Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Hon na naše peněženky: Vejce za 8 Kč! Před Velikonocemi bude za 10 Kč

Autor: J. Pecharová, K. Baranová, lig - 
23. ledna 2023
05:00

Vajíčko nad zlato? 10 kusů prodávají supermarkety v Česku i za 79,90 Kč, za ty z podestýlkového chovu chtějí ještě o 10 Kč víc. Proč tomu tak je? V sousedním Polsku totiž běžně vyjdou na 38 Kč, a to nejsou v akci.

Vejce teď nechybí snad v žádném nákupním košíku Čechů mířících za lacinějšími potravinami do Polska. V supermarketu v příhraniční Kudowě Zdróji u Náchoda krabička s 10 kusy velikosti M vyšla v přepočtu na 38 korun. A to nebyla v akční slevě! „Jezdím sem nakupovat jednou za měsíc a teď si vezmu i vajíčka, protože se to určitě vyplatí. Jako u hodně dalších potravin,“ pochvalovala si Martina Hofmanová (40) z České Skalice. U nás by ve stejnou dobu ve stejném supermarketu dala za stejně velké balení 59,90 koruny.

Úpadek zemědělství

„České zemědělství je bohužel na úpadku, protože státní dotace nebo nějaké náhrady jsou tady oproti Polsku hodně nízké. Poláci si svoje hospodářství chrání a mají podporu, tady jsou podmínky nerovné,“ okomentoval ceny Jan Pozdílek, ředitel podniku na výrobu vajec v Kosičkách na Hradecku.

Bude hůř

Dá se předpokládat, že cena vajec ještě poroste. „Myslím si, že na konci ledna budou stát vajíčka

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině