Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Polsko šokoval Babišův výrok o NATO. „Skandální,“ přidala se ukrajinská média. Všímá si i Rusko

Aktualizováno -
23. ledna 2023
10:29
Autor: ČTK - 
23. ledna 2023
08:07

Polská média i uživatele Twitteru zaskočilo tvrzení kandidáta na českého prezidenta Andreje Babiše, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země české vojáky na pomoc určitě neposlal. V reakci na výroky bývalého premiéra v nedělní televizní debatě s jeho konkurentem Petrem Pavlem se v Polsku pozastavují nad tím, zda Babiš zapomněl na české závazky plynoucí z členství v NATO. Ukrajinský server Gazeta.ua označil Babišův výrok za skandální, prohlášení si všímají i další média na Ukrajině nebo v Rusku. 

Babiš odpovídal na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska do této země například vojáky. „Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru,“ prohlásil. Dodal, že chce mír a ne válku a že by „v žádném případě neposílal naše děti a děti našich žen do války“.

Tyto jeho výroky citují polská média. „Překvapivá slova kandidáta na českého prezidenta“ nadepsal svoji zprávu o nedělní debatě internetový portál Polského rozhlasu. Uvádí také, že Babišův protikandidát, bývalý šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel vysvětlil, že na základě pátého článku Severoatlantické smlouvy by bylo povinností Česka podílet se na obraně spojence. Připomněl, že pokud je Česko členem takové organizace, nevyužívá jenom kolektivní obrany, ale také něčím přispívá. „Společný postup v případě útoku na jinou zemi je naší povinností,“ připomněl polský rozhlas Pavlova slova.

„A co spojenecké povinnosti vyplývající z členství v NATO?“ pozastavuje se nad Babišovým prohlášením konzervativní portál niezaležna.pl. „Babiš se znovu dostává u Poláků do nemilosti,“ napsal portál businessinsider.pl a Babiše označil za „osobnost plnou kontroverzí“. Připomněl také, že v minulosti se tento politik vyjádřil vulgárně o polských potravinách.

Skandál píší na Ukrajině. Všímá si i Rusko

„Kandidáta neuvedla do rozpaků ani skutečnost, že se jedná o závazek členských států NATO,“ píše Gazeta.ua na Babišovu adresu. „Když mu řekli, že jde o alianční závazek, odpověděl prostě: 'Chci mír',“ cituje portál z tweetu novináře Rikarda Jozwiaka ze stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), na kterého se ve své zprávě odkazuje.

Pavel opakovaně prohlásil, že v případě zvolení prezidentem udělá vše proto, aby válce zabránil, píše ruská agentura TASS, která svůj text opatřila titulkem „Prezidentský kandidát v Česku Babiš slíbil, že zabrání válce a udrží mír“. V textu si všímá, že Babiš později své výroky z televizní debaty s Pavlem na twitteru korigoval a prohlásil, že pokud by skutečně byl napaden členský stát NATO, pátý článek Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně a vzájemné pomoci zemí NATO by „pochopitelně dodržel“.

Babišova prohlášení si všímají také ukrajinská média jako je server Ukrajinska pravda nebo agentura Unian, obě zaznamenala Babišův výstup v České televizi zpravodajsky a komentářů se zdržela. „Toto prohlášení vyvolalo řadu otázek, neboť Česká republika je členem NATO a je povinna dodržovat pátý článek (Severoatlantické smlouvy),“ poznamenal Unian, jenž rovněž připomněl Babišovu korekci na sociálních sítích.

„Babiš svou neochotu podílet se na odporu proti ruské agresi vysvětlil tím, že 'chce mír',“ píše ukrajinská agentura Ukrinform, která se dál věnuje i postavě Andreje Babiše a jeho vyšetřování ze strany policie kvůli obviněním z podvodu, přičemž připomíná, že krátce před volbami pražský soud nepravomocně osvobodil Babiše v kauze Čapí hnízdo, kde se řešil údajný dotační podvod. .

Babiš svá slova z televizní debaty později korigoval s tím, že by závazky v případě napadení spojenecké země „pochopitelně dodržel“. Vyjádření ale přidal jen na Twitter, na jeho facebookové stránce není.

Polská média si všímají také toho, že Babiš se rozhodl, že se debaty zúčastní, až na poslední chvíli. Citují zprávu agentury PAP, která zmínila Babišovo vysvětlení, že názor změnil poté, co při nedělní mši za vlast slyšel v kázání slova o pravdě, lásce a spravedlnosti.

Video  Dohady o kampani v debatě Blesku: Šíří strach, slyšel Babiš od Pavla 
Video se připravuje ...

rudy_hnis ( 24. ledna 2023 08:30 )

To je blábol.
Voják nemůže dát tak jednoduše výpověď jako pokladní v supermarketu.

rodrigos ( 24. ledna 2023 03:15 )

CHACHACHCHACHA pěkně a přesně to definoval pn expremiér! Pokud Juzek provokuje, musí si to vylízat celé sám.Něco jiného je pomoc ve válce, něco jiného je zastávání se provokatéra.Pokud EU jako celek odmítla poslat tanky Leopard - dobře.Pokud jde Juzek furiantsky nad rámec rozhodnutí- může.Ale za prudiče a provokatéra nikdo válčit na Ukrajinu nepůjde.To si hoši vylízejte sami.Ostatně všechny osádky 14 tanků které tam z PL měly vyrazit daly výpověď z armády.Všude se o tom píše.Tady se mlčí.

Babisova_drahota ( 23. ledna 2023 23:20 )

Až Ukrajina padne, tak se fronta přesune k nám. A Babišovy firmy budou bohatnout na válečných dodávkách.
Tak kdo chce válku?

Babisova_drahota ( 23. ledna 2023 22:53 )

Obyčejní lidé chudnou. Amerika nám nic nedá, rusáci také ne. Kam se přelévá bohatství?
Podle zveřejněných statistik majetek soudruha velkokapitalisty Babiše za rok 2021 vzrostl z 80 miliard na 108 miliard, tedy o 28 miliard (z 80 tisíc milionů na 108 tisíc milionů, tedy o 28 tisíc milionů).
Když to přepočítáme: Běžný člověk za jeden rok odpracuje cca 2000 hodin. Pokud by si měl vydělat za rok 28 miliard, potom by musel mít hodinovou mzdu 14 milionů.
Kdo z vás to má?
Po "převzetí" Kosteleckých uzenin Babišem jejich původní majitel spáchal sebevraždu.
Ten slovenský estébáček se u nás ale umí ohánět, že?
Kobliho, než to dočteš, tak Andy je o 1 mega bohatší.
A o kolik mega jsi zbohatla ty?

bersimalinecka ( 23. ledna 2023 22:20 )

v té změti cizích zbraní jim tam nějak nefungují softwéry těch hraček

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa