Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zpřísnění pravidel pro cestování do Česka má odklad. Do kdy budou stačit antigenní testy?

Autor: ČTK - 
3. února 2021
22:20

Pro příjezd do Česka ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, kam budou od 5. února podle nové cestovatelské mapy patřit například Slovensko, Británie, Španělsko, Portugalsko, pobaltské země, Slovinsko nebo Irsko, bude do 14. února stačit místo PCR testu antigenní test. O zavedení přechodného období informovalo ministerstvo zahraničních věcí na svém webu. Na změnu upozornila televize Nova. V pondělí ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že od pátku bude nutné mimo jiné mít při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem PCR test, nikoliv antigenní.

V nové cestovatelské mapě platné od pátku vznikla kategorie s velmi vysokým rizikem nákazy. Vedle výše uvedených zemí do ní budou patřit státy, které nejsou členy Evropské unie ani schengenského prostoru a nejsou explicitně uvedeny v jiné kategorii.

Před cestou do ČR z těchto států musejí lidé podle ministerstva zahraničí podstoupit PCR test, po příjezdu bude povinná pětidenní karanténa. Její ukončení bude možné nejdříve pátý den dalším PCR testem. Zároveň bude platit povinnost deset dní od příjezdu nosit respirátor alespoň třídy FFP2.

„Pokud není možné podmínky před cestou do ČR splnit, platí do 14. 2. ‚přechodné období‘, kdy je možné do ČR cestovat i s antigenním testem (ne starším než 24 hod) nebo absolvovat test až při vstupu do ČR (tedy v praxi na letišti),“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Změna pravidel testování na covid-19 pro cestující do ČR je podle Petříčka reakcí na šíření nových mutací koronaviru.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa