření kvůli šíření koronaviru. Dlouhé kolony na hranici byly i minulý týden.

 

Kolona začíná za Lanžhotem, podle dálniční informační tabule je mezi 57. až 60. kilometrem. 

 
19:56
26. 3. 2020

Stát vyzkouší nový způsob vyhledávání nemocných na jižní Moravě. Nový způsob vyhledávání nových případů nemoci COVID-19 s pomocí dat z mobilů a platebních karet, takzvanou inteligentní karanténu, stát vyzkouší od pondělí na jižní Moravě. V celé zemi ji chce používat po Velikonocích. Novinářům to řekl po jednání Ústředního krizového štábu jeho předseda Roman Prymula.

 

„Každý pozitivní případ tam bude trasován, cílem je izolovat všechny jeho rizikové kontakty do tří dnů," řekl Prymula. V regionu budou podle něj vybudovány i laboratorní kapacity na testování vzorků.

 

Nový systém má u každého nakaženého vytvořit stopu, kde se pohyboval posledních pět dní a kdy se případně potkal s někým na delší dobu než 15 minut. Pokud bude nakažený souhlasit, mobilní operátor sdělí hygienické stanici potřebná data o pohybu. Bez souhlasu si bude muset vzpomínat přímo při rozhovoru s hygienikem.

 

Po pohovoru s hygienikem se pak udělá kvalifikovaný odhad rizikových osob, které půjdou do karantény a budou otestovány. Buď si dojedou samy autem na odběrové místo nebo k nim přijede odběrový tým domů. Prymula v úterý odhadoval, že zachytit by se mělo podařit asi 80 procent případů.

 
18:51
26. 3. 2020

V Jihomoravském kraji je k dnešnímu večeru 113 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je oproti ránu nárůst o deset případů. Vyplývá to ze stránek ministerstva zdravotnictví. Jeden pacient už se vyléčil, přes 800 lidí je v karanténě. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně nadále zůstávají ve vážném stavu tři pacienti s onemocněním COVID-19.

 

V Brně registrují lékaři 60 případů, v Brně-venkově a na Břeclavsku po 16, na Znojemsku 11, Blanensku 6, Hodonínsku 3 a Vyškovsku 1 případ. Nejvíce nakažených, 31, je ve věkové skupině 25-34 let, mezi seniory nad 65 je 10 nemocných. Jedno nemocné dítě je ve věku od pěti do devíti let. V domácí karanténě je 848 lidí, což je o 40 více než včera. Celkem lékaři v kraji otestovali 1 798 lidí.

 

Jihomoravský kraj má pátý nejvyšší počet potvrzených případů nákazy, nejvíce nemocných je v Praze, následuje Středočeský, Moravskoslezský a Olomoucký kraj, nejméně je naopak v kraji Libereckém.

 
18:34
26. 3. 2020

Na jižní Moravě přestanou jezdit některé víkendové večerní vlaky. České dráhy po dohodě s Jihomoravským krajem ještě více omezí provoz vlaků. Ty od pondělí jezdí podle prázdninových jízdních řádů, nyní přestanou jezdit některé víkendové večerní vlaky. Nevyjedou ani turistické vlaky Pernštejn a Expres Pálava – Podyjí. Opatření souvisí s epidemií koronaviru, kvůli níž vláda výrazně omezila volný pohyb lidí ve snaze zabránit šíření nákazy.

 

Nově nepojedou vlaky večer z Brna do Boskovic a v opačném směru, dále několik spojů mezi Brnem a Tišnovem, Brnem a Hodonínem, nepojede vlak z Brna do Nesovic a z Veselí nad Moravou do Kyjova. Omezení se týká i vlaků mezi Střelicemi a Ivančicemi, Tišnovem a Vlkovem u Tišnova, Tišnovem a Nedvědicí a také Břeclaví a Mikulovem.

 
17:56
26. 3. 2020

Dlouhodobě uzavřené prodejny, vylidněné ulice. Tak vypadá aktuálně podvečerní centrum Brna.  

 
17:15
26. 3. 2020

Pizza pro seniory. Příjemné překvapení zažili senioři v blanenském Domě s pečovatelskou službou Pod Javory, dostali totiž čerstvou pizzu zdarma. „Chtěli jsme někomu udělat radost a nabídli jsme městu 50 kusů šunkové pizzy. Po dohodě s panem starostou je postupně dodáme i do DPS 9. května a seniorům, kterým pečovatelky vozí obědy,“ uvedl Jan Musil z firmy Pizzazz. Mnozí senioři ochutnali pizzu vůbec poprvé v životě, všechny ale nečekaný dárek potěšil.