„Nezvládli jsme úkol.“ Šéf izraelské rozvědky přiznal selhání. Hamás povraždil přes 1400 lidí

Autor: ČTK - 
17. října 2023
16:27

Šéf izraelské vojenské rozvědky Aharon Haliva dnes prohlásil, že nese odpovědnost za selhání, která vedla k tomu, že Hamás 7. října provedl překvapivý útok na Izrael. S odkazem na dopis, který Haliva napsal vojákům, o tom informoval deník Haarec. Jde zatím o posledního z řady vysoce postavených Izraelců, kteří převzali osobní odpovědnost za pochybení vedoucí k masakru spáchanému v jižním Izraeli ozbrojenci z Hamásu.

Haliva v dopise uvedl, že při návštěvách izraelských vojáků v uplynulých jedenácti dnech jim „opakovaně zdůrazňoval, že válka začala kvůli selhání rozvědky“. „Nezvládli jsme úkol; za toto selhání jsem plně odpovědný,“ dodal.

„Co je třeba vyšetřit, vyšetříme, a to tím nejhlubším a nejkomplexnějším způsobem, a vyvodíme z toho závěry. Nyní však máme jediný úkol, bránit se a zvítězit,“ dodal.

Velmi podobně se v pondělí vyjádřil i šéf izraelské tajné služby Šin Bet Ronen Bar, který v dopise svým zaměstnancům sdělil, že je osobně zodpovědný za to, že se nepodařilo včas varovat před vražedným útokem Hamásu na jižní Izrael.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Refresh
22:00
24. 12. 2023

To bude z dnešních zpráv z války Izraele s Hamásem vše, znovu se přihlásíme zítra ráno, dobrou noc.

21:32
24. 12. 2023

Při izraelském náletu na uprchlický tábor Maghází ve střední části Pásma Gazy zemřelo nejméně 60 lidí, uvedlo zdejší ministerstvo zdravotnictví ovládané radikálním palestinským hnutím Hamás. Počet obětí bude ještě pravděpodobně stoupat, jsou přesvědčeny úřady. Informuje o tom agentura Reuters.

20:41
24. 12. 2023

Obrazem: Nad Gazou i dnes stoupal kouř.

19:58
24. 12. 2023

„Válka si na nás žádá velmi vysokou cenu, ale nemáme jinou možnost, než bojovat,“ řekl podle agentury Reuters na zasedání svého kabinetu premiér Netanjahu. Podle něj Izrael dělá, co je v jeho možnostech, aby ochránil životy svých vojáků. Cílem izraelských úderů je úplná porážka palestinského hnutí Hamás. „Porazit Hamás je jediným způsobem, jak dosáhnout osvobození našich rukojmích a jak zaručit, že Pásmo Gazy nebude dále hrozbou pro Izrael,“ uvedl Netanjahu.

19:03
24. 12. 2023

V tvrdých bojích v Pásmu Gazy zemřelo za posledních 24 hodin deset vojáků. Vyplývá to z prohlášení izraelské armády. Počet vojáků zabitých při pozemní ofenzivě proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás, která začala 20. října, tak stoupl na 154, napsal izraelský deník The Times of Israel. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua mají boje pro Izrael vysokou cenu v lidských životech, údery však budou pokračovat, dokud nebude Hamás poražen.

V sobotu izraelská armáda informovala o pěti zabitých vojácích, za víkend je jich tak už 15. To je podle agentury Reuters nejhorší bilance za dva dny od začátku listopadu. Čtyři z nyní zabitých pocházeli ze 7. obrněné brigády a bylo jim kolem 20 let. Zahynuli na jihu Pásma Gazy. Při bojích v jeho střední části zahynuli dva vojáci ze záložní pěchotní jednotky a dva parašutisté v záloze. Později armáda oznámila ještě úmrtí dalšího 21letého vojáka z 603. bojového ženijního sboru. Dnes odpoledne armáda oznámila úmrtí dalšího vojáka při bojích na severu Pásma Gazy.

17:43
24. 12. 2023

Turecko zahájilo raketové útoky na severní Irák a Sýrii proti Straně kurdských pracujících poté, co bylo v posledních dnech zabito 12 tureckých vojáků. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany. Turecký prezident Erdogan v Istanbulu řekl, že země nebude tolerovat „teroristické entity“ na severu Iráku a Sýrie.

16:34
24. 12. 2023

Izraelská armáda uvedla, že od 7. října zabila na 8 tisíc příslušníků palestinských ozbrojených organizací. Napsala to dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení armádního mluvčího. Izrael vede více než dva měsíce údery na Pásmo Gazy s cílem zničit palestinské hnutí Hamás, jehož ozbrojenci zaútočili na začátku října na izraelské území. Podle palestinských úřadů zemřelo během izraelských úderů přes 20 tisíc lidí.

Armáda tvrdí, že svůj odhad zakládá na vyhodnocení svých úderů či na informacích získaných od zajatých palestinských bojovníků. Během bojů nelze údaje o ztrátách na životech nezávisle ověřit.

15:30
24. 12. 2023

Tisíce demonstrantů se dnes v marockém Rabatu zúčastnily jednoho z největších propalestinských pochodů od vypuknutí války v Pásmu Gazy. Protestující požadovali ukončení vazeb mezi Marokem a Izraelem.

Podobné protesty organizované většinou panarabskými a islamistickými skupinami se v zemi odehrály již v minulých týdnech. Dnešní pochod uspořádaly levicové skupiny společně se zakázanou, nicméně tolerovanou islamistickou organizací Al-Adl val-Ihsaní.

Většina z 10 tisíc demonstrantů vypadala jako islamisté, muži šli odděleně od žen, mávali palestinskými vlajkami a drželi transparenty s nápisy „Odpor až do vítězství“, „Zastavte normalizaci vztahů Maroka a Izraele“ a „Svobodu Palestině“.

14:26
24. 12. 2023

Obrazem: Vysídlení Palestinci na hraničním přechodu Rafáh.

13:37
24. 12. 2023

Za uplynulých 24 hodin zahynulo v Pásmu Gazy nejméně 166 Palestinců, oznámilo dnes podle agentury Reuters palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Celkový počet mrtvých po úderech, které izraelská vojska v oblasti provádí od 7. října, vzrostl na 20 424. Dalších 54 036 lidí bylo zraněno, uvedlo ministerstvo.

Izraelská ofenziva je odvetou za útok palestinského radikálního hnutí Hamás ze 7. října, při němž islamisté povraždili v Izraeli na 1 200 lidí a na 240 dalších unesli do Gazy. Izrael nejprve začal bombardovat Pásmo Gazy a koncem října spustil pozemní operaci. Izraelská armáda uvádí, že od zahájení pozemní operace přišlo o život 153 izraelských vojáků.

Rada bezpečnosti OSN v pátek po několika odkladech schválila rezoluci ke konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás, která vyzývá k větší humanitární pomoci Pásmu Gazy. Neobsahuje ale výzvu k příměří ani k dočasnému zastavení bojů.

12:22
24. 12. 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes odmítl zprávy, že Spojené státy přesvědčily Izrael, aby nerozšiřoval své vojenské aktivity. „Viděl jsem lživé zprávy, které tvrdily, že nám USA bránily a brání v operacích v regionu. Není to pravda,“ řekl na dnešním zasedání vlády Netanjahu. „Izrael je svrchovaný stát. Naše rozhodnutí ve válce jsou založena na našich operačních úvahách, dál to nebudeme rozvádět,“ dodal.

Americký list The Wall Street Journal (WSJ) v sobotu napsal, že americký prezident Joe Biden přesvědčil Netanjahua, aby neútočil na radikální skupinu Hizballáh v Libanonu kvůli obavám, že by mohli zahájit útok na Izrael podobný tomu, jaký spáchal Hamás 7. října. Izraelský premiér dnes trval na tom, že kroky Izraele nejsou nijak ovlivněny tlakem z vnějšku. „Rozhodnutí, jak použít naše síly, je nezávislým rozhodnutím armády, nikoho jiného,“ dodal Netanjahu.

11:48
24. 12. 2023

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell hodnotil současnou geopolitickou situaci na nedávné přednášce pořádané časopisem Le Grand Continent. Jak tehdy uvedl, válka na Ukrajině i konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás ohrožují budoucnost bloku. 

Palestinské radikální hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, není podle Borrella jen vojenskou silou, ale i „myšlenkovým proudem“. Jako takové ho lze porazit pouze „lepšími myšlenkami“, nikoli samotnými bombami.

11:20
24. 12. 2023

Obrazem: Pohřeb izraelského vojáka Oshri Moshe Butzhaka. 

10:12
24. 12. 2023

86 domů v kibucu Manara poblíž hranice s Libanonem bylo poškozeno raketovou palbou organizace Hizballáh. „Tady v Manaře bylo poškozeno 86 domů, některé byly úplně zničeny, jiné skončily jen s rozbitými okny,“ řekl obyvatel kibucu Yochai Wolfin pro stanici Kan a poznamenal, že z kibucu byli z velké části evakuováni civilisté. „Kibuc byl zasažen několikrát a poškození je vážné,“ řekl Wolfin s tím, že se chce vrátit domů. 

09:00
24. 12. 2023

Palestinské město Betlém pro letošek zrušilo vánoční slavnosti, a i na Vánoce se zahalilo do smutku. Leží na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, kvůli pokračující ofenzivě Izraele v Pásmu Gazy se však mj. přišlo i o každoroční příval turistů.

08:43
24. 12. 2023

V tvrdých bojích v Pásmu Gazy zemřelo dalších osm izraelských vojáků, oznámila dnes armáda. Počet vojáků zabitých při pozemní ofenzivě proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás, která začala 20. října, tak stoupl na 152, napsal izraelský deník The Times of Israel.

V sobotu izraelská armáda informovala o pěti zabitých vojácích, za víkend je jich tak už 13. Čtyři z nyní zabitých pocházeli ze 7. obrněné brigády a bylo jim kolem dvaceti let. Zahynuli na jihu Pásma Gazy. Při bojích v jeho střední části zahynuli dva vojáci ze záložní pěchotní jednotky a dva parašutisté v záloze.

06:19
24. 12. 2023

Izraelská armáda o víkendu ještě rozšířila své operace v Pásmu Gazy a hlásí teď složité boje v hustě osídlených oblastech okolo města Chán Júnis. S odvoláním na mluvčího izraelské armády Daniela Hagariho o tom dnes informovala agentura DPA, podle níž tak válka mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás pokračuje neúprosně i o Vánocích.

Svůj díl viny už přiznali například náčelník generálního štábu izraelských obranných sil Herci Halevi či ministr školství Joav Kiš. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nebo ministr obrany Joav Galant tak dosud neučinili.

Poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi dříve uvedl, že izraelské zpravodajské služby chybovaly a selhaly při zajišťování bezpečnosti svých občanů.

Hamás předminulou sobotu podnikl masivní pozemní a raketové útoky na Izrael z Pásma Gazy, které ovládá. Ozbrojenci zavraždili 1400 většinou civilistů, včetně občanů jiných zemí, tisíce lidí zranili a dvě stovky jich unesli jako rukojmí. Izrael vzápětí zahájil odvetné útoky na Pásmo Gazy s cílem zničit politické a vojenské vedení Hamásu. Jeho úřady tvrdí, že izraelské útoky si vyžádaly již na 2800 obětí a 11.000 zraněných.

Video  Útok terorisů z Hamásu na Izrael: Exploze a mrtví v izraelských ulicích  - Reuters
Video se připravuje ...

Yarda ( 17. října 2023 18:20 )

Že by tam taky byli čučkaři?

Zobrazit celou diskusi