Česká pomoc uprchlíkům: Ochota lidí příjemně překvapila, přišlo ale i podcenění, říká sociolog
Do Česka už dorazilo více než sto tisíc Ukrajinců prchajících před válkou rozpoutanou Ruskem. Spolu s nimi přibývá těch, kteří chtějí pomoci, ať už finančně, nebo i poskytnutím ubytování. Má šanci tato solidarita Česku vydržet a co vše je potřeba pro to udělat? Jak se o stovky tisíc nových lidí postaráme? Nejen o těchto tématech bylo čtvrteční Epicentrum se sociologem Danielem Prokopem.
Sociologa příjemně překvapilo, jak ochotně a štědře se zapojili obyčejní Češi ale i různí honorové. Co jej ale nepřekvapilo je to, že instituce nejsou na takovou vlnu připravené. Podle Prokopa není připravený systém přechodného bydlení, ale i správná integrace. „Jak v hotelech, tak i třeba v obecných bytech. Musí se připravit integrace ve vzdělávání i v pracovním trhu,“ konstatoval v pořadu Epicentrum.
Musí se podle něj i připravit další bydlení a posílit nabídku v nájemním bydlením. „Musíme i přemýšlet do budoucna, měl by například existovat systém garantovaných nájmů,“ dodal s tím, že řešit se musí i energetická krize.
Solidární lidé koupili státu čas, nesmíme je v tom nechat
První uprchlickou vlnu dokázali pojmout především solidární Češi, kteří nabídnuli své bytové prostory. Podle Prokopa tím „koupili státu čas“. „Když to stát nechá na solidárních domácnostech, tak ony začnou řešit co dál a stanou se z toho problémy. Nemůžeme to nechat na lidech, oni pomohli státu a koupili mu čas a on by toho neměl zneužít a nechat to na dobrovolnosti,“ uvedl.

„Za těchto okolností moje cesta na Ukrajinu nepřipadá v úvahu,“ uvedl dnes slovenský prezident Peter Pellegrini a kritizoval opět zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu, ke kterému Ukrajinci od ledna přistoupili.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že nové sankce Moskvě „zasadí silný úder“. „Čím méně příjmů z ropy Rusko bude mít, tím dříve se obnoví mír,“ dodal.

Rusko bude navzdory nejnovějším americkým sankcím na ruský energetický sektor pokračovat ve velkých projektech v ropném a plynárenském průmyslu. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Zároveň nové sankce odsoudilo jako pokus Spojených států poškodit ruskou ekonomiku, který je hrozbou pro stabilitu globálních energetických trhů, napsala agentura Reuters.
Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že bude na „nepřátelské“ kroky Washingtonu reagovat při přípravě své strategie pro zahraniční politiku. Nové sankce jsou podle ministerstva „pokusem způsobit alespoň nějaké škody ruské ekonomice, a to i s rizikem destabilizace světových trhů, v době, kdy se blíží konec neslavného úřadování prezidenta Joea Bidena“.
„Navzdory křečím v Bílém domě a machinacím rusofobní lobby na západě ve snaze zatáhnout světový energetický sektor do hybridní války rozpoutané Spojenými státy proti Rusku zůstává naše země klíčovým a spolehlivým hráčem na světovém trhu s pohonnými hmotami,“ uvedlo ministerstvo.
Nové americké sankce zasáhnou firmy Gazpromněfť a Surgutněftěgaz. Jejich terčem je také více než 180 lodí, z nichž velká část patří ke stínové flotile tankerů, které po světě rozvážejí ruskou ropu a tím pomáhají Moskvě obcházet dosavadní západní sankce.
Stát by tak nyní měl převzít primární zodpovědnost a připravit programy, které pomohou uprchlíky ubytovat ale především správně integrovat. Řada běženců je totiž vysoce kvalifikovaných a mohli by tak i pomoci jak se samotnou krizí, tak i Česku obecně. „Ukrajinská menšina je nám jazykově i kulturně blízká a ty ženy, co sem dochází, mají dobré kvalifikace. Když budeme šetřit na tom, aby se mohly usadit a hledat si práci, tak na to obrovsky doplatíme v dalších měsících a možná i letech,“ uvedl.
Prokop vysvětluje, že můžeme využít pomoc Ukrajinců do pečujících profesí, můžeme využít učitelky i překladatele. Pokud je ale necháme dělat pomocné práce, jako je uklízení, mohli bychom schopné lidi akorát poslat do rukou „mafie“ a ubytoven, kde by nám moc nepomohli a mohli by se stát spíše problematickou menšinou. Podobně je to i ve školství. Podle Prokopa se navíc uprchlíci dokážou rychle naučit Česky.
Jaké další kroky by měla učinit vláda? A co se již povedlo zařídit? Další podrobnosti naleznete v záznamu rozhovoru, který již nyní najdete na Blesk.cz.