Vinobraní se konají takřka v každé vinařské obci a vesnici. Každé vinobraní je trochu jiné a něčím zvláštní. Najdete je nejen na Moravě, ale i ve vinařských Čechách. Navštívit můžete akce, kde se potkáte s desetitisíci dalšími návštěvníky a takovému počtu odpovídá i program na pódiích a množství vína a burčáku, ale stejně tak můžete zavítat do menší obce, kde si vinobraní dělají místní vinaři hlavně pro sebe.

Za vinobraním na Moravu

Nejznámější vinobraní jsou Pálavské vinobraní v Mikulově a Historické ve Znojmě. Jedná se zároveň o největší a nejvíce navštěvovaná vinobraní v republice. Nejčastěji se konají dva víkendy po sobě, takže opravdoví fajnšmekři a velcí milovníci vína zvládnou v jeden rok navštívit obě tyto proslulé vinařské slavnosti.

Pálavské vinobraní patří mezi vinařskou klasiku.
Autor: Vinařský fond

Obě vinobraní jsou specifická a mají něco zvláštního. V prvé řadě je to samozřejmě víno, které se liší vinařskou podoblastí. Na obou akcích ale nechybí ani bohatý kulturní program. Vystupují zde známé tuzemské hudební kapely, městem prochází historické průvody a konají se rytířské turnaje, hraje se divadlo, na náměstích probíhají různé trhy a mnohá další lákadla, která vám zpříjemní strávené chvíle a zaručí, že na den strávený s vínem nezapomenete. Nechybí ale samozřejmě ani gastronomie vhodná k vínu.

Pokud ale dáváte přednost menšímu vinobraní, kde není tolik lidí a vše je klidnější, máte i tak mnoho možností kam vyrazit. Určitě stojí za to jet na vinobraní do Velkých Pavlovic i Bílovic, do Valtic nebo do krásné Lednice. Alespoň skromnou oslavu vinobraní však pořádá prakticky každá vinařská obec a to vaše si můžete vybrat i podle svého oblíbeného vinaře a jeho domovské obce.

Na Moravě se více dbá na tradice.
Autor: Vinařský fond

Slavnosti vína si užijete i v Čechách

Vinobraní ale zdaleka nejsou jen výsadou Moravy. Tradice vína a vínařství patří po staletí i k Čechám. Největším je jednoznačně Mělnické vinobraní, které může směle konkurovat i těm tradičním moravským. Za návštěvu také určitě stojí vinobraní na Karlštejně, které patří sice mezi menší, ale rozhodně ne chudší ani na víno, ani na kulturní program.

A pokud se vám to stále zdá daleko, tak můžete zůstat v Praze a stejně se o vinobraní neochudíte. Koná se dokonce hned na několika místech, takže máte opět na vybranou. Ať už si vyberete vinobraní v Troji, na Grébovce nebo třeba v Edenu, určitě neuděláte chybu.

Ale vinobraní v Litoměřicích také stojí za návštěvu.
Autor: Vinařský fond

Pokud vás jednou zláká kouzlo této nádherné vinařské slavnosti, určitě nezůstanete u návštěvy pouze jedné akce a časem zkusíte několik dalších.

Kdy a kam tedy na vinobraní?

  • 6. – 9. 9. 2019 – Pálavské vinobraní
  • 6. 9. 2019 – Vinobraní v Edenu Praha
  • 7. 9. 2019 – Hornobojanovské vinobraní
  • 7. 9. 2019 – Roudnické vinobraní
  • 13. – 15. 9. 2019 – Znojemské historické vinobraní
  • 13. – 14. 9. 2019 – Velkopavlovické vinobraní
  • 14. 9. 2019 – Trojské vinobraní
  • 14. 9. 2019 – Strážnické vinobraní
  • 20. – 22. 9. 2019 – Mělnické vinobraní
  • 28. 9. – 29. 9. 2019 – XXIII. Karlštejnské vinobraní

Termíny vinobraní v Čechách i na Moravě najdete ZDE.

Další užitečné informace, které by se vám mohly hodit, než vyrazíte na vinobraní, si můžete přečíst ZDE.