
CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii
Kdo bude náš příští prezident? Generál ve výslužbě Petr Pavel (61), anebo expremiér Andrej Babiš (68, ANO)? Podle analytiků i dosluhující hlavy státu Miloše Zemana (78) u voličů rozhodnou debaty. A jeden z těch z klíčových duelů přinesl ve čtvrtek Blesk! Šlo přitom o první měření sil mezi Pavlem a Babišem tváří v tvář v jednom studiu před 2. kolem boje o Hrad. Podívejte se na celý záznam vyhrocené debaty.
Do našeho studia ve čtvrtek dopoledne dorazili oba »titáni«, kteří vzešli z prvního kola, obhajovat svoje vize, názory a vysvětlovat kaňky ze své minulosti.
Pavel a Babiš už se na jedné debatě v minulosti viděli, a to společně s Danuší Nerudovou. Lze ale čekat, že až v tomto tvrdém duelu opravdu sundají rukavice a o hlasy obyvatel České republiky se pěkně poperou.
Kdo dal komu K.O.?
Na konci diskuse měli prostor k takzvanému prezidentskému K.O. Jak Pavel, tak Babiš totiž dostali příležitost se toho druhého zeptat na libovolnou provokativní záležitost, samozřejmě v mezích dobrého vkusu, a třeba i před druhým kolem volby zásadně zamíchat kartami.

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc.

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal.

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl.
Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

„Já jsem viděl třeba přínos Miloše Zemana v tom, jak jezdil především ve svém 1. volebním období po krajích, i když ta forma byla tak trochu jako carský dvůr, když jela obrovská kolona do kraje, tam červené koberce, velké dary a spousta oficialit. Každopádně pravidelné návštěvy prezidenta v krajích dávají smysl, protože prezident by měl mít přehled o tom, jak se žije v podhradí a nejen na Hradě, měl by vědět, co lidi trápí, měl by znát problémy jednotlivých krajů tak, aby na ně potom mohl reagovat při jednání s vládou a nebo odborníky. A v tom bych určitě rád pokračoval, i když mnohem méně formálním způsobem, než to dělal Miloš Zeman,“ poznamenal na Nově Petr Pavel.
Také řekl, že se s ním chce Miloš Zeman mluvit ohledně prezidentského údělu. „Nevím, co tím má zrovna na mysli,“ usmál se Petr Pavel s tím, že si se Zemanem rád promluví, přinejmenším to považuje za slušnost. Termín zatím domluvený nemají, vyjít vstříc s návrhem by podle něj měla prezidentská kancelář. „Organizační popud by měl vzejít z jejich strany,“ uvedl Pavel.

Petr Pavel dnes hovořil s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Oba mu především gratulovali, řekl dnes večer na TV Nova. „Potěšilo mě, že oba vyjádřili podporu a radost, že jsem vyhrál volby zrovna já, oba mi dali reference k minulosti, čímž dali najevo, že vědí, co mám za sebou,“ uvedl.
O sankcích proti Rusku se Zelenským Pavel nehovořil, protože se připravuje desátý sankční balíček EU. Považuje proto za předčasné projednávat sankce na dvoustranné úrovni.
Zelenskyj i Leyenová také vyjádřili přání, aby se nový český prezident v krátké době vydal na návštěvu jak do Kyjeva, tak do Bruselu. Včera Petr Pavel hovořil také s polským prezidentem Andrzejem Dudou. „Také vyjádřil přání sejít se klidně i v následujících týdnech před inaugurací,“ řekl Pavel. Nevidí na tom nic špatného. „Není čas ztrácet čas. Čím dříve se osobně poznáme a sladíme noty, tím lépe nejen pro naši zemi, ale i pro tu jejich,“ dodal Pavel.

Petr Pavel promluvil také o hloubkovém auditu týkajícím se neoprávněného nakládání s utajovanými dokumenty a jejich skartace, což podle něj nebylo zcela dořešeno. „To je věc zásadní, pokud došlo ke skartaci 38 utajovaných dokumentů mimo pravidla,“ řekl na TV Nova. „Neumím si představit převzít tajnou spisovnu s tím, že tam máme nedořešené dokumenty.“ Sejde se s ředitelem NKÚ a proberou, zda by se problém mohl někam posunout.
„Ideální by to bylo do inaugurace,“ řekl Pavel, dodal ale, že zatím s nikým z NKÚ nemluvil.

Jasno o týmu na Hradě bude mít Petr Pavel ke konci února, řekl na TV Nova. Zatím začínají diskutovat o tom, kdo vůbec ze stávající kanceláře bude pokračovat, jak ta kancelář bude vypadat. „Nemám v úmyslu dělat zemětřesení a měnit vše od základů,“ řekl Pavel. K některým změnám ale bude muset dojít, na Hradě konkrétně nezůstane vedoucí Kanceláře prezidenta Vratislav Mynář ani dosavaní mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Petr Pavel doufá, že bude moct nadále jezdit na motorce. „Pokud mohl prezident Klaus jezdit na lyžích po sjezdovkách, proč by prezident Pavel nemohl jezdit po silnicích,“ uvedl na TV Nova. „Zraněních na sjezdovkách je teď tolik, že by se to možná dalo srovnat,“ dodal. „Vzpomeňte třeba na Václava Havla, Václav Havel rád řídil auta a taky byl občas vidět za volantem. Takže já myslím, že sem tam se to dá udělat, když se s Ochrannou službou domluvíme, abychom neporušovali pravidla a zároveň vyhověli bezpečnosti. Když je dobrá vůle, tak všechno jde,“ míní Pavel.

Manželka se s výhrou Pavla sžívá pomaleji než on, včera mu ale připadalo, že si to užívá. Peníze z kampaně, které měli navíc, už poslali na několik charit. Nová první dáma Eva Pavlová se brzy sejde s vládní zmocněnkyní pro lidská práva. Debatovat s ní bude o své charitativní činnosti, řekl Petr Pavel.

Během kampaně mnohokrát pochyboval o rozhodnutích, která udělal. „To za to opravdu stojí, musí se to dotáhnout do konce, i když to bolí,“ zavzpomínal Pavel. Dopředu ho poháněla například setkání s lidmi, mimo jiné s dětmi.
Zavzpomínal, že 1. kolo bylo zahřívací část, debaty byly bez Andreje Babiše kultivované. „Pak už to šlo na hranu, někdy za.“ Na druhou stranu ho to víc motivovalo. S Andrejem Babišem si stále netelefonovali.
„Netelefonovali, včera mi psal, já jsem mu psal zpátky – myslím, že ve velice slušném duchu. Já jsem reagoval na jeho přání tím, že jsem mu poděkoval a vyjádřil jsem naději, že naše další komunikace by se mohla odvíjet v duchu těch posledních dvou debat, tedy nekonfrontačně. Že by to jistě bylo k obecnému prospěchu,“ uvedl Petr Pavel na Nově k povolební komunikaci s Andrejem Babišem.

Že by vítězství nemuselo vyjít, na to byl tým Petra Pavla připravený. „Nejenom vojáci, ale i volební týmy musí být připraveny na ty nejhorší možné varianty. My jsme byli připraveni i na to, že se ta situace může vyvinout jinak. Návštěva paní prezidentky byla domluvena sice na poslední chvíli, ale byla domluvena variantně. To znamená, že kdyby to nedopadlo a já bych neuspěl, tak by účel její návštěvy se asi změnil,“ uvedl k nečekané návštěvě Zuzany Čaputové v jeho štábu Petr Pavel v rozhovoru na TV Nova. Co by se stalo, kdyby volby nevyhrál? „Asi by měla soukromý program a potom by odjela zpátky do Bratislavy,“ poznamenal.

Na oslovení pane prezidente si Pavel zatím nezvykl. „Ještě mi to bude chvíli trvat,“ řekl. Včera už ztratil pojem o tom, komu všemu dal rozhovor a komu ne. „Byl jsem rád, když ten večer skončil,“ přiznal Petr Pavel pro TV Nova.

Už zanedlouho začne poslední dnešní vystoupení Petra Pavla. Po rozhovoru v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News, s Václavem Moravcem na ČT24 a v Českém rozhlase od 20:00 do 20:30 vystoupí nový prezident v Roudnici nad Labem s Bárou Divišovou a Reyem Korantengem pro TV Nova.

Dosluující prezident Miloš Zeman v Srbsku reagoval také na prohru svého favorita Andreje Babiše. „S Andrejem Babišem jsem zatím nemluvil a sám přemýšlím o těch 16 procentech rozdílu,“ míní Zeman. Pokládá za chybu, že Andrej Babiš sice začal v kampani tématem ekonomické a energetické krize, ale pak udělal chybu. „Správně začal tématem krize, ale pak se pasoval do role mírotvůrce, což je role velice nevděčná,“ míní Zeman.
„Myslel jsem, že ty volby budou, jak to bývá v konfliktu mezi vládou a opozicí, referendem o vládě. Podařilo se, že bylo referendum o Andreji Babišovi. Víte, paní redaktorko, já jsem dvakrát vyhrál prezidentské volby a víte proč? Mimo jiné proto, že jsem nikdy z těchto voleb nedělal referendum o Miloši Zemanovi,“ doplnil Zeman při dotazu Blesk Zpráv.
O návštěvě Zemana v Srsbku si můžete víc přečíst tady, Blesk je u toho.

„Pokud pan generál Pavel, nyní již prezident Pavel, požádá o setkání, velice rád mu vyhovím. Termín dosud, pokud pan kancléř může potvrdit, zatím není dohodnut,“ uvedl Zeman na tiskové konferenci v Srbsku, které momentálně navštěvuje.
Prezident Zeman reagoval i na dotaz, zda má Petr Pavel silnější prezidentský mandát, než měl on - když Pavla volilo ve druhém kole 3 359 151 voličů. „Mně volilo 2 850 000, což taky není úplně nízké číslo. Ano, budu s vámi souhlasit, čím vyšší počet hlasů, tím vyšší neformální, ale o to účinnější a silnější mandát přímo voleného prezidenta,“ poznamenal Zeman.
Reagoval i na dotaz ohledně Ústavního soudu a záměru jmenovat předsedu ještě před odchodem z Hradu. „I když mně tři vedoucí představitelé české justice řekli, že to mohu udělat, a další právní expertíza mluví o tom, že není právní překážka takového kroku, přesto jsem si vyžádal kvůli principu předběžné opatrnosti další expertízu, kterou dostanu v nejbližších dnech a teprve na základě toho se rozhodnu,“ řekl Zeman.

Zvoleného prezidenta Petra Pavla bude útvar pro ochranu hlavy státu automaticky chránit po březnové inauguraci, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Od soboty podle něj Pavlovu bezpečnost zajišťuje policie na základě žádosti policejního prezidenta Martina Vondráška, kterou v souladu se zákonem schválil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Bocán to uvedl v reakci na informace časopisu Reportér, podle nichž Pavel odmítl ochranku dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana.
Časopis Reportér zveřejnil informaci, že podle jeho zdrojů Pavel odmítl, aby ho střežila oficiální ochranka prezidenta republiky. K důvodům údajně patří propojení šéfa prezidentské ochranky Martina Baláže a vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře. Pavla proto chrání příslušníci Ochranné služby Policie ČR, která se stará o ostatní ústavní činitele, uvedl časopis.
Pavel dal již dříve najevo, že po nástupu do funkce 9. března plánuje redukci služeb poskytovaných hlavě státu. „Nikdy jsem zásadní servis pro zabezpečení své činnosti nepotřeboval,“ uvedl Pavel v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Nově zvolený prezident Petr Pavel dominoval ve finále voleb v Jihomoravském kraji ve všech okresech s výjimkou Znojemska, kde dostal větší podporu jeho protikandidát Andrej Babiš (ANO). V prvním kole přitom předseda hnutí ANO zvítězil ve většině okresů s výjimkou Brna a Brna-venkova. Pavel v celostátním měřítku vyhrál s podporou 58,32 procenta, Babišovi dalo hlas 41,67 procenta voličů.
V prvním kole měl Babiš navrch na Blanensku, Břeclavsku, Hodonínsku, Vyškovsku i Znojemsku, zatímco Pavel měl prvenství v Brně a okrese Brno-venkov. V kraji žije téměř 1,2 milionu obyvatel, z toho třetina v Brně. Ve druhém kole už měl Babiš převahu pouze na Znojemsku.

Nejvyšší účast ve druhém kole prezidentských voleb v Brně byla v městské části Útěchov, kam přišlo k urnám 83,98 procenta voličů. Naopak nejnižší byla v městské části Brno-střed, a to 47,78 procenta. Vyplývá to z webu Českého statistického úřadu. Podle mluvčí Brna-středu je to způsobeno tím, že má radnice dvě úřední adresy pro skupiny lidí, jejichž účast u voleb je velmi nízká. Do těchto skupin patří například lidé bez domova nebo narození v cizině. V Brně vyhrál volby Petr Pavel, který uspěl i v celostátním měřítku a porazil protikandidáta Andreje Babiše.

Nejvyšší volební účast ve finále prezidentských voleb ve Zlínském kraji byla v obci Hostějov na Uherskohradišťsku, kde přišlo k volebním urnám 86,11 procenta voličů. Z 36 tamních voličů volilo 31, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Jde o nejmenší obec v kraji, na začátku roku tam žilo 46 lidí. Pomyslné druhé místo obsadily Staré Hutě ze stejného okresu, kde odevzdalo hlas 85,71 procent voličů, volilo zde 90 ze 105 zapsaných voličů. Vysokou volební účastí přesahující 80 procent se může pochlubit také řada obcí na Zlínsku, vysoký zájem byl například mezi voliči v Lukovečku či v Tichově.

Někteří senátoři z Jihomoravské kraje vítají výhru Petra Pavla v prezidentských volbách, ve kterých porazil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Podle senátora Romana Krause (ODS) dostal populismus těžký úder. Podle Karla Zitterbarta (STAN) prohrál protikandidát, který měl kampaň strachu a nenávisti. Tomáš Třetina (TOP 09) věří, že se Pavlovi podaří zklidnit napjatou situaci. Podle Jiřího Duška (za ODS) volby dopadly nejlépe, jak mohly.
Pavel získal ve druhém kole voleb 58,32 procenta hlasů, Babiš 41,67 procenta, což je v konečném součtu rozdíl téměř milion hlasů. ČTK oslovila většinu jihomoravských senátorů, někteří ale neodpověděli. „Jsem potěšen výsledkem druhého kola hlavně proto, že tím byla jasně vyjádřena prozápadní orientace naší země. Podle mého názoru populismus dostal těžký úder,“ uvedl Kraus.
Zitterbarta velká podpora Pavla v druhém kole potěšila. „Čekal jsem, že jeho vítězství bude těsnější. Ukázalo se však, že protikandidát, který rámoval svoji kampaň do strachu, lží a nenávisti, většinově prohrál,“ řekl Zitterbart. Podle něj však existuje 2,4 milionu voličů, kteří z nějakého důvodu cítí frustraci a mají pocit, že jejich zájmy nejsou dostatečně hájené.
„Jde o oblasti daleko od center a na takzvané vnitřní periferii krajů s větším procentem lidí v exekuci, s měřitelně horší úrovní školství a zdravotnických služeb a podobně,“ uvedl Zitterbart. Pokud má být nový prezident prezidentem všech, považuje Zitterbart za důležitou jeho silnou roli v debatě o sociální soudržnosti a způsobech, jak cíleně pomoct postiženým regionům a lidem, kteří v nich žijí.
po 33 letech špinavé demokracie volí pravice premier,slepenec hruzy,senát,inteligence,elita národa komunistu generála KGB STB svět se chechtá my blejem,komunisti jasají po33 letech jim verbež pravice dosadí na hrad generála komunistu ženu komunistku! rok 1948 se opakuje na hrad Gotwalld a jeho Mařena nechce se vám taky bláje elito národa.