Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

„Trest“ za stíhání Mynáře? Zeman jmenoval nové generály, šéfa olomoucké policie odmítl

Autor: ČTK - 
28. října 2022
13:23

Prezident Miloš Zeman jmenoval u příležitosti státního svátku nové generály. Celkem na Pražském hradě povýšil osm dosavadních plukovníků armády, policie, hasičů a Vězeňské služby. Devátým povýšeným je válečný veterán z druhé světové války Miloslav Masopust. Mezi povýšenými není ředitel krajské policie v Olomouckém kraji Tomáš Landsfeld. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář již dříve řekl, že důvodem odmítnutí vládního návrhu je řízení pod vlivem alkoholu z roku 2014.

Generálem opět jmenován nebyl ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Vláda jej ale tentokrát do generálské hodnosti nenavrhla,

a chce tak učinit až příští rok v květnu novému prezidentovi.

Tradičně nejvíce nových generálů je z armády, Zeman celkem povýšil čtyři dosavadní plukovníky. Brigádními generály se stali ředitel sekce logistiky ministerstva obrany Robert Bielený, velitel 24. základny dopravního letectva Jaroslav Falta, velitel hranické 7. mechanizované brigády Zdeněk Mikula a zástupce ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Petr Milčický. Všichni noví vojenští generálové mají za sebou působení na zahraničních misích.

Zeman také vyslyšel návrh vlády, aby jmenoval do vyšší generálské hodnosti Masopusta, bojovníka z východní fronty druhé světové války. Dosavadní generálmajor ve výslužbě, který se nedávno dožil 98 let, má nově hodnost generálporučíka ve výslužbě.

Generálskou hodnost má ode dneška také náměstek šéfa Vězeňské služby Tomáš Hůlka, náměstek policejního prezidenta David Fulka, náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek a ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Landsfelda Zeman nejmenoval

Vláda zároveň Zemanovi navrhla, aby povýšil šéfa olomouckých policistů Landsfelda. Deník N tento týden připomněl, že olomoucká policie v minulosti pod jeho vedením obvinila kancléře Vratislava Mynáře z dotačního podvodu. Mynář ve vysílání internetové televize XTV popřel, že by to byl důvod pro odmítnutí jmenování generálem. Analytický odbor Kanceláře prezidenta republiky podle něj zjistil, že při schvalování jeho nominace na vládě nezaznělo, že v roce 2014 byl Landsfeld potrestán za řízení pod vlivem alkoholu. Zeman proto poslal Fialovi dopis, ve kterém ředitele olomoucké policie odmítl povýšit.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) tentokrát nenavrhl jmenování do generálské hodnosti ředitele BIS Koudelky, kterého Zeman opakovaně povýšit odmítl. Podle serveru Aktuálně.cz vláda nový návrh předloží až příštímu prezidentovi příští rok v květnu.

Zeman po jmenování generálů připomněl, že někteří v nich byli nasazeni v Afghánistánu, další se podíleli na řešení ukrajinské uprchlické krize a jeden pomáhal při odminování Jordánu. „Každý z vás má svůj životní příběh, každý z vás má za sebou úspěšnou kariéru a já bych vám přál, abyste v ní se zdarem pokračovali,“ řekl.

Dodal, že se připojuje ke kritice generála Masopusta, která se týkala nedostatečné péče o válečné veterány. „Myslím si, že je naší společnou odpovědností, aby, ať už jde o dostupnost nemocničních lůžek, nebo cokoli dalšího, abychom toto vše dokázali zařídit a nevymlouvali se na peníze ani na cokoli jiného,“ poznamenal.

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to na den vzniku samostatného Československa 28. října a 8. května u příležitosti Dne vítězství. Zemanovi skončí prezidentský mandát příští rok v březnu, dnešní jmenování je tak poslední.

Video  Co nastane, pokud Rusko zničí přehradu! Státní vyznamenání a manévry kvůli Ivance  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Brichacek ( 28. října 2022 15:23 )

Nemáme tech generalů nejak nadměrné moc?

priserak77 ( 28. října 2022 14:50 )

Člověk, který schvaluje rozkrádání státního majetku a ještě pachatelům tohoto činu dává milost, by měl jít sedět sám. Snad až dědka sesadí, tak tu sebranku okolo něho konečně zavřou. Zeman je mstivý dědek, který patří za mříže.

sekebo ( 28. října 2022 13:41 )

Oba generálové si budou muset na jmenování opravdového prezidenta(tky) ještě rok počkat, až tento nepovedený a mstivý "prezident Spejbl" bude odklizen.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa