Úterý 15. června 2021
Svátek slaví Vít, zítra Zbyněk
Polojasno 27°C

Stopa ruských agentů v Česku: Ubytovali se v tomhle hotelu. A šli střílet

Autor: ČTK, simao - 
20. dubna 2021
21:25

Dvojice ruských agentů GRU Anatolij Čepiga a Alexander Miškin do Česka přicestovala za použití ruských krycích dokladů se jmény Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Pod těmito jmény se zapsali i v hotelu v Ostravě, uvedla v úterý ČT, podle které se ubytovali v hotelu Corrado a vyrazili na střelnici, jež k němu patří.

Dvojice agentů Čepiga a Miškin se v hotelu Corrado v Ostravě ubytovala od 13. října 2014 do 16. října 2014. Vypovídají o tom i zápisy v knize hostů, které zveřejnila Česká televize při reportáži z tohoto hotelu. „Oba se prokázali stejnými fiktivními pasy jako na Letišti Václava Havla,“ uvedla ČT.

Hned po příjezdu si šli zastřílet na střelnici, zbraně si půjčili z hotelu. Stopu po sobě však zametali i tím, že ve střelnici uvedli další falešné identity.

„Byli tady dvě noci, co tady spali. Pod normálními jmény svých pasů se ubytovali na hotelu a na střelnici šli pod jinými jmény. Na to jsme nepřišli my, na to přišla BISka,“ řekl ČT majitel hotelu Maxmilián Šimek.

Hotel je podle ČT dlouhodobě oblíben mezi rusky mluvícími turisty. Čepiga a Miškin byli podle majitele hotelu tišší hosté, nic veřejně nerozebírali, byli nenápadní.

Čepiga a Miškin, Petrov a Boširov, Popa a Tabarov: Ty samé osoby?

České úřady v sobotu vyhlásily pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali pasy na jména Alexander Petrov a Ruslan Boširov a posléze také cestovními doklady Moldavska a Tádžikistánu. Tito dva muži byli podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana objednáni do muničního skladu ve Vrběticích v době, kdy v něm v roce 2014 došlo k prvnímu výbuchu.

České úřady již dříve informovaly, že se muži prokazovali pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov. Další stopa by tak mohla vést i do Moldávie. Jenže patrně nevede.

Video Kdo jsou agenti Čepiga a Miškin? Tihle mají mít na svědomí Vrbětice! - Mall.tv

Moldavané pas ruského agenta nevydali

Moldavský Kišiněv se dnes totiž důrazně ohradil proti „zvěstem“, že by Moldavsko vydalo cestovní pas pro ruského občana Alexandera Petrova. Uvedla to dnes ruská agentura Interfax.

Šéf žalobců Pavel Zeman v pondělí uvedl, že na základě kriminalistického zkoumání byli dva hledaní ruští občané ztotožněni s útočníky z britského Salisbury, kde byl v roce 2018 otráven bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítá.

„Ruskému občanovi Alexanderu Petrovovi nebyl vydán cestovní pas na jméno moldavského občana Nicolaje Popy,“ napsal dnes Interfax s odvoláním na moldavskou agenturu státních služeb, která má podle něj pod kontrolou databázi se všemi typy moldavských dokumentů. Moldavský úřad Interfaxu sdělil, že ve státním registru nefiguruje občan se jménem Nicolai Popa a datem narození 18. července 1979. Toto jméno a datum narození uvádí Policie České republiky ve své žádosti o pomoc s pátráním po obou mužích.

Moldavská agentura podle Interfaxu doplnila, že cestovní doklad s číslem A3194368 byl vydán osobě s jiným jménem a jiným datem narození.

Bulharský překupník popřel souvislost s Vrběticemi

Bulharský překupník zbraní Emilian Gebrev ve zveřejněném prohlášení popřel souvislost své firmy EMKO s výbuchy ve Vrběticích. Některé české sdělovací prostředky uvedly, že Gebrev byl prostředníkem, který měl dodat munici na Ukrajinu. Ruské tajné služby se tomu údajně snažily zabránit. O tom, že munice z Vrbětic měla směřovat do Bulharska, hovořil také premiér Andrej Babiš.

„Tvrzení, že munici zničenou teroristickým činem v České republice v roce 2014 měla firma EMKO reexportovat na Ukrajinu, nejsou pravdivá. Společnost EMKO nikdy nevyvážela na Ukrajinu munici pocházející z České republiky. To je zdokumentováno,“ uvádí se v prohlášení.

Gebrev se podle mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat v roce 2015 stal obětí nezdařeného pokusu o atentát nervově paralytickou látkou novičok. Podezřelým z otravy je údajný důstojník ruské tajné služby GRU Denis Sergejev.

Video Hamáček o Vrběticích a předvolání ruského velvyslance. Babiš se omlouval za „útok na zboží“. - ČTK / Blesk Zprávy

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

Milan Šmid ( 21. dubna 2021 19:04 )

V době kdy na Ukrajinu UDAJNĚ vozí Amíci stovkami letadel zbraně my uděláme takovou blbost ??POZDVIŽENÉ OBOČÍ. V EU A NATO NECHÁPOU KROKY ČESKÉ VLÁDY Hamáček s maturitou ve vládě ????Mám známého který byl u hasičů řidič cisterny s 14 letou praxi ten byl asi před pěti lety propuštěn proto že neměl ve 44 letech maturitu jako řidič Tatry §§§!!!!! Hamáček je ministrem vnitra a byl ministrem zahraničí současně a má menši vzděláni jak zdravotní sestry v dnešní době je to normální ???? Nastal čas tvrdě zdanit bohaté a nadnárodní firmy podle Rakouska !!!!

7vox7 ( 21. dubna 2021 12:15 )

..trumpeto! Budeš se divit co ti naši papaláši nachystají! Pak se mi omluvíš

stemik ( 21. dubna 2021 10:52 )

tato causa ma i jeden pozitivni dopad-už nonstop informačni teror o covidu šel do pozadi-i když i zde je Babiš take hlavni vinik....pražska sluničkařska opozični verbež v mozkovnach nic jineho nema

pindokuk ( 21. dubna 2021 09:43 )

TENTO SVĚT OPUSTÍM BEZ LÍTOSTI, tvrdí Alain DELON. Především ale nenávidím tuto dobu, je mi z ní na zvracení,“ řekl dvaaosmdesátiletý herec na konci rozhovoru. Předluženým USA vládnou deprivanti, Ilumináti, židozednáři a další spiklenci proti lidstvu. Zkrátka gauneři. Jediná možnost udržet moc je něco uloupit. Vždyť vše, co USA mají bylo uloupeno. Počínaje územím. A tak USA rozvrátily mnoho zemí a povraždily mnoho nevinných lidí. Dnes je na řadě Evropa. Oslabit Evropu islamizací. Zničit evropské národní státy a evropské národy. Evropské bílé národy nahradit masou prokřížených bastardů.Vyvolat na evropské půdě lokální války a válku s Ruskem. Oslabit Rusko a zmocnit se jeho zdrojů. Tomu napomáhají lokajové v čele EU. Tito krátkozrací politici a poskoci US gaunerů jdou proti vlastním zemím a proti vlastnímu lidu. Pokud se Evropa nevymaní z vlivu US gaunerů, nemá budoucnost. Alain Delon

pindokuk ( 21. dubna 2021 09:42 )

V roce 1942 pod vedením ministra Moravce a K.H.Franka celé Václavské náměstí stálo se zdviženou pravicí a přísahalo na führera. Na témže náměstí stáli lidé v roce 1948 a zdravili syfilitika Klému,co se právě vrátil z Hradu zaťatou pěstí. Potom tam, u notorika Flaškina, zvonili klíči. Já mám podezření, že tam byli někteří titíž lidé. Mezitím uplynulo totiž jen padesát let. A národ zatím stihl zaplnit několik náměstí.

Mám neblahé tušení že za pár let bude Václavák pokryt koberečky a budem těma dutejma palicema mlátit o zem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa