Pondělí 10. května 2021
Svátek slaví Blažena, zítra Svatava
Jasno 27°C

Po šesti letech se do Vrbětic vrátil strach: Lidé si užili své, je to šok, říká starosta

Autor: jg - 
19. dubna 2021
11:17

Ticho a klid byly v neděli ve Vrběticích, které jsou součástí obce Vlachovice. Po návsi jen občas projelo auto. Místní se tu vzpamatovávali ze sobotního šoku.

Ten jim způsobila informace, že je důvodné podezření, že na výbuších munice v roce 2014 se podíleli příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU. Po šesti a půl letech od explozí se vrátila mezi místní stísněná nálada, ale i strach. Poslední pyrotechnici odešli z areálu muničních skladů teprve loni v říjnu.

„Je to pro mě překvapující a také šokující zpráva. Vůbec jsem nepředpokládal, že by se něco takového mohlo tady dít a že se s něčím takovým dlouho pracuje,“ řekl starosta Zdeněk Hověžák (55). „Lidé si tu užili své a teď se jim samozřejmě nepříjemné vzpomínky o to více vracejí,“ dodal starosta.

Z kostela přišel o událostech promluvit i jeho otec, Karel Hověžák (79): „Můj táta ve skladech 40 let pracoval, byl tam vždycky klid. To, co se tu děje od časů výbuchů, je k zamyšlení. Pokud se potvrdí nové skutečnosti, tak je to prostě katastrofa,“ uvedl. Lidé se na liduprázdné návsi moc bavit nechtěli. Bylo znát, že jim přítomnost médií spíše vadí.

Výbuchy zažil v obci Josef Drga (74). „Tehdy 16. října 2014 jsem byl doma. Někdy kolem desáté se ozvala první rána, největší pak asi v jedenáct... a pak už pořád dál a dál, detonace jsme slyšeli několik dnů. Začátkem prosince všechno nanovo. Museli jsme se opakovaně evakuovat. Celý ten případ i nejnovější vývoj si nedovedu vysvětlit. Myslím, že tam tehdy byla špatná kontrola,“ popsal.

Video Ruští agenti u výbuchů ve Vrběticích - Mall.tv

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

Matos7 ( 19. dubna 2021 11:57 )

Zrušit senát

Zobrazit celou diskusi
Další videa