Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Nová kancléřka na Hradě pořádně vyvětrá! Rozhovor s Tünde Bartha a Janou Vohralíkovou

Autor: Tomáš Belica - 
25. ledna 2023
05:00

Spolu s hlavou státu Milošem Zemanem (78) odejde z funkce také vedoucí kanceláře prezidenta (KPR) Vratislav Mynář (55), jehož působení provázely časté skandály. Už teď je jisté, že příští vedoucí KPR bude žena, a také, že na Hradě nezůstane kámen na kameni. Blesk vám představuje Tünde Bartha (47), která s Andrejem Babišem (68) spolupracuje od dob, co byl ministrem financí, a Janu Vohralíkovou (59), kterou si Petr Pavel (61) přivádí ze Senátu.

Babišova Tünde Bartha (47): Mynář? Několik selhání!

Jste mj. šéfkou prezidentské kampaně pana Babiše. Jak to hektické období dopadá na váš osobní život?

„Takovým způsobem s panem Babišem funguji už 7 let. Ať už to byla kampaň k EET nebo k parlamentním volbám… Vlastně je to stejné, takže rodina je na to zvyklá a je velmi samostatná. Můj manžel je často v zahraničí, ale díky rodičům, kteří žijí v Praze, to dáváme.“

Řekněte, jak byste zhodnotila náladu pana Babiše po sobotním 1. kole, co vyšel na podium? 

„Jaký byl? To bych, s dovolením, vysvětlila. A doufám, že pan Babiš také bude mít ještě příležitost to vysvětlit, co se vlastně v tu sobotu stalo. My jsme z toho výsledku všichni měli obrovskou radost a on také. Výsledek byl fantastický, opravdu nad naše očekávání - v rámci našeho týmu jsme udělali nějakou tipovačku, já jsem tipla tak na 29,6 procent a prohrála jsem dvě tisícovky! Takže měli jsme opravdu velkou radost. Dostali jsme však zprávu ze dvou zdrojů, že se od pondělí chystá tak strašně nespravedlivý útok na rodinu pana Babiše, že všechno šlo bokem. I ta radost.“

To se mělo jednat o to údajné kompro na něj, KGB, milenka…

„Přesně tak. A jasně, že nikdy nebyl vyslán do Maroka jako agent KGB. Ale najednou se to k Vám dostane ze dvou zdrojů. A navíc od lidí, kterým sice na 100% nevěříte, ale kteří, když vám zavolají a řeknou, že „tohle už je prasárna, přes hranu, musíme vás na to upozornit, přestože fandíme generálovi“, tak jsme se k tomu museli postavit. A doufám, že bude mít příležitost to ještě vysvětlit, protože ho to strašně mrzelo. Útok na jeho rodinu poté, co zažil během Čapího hnízda a ten boj ohledně jeho syna... Tohle byla opravdu podpásovka.“

Objevují se ale také kompra na Petra Pavla. Teď chodí SMS údajně jeho jménem, že se příjemci mají dostavit k náboru.

„Samozřejmě se to k nám dostalo, ale můžu Vám osobně garantovat, že nemáme s tím nic společného, spíš se nám zdá, že nás chce někdo poškodit. Je dobře, že se tím policie zabývá.“

Platí tedy, že pokud bude pan Babiš prezidentem, vy budete jeho vedoucí Kanceláře prezidenta?

„Ano, bavíme se o tom takto celou dobu. Už když mě požádal, abych mu pomohla s kampaní. My spolupracujeme už strašně dlouho, mám čtyřletou zkušenost s vedením Úřadu vlády, tak je to takové, samozřejmé.“

Co jako zkušená úřednice od té funkce očekáváte?

„Myslím si, že bych to dělala podobně jako na Úřadu vlády. Neříkám, že by to byla úplně změna chodu vesmíru, ale vycházela bych ze zkušeností, které jsem nasbírala na úřadu vlády. Maximálně bych byla transparentní, to je pro mě strašně důležité. A vnesla bych tam ženský element. Ten na Hradě chybí už delší dobu. Opravdu aktivně bychom to chtěli změnit, takže věřím, že působením paní Babišové – a s mou podporou - by Hrad ten ženský element a energii získal. Maximálně bychom se otevřeli, zpřístupnili veřejnosti, co půjde.  Už to máme ve smlouvě pro občany, kterou jsme spoluvytvářeli, že minimálně každý sváteční nebo pracovní den volna bychom chtěli vystavit naše korunovační klenoty. A také je pro mě důležité, aby na ten Hrad byl každý hrdý, aby to každý bral tak, že to je jeho domov. Jako místo, kde máte zastání, kde vás někdo vyslechne, poradí, nasměruje.“

K tomu nápadu vystavovat korunovační klenoty daleko častěji, než dnes, je to vůbec technicky reálné? O každém státním svátku?

„Myslím, že ano, a udělám pro to maximum. Já osobně tomu velmi fandím, ale zda to můžeme opravdu udělat, k tomu bychom se měli potkat s arcibiskupstvím, s historiky, abychom tím neohrozili stav těch klenotů.“

Jak vy hodnotíte desetileté působení Vratislava Mynáře v čele KPR?

„Já pana kancléře znám dobře. Spolupracovali jsme spolu už při některých setkáních, přijetích. Nebo když jsme domlouvali předsednictví. Jak ho hodnotím? Myslím, že udělali spoustu komunikačních chyb. Některé věci možná komunikovali špatně, se zpožděním… Za mě tam bylo několikero selhání. A co se týče těch různých kauz? Budu to dělat jinak, to je to základní. Vedli jsme podobný úřad s podobným rozpočtem a podobným počtem zaměstnanců, a za mého působení nebyla žádná kauza zneužití pravomocí nebo pozice. V tom budu úplně jiná.“

Promění se za vás nějak zásadně osazenstvo Hradu?

„Samozřejmě, zásadně. Nebude to tak, že všechny okamžitě vyházím jenom proto, že deset let sloužili panu prezidentovi Zemanovi. Pokud je někdo úředník, vykoná svou práci loajálně ke státu a zabezpečuje chod toho úřadu, neznamená to, že když tam sloužil, půjde okamžitě pryč. Ale na klíčové pozice jako mluvčí, provozní ředitelé atd., na ně se budeme muset podívat.“

Co říkáte na personální čistky, ke kterým v KPR došlo ke konci loňského roku?

„Upřímně, to šlo úplně mimo mě. Já jsem se už zaměřovala na kampaň. Vím, že tam proběhly nějaké personální změny, ale nemám žádné informace o důvodech, co se stalo, jestli to je z nějakých auditů, z nějakých konkrétních selhání.“

Jmenovitě pana Jana Nováka, nového šéfa Správy Pražského hradu, toho byste si nechala?

„Je to jedna z pozic, kde detailně budu zkoumat a řešit, jestli ji obměním. Pana Nováka znám velmi málo, potkali jsme se při nějakém společném setkání na Pražském hradě, ale osobní zkušenost, ani pracovní, s ním nemám. Absolutně nevím, jak tu práci vykonává, ale i to je jedna z těch klíčových pozic, které budu muset řešit.“

Byla byste jako kancléřka podobně štědrá při udělování odměn, jako Mynář? Ten si i jejich výši pro sebe navrhuje sám a jen za loňský rok měl na odměnách 895 tisíc čistého.

„Je vždy potřeba se podívat na hospodaření. Opět se vracím na Úřad vlády za mého působení. Převzala jsem ten úřad, který byl naddimenzován a po mém odchodu byl o necelých 260 úředníků míň. A to jsme připravovali předsednictví. Bylo by potřeba se dnes podívat na ten úřad: nabrali tam několik poradců, rozdali jim ty nejlepší možné mobilní telefony, každý má nejlepší možný počítač, ale ti klíčoví zaměstnanci už tam skoro nejsou. Protože vlastně ta tabulková místa plní poradci těch poradců. Já se podívám na to, jestli počet zaměstnanců (KPR – pozn. red.), jestli jich není moc, nebo není jich málo. To se vyhodnotí velmi rychle. Během asi dvou měsíců jsme byli na Úřadu vlády hotovi s kompletní systemizací. Transparentně jsme zveřejňovali všechny odměny a výplaty na úřadu vlády, i na klíčových resortech a v těch odměnách jsme nijak nevybočovali. Ale překvapujete mě s tím, že si pan Mynář navrhuje odměnu sám. Státní zaměstnanci mají přeci nějaký tabulkový systém, v něm se musíte vejít do určitých tabulkových vzorců. Takže myslím, že to platí i na Pražský hrad.“

Pochopil jsem tedy správně, že byste po nástupu zadala nějaký audit?

 „Zaznamenala jsem, že poslední dobou proběhla velká kontrola na Pražském hradě. Chtěla bych vidět víc, chtěla bych vidět závěry těch kontrolních dokumentů. A já budu postupovat tak, že se podívám na všechny smlouvy, a když budu vidět, že je něco nevýhodné pro stát, nevýhodné pro chod státu, pro bezpečnost českého státu, tak to přehodnotím.“

K tomu auditu, kolují spekulace, že prezident Zeman podpořil pana Babiše ve volbách výměnou za to, že pokud přijde na Hrad, nebude se v minulosti moc šťourat…

„Zásadně to odmítám, to je taková blbost! Pan prezident Zeman podporuje Babiše proto, že ho má za zkušeného ekonoma, který chápe krizi, v které jsme. Chce prostě zkušeného politika. On nám tu podporu vyslovil teprve nedávno. A celou dobu nás trošku nechal na vážkách. Nikdo za ním pro podporu nechodil. A ještě jsme si říkali, jestli nám vůbec jeho podpora pomůže.“

Jakože pověstný polibek smrti?

„Samozřejmě, že jsme byli rádi, že nám jim vyslovil. Ale nikdo pro to proaktivně nelobboval. Takže co říkáte, absolutně není pravda, my se to dozvěděli z médií.“

V čem by pan Babiš měl jako prezident navázat na odkaz Miloše Zemana.

„Myslím, že jsou si v jedné věci velmi podobní. Říkáme často, že kdyby pan prezident Zeman zůstal zdravý, velmi rád a často by jezdil do krajů za lidmi. A v tom bychom pokračovali. On začínal velmi intenzivní ekonomickou diplomacii, na to bychom navázali. A to je velmi přirozené i panu Babišovi, je to přece jenom ekonom a pochází z byznysu. Ale říkám to s obrovskou pokorou, protože ještě tam nejsme.“

Je to možná spíš dotaz na pana Babiše, ale proč zastává názor - když třeba v souvislosti s panem Pavlem mluví o provládním kandidátovi - že prezident a vláda by měli být v nějakém střetu, v opozici vůči sobě?

„Přeci pan předseda několikrát navrhl, že bude pomáhat vládě. Pokud vláda bude ochotná s ním komunikovat - přece už kvůli nějaké jeho zkušenosti ze státní správy, z byznysu, z mezinárodní politiky… Navrhuje, že bude pomáhat vládě, pokud ta tu podanou ruku přijme - to je druhá věc. Pan předseda velmi zdůrazňuje, že vznikne proaktivní komunikační kanál, v žádném případě nechce být ve válce s vládou. Ale tato vláda, pojďme si říct, není populární a málo myslí na lidi. A když na ně myslí, tak s obrovským zpožděním a pomalu.“

Mohli by za vaší vlády na Hradě pořádat hradní úředníci soukromé oslavy v tamních objektech, tak, jako za Mynáře?

„Nikdy. Nedělala jsem to ani na Úřadu vlády, a to jsme měli Lichtenštejnský palác, Kramářovu vilu a Benešovou vilu, kterou nikdo nevidí, protože je v uzavřeném areálu. Mohli jsme, ale nikdy jsme to neudělali. Ani pan Babiš jako premiér, ani naši zaměstnanci.“

Předseda už v sobotu Blesku řekl, že jako prezident by chtěl otevřít více prostor Hradu veřejnosti, a také mluví o tom, že všichni v jeho okolí budu mít bezpečnostní prověrku. Máte?

„Mám stále platnou prověrku na stupeň tajné.“

Paní Bartha, občas někdo spekuluje, že váš dlouholetý pracovní vztah s Andrejem Babišem není jen pracovní. Můžete reagovat?

„Tak to jsme slyšeli už z několika zdrojů, i ze Sněmovny. Samozřejmě, je to tak, že když jste spolu intenzivně, když si rozumíte už jen z gest, je to víc než pracovní vztah. Ale to je o té intenzitě stráveného času. Já mám největší štěstí, mám fantastický vztah. S manželem jsme spolu 24 let a je to lepší, než na začátku. Pan Babiš jednak má nádhernou ženu, nejsem jeho typ, a proto to funguje. A funguje to i proto, že se ho nebojím, že mu umím říct věci, které mu není schopný říct nikdo, protože je mi jedno, jestli nebudu chvíli pracovat. Jsem spořivá, mám úspory, takže když teď půl roku nebo rok nebudu pracovat, nic se nestane. Ale na vaši bulvární otázku - slyšela jsem to a on také a zasmáli jsme se.“

Pavlova Jana Vohralíková (59): Mynář? Choval se jako prezident

Jak vlastně k tomu došlo, že si vás pan Pavel vybral jako budoucí kancléřku. Jak jste se poznali?

„Úplně poprvé jsme se viděli asi před 20 lety, kdy byl náčelník generálního štábu a já předsedkyně České rady dětí a mládeže. Pořádali jsme festival  Bambiriáda. Řešili jsme, jak zajistit stravu stovkám dětí a vedoucích během tří dnů toho festivalu. A někoho z toho týmu napadlo, že bychom mohli oslovit armádu, aby udělali polní kuchyni, tak jsme oslovili Generální štáb a pan generál nám to zařídil. Armáda s námi potom spolupracovala dalších 10 let, a než Petr Pavel odcházel do NATO, tak nás ještě pozval, abychom udělali výstavu před Generálním štábem. Těch 10 let festivalu bylo moc hezkých, přišel to sám zahájit a vlastně tím tak završil spolupráci s těmi mládežnickými organizacemi. Pak jsme se dlouho neviděli. Až mi jednoho dne volala šéfka jeho kampaně Pavla Nýdrle, že se ve štábu baví o případných spolupracovnících pana generála a že tam mé jméno zaznělo. Nabídla mi, jestli bych si s nimi nechtěla popovídat o případné spolupráci, a tak to začalo.“

Rozumím tomu správně, že tady v Senátu byste skončila, ať už by pan Pavel vyhrál, či nikoliv?

„V tuto chvíli ano. Měla jsem to v sobě takhle nastavené, že když se jednou rozhodnu využít další příležitost, tak to nemůžu mít tak, že si tu původní pozici nechám posichrovanou. Když se rozhodnu pro novou cestu, tak musím vystoupit z komfortní zóny.“

A co tedy od té nové cesty očekáváte?

„Je to velká výzva. Když jsem se rozhodovala, že bych mohla dělat kancléřku na Hradě, tak jsem v sobě řešila dvě věci: jestli na to mám předpoklady, jestli to dokážu zvládnout. A pak jsem řešila i to, jestli jsem schopná pracovat pro pana generála jako pro prezidenta.“

Jak to?

„Odpověď na tu první otázku byla celkem jednoduchá. Kancléřku Senátu dělám skoro 4 roky, takže ty zkušenosti do značné míry mám. A k té druhé otázce. Říkala jsem si, že jsem ve výběrovém řízení u pana generála, ale i on u mě. Protože díky mé minulosti a díky rodině, ze které pocházím, budu muset nejen svým rodičům, ale i dětem říct, proč jsem se rozhodla pracovat pro člověka s komunistickou minulostí. A vysvětlit jim, že to nevnímám jen jako kariérní postup, ale že jsem se tak rozhodla, i protože to pro mě má symbolický význam. Můj táta byl v padesátých letech odsouzený za spolupráci s britskou a americkou rozvědkou, 11 let byl v uranových dolech. Já jsem se narodila, rok poté, co ho propustili na amnestii. Se sestrou nás vždy učil, že jestli má někdo právo soudit lidi, kteří byli spojeni s komunistickým režimem, tak to určitě nejsme my. My jsme totiž součástí té minulosti nebyly. A také nám říkal i několik případů toho, jak lidé, přestože sloužili režimu, tak v těžkých podmínkách těch kriminálů zachránili vězňům  život. Protože byli lidsky dobří. Přidala jsem si k tomu pak i tu zkušenost s panem generálem tenkrát z těch mládežnických organizací, tak jsem si říkala, že jsem připravená všem říct, že nesoudím minulost, protože jsem nebyla její součástí, a že pro něj chci pracovat.“

Mezi Senátem a Hradem panují napjaté vztahy. Měla jste ale možnost komunikovat se současným kancléřem panem Mynářem?

„Za dobu, co jsem kancléřkou, jsem pana Mynáře viděla jenom jednou, a to když byl v Parlamentu. Kancléři totiž musí dvakrát do roka chodit do Parlamentu. Jednou, když obhajujeme státní závěrečný účet, a podruhé, když se schvaloval rozpočet. Pan Mynář na tato jednání jednou dorazil. Bylo to pro mě hrozně zvláštní.“

Proč?

Protože tam byl za celebritu. Nebyl tam úředníkem, ale celebritou. Poslanci se snažili se s ním zkontaktovat, pozdravit ho, byl pro mě v úplně nepatřičné roli. Má to být naopak. Kancelář se chodí zpovídat rozpočtovému výboru, zdůvodňovat výdaje chodu kanceláře a žádat peníze pro nějaké další záměry. Nemá tam být za hvězdu.“

Jak byste tedy zhodnotila jeho desetileté působení v KPR?

„Pro mě to zhodnocení je, že se choval jako prezident, ne jako úředník. Za jeho vlády se světy politiků a úředníků pomíchaly.  Prostě úředníci si hrají na politiky a politici si pěstují své úředníky, a to není dobře. Také se mi nelíbí, že za působení pana Mynáře kancléře přestala fungovat pravidelná setkání všech kancléřů, která se dříve konala dvakrát, třikrát do roka. Ale za jeho éry to skončilo.“

Jaké by byly vaše požadavky na vaše spolupracovníky, co se týče bezpečnostních prověrek?

„S bezpečnostními prověrkami je to jednoduché, protože každý úřad by měl mít nějakou metodiku, podle které rozděluje pracovníky, kteří pro svoji práci potřebují bezpečnostní prověrku.“

Bavíme se o tom nejbližším okolí prezidenta, šéf správy Pražského hradu, kancléř, mluvčí, tyto pozice.

„Vždycky to souvisí s činností, kterou člověk vykonává. Pokud k tomu patří to, že se seznamuje s utajovanými dokumenty, tak musí mít příslušnou prověrku. I ty dokumenty jsou klasifikovány na různých úrovních.“

A vy máte prověrku?

„Já mám prověrku na stupeň Vyhrazené a požádala jsem o (stupeň – pozn. red.) důvěrné. V pozici kancléře Senátu nebylo potřeba mít vyšší prověrku, protože se nedostávám do styku s klasifikovanými dokumenty. Domluvili jsme se ale s panem generálem, že požádám o důvěrné. Výhodou je, že to je prověrka, která je hotová během dvou měsíců. Ale dál budeme postupovat podle toho, jak jsou pravidla nastavená na Pražském hradě. Může se stát, že tam vůbec nic není nastavené a budeme to muset dělat od začátku. Ale pokud bude potřeba vyšší stupeň, tak si udělám vyšší stupeň.“

Jaké budou vaše první kroky ve funkci?

„Budu větrat.“

Bude třeba velký audit?

„Z veřejných zdrojů je k dispozici velmi málo informací o kanceláři Pražského hradu. Když jsem se dívala na to, jak je třeba postavená organizační struktura, jakým způsobem jsou přerozdělovány peníze, tak to z toho není zřejmé. Jsou dvě velké příspěvkové organizace, Správa Pražského hradu a Lány, které hospodaří s poměrně vysokým příspěvkem. A tam si myslím, že bude potřeba udělat audit. Nevím, jestli už nějaké audity  proběhly v minulosti. Ale protože to jsou organizace, které jsou méně svázané s pravidly  státní správy, je potřeba určitě rozklíčovat, jak to tam vypadá.“

Jak to bude teda s personálními otázkami? Zůstane na místě současný šéf Správy Pražského hradu Jan Novák, který vlastně byl jmenován teprve začátkem měsíce? Poté, co ke konci loňska a za podivných okolností skončil pan Velíšek.

„Pana Nováka jsem viděla jednou ve svém životě, kdysi mi předával jmenovací dekret na Úřadu vlády. Vím z veřejných zdrojů, že byl jmenován na základě doporučení výběrové komise. Netuším, jaká byla kritéria toho výběru, netuším, kdo byl ve výběrové komisi, protože to se z veřejných zdrojů získat nedá, nebo mně se to alespoň nepodařilo. Mám to tak, že takové důležité funkce nebudou obsazovány podle politických priorit, ale budou obsazovány podle profesionálního nastavení každého člověka a podle jeho zkušeností, možností a odbornosti.“

Máte už – aspoň na papíře – složen tým nejbližších hradních spolupracovníků?

Nemám konkrétní personální představu. To ani nejde dělat dopředu.“

Éru pana Mynáře prováděly některé skandály, třeba soukromé večírky v hradních prostorech. Za jakých okolností by bylo vhodné takový večírek udělat?

„Já myslím, že za žádných. Mám velkou úctu k sídlu českých králů a toto je něco, co je pro mě nepřekročitelná hranice. Tam soukromé večírky opravdu nepatří.“

Ani prezident by nemohl mít vlastní večírek?

„To prostě nejde.“

Měly by se podle vás korunovační klenoty vystavovat častěji, než dosud?

„Neumím to odborně posoudit. Korunovační klenoty jsou součástí toho největšího národního bohatství. Určitě je spousta odborníků, kteří umí říct, jak často můžou být vystavovány, za jakých podmínek…Na druhou stranu je fakt, že ten zájem lidí o klenoty je obrovský. Když vidím ty fronty, tak určitě je třeba se zamyslet nad tím, jestli by mohly být vystavovány častěji a stát se spojujícím prvkem ve společnosti.“

V uplynulém období se o vás jako o kancléřku Senátu otřela podezření při zadávání veřejných zakázek. Interní šetření ale pochybení nezjistila. Bavila jste se i o těchto věcech s panem generálem?

„Určitě jsme to probírali. Proběhl externí audit, pan generál ví o výsledcích toho auditu a zná i stanovisko pana předsedy Senátu Vystrčila.“

Video  Vohralíková chce být kancléřskou Pavla i přes jeho komunistickou minulost  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Jiří Pochylý ( 7. července 2023 07:26 )

jaká první dáma?

to že je někdo manželka někoho není dostatečný důvod nazývat ji první dámou.

Veškrnová byla taky první dáma? Aha, tak kdo ji znal, tak ví .

Jiří Pochylý ( 7. července 2023 07:24 )

co tak čumí ta ženská?

vyvětrej špiona a vlastizrádce Pavla !

špion Pavel je takový "speciál" že vyvětral i firmu, která jemu samotnému dělala ochranu proti odposlechům (a ani o tom nevěděl že to jsou ti stejní, co dělalí i pro Zemana a Mynáře).

Milan Vinický ( 25. ledna 2023 18:36 )

Už se těším až někdo otevře archivy GRU v Moskvě a něco pikantního na Pávka vybalí. Byl by to takový hezký dárek nám, kteří nechceme mít na hradě zelenou gumu a za první dámu mít podplukovnici soudružku politruka.

krtek. ( 25. ledna 2023 17:33 )

vyvětrat nestačí, hodně práce tam bude mít exorcista a deratizátor...

krtek. ( 25. ledna 2023 16:46 )

Bobošíková, jasan tý všichni věříme

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa