Češi odvedli při vyšetřování výbuchu ve Vrběticích dobrou práci, chválí exšéf britské MI6
České bezpečnostní složky odvedly dobrou práci při vyšetřování výbuchu muničního areálu ve Vrběticích, který česká vláda v sobotu připsala agentům ruské tajné služby GRU. Podle britského deníku Daily Mail to uvedl bývalý ředitel britské rozvědky MI6 John Sawers.
Česká vláda vyhostila 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako příslušníky ruské zpravodajské jednotky GRU, v souvislosti s důvodným podezřením na zapojení ruských služeb na explozích v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při výbuchu zahynuli dva zaměstnanci.
Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády. Britská diplomacie vyjádřila Česku v souvislosti s kauzou plnou podporu.
„Nemělo by být překvapením, že ruské tajné služby působí po celé Evropě, a myslím, že Češi si to poskládali dohromady velice dobře,“ řekl podle deníku bývalý šéf rozvědky MI6 John Sawers v rozhovoru s vysílací společností BBC.
„Celé to nese rukopis ruské zpravodajské operace a myslím, že Češi mají ty dva lidi, kteří se pokusili zavraždit (dvojitého agenta) Sergeje Skripala v Salisbury. Myslím, že proti nim mají pádné důkazy,“ dodal.
Česká policie vyhlásila v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích v sobotu pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy v roce 2018.
Některá média uvedla, že cílem útoku byla munice, která měla být dodána z Česka na Ukrajinu nebo do Sýrie. Případ by měl údajně mít spojitost s bulharským obchodníkem se zbraněmi Emilijanem Gebrevem, který měl dodat zbraně Kyjevu a který byl v roce 2015 otráven. Útok však přežil.
Sawers: Vidíme jen desetinu ruské agrese
„V roce 2014 zásobovali (Češi) zbraněmi ukrajinskou armádu a Rusové měli zájem tomu zabránit, takže ruská vojenská rozvědka (GRU) vyhodila do povětří muniční sklad v České republice a o rok později otrávila bulharského prostředníka,“ řekl Sawers, který vedl britskou špionáž v letech 2009 až 2014.
Podle něj evropské státy vědí odhadem o pouhé desetině „agresivních“ aktivit ruských tajných služeb na svém území.
Úkol pro české velvyslance
Čeští velvyslanci v členských zemích EU a NATO se mají podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) obrátit na vlády a požádat spojence o solidaritu. ČR mimo jiné žádá, aby země zvážily předvolání ruských velvyslanců, a vyzývá ke kolektivní akci, která by směřovala k solidárnímu vyhoštění identifikovaných příslušných ruských zpravodajských služeb z členských států EU a NATO.
Česko také žádá o podporu spojenců při zajištění chodu ambasády v Moskvě. „Vyzveme na půdě NATO a EU k mobilizaci strategické komunikace, která vychází ze zkušeností zemí, které vypověděly ruské zpravodajce a čelily nebo čelí ruským dezinformacím v této souvislosti,“ řekl dnes Hamáček.
Vrbětická krize
ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana
- K prvnímu výbuchu v muničních skladech došlo 16. října a 3. prosince 2014. Při prvním výbuchu zemřeli i dva zaměstnanci firmy Imex Group, která si sklady pronajímala.
- O podezření ze zapojení ruských tajných služeb do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích z roku 2014 informoval premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu 17. dubna. V reakci na to Česko vyhostilo 18 ruských diplomatů.
- Nepřátelský akt nebo státní terorismus. Tak na informace o zapojení ruské vojenské rozvětky do výbuchu ve Vrběticích reagovali Čeští politici. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) kritizoval i prezidenta Miloše Zemana. Vadilo mu, že se k situaci nevyjádřil.
- Rusko obvinění označilo za absurdní. Na vyhoštění svých diplomatů pak odpovědělo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.
- Informace nezůstala bez odezvy ani mezi občany. Už v noci ze soboty na neděli skupina aktivistů potřísnila zdi ruského velvyslanectví kečupem. V neděli se pak před velvyslanectvím sešla asi stovka demonstrantů, dorazilo ovšem i kolem deseti podporovatelů Ruska a došlo i na potyčky.
- V úterý se informacemi zabývala i česká Sněmovna. Poslanci na konci jednání vyzvali vládu k dalšímu omezení počtu ruských diplomatů v Česku.
- Ve čtvrtek Česko reagovalo na vyhoštění svých diplomatů rozhodnutím, že počet ruských pracovníků na ambasádě v Praze zastropuje na počet českých pracovníků na své ambasádě v Rusku.
Exšef MI6 chválí, tak je to jasný, odkud to fouká.