Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Charita odmítla Babiše a vrátila 300 tisíc od Agrofertu. Lidé jí poslali už přes 2,7 milionu!

Aktualizováno -
25. ledna 2023
08:47
Autor: ČTK - 
24. ledna 2023
11:56

Nezisková charitativní organizace Girasole z Hustopečí na Břeclavsku, která pečuje o nemocné a umírající pacienty, vrátila dar 300 000 korun Nadaci Agrofert. Zdůvodnila to tím, že podle ní prezidentský kandidát Andrej Babiš charitu zneužívá v kampani. Organizace toho nechce být součástí, řekl dnes ředitel Girasole Miroslav Prchal. Lidé po zveřejnění zprávy na konto organizace přispěli již přes 2,78 milionu korun a částka neustále roste. Ředitelka nadace Zuzana Tornikidis uvedla, že rozhodnutí Girasole nadace respektuje. Girasole vyjádření zveřejnila na sociální síti v pondělí, dárci jí následně přispěli ještě vyšší částkou, než činil dar. Andrej Babiš se ve druhém kole voleb střetne s Petrem Pavlem.

Agrofert patří k největším tuzemským firmám a je také jedním z největších soukromých zaměstnavatelů v Česku. Do února 2017 vlastnil koncern někdejší ministr financí a bývalý premiér Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie v roce 2017 do svěřenských fondů.

Babiš podle ředitele v jedné z televizních debat argumentoval ve smyslu: „Já pomáhám, já mám nadaci a vy o tom nevíte“, kdy bylo podle ředitele tohle vyjádření spojené s urážkou protikandidáta. „Nechceme být toho součástí a nechceme se dočkat toho, kdy někdo z kandidátů vytáhne seznam a začne jmenovat organizace, kterým kdy jak pomohl,“ uvedl ředitel.

Řekl, že od Nadace Agrofert dostali dar 300 000 korun v prosinci a že už tehdy si v organizaci řekli, že když to bude jakkoliv použito v prezidentské kampani, tak že od daru dají ruce pryč. „Není to proti Nadaci Agrofert, proti ní nemáme vůbec nic. Nadace má dobrá témata, zaměřuje se na dobré cílové skupiny lidí, pomáhá, ale ten princip je jinde. Je to o tom, jak obstojíme sami před sebou,“ uvedl ředitel.

Přiznal, že rozhodnutí vrátit peníze bylo velmi obtížné. Jako nezisková organizace bojuje podle něj o každou korunu a 300 000 korun pro ně není málo. „Zvlášť teď v lednu, kdy už musíme mít všechno vypořádáno a dotace dostáváme až v březnu. Ale nějak bychom to překlenuli,“ uvedl ředitel.

„Rozhodnutí organizace Girasole respektujeme, i když nás velmi mrzí, neboť peněžní dar byl určen na potřebnou paliativní péči pro klienty jejich hospicu. O dar si loni v létě požádala sama organizace Girasole v rámci každoročního grantového kola, proto nerozumíme tomu, proč ho nyní vrací. Oceňujeme péči, kterou poskytuje Girasole svým klientům, a proto jsme je v roce 2018 podpořili 260.000 Kč a v roce 2022 částkou 300.000 Kč. Celkem jsme poskytli 560 000 Kč. Naši práci v Nadaci děláme srdcem s cílem pomoci potřebným a nikdy do ní nemícháme politiku,“ sdělila ČTK ředitelka nadace Tornikidis. Nadace Agrofert není podle ředitelky součástí koncernu Agrofert. Nadace na webu uvádí, že jejím zřizovatelem je Agrofert a.s.

Organizace žádá dárce o podporu na serveru Darujme.cz. Informace o vrácení daru zveřejnila v pondělí, dárci jí částku poslali do druhého dne. Ve středu ráno již darovaná částka činila 2 784 900 Kč.

„Já to ani nemůžu rozdýchat, já teď nevím, co na tu úžasnou podporu mám říct. To jsem nečekal,“ uvedl ředitel.

„Když jsme včera zveřejňovali naše rozhodnutí o vrácení daru jednomu z donátorů, ani ve snu nás nenapadlo, co se všechno stane, co přinese noc a další den. Během dnešního dne jsme s vámi mluvili. Všichni naši zaměstnanci měli telefony v pohotovosti a vyslechli si různé věci – nejčastěji to bylo poděkování a vyjádření respektu, ale také nadávky, urážky a hrozby. Tušili jsme, že se něco takového může stát, ale rozhodně ne v takových rozměrech,“ uvedla organizace na svém facebooku.

Girasole Hustopeče pečuje o nemocné a umírající pacienty. Kromě evropských i národních dotací získává finance na provoz právě také od drobných dárců a firem.

Video  Souboj titánů: 30 vteřin Andrej Babiš  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

maxpax ( 25. ledna 2023 15:18 )

jojo a pak zkontrolovat a porovnat vládou rozdělené trafiky a vyběrová řízení.
Ono když i na volby někdo kandidátovi zašle několik milionů ,jistě tvrdě vydělaných , není zas takový debil, aby neočekával jejich návratnost v jiné formě .

kurna1 ( 25. ledna 2023 15:18 )

V pátek a v sobotu mu ukažeme zač je čemu loket a pošleme Babiše do (_!_), tam kam patří

maxpax ( 25. ledna 2023 15:13 )

Bylo by zajímavé zjistit kolik z těch milionů, které Babiš poslal samoživitelkám bylo těm samoživitelkám opravdu rozdělo. A kolik zůstalo za nehty těm, co by ty peníze rozdělit mezi samoživitelky měli

maxpax ( 25. ledna 2023 15:11 )

Peníze zaslané na charitu by se měly všechny dostat k těm potřebným. Což samozřejmě takhle nefunguje, všichni to vědí, že z toho sosají neziskovly . Ti potřební max. dostanou dle odhadů tak 4% c celkové částky, kydž už...
Není pravda, že si pan ředitel s nima může dělat co chce. Nejsou to jeho peníze. To by si je také neziskovky mohli převádět rovnou na vlastní soukromé účty. Možná ale jo, kontrola nad nima není žádná
Ti nemocní a umírající si udělali nějakou schůzi, že je nechtějí ?

maxpax ( 25. ledna 2023 15:06 )

Podle fotek se pan ředitel nemá špatně. Asi ho Agrofert krmí dobře. Ale za ty nové skoro 3 melouny to ještě vylepší. Kolik asi z toho zbyde na vlastní nemocné a umírající,

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa