Neděle 29. ledna 2023
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno -1°C

Babiš ruší kontaktní kampaň! Obdržel výhrůžku smrtí, Pavel vyzývá ke zklidnění situace

Aktualizováno -
24. ledna 2023
16:57
Autor: ČTK, for, Mii - 
24. ledna 2023
10:55

Andrej Babiš (ANO) dnes vystoupil na mimořádném tiskovém briefingu. Oznámil, že obdržel anonymní dopis, v němž mu někdo vyhrožuje smrtí v případě, že vyhraje v prezidentské volbě. Věc nahlásil policii. Citoval i další nenávistné zprávy, po kterých oznámil, že do konce voleb ruší kontaktní kampaň. Jeho sok Petr Pavel mezitím vyzval ke zklidnění situace. Odpoledne Babiš na twitteru uvedl, že požádal policii o dočasnou ochranu kvůli vystřelené nábojnici na parkovišti u Sokolovny v Průhonicích, kde pobývá.

„Aktuální situace je opravdu už daleko za hranou toho, co jsem schopen pochopit,“ uvedl Babiš, a citoval obsah nenávistného dopisu. „Pokud Andreji vyhrajete prezidentské volby, vezmu flintu a vydám se na svůj poslední lov. Toho raka co v sobě nosím, už stejně nepřemůžu, ale pořád ještě se můžu pro své syny stát hrdinou a svým vnoučatům zajistit lepší budoucnost. Buď prohrajete nebo zemřete a nebo odstupte a tím si zachránite život ale i čest,“ přečetl prezidentský kandidát. 

Poprosil veřejnost, aby byla zastavena agrese a ačkoliv jsou to důležité prezidentské volby, nevidí to jako důvod, aby chodily jemu, jeho rodině a nejbližšímu okolí vyhrůžky smrtí. Uvedl také, že jej právník hnutí upozornil i na to, že chodí na transparentní účet hanlivé komentáře. „Přečtu jen jeden: Škoda, že tě máma nepotratila ty prevíte. Vem si špagát a udělej to sám,“ citoval jeden ze vzkazů Babiš.

Kvůli této agresi, ale i kvůli negaci davu, kterou zažil včera v Brně, se tak rozhodl ukončit kontaktní kampaň. „Omlouvám se podporovatelům, fanouškům a voličům, ale po událostech posledních dní je chci ochránit a nechci dávat nikomu záminku na agresivní a fyzický útok. Demokracie je diskuze, jak říkal prezident Masaryk. Respektujte názory druhých. Prestaňte s agresivitou. Zastavte to,“ dodal. 

Policie na sociálních sítích potvrdila, že se výhrůžkami zabývá.

Později Babiš na sítích informoval o nábjnici v Průhonicích a požádal o dočasnou ochranu. „Ostrý náboj v obálce pro moji ženu, anonymní dopis s výhrůžkou smrtí mně a teď už i vystřelená nábojnice na parkovišti u Sokolovny v Průhonicích. Zavolal jsem na policii a požádal o tzv. dočasnou ochranu,“ napsal odpoledne na twitteru Babiš.

Babiš už dříve oznámil, že minulý týden přišel jeho manželce dopis, ve kterém byl ostrý náboj. V pondělí upřesnil, že dopis byl odeslán z Brna. Babiš označil zásilku za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Babišův protikandidát ve druhém kole prezidentských voleb Petr Pavel projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině odsoudil.

Pavel: Za konflikt může Babiš. Ten to vidí jinak

O vyhrocení nálady dnes hovořil i Petr Pavel. Podle něj za „kritickou hladinu konfliktu“ může přímo Babiš, kterého vyzval, aby stáhl všechny reklamní materiály, kde používá strach ze zatažení do války, omluvil se vojákům a veřejně slíbil neútočit a neeskalovat situaci v nadcházejících televizních debatách. 

„Důsledkem Vaší kampaně konflikt ve společnosti dosáhl kritické hladiny a musíme ho zmírnit. Ať vyhraje kdokoliv z nás, uvědomte si odpovědnost za to, v jakém stavu bude naše společnost po volbách,“ uvedl Pavel. Protikandidáta proto vyzval, aby stáhl všechny reklamní materiály, kde používá strach ze zatažení do války, omluvil se vojákům a jejich rodinám kvůli poškození jejich pověsti ve společnosti a veřejně vyslovil závazek neútočit a neeskalovat situaci v televizních debatách.

Babiš se na tiskové konferenci vyjádřil i k této výzvě. „Ohrazuji se proti tvrzení o vojácích. Já jsem byl ten, co vojáky podporval, navštívil jsem několik posádek, navýšil jsem rozpočet, společně s nimi jsem bojovat proti covidu. Řešili jsme tornádo, Afghánistán a tornádo. A toho času se pan Pavel se vrátil z jeho pobytu NATO a neudělal pro naši zemi nic. Vojáků si vážím, oni to vědí. Mrzí mě, že zase pan Pavel, místo toho aby odsoudil to, co se děje na mítíncích, zase dává do prostoru nesmyslné výzvy. Naši voliči neútočí, útočí členové nebo podporovatelé pana Pavla,“ zaútočil Babiš. 

Pavel by měl podle Babiše. „Vyzvat Fórum 24, to je deník TOP09 a ODS, aby neposílali miliony lží do schránek občanům,“ uzavřel tiskovou konferenci.. 

Závěrečnou část kampaně doprovází zejména téma války. Babiš byl kritizován za billboard s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Po kritice slíbil slovo voják nahradit generálem. Oponentům vadí i následný billboard „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“. Podle kritiků se Babiš snaží téma války využít ve svůj volební prospěch.

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) na mimořádné tiskové konferenci kvůli výhružkám (24.1.2023) Kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) na mimořádné tiskové konferenci kvůli výhružkám (24.1.2023) | ČTK / Šulová Kateřina

Pekarová sdílela výhružku s pistolí

„Takové zprávy dostávám dnes a denně. Stejně jako další politici. Nepatří to k demokracii a vyzývám všechny, aby kritiku vyjadřovali slušně a v mezích pravidel,“ uvedla na twitteru předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09) a sdílela jeden z hanlivých komentářů, kde ji jeden z uživatelů varuje, že kupuje pistoli a bude „takové válečné štváče střílet“. 

„Tiskovku pořádat ale nebudu, protože bych nedělala nic jiného,“ rýpla si do tiskovky Andreje Babiše (ANO).

Na twitteru se ozval také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který poznamenal, že dnes jedná Sněmovna a Babiš se z jednání omluvil.„Předseda Hnutí ANO se dnes omlouvá z jednání sněmovny, ze svých pracovních povinností a to s odůvodněním osobních důvodů. Takže v podání Andreje Babiše je normální nechodit do práce z osobních důvodů,“ konstatoval. 

20:10
Dnes

Petr Pavel doufá, že bude moct nadále jezdit na motorce. „Pokud mohl prezident Klaus jezdit na lyžích po sjezdovkách, proč by prezident Pavel nemohl jezdit po silnicích," uvedl na TV Nova. "Zraněních na sjezdoivkách je teď tolik, že by se to možná dalo srovnat," dodal s tím, že Václav Havel také řídil auta a občas byl vidět za volantem. 

20:06
Dnes

Manželka se s výhrou Pavla sžívá pomaleji než on, včera mu ale připadalo, že si to užívá. Peníze z kampaně, které měli navíc, už poslali na několik charit. 

20:04
Dnes

Během kampaně mnohokrát pochyboval o rozodnutích, která udělal. „To za to opravdu stojí, musí se to dotáhnout do konce, i když to bolí,“ zavzpomínal Pavel. Dopředu ho poháněla například setkání s dětmi. 

Zavzpomínal, že 1. kolo bylo zahřívací část, debaty byly bez Andreje Babiše kultivované. „Pak už to šlo na hranu, někdy za.“ Na druhou stranu ho to víc motivovalo. S Andrejem Babišem si stále netelefonovali. 

Zobrazit celý online

xiioma ( 25. ledna 2023 09:05 )

Ano jsme ve válce, protože podporujeme Ukrajinu proti ruskému agresorovy, vedeným fašistickým Putinem . Už jsi to pochopila?

roxin ( 25. ledna 2023 08:57 )

Hm, proto nám fialovej pořád připomíná ŽE JSME VE VÁLCE? Doteď se občané cukali že ve VÁLCE NEJSME, ALE UÁČKA. Tak to chce mít fialovej potvrzeno od SOUDRUHA GENERÁLA, ROZVĚDČÍKA A ŠPIONA že má pravdu??? Když to potvrdí jako zelenej generál tak to MUSÍ BÝT PRAVDA!!!

xiioma ( 25. ledna 2023 08:54 )

Babisova_drahota ( 25. ledna 2023 08:42 )

Babiš není generál, tahle funkce mu je k ničemu - jen pořvávat rozkazy - ten chce na válce vydělávat další miliardy.

Babisova_drahota ( 25. ledna 2023 08:39 )

Ale frontová linie ještě není u nás, ale na Ukrajině. Soudruh Babiš potřebuje, aby frontová linie byla na našem území, aby se u nás vyhlásil válečný stav a jeho firmy se staly monopolním dodavatelem na frontu se všemi výjimkami a výhodami. Lidé budou umírat a Babiš z toho bohatnout.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa