Neděle 23. června 2024
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Polojasno 24°C

Nepřátelství, terorismus: Politici volají kvůli zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích po rázném kroku

Autor: Dagmar Machotová - 
17. dubna 2021
21:20

Nepřátelský akt Ruska a státní terorismus. Tak hodnotí čeští politici informace o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU do tragického výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by mělo Česko iniciovat summit Evropské unie. Podobně to udělala Velká Británie po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala novičokem v roce 2018. Oba případy se prolínají, podle českých tajných služeb jsou totiž z výbuchu ve Vrběticích podezřelí stejní dva agenti.

„Ze strany Ruska jde o nepřátelský akt a nepřijatelné kroky. Vláda musí jednat razantně a ochránit občany ČR. Nejde to nazvat jinak než akt nepřátelství a státního terorismu. Česká republika bude muset reagovat nejen vyhoštěním 18 diplomatů, ale i dalšími ráznými kroky,“ napsal šéf ODS Petr Fiala.

Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na svém twitteru napsal, že je na čase utnout debaty o zapojení Ruska do dostavby Dukovan.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka poděkoval na twitteru tajným službám a policii: „Co nesmí zapadnout! Naše bezpečností služby fungují velmi dobře, nejsou to žádní čučkaři!! Jasně se ukazuje, kdo hájí naše zájmy a bezpečnost!“ Narážel tak na dřívější vyjádření prezidenta Miloše Zemana o tom, že BIS jsou čučkaři.

Předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) Blesk Zprávám napsala: „Zapojení ruských špionů do výbuchu ve Vrběticích je zcela bezprecedentní narušení suverenity a bezpečnosti České republiky. Potvrzuje se, že ruské tajné služby operují nelegálně na našem území a tomu musíme učinit přítrž.“ Podle ní není možné takové praktiky tolerovat, Rusko musí být hnáno k zodpovědnosti a minimálně odškodnit rodiny mrtvých.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na twitteru napsala, že by měl premiér Andrej Babiš okamžitě žádat svolání summitu EU.

Podle politologa Jana Kubáčka se dá očekávat, že teď začne velmi intenzivní jednání hlavně mezi členskými státy NATO. „Pokud se potvrdí, že jde o stejné agenty jako v případě Skripala, tak to lze chápat jako soustavný atak vůči alianci jako celku,“ řekl Blesk Zprávám Kubáček.

Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byli podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Novinářům to dnes večer řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin, uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí.

Video  Likvidace trosek po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích  - Policie ČR
Video se připravuje ...

wenzel trousil ( 19. dubna 2021 19:49 )

Od tebe ejakulate cekat vlasni myslenku je stejny jako posouchat rady vrahu z Wall Stretu...Nastesti CEsko nejsou ti, co mementalne ceskej narod znasilnuji...Jsou jak cerne mraky..Jen odtahnou bude zase hezky.

Ievice-je-smegma ( 19. dubna 2021 18:55 )

Teď soudruh estébák Babiš v ČT vysvětluje, že nešlo o státní terorizmus a že je správné, když rusáci zde vraždí naše lidi.

wenzel trousil ( 19. dubna 2021 17:24 )

Cuckari misto aby si Vrbetice pohlidali, potrestali ty kteri te katastrofe nezabranily vyhlasili "valku" Rusku...To uz neni ani velikastsvi, to uz je parodie,..

wenzel trousil ( 19. dubna 2021 17:15 )

Nepratele nema Cesko v zahranici, ani v Rusku,,,jediny nepritel jsou soucasni politici vodeni za nos STBackymi Cuckari..

11karel11 ( 19. dubna 2021 15:12 )

ŠLACHTA O VRBĚTICÍCH: O zapojení Rusů jsme důkazy neměli. Byla to práce BIS.
“Důkazy musely být získány dodatečně, byla to práce BIS“. Osobně se ale ptám, jaký motiv by Rusové k vyhození muničního skladu mohli mít? Na to se musíme ptát,“ dodává Robert Šlachta. Jeho otázka naznačuje, že by mohlo jít o vysokou politickou nebo zpravodajskou hru.
A o to tu jde především. Vezmeme-li v potaz, že provokace s Novičokem nevyšla tak, jak si BIS umanula, že nestačí jen eskalující sankce proti Rusku, že v této době byl vyměněn ministr zahraničí Petříček, který napomáhal americkým a západním zemím brojit proti Rusům a Číně, rozhodování o dostavbě Dukovan, s přáním vyřadit Rosatom z výběrového řízení, následuje vyhoštění Ruských diplomatů z USA a Polska a osočováním Rusů, že přemísťují na svém území vojska do blízkosti Ukrajiny. Tak do takového protiruského kolotoče naskakuje i Česko, ve snaze přiostřit naše vztahy ve studené válce s Ruskem.
Nabízí se jednoduchá otázka. Proč až nyní, po sedmi letech přichází BIS s verzí, že na výbuchu ve Vrběticích se podíleli Ruští agenti?
Nejenom se zavděčit Washingtonské administrativě společně s Polskem, ale především před našimi volbami zdiskreditovat prezidenta Zemana, který opětovně nazývá naši BIS, že to jsou pouze čučkaři a v podstatě i Babiše, který pouze komentuje výsledek pátrání BIS. Co také jiného může dělat, když celá tato organizace neustále bojuje proti naší současné vládě společně s opozicí? Zatím nic.
Mediální analytik Štěpán Kotrba se po informacích od Andreje Babiše o tom, že do výbuchu ve Vrběticích mělo být zapojeno Rusko, na sociálních sítích odvázal. „Rusové podezřelí z výbuchu ve Vrběticích jsou ti, kteří otrávili agenta Skripala“ (to není vtip),“ napsal na svém Facebooku. Takhle ještě nikdo Rusko neurážel! Oni si vážně myslí, že v celém Rusku mají JEN dva „rozvědčíky”?” Tomu snad může věřit jen Langšádlová (TOP 09).
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v komentáři k záměru Prahy vyhostit 18 r

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa