Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Babiš tvrdil u Krause: „Nebyla to ta hnusná StB.“ Teď mluví o terorizování a krádežích

Autor: vja - 
24. ledna 2023
05:00

Prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš překvapil, když dorazil na nedělní debatu finalistů prezidentské volby v ČT... Minimálně jedno překvapení však bylo připraveno i pro něj. Moderátor Martin Řezníček totiž expremiéra viditelně zaskočil, když mu připomněl jeho výrok o spolupráci s StB z roku 2011 z pořadu Jana Krause. Babišova reakce? Popíral, že by šlo o jeho slova a nic nedbal výhrad moderátora, že jde o citaci slovo od slova. Co Babiš o StB řekl v roce 2011 a co říká v roce 2023?

Výrok, který moderátor Martin Řezníček připomněl, pronesl Andrej Babiš v roce 2011 v Show Jana Krause. Podnikatel tenkrát hájil spolupráci s StB, kterou rozděloval na „ekonomicku“ a „tu hnusnou, která potlačovala lidi“.

Já říkám, že jsem nikdy žádný agent nebyl, protože jsem pracoval v Podniku zahraničního obchodu. A ta StB ekonomická chránila ekonomické zájmy Československa, to nebyla ta hnusná, která potlačovala lidi, že nemohli studovat, cestovat, to byla normální StB. Tam chodili vždycky, když jsem potkal cizince, hlásit zprávy, to bylo normální,“ uvedl před 12 lety Babiš ve známé talkshow.

V neděli večer na ČT se však zdálo, že si na svá slova expremiér již nemůže vůbec vzpomenout. „Nejsou, není to… Je to manipulace,“ ošíval se Babiš poté, co mu moderátor několikrát připomněl, že skutečně jde o věty, které vyřkl.

Nakonec se prezidentský kandidát uchýlil k opakování své „mantry“ o tom, že na Slovensku již třikrát vyhrál soud ohledně nařčení spolupráce s StB. „Dobře, takže ještě jednou. Vyhrál jsem třikrát soud, nespolupracoval jsem, není moje jméno… Kde je moje jméno? Na evidenční kartě a někdo to podepsal, nějaký estébák jako Bureš, bez mého vědomí,“ čílil se Babiš v přímém přenosu.

Prezidentský kandidát Babiš dnes mluví o tom, že ho estébáci terorizovali a StB je hlídala, aby nekradli.

Na otázku, s jakou StB tedy spolupracoval, však nehodlal Babiš v ČT odpovídat, namísto toho se stále snažil svůj přes dekádu starý výrok popřít. „Já jsem nepracoval pro nikoho, já jsem byl zaměstnanec zahraničního obchodu,“ vykrucoval se.

Když už tušil, že žádné východisko z nastálé situace již nenalezne, přešel do útoku proti svému soupeři Petru Pavlovi. Uvedl, že StB v jeho případě figurovala pouze jako dohled a on byl v podstatě obětí. „Pan Pavel byl nomenklaturní kádr. Já jsem byl zaměstnanec podniku zahraničního obchodu, akciové společnosti. A estébáci nás hlídali, abychom nekradli, a mě terorizovali, abych kupoval syrské fosfáty, takže já nevím, z čeho vy vycházíte, a je to nepravda,“ snažil se Babiš vybruslit ze situace.

Moderátor Řezníček následně poznamenal, že záznam z talkshow je veřejně dohledatelný a jím zmíněný Babišův výrok tam zazní písmeno do písmene. „Ne, není to veřejně dohledatelné. Já jsem to dal na sítě a vy manipulujete a neříkáte pravdu, tak si to vezměte do redakce, abyste se to už konečně naučili,“ ohradil se na Českou televizi.

Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...
21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Kompletní online

Uživatel_5159106 ( 24. ledna 2023 17:52 )

Ani do očí se ten křivák Babiš při podání ruky nekoukne.

Jaryn19 ( 24. ledna 2023 17:21 )

však vám tom nikdo nebrání, je to vaše volba, jen vy s tím bude muset žít

Annar ( 24. ledna 2023 14:55 )

Díky všem všehoschopným pavlovcům,vládní sebrance,církevním jidášům,Jíchové s Pleskem za šílený antibabišismus budu volit Babiše!!!!!!!!

Jaryn19 ( 24. ledna 2023 14:27 )

kdo mohl vyjet s celou rodinou, tam to bylo jasné. Komu doma drželi jako rukojmí celou rodinu, ten nemusel hlásit a spolupracovat, dokonce nemusel být ve straně

maxpax ( 24. ledna 2023 14:20 )

Jako je téměř jisté, že ten, co mohl každý rok či dva (smělo se žádat 1x za 2roky) vyjet do kapitalistické cizny a neměl problém s pasem , vízem a doložkou, aktivně a pilně donášel na své známé, sousedy a spolupracovníky. Přitom se jim do tváře stavěl jako jejich kamarád. Pak to je okomentoval, protože něco říct musel: Tak ty *** mě dali vízum, to čumím...
Asi takhle ,drahý viho, to fungovalo v Československu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa